Şimdi Ara

Radeon RX 5000 ekran kartlarında siyah ekran hatası can sıkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
3.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'nin Polaris ile yakaladığı önemli çıkışı Navi mimarisi ile tekrar etmeye başladığı dönemde can sıkıcı haberler gelmeye başladı. Radeon RX 5000 serisinde bazı kullanıcılar siyah ekran hatası alıyor.

Can sıkıcı hata

Belirli senaryolarda ekranın aniden kararması sorunu aslında geçen yıldan bu yana mevcut ancak uzun bir süre geçici bir problem olduğu kanısı vardı. Geçen yılın sonlarından itibaren problemin ciddiliği ortaya çıktı.

Reddit gibi pek çok platformda paylaşılan ve AMD'nin de kabul ettiği siyah ekran problemi açıklamalara göre RX 5700 serisi ağırlıklı gidiyor. Video izlerken, oyun oynarken veya iki işi aynı anda yaparken ekran bir anda siyaha bürünüyor.

Ayrıca Bkz.Western Digital garanti süresini 5 yıla kadar uzatıyor

Radeon 20.0.3 sürüm notlarında internet tarayıcısı veya Discord gibi arka planda çalışan uygulamalarda donanım hızlandırmasının kapatılması tavsiye edilmiş. Bununla birlikte donanım hızlandırmasını kapadığı halde siyah ekran hatası alanlar var. İşin garip tarafı bazı Vega ve Polaris ekran kartlarında daaynı hayatı alanlar mevcut.

AMD sorunu tam olarak tespit edebilmiş değil. Bu bakımdan elini çabuk tutması ve sorunu gidermesi şart zira tam ivme kazandığı bir dönemde Navi mimarisinin böyle bir problem ile karşılaşması kayıp yaşatabilir.

Kaynaklar bu tür hata alan kullanıcıların Radeon sürücülerini kaldırarak yeniden kurmalarını veya PCIe standardını anakartın otomatik olarak algılaması özelliğini aktif tutmaları tavsiye ediliyor.

• DH kullanıcılarindaki bu körü körüne savunma mekanizmasını anlayamayacağım. Özellikle AMD'yi. Sorun yaşayan sayısının yüksek olduğu aşikar. Biri demiş ki "ben sorun yaşamadım o zaman sorunsuzdur.". Yani bu yoruma ne denebilir ki.

Internet üzerinde ufak bir araştırma yapılırsa ve arama motoruna "rx5700 black screen fix" yazıldığında bir çok sorun yaşayan kullanıcı görülebilir. Editörü tanımam etmem, ama bu sorun gün yüzü gibi ortada ve bende yok demek ki bu sorun yok demek açıkçası duyduğum en saçma cümlelerden biri. Bir diğeri de demiş ki editör spekülasyon yaratıyor, kötü şeyleri koyuyor. Allah akıl fikir versin beyler size.
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ebxa3r/rx_5700_xt_random_black_screen_crash_in_game_have/

Alt alta yorumları okuyabilirsiniz.
    Çözüm:butun diriverlari amd nin kendi driver kaldirma yazilimiyla kaldirdim sonra yeniden baslatinca ekran 480p oldu yani driverlar kalkti.amd yeniden baslatmada bi uyari gösterdi .bilgisayarinizin yeniden baslatilmasi gerekiyor windowsun guncellemelerini kapatacagiz guvenli modda acilmalar falan filan temel sorun windows biz amd nin driverini yuklemeden kendisi bi driver kuruyor bizde ekran kartimizinkini kurunca çakışıyor mesela siyah ekranlar sesde cizirtilar takilmalar .dediğim işlemi
    yaptiktan sonra hicbir hata almadim tavsiye ederim .bu amd nin sorunu degil windowsun sorunu bunuda belirtmek isterim
    ah ekrem ah o forunlarda yazılanların çözüm önerilerinide okusaydin şu intel nvidia fanboylarinin klavyelerinin tuş ömrünü azaltmazdın :) arggsahdaaddsff
    Sapphire rx5700 pulse kullanıcısıyım. Bahsedilen sorunların hepsini yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum.Başka sorun varsa yazın da onları da yaşayayım yahu bu nasıl bi karttır anlamadım.Hem çok güçlü hem çok sorunlu.2060 super ile takas etmek isteyen varsa mesaj atsın da bi görüşelim.
    2 ay önce msi 5700 xt gamig x aldım pismanim çünkü fps drop - alt tab yapinca bazen pc kilitlenme benzeri sıkıntılar satte 1-2 kez oluyordu son 2 guncelleme ile Büyük ölçüde sorunlar düzeldi fakat hala devam ediyor 3500? para verip bu tip sorunlar la karşı lasmak can sıkıyor tavsiye etmiyorum almayın
  • işin ilginç yanı bende rx5700xt nitro+ var 3 aydır kullanıyorum daha 1 kere sıkıntı yaşamadım :D ne siyah ekran-ne donma-ne resetleme- oyundan atma vs. 0 sıkıntı :D bana niye hiç denk gelmedi şu hatalardan 1 tanesi bile

• "NVIDIA çok pahalı hajum yhaaa, AMD al bak hem daha ucuz hem daha iyi"

=D

• Klasik nvidiaci/ appleci/intelci Ekrem71 haberi. Nerede bu 3 markanın rakiplerine karşı kötü uyduruk spekülatif doğruluk payı şüpheli haber varsa hemen paylaşıyor bizimle

• okayynn kullanıcısına yanıt
    biraz kartın donanımıyla alakalı bu durum birazda şans işi. bende hd 7750 vardı kafasına göre ekran kararıyordu pc kitleniyordu vs attım kurtuldum. rx570 aldım şimdi rahatım

• Çözüm:butun diriverlari amd nin kendi driver kaldirma yazilimiyla kaldirdim sonra yeniden baslatinca ekran 480p oldu yani driverlar kalkti.amd yeniden baslatmada bi uyari gösterdi .bilgisayarinizin yeniden baslatilmasi gerekiyor windowsun guncellemelerini kapatacagiz guvenli modda acilmalar falan filan temel sorun windows biz amd nin driverini yuklemeden kendisi bi driver kuruyor bizde ekran kartimizinkini kurunca çakışıyor mesela siyah ekranlar sesde cizirtilar takilmalar .dediğim işlemi
    yaptiktan sonra hicbir hata almadim tavsiye ederim .bu amd nin sorunu degil windowsun sorunu bunuda belirtmek isterim
    ah ekrem ah o forunlarda yazılanların çözüm önerilerinide okusaydin şu intel nvidia fanboylarinin klavyelerinin tuş ömrünü azaltmazdın :) arggsahdaaddsff

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolferto -- 17 Şubat 2020; 16:6:5 >
  • DH kullanıcılarindaki bu körü körüne savunma mekanizmasını anlayamayacağım. Özellikle AMD'yi. Sorun yaşayan sayısının yüksek olduğu aşikar. Biri demiş ki "ben sorun yaşamadım o zaman sorunsuzdur.". Yani bu yoruma ne denebilir ki.

Internet üzerinde ufak bir araştırma yapılırsa ve arama motoruna "rx5700 black screen fix" yazıldığında bir çok sorun yaşayan kullanıcı görülebilir. Editörü tanımam etmem, ama bu sorun gün yüzü gibi ortada ve bende yok demek ki bu sorun yok demek açıkçası duyduğum en saçma cümlelerden biri. Bir diğeri de demiş ki editör spekülasyon yaratıyor, kötü şeyleri koyuyor. Allah akıl fikir versin beyler size.
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ebxa3r/rx_5700_xt_random_black_screen_crash_in_game_have/

Alt alta yorumları okuyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erkka -- 15 Şubat 2020; 15:10:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: okayynn

işin ilginç yanı bende rx5700xt nitro+ var 3 aydır kullanıyorum daha 1 kere sıkıntı yaşamadım :D ne siyah ekran-ne donma-ne resetleme- oyundan atma vs. 0 sıkıntı :D bana niye hiç denk gelmedi şu hatalardan 1 tanesi bile
    kasanın üzerine nazarlık koy, nazar değer sonra.

Bende Asus Strix RX 570 den RTX 2060'a geçiş yaptım çok memnunum 2 hafta oldu. Marka takıntım yoktur ama şu Asus Strix serisi beni benden alıyor, yarı yolda bırakmadı hiç soğutma performansı olsun, uzun ömürlülüğü olsun tam parasını hakkını veriyor. RTX 2060'ı da bir 2,5 yıl kullanırım kesin.

Gigabyte alıcaktım 2400TL ye ama gidip 3000TL ye Asus strix aldım 600tl fark için değer miydi? bilemiyorum ama işte eski kartın strix model olması memnun olmam beni o markaya yönelmemi sağladı.

• Günaydın Dh, bu sorun Rx 5700 XT çıktığında çok konuşuldu. Kaç ay geçti yeni Haber oluyor burda. Eğer Mindfactory Amazon Reddit videocardz.com gibi sitelere bakarsanız onlarca olumsuz yorum görürsünüz. Amd sorunu biliyor ve driver sürüm sürümlerinde yer alıyordu zaten. Asıl sorun sanırım Amd nin sorunu bir şekilde çözememesi. Sanırım bazı donanımlar ile uyumsuz kart ve Nedense amd çözüm bulamıyor hala

• quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

Klasik nvidiaci/ appleci/intelci Ekrem71 haberi. Nerede bu 3 markanın rakiplerine karşı kötü uyduruk spekülatif doğruluk payı şüpheli haber varsa hemen paylaşıyor bizimle
    Klasik AMD'ci yorumu ekran kartlarında veya İşlemcilerde bir sorun ortaya çıksa kabul edilmez hemen başkaları suçlanır...
    o iş şöle oluyo her üretim bandının sınırı vardır aryıroum bi üretilmeye 1000 adet ekran kartı uretılıyo demekkı 0 sorunlu bant dan cıkan kart sende yok sukretmelısın :D

• Bu sorun daha çok 5700 XT’te mi var yoksa 5700’de de görülüyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sapphire rx5700 pulse kullanıcısıyım. Bahsedilen sorunların hepsini yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum.Başka sorun varsa yazın da onları da yaşayayım yahu bu nasıl bi karttır anlamadım.Hem çok güçlü hem çok sorunlu.2060 super ile takas etmek isteyen varsa mesaj atsın da bi görüşelim.
  • benim ilk kendi gaming pc im hocam bu o yüzden her parçasını özenle seçtim dedim almışken tam olsun :D ama çok uğraştırdı.Önce 0 aldığım anakart bozuk çıktı 2 hafta iade süreci ile uğraştım ardından işlemcinin 3-4 pini yamuldu onları düzelttirdim :D sonra kasamın fan yuva vida delikleri açılmamıştı ben kendim matkapla açtım :D kısacası parçaları aldıktan ancak 1 ay sorna pc yi kullanmaya başladım :D o gün bugündür sıkıntı yok çok şükür.Ben o nazar hakkımı daha o ay kullandım zaten merak etme xD
    yine de forumdan konusunu takip ediyorum çok fazla sıkıntı yaşayanlar var.ama çoğu sıkıntılarını giderdi.ama hala siyah ekran ve benzeri hatalarla karşılaşan arkadaşalr mevcut.Ha ben aldığım günden beri hep güncel driver kullandım.Öyle ekstra bir ayarda yapmadım.Sadece oyunalra göre fan ve hız profili ayarladım.
    bana sorarsan ben çok memnunum herkese alın derim xD ama sorun yaşayan arkadaşları görünce de tamamen tercihe bırakmak lazım.

• SakuraiTomoki S kullanıcısına yanıt
    AMD'ci olsa iyi, deneyimlemedikleri kartlar hakkında atıp tutmaya başladılar artık, alınan like'lardan anlayabilirsiniz bunu, marka savunuculuğu DH'de uç noktaya ulaşmış durumda, özellikle konu AMD ise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 15 Şubat 2020; 15:6:16 >
    Zor dönemlerden geçmişsin geçmiş olsun hocam, elektronik bu sonuçta sıfır alırsın sorun da çıkabilir normal bende çok şükür şimdiye kadar hiç çıkmadı sadece eski hard diskte sorun vardı bir dosya veya bir şey yüklerken çok donuyordu sonra töbe ettim hard disk kullanmaya ssd gibisi yokmuş gittim 500gb lik samsung ssd aldım resmen eşekten inip ata bindiğimi hissettim sonra yetmedi bir tane daha sipariş verdim 1TB fazla fazla yetiyor

İlk başta güç kaynağım yetersizliğinden sebep RX 5700XT alamadım 650 watt veya üstü güç kaynağı istiyormuş. Bende alabileceğim en iyisi RTX 2060 di onu aldım birde işlemci upgrade yaptım misler gibi oldu. En azından beni 2,5 yıl daha götürücek bu sistem.

Bu Asus Strix modellerinde çoğu ekran kartlarında da vardır kesin kendi yazılımı var hiç OC yapmayı bilmediğim için OC, Gaming ve Sessiz modları var oyun oynamadığım zaman sessize alıp ekran kartın ömürünü arttırıyor. Oyuna göre de OC veya Gaming de bırakıyorum çok memnunum gerçekten. Fakat dediğim gibi aklım hep RX 5700XT deydi ama forumda bu tip sorunları görünce soğuttu beni karttan herkes kötü yorum yazınca ilk defa NVIDIA ekran kartı kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2C5CD639E -- 15 Şubat 2020; 15:4:42 >

• ben kafamda 2K herşey fullde oynarım planı ile yola çıktığım için F/P olarak 5700XT direk göze çarpıyor bu anlamda.Ben 11.11 indirimlerinde 3000'e almıştım benim nitro+ .Geçenlerde bi bakayım dedim fiyatlar artmış neredeyse 4000'e dayanmış kartın fiyatı.Ben 2070S yerine bunu tercih ettim açıkcası para farklı ile de gittim 1TB SSD ve sıvı soğutma aldım :D çokta memnunum şuana kadar.Sende inş güle güle kullanırsın hocam.Ben de 2.5-3 sene sonra sistemi 32GB'a çıkarır ekran kartını yenilirim bana yeter :D Geri kalan parçaları aynı kalsa da yeter
  • Ne sorunu yahu ? Yok öyle bir şey...
    Forumda ki 3-5 fan bota değil de size mi inanalım ? Amd kabul etmiş miş miş de redditte tartışılmış mış mış mış da boş işler geçelim efenim.
    Neydi savunma argumanı ? heh.. Millet kullanmayı bilmiyor, çok kurcalıyor, yanlış sürücü yüklüyor.(nokta)
    sizde güle güle kullanın sizin kart RTX 2070-2070S eş değerinde uzun yıllar kafanız ağırmadan bir kronik sorun olmazsa rahat 4 yıl gideri var. Benim kasa ön aydınlatma ve ekran kartı ışığı dışında çok sade duruyor yaza doğru şu GSKILL markasında NEO Ramler var onlardan alabilirim çok hoşuma gidiyor ramlerin rgb olması. Birde kasanın camı film cam sanırım içini görmek çok zor anca çok yakından bakmak lazım.

fiyatlar arttı maalesef 2 hafta önce bende İşlemciyi 1450tl ye aldım ryzen 5 3600x, ekran kartını 3000tl ye aldım, 144hz monitörüde 1420tl ye aldım. RX 570 varken 60hz monitör kullanıyordum şimdi ki monitör kavisli çok şekil duruyor MSI monitörlerini seviyorum AOC alıcaktım ama MSI daha çok hoşuma gitti.

• ""İşin garip tarafı bazı Vega ve Polaris ekran kartlarında da aynı hayatı alanlar mevcut.""
    Ben bu hatayı rx 590 gold ve rx 5700 de yaşadım, çözdüm üstünden 2 ay danfazla geçti. yeni sürücüler ile birlikte başladı aslında bu olayın abartılı halde can sıkması. Genelde çoklu monitör kullananlarda daha fazlaydı bu sorunun çıkma olasılığı. Son çıkan sürücü ile benim takip ettiğim yabancılarda çözüldü. Kusura bakmasın yazar ama "geçen yıldan beri diyerek" sanki 1 seneden fazladan beri bu sorun varmış gibi yansıtıyor. Hemde buna kılıf olarak sorun eski kartlarda da vardı gibi lanse ediyor. Zaten RX 5700 çıkalı kaç ay oldu. Keza 20 ile başlayan sürücülerde eş zamanlı çıktı. Zaten sorun kartta değil sürücüde genel anlamda. Hala sıkıntısı olanlar varsa 19 ile başlayan sürücülere dönsünler yeni versiyon gelene kadar. yükleme yaparken de mevcut sürücüyü tamamen kaldırarak yeni sürücü kursunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreb78 -- 15 Şubat 2020; 16:13:36 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.