Şimdi Ara

Core i9-10900KF Ryzen 9 3900X’in önüne geçebilr

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Comet Lake işlemci ailesinde 14 nm+++ sürecini bir kere daha kullanmaya devam edecek Intel’in işlemcileri benchmark veritabanlarına düşmeye devam ediyor. Son model Core i9-10900KF oldu.

Core i9-10900KF

10 çekirdek 20 izleğiyle 3.7 GHz’den tüm çekirdekleriyle 4.9 GHz’e yükselebilen Core i9-10900KF toplamda 20 MB önbelleğiyle desteklenecek. LGA 1200 soketine oturacak yonga 125 watt TDP ile gelse de PL2’de görülmesi beklenen 300 watt üzeri güç tüketimi Comet Lake’i bekleyenleri endişelendiriyor. 10. nesilde artan çekirdek ve frekansların da etkisiyle 14 nm+++ tekniğinin yaşı iyice hissedilir hale geleceğe benziyor.

Time Spy’da ortaya çıkan yonga 2x8 GB 2400 MHz belleklerle 12 412 puan elde edebilmiş. Bu rakam entegre grafik birimine sahip Core i9-10900K’nın 4x16 GB 2666 MHz belleklerle elde ettiği 13 142 puanlık skorundan bir nebze geride.

Yongayı şu sıralar 400-500 dolar aralığına inen Ryzen 9 3900X’le kıyaslamak gerekirse AMD’nin çözümü çift kanal modunda çalışan 32 GB kapasiteli 3200 MHz belleklerle 12 857 puan elde ediyor. Bu haliyle Intel Comet Lake’te şu sıralar 3200 MHz belleklerin fiyatının alınabilir seviyeye inmesi göz önünde bulundurulursa AMD’nin 3. nesil Ryzen yongalarının önüne geçmeyi başaracak.

Ayrıca Bkz.Seagate IronWolf 510 NVMe SSD’lerini duyurdu

Buna karşın mavi takımın önünde önemli bir problem var. AMD’nin ilerleyen aylarda Zen 3 mimarili 4. nesil Ryzen işlemcilerini satışa sunacağının yanı sıra  çekirdek sayısı ve frekans artışıyla iyiden iyiye hissedilen 14 nm tekniğinin yaşı Comet Lake’in önünde önemli engeller olarak duruyor.

• intelin ne yaptığının önemi yok. Güvenlik açıkları yamaları ile neredeyse 10 senedir sattığı her işlemci % 30 %50 arası performans kaybına uğradı. Uçuyoruz kaçıyoruz dedikleri AMD işlemciler ile aynı seviyeye geldi hatta altına düştü. Bunu 2 işlemci ile bizzat yaşadım. Elimdeki Masaüstü PC 4770k laptopta 6200u da kanser tedavisi gören hasta gibi gün be gün eridi. Elimdeki Phenom 2 hala aynı değerlerde çalışıyor ama. Intel artık komediden başka bir şey değil.
  • 300 watt mı ? Covid 19 ile mücadelede güzel adım...

• Bence de gececek.
    Hem sicaklik degerlerinde, hem guc tuketim degerlerinde, hem de fiyatiyla bayagi bir gececek.

• bi zahmet geçsin sonuçta daha güncel bir ürün ve daha iyi olsun diye yapılmıs ama tdp çok yüksek 300w bide işlemci açıkları çözüldü ise gayet iyi olur intel severler için ama amd herzmana daha uyun olucaktır buda ayrı bir faktör
  • Ka-Fa 1500

• ucuz etin yahnisi: amd

• Kışlık kullanım için düşünülebilir.Kombi veya elektrik sobasının yükünü hafifletir.Yazın akşamları yaylada falan kullanılır ancak.

• 300 watt la zorladı zorladı, bir tık öne geçti, ardından kısa süre sonra ryzen 4000 serisi sonuçları intelin eline verdi..

• intelin ne yaptığının önemi yok. Güvenlik açıkları yamaları ile neredeyse 10 senedir sattığı her işlemci % 30 %50 arası performans kaybına uğradı. Uçuyoruz kaçıyoruz dedikleri AMD işlemciler ile aynı seviyeye geldi hatta altına düştü. Bunu 2 işlemci ile bizzat yaşadım. Elimdeki Masaüstü PC 4770k laptopta 6200u da kanser tedavisi gören hasta gibi gün be gün eridi. Elimdeki Phenom 2 hala aynı değerlerde çalışıyor ama. Intel artık komediden başka bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreb78 -- 20 Mart 2020; 19:45:24 >
  • 300 watt ?
  • burun fatkıyla geçip %50 pahalı olacaksa ne anladım bu işten ?

• 300 watt ile doğalgaz faturasından edeceğiniz karı bir düşünün...

• Intel 10. nesilleri çok geç çıkardı. AMD Ryzen 3. nesile rakip olması beklenirken o kadar gecikti ki 4. nesillere rakip olacak ve 4. nesile karşı yine geriye düşecekler. 7NM'ye geçilene kadar Intel alınmaz. Yine de AMD bu hızla giderken Intel de tamamen çökmesin yoksa Intel'in bir zaman yaptıklarını AMD yapmaya başlar

Supercomputer ihalelerini bir bir AMD alırken Apple'ın da AMD'li bilgisayar çıkaracağı söyleniyor. Bakalım nasıl olur.
  • Helal olsun intele. Soba ile işlemci teknolojisini birleştirmiş. İki sorun tek çözüm!

• Benchmark sonuçlarında kullanılan ram hızlarını göz önünde bulundurmaları güzel olmuş. Daha düne kadar amd'ye 3600 cl14, intel'e 2666 cl16 ram takıp kıyaslıyorlardı

• 350w olan soğutulamayan işlemci bu %2 mi geçmiş tebrikler.<br /><br />Aman uzak durun alınacak işlemci değil bu 10. Nesil intel.

• Tam Türkiye şartları için işlemci yapmışlar.

Kışın ısıtma maliyetlerini baya düşürür..

Hökümet ek vergi getirebilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir kez daha iyi ki zamanında 4790k almışım diyorum. 6 yıl oldu neredeyse hala çok memnunum. İntelin en iyi zamanlarıydı bana kalırsa.
  • millet r5 3950x'li sistem kuruyor 13l itx kasaya. artık 10 çekirdekli intel işlemci için 420'lik custom radyatör sığan bir kasa bulursunuz. Yoksa intel tarafında da negatif voltage offset mi kullanılacak?
  • Amdnin hizlica 5 nmye gecmesi lazim

İntel nm farkini kapatirsa amdnin isi zorlasir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.