Şimdi Ara

2019’da yapımcılarını zengin eden oyunlar açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
1.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2019’da yapımcılarını zengin eden oyunlar açıklandı

2019 yılının sona ermesiyle birlikte birçok sektörden yılın “en çok” haberleri gelmeye başladı. Oyun dünyası da milyar dolarlık gelirleri çoktan geride bırakmış durumda. Peki bu sektörde en çok kazananlar kim? Gelin SuperData’nın paylaştığı bilgilere hep birlikte göz atalım.

Pazar analistinin verilerinde en çok dikkat nokta, oynaması ücretsiz olan (Free to Play-F2P) oyunlara harcanan paralar olmuş. 2019 yılının gelirlerinin yaklaşık %80’i bu oyunlardan elde edilmiş.

2018 yılının galibi olan Fortnite, 2019’da da birinciliği kimseye kaptırmamış. Oyunun tüm platformlarda elde ettiği gelir 1.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiş. Ücretli ya da premium oyunların lideri ise 786 milyon dolarla FIFA 2019 olarak öne çıkmış. Premium tarafta FIFA 19’u takip eden oyun, Call of Duty: Modern Warfare. FPS tarzdaki oyunun geliri 645 milyon dolar. Verilere göre 2019’da premium segmente çıkan oyunlarda olan azalma nedeniyle gelirlerin de 2018’e kıyasla %5 düştüğü vurgulanmış.

Ayrıca Bkz.AMD hisseleri tüm zamanların en yükseğinde

Yıl geneline baktığımızda ise ortaya inanılması güç rakamlar çıkıyor. Mobil oyunların hakim olduğu pazar, 64.4 milyar dolarlık gelirle birinci sırayı alırken PC sektörünün 29.6 milyar dolarla ikinci ve konsolların 15.4 milyarla üçüncü sıraya yerleştiği görülüyor. Söz konusu rakamların yalnızca dijital satışları kapsadığını ayrıca not etmekte fayda var.

Son olarak, ücretsiz ve ücretli segmentte en çok gelir elde eden 10 oyun listesine aşağıda göz atabilirsiniz.

En çok gelir elde eden ücretsiz oyunlar:

• Fortnite - 1.8 milyar dolar

• Dungeon Fighter Online - 1.6 milyar dolar

• Honour of Kings - 1.6 milyar dolar

• League of Legends - 1.5 milyar dolar

• Candy Crush Saga - 1.5 milyar dolar

• Pokemon Go - 1.4 milyar dolar

• Crossfire - 1.4 milyar dolar

• Fate/Grand Order - 1.2 milyar dolar

• Game for Peace - 1.1 milyar dolar

• Last Shelter: Survival - 1.1 milyar dolar

En çok gelir elde eden ücretli oyunlar:

• FIFA 19 - 786 milyon dolar

• Call of Duty: Modern Warfare - 645 milyon dolar

• GTA 5 - 595 milyon dolar

• FIFA 20 - 504 milyon dolar

• Call of Duty: Black Ops 4 - 487 milyon dolar

• NBA 2K19 - 370 milyon dolar

• The Division 2 - 370 milyon dolar

• Rainbow Six Siege - 358 milyon dolar

• Borderlands 3 - 329 milyon dolar

• The Sims 4 - 311 milyon dolar

Kaynak:https://www.vg247.com/2020/01/03/fortnite-fifa-19-top-digital-revenue-2019-report/

• Buradan çıkan sonuç: Ücretsiz oyunlara bulaşmayın, daha çok paranız gider. :)

• Darphane Fifa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ücretsiz modeller ne de çok kazandırmış öyle. Oyunlarcan çok anlamıyorum. Fortnite misal nasıl para kazanıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Start Again -- 5 Ocak 2020; 2:28:38 >
  • Game for Peace yazan oyunu neden hiç duymamışım diye düşünüyordum, PUBG Mobile'miş, bilginiz olsun.

• Yapimcilari fakir miydi de zengin oldu?

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matador_mirkhan -- 5 Ocak 2020; 11:3:47 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Listede sekiro'nun olmaması üzücü. Fifa'lardan kat kat daha fazla emek verildiği aşikarken.

• paralara bak bu ne yav

• al-ozaria kullanıcısına yanıt
    Ve ya bu pastadan bir dilim kapmak için oyun yapmaya başlamak. :)

• Bundan 20 sene önceydi , pc de fifa99 oynuyordum , 3 tuş iş görüyordu ,Harikaydı.

Geçenlerde Ps4 'te bir el oynayayım dedim , çakılı kaldım orta sahada , inanılmaz sofistike olmuş , bildiğin simülasyon gibi olmuş.

Samimiyetle söylüyorum , yeni Fifa ı oyanayabilmek yetenek gibi bir şey...

Diğer taraftan Kazanılan para muazzam ,Mobil tarafta hasılat daha da fazla . Memelketimde bir kaç tane oyun stüdysu açılsa ne kadar iyi olur.
    Fena yatırım da değil . Param olsa ,Oyun yapımına tutkusu olan arkadaşları işe alır güzel bir oyun üretmeye çalışırdım ,
    senaristi,grafikeri ,programcısı ,donanımcısı ,testerı vs.r ...
    Muazzam katma değer.

• sendemail kullanıcısına yanıt
    Mobil oyun stüdyoları var zaten küçük büyük

Masamo, peak, gram, ruby ve bilimum hypercasual oyun üreten studio

Bunların yayında mobil oyun yayıncıları da var.
    Good job ,ruby, rollic ve yeni olarak enrich games

Bu saydıklarım global çapta bilinen firmalar

• Şu gelir yapan oyunlara bak çoğu berbat oyunlar. Gerçek oyunlar para kazanmıyor

• Ne kadar enteresan bir sonuç , ücretsiz oyunlar milyar dolar gelir elde ederken ücretliler milyon dolar seviyesinde. Buradan yola çıkıp ücretsiz oyunları artırırlar inşallah :-)

• F2P=P2W

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Susun2Dk -- 6 Ocak 2020; 11:33:50 >
  • Start Again kullanıcısına yanıt
    Kostum , kozmetik , battle pass , cesitli etkinlikler , ornek bir gorev cikartiyorlar buna katilabilmeniz icin su kadar bilet parasi verin katiliyorlar gorevleri tamamladikca cesitli oduller aliyorsun oyun ici , karakterleri isikli misikli oluyor falan ahh genclik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Susun2Dk -- 6 Ocak 2020; 11:39:49 >
  • crazywinner3 kullanıcısına yanıt
    sekiro gibi single player oyunlar asla bu listede olmaz. çok satsa bile. listedeki oyunlar oyun içi harcamadan parayı götürüyor. kaliteden bağımsız yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar çok deli paralar ya. Cidden ücretsiz oyunlar bu kadar nasıl kazandı aklım almıyor.

• Sims hala popüler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.