Şimdi Ara

Samsung, 108 MP çözünürlüklü kamera sensörünün özelliklerini detaylandırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Samsung, Ağustos ayında duyurduğu 108 MP çözünürlüklü ISOCELL Bright HMX kamera sensörünün özelliklerini detaylandırdı. Endüstrinin 100 MP üstü çözünürlüğe sahip ilk mobil kamera sensörü unvanını elinde bulunduran ISOCELL Bright HMX, ilk olarak Xiaomi Mi Note 10 modelinde karşımıza çıkmıştı. Peki piksel savaşlarını alevlendirecek cinsten olan yeni kamera sensörü bizlere neler vaat ediyor? 

Ayrıca Bkz.Galaxy Note 10 Lite resmi basın görselleriyle karşınızda

Samsung 108 MP kamera özellikleri 

Samsung'un 108 MP çözünürlüklü ISOCELL Bright HMX sensörünün öne çıktığı iki özellik bulunuyor. Bunlardan ilki yüksek çözünürlük sayesinde oldukça keskin fotoğrafların ortaya konulması olurken, ikincisi ise piksel birleştirme teknolojisiyle 4 pikseli tek pikselde birleştirerek, düşük ışık koşullarında 27 MP çözünürlüklü daha aydınlık görüntüler üretebilmesi şeklinde sıralanıyor.

Gece fotoğrafçılığında 4: 1 piksel bindirmesi yapıldığı için çözünürlük, mevcutun dörtte birine düşüyor. İşte Samsung'un iddialı olduğu kısım da burası oluyor. Zira ISOCELL Bright HMX sensörünün 108 MP çözünürlüğe sahip olması, gece çekimlerindeki çözünürlüğün (27 MP) hiç değilse rakiplere oranla daha yüksek kalmasını sağlıyor.  

Adını, komşu pikselleri ayıran ve renklerin karışmasını ya da kirlenmesini önleyen bir piksel izolasyon tabakasından alan ISOCELL Plus teknolojisi, yeni kamera sensörünün temelini oluşturuyor. Öyle ki ISOCELL piksel izolasyon yönteminde yapılan iyileştirmelerle birlikte, komşu pikseller arasına metal setler yerine farklı bir malzemeden üretilmiş tabakalar yerleştiriliyor. Bu sayede pikseller birbirinden izole edilirken, optik kayıp da olabilecek en düşük seviyeye indiriliyor. Ayrıca çapraz piksel karışması sebebiyle fotoğraf kalitesinin düşmesi engellenirken, aynı zamanda mikro lenslere daha fazla ışık ulaştırılıyor ve ışığın fotodiyot tarafından absorbe edilmesi sağlanıyor. Bu da ışık yansımasının olabildiğince düşürülmesi anlamına geliyor. 

1 / 1.33 inç boyutuyla endüstrinin en büyük mobil görüntü sensörü olan ISOCELL Bright HMX, 0.8µm büyüklüğünde 108 milyon piksele ev sahipliği yapıyor. Piksel sayısının bu denli fazla olması; yakınlaştırma yapıldığında dahi son derece kaliteli fotoğraflar ortaya koyarken, sensör büyüklüğünün artısı ise düşük ışıklı ortamlarda kendini gösteriyor. Öyle ki düşük ışıklı ortamlarda daha fazla ışık emen sensör, yetersiz ışık koşullarında dahi oldukça aydınlık ve gürültüsüz fotoğraflar üretebiliyor. Ayrıca yeterli ışık miktarı sağlandığı takdirde daha keskin dokulara imza atan sensör, renk doğruluğunu ise daha iyi tayin ediyor. 

Daha küçük pikseller fotoğraflarda daha iyi çözünürlük sunarken, piksel büyüklüğünün artmasıyla da sensörün ışığı absorbe etme yeteneği de doğru orantılı olarak artıyor. İşte bu noktada da Samsung'un Tetracell teknolojisi devreye giriyor. Düşük ışık koşullarında devreye giren piksel birleştirme teknolojisiyle birlikte 0,8 mikron büyüklüğündeki pikseller, 1,6 mikron büyüklüğündeki piksellere dönüştürülüyor. Böylelikle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda, daha aydınlık ve kaliteli görüntüler elde ediliyor. 

Her türlü ışık ortamına uyum sağlayabileyecek şekilde geliştirilen 108 MP çözünürlüklü ISOCELL Bright HMX kamera sensörü, Smart-ISO adındaki sistem sayesinde ışık koşullarına göre ISO değerini otomatik olarak tayin edebiliyor. Böylelikle daha iyi dinamik aralık sağlanırken, fotoğraflardaki gürültü de olabildiğince azaltılıyor. 

ISOCELL Bright HMX, gelişmiş aydınlatma yönetimi teknolojisinin yanı sıra, hızlı ve doğru otomatik netleme özellikleri için Super-PD otomatik netleme özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Super-PD adındaki autofocus özelliğiyle birlikte, karanlık ortamlarda dahi hareketli veya hareketsiz farketmeksizin, objelere hızlı bir şekilde odaklanıp net fotoğraflar çekebilmek mümkün. 

Şimdilik sadece Xiaomi Mi Note 10 modelinde kullanulan 108 MP çözünürlüklü Samsung ISOCELL Bright HMX kamera sensörünün, 2020 yılının ilk çeyreğiyle birlikte daha fazla modelde karşımıza çıkması bekleniyor. Şubat ayında duyurulması beklenen Galaxy S11'in ise bu sensörün Galaxy S11 için özel olarak konfigüre edilmiş bir versiyonuyla gelmesi bekleniyor. 

• Ham dokunulmamis halerinden gerek .jpeg gerek RAW SIKISTIRILMAMIS farkli cekim kosullarindaki fotograf ve videolarini gormeden ABARTMAMAK gerekir...

Yalniz EDitor kardes WDR ( N/A ) deniliyor yani uygulanamaz yani yani yani YOK diyor Samsung. Yani HDR ozelligi yok diyor Samsung ...

Wide Dynamic Range (WDR) nami diger adiyla HDR ...

WDR nedir deiyenlere YALIN gorsel bir ifade vermek isterim :

KISACASI daha simdiden bu teknoloji sisirilmis balon gibi diyebiliriz ...

Fotografta onemli olan detaylarin icerigin ne kadar dogal ve zengin oldugu uzerinedir.

Benzetme yapaak olursak : Su katilmis bir sise ile sek su katilmamis bir bardak gibi bariz bir fark var. Bu haberde sizlere dolu sise reklami pazarlanmaktadir lakin sisenin klaitesi sulandirilmis mi yoksa su katilmamis sek kaliteli midir bahsetmeyerek sizleri yaniltmaktadir.

Enteresan olan efektif piksel cozunurlugu 108 imis .

Neden 108 neden 100 filan degil derseniz . Duz matematik :

Xiaomi i 108 megapikselli ornekleri Erdi Ozuag incelemisti gorselleri paylasmisti ve bircok yabanci sitede de incelendi. Kisacasi hayal kirikligi oldu kalite acisindan .

Ama SAmsung biraz daha iyilestiriyor 1 in 4 dan 1in 9 a gelistirmistir bu haberdeki kamera sensoru ile. Yani kiyaslama olarak Xiaomi in cozumune gore daha ustun AMA dedigim gibi kalite olarak mutlak vasat en belirgin sorunu WDR yani yukske dinmaik ARALIK ile gorsel kalitelerde detaylarda bariz kayiplar eksiklikler ile pek ideal degildir. Elbette Samsung klasigi kendi yazilimsal on islemesi de olacaktir ama yazilimsal iyilestirmeler islemeler bir yere kadar ...
    https://www.notebookcheck.net/The-108-MP-sensor-on-the-Galaxy-S11-will-use-9-in-1-pixel-binning-technology-to-devastating-effect.447203.0.html

Merak ettigim ise Google Pixel 5 te bu teknolojiyi kullanirsa kendi harici adanmis yapay zeka modulu ek olarak Google gorsel arsiv yardimi ile goruntu kalite iyilestirmesinde eminim Samsung telefonlarindan daha da ustun bir Pixel 5 cikartabilirler... Sony uretimliler bence tercih edilmesi gerekir ... Samsung kamera sensorunde Sony i takip etmektedir :) ...
  • Bu sensörde bir sürü hile ,arıza , üçkağıtçılık vardır .muhtemelen smart1877 bize bunları uzun uzun anlatacak

• Bu sensör Galaxy s11+ da default ayarda 12 mp çekim yapacak. Pixel boyutu 2.4 µm olacak.

• Ham dokunulmamis halerinden gerek .jpeg gerek RAW SIKISTIRILMAMIS farkli cekim kosullarindaki fotograf ve videolarini gormeden ABARTMAMAK gerekir...

Yalniz EDitor kardes WDR ( N/A ) deniliyor yani uygulanamaz yani yani yani YOK diyor Samsung. Yani HDR ozelligi yok diyor Samsung ...

Wide Dynamic Range (WDR) nami diger adiyla HDR ...

WDR nedir deiyenlere YALIN gorsel bir ifade vermek isterim :

Samsung, 108 MP çözünürlüklü kamera sensörünün özelliklerini detaylandırdı

KISACASI daha simdiden bu teknoloji sisirilmis balon gibi diyebiliriz ...

Fotografta onemli olan detaylarin icerigin ne kadar dogal ve zengin oldugu uzerinedir.

Benzetme yapaak olursak : Su katilmis bir sise ile sek su katilmamis bir bardak gibi bariz bir fark var. Bu haberde sizlere dolu sise reklami pazarlanmaktadir lakin sisenin klaitesi sulandirilmis mi yoksa su katilmamis sek kaliteli midir bahsetmeyerek sizleri yaniltmaktadir.

Enteresan olan efektif piksel cozunurlugu 108 imis .

Neden 108 neden 100 filan degil derseniz . Duz matematik :

Xiaomi i 108 megapikselli ornekleri Erdi Ozuag incelemisti gorselleri paylasmisti ve bircok yabanci sitede de incelendi. Kisacasi hayal kirikligi oldu kalite acisindan .

Ama SAmsung biraz daha iyilestiriyor 1 in 4 dan 1in 9 a gelistirmistir bu haberdeki kamera sensoru ile. Yani kiyaslama olarak Xiaomi in cozumune gore daha ustun AMA dedigim gibi kalite olarak mutlak vasat en belirgin sorunu WDR yani yukske dinmaik ARALIK ile gorsel kalitelerde detaylarda bariz kayiplar eksiklikler ile pek ideal degildir. Elbette Samsung klasigi kendi yazilimsal on islemesi de olacaktir ama yazilimsal iyilestirmeler islemeler bir yere kadar ...
    https://www.notebookcheck.net/The-108-MP-sensor-on-the-Galaxy-S11-will-use-9-in-1-pixel-binning-technology-to-devastating-effect.447203.0.html

Merak ettigim ise Google Pixel 5 te bu teknolojiyi kullanirsa kendi harici adanmis yapay zeka modulu ek olarak Google gorsel arsiv yardimi ile goruntu kalite iyilestirmesinde eminim Samsung telefonlarindan daha da ustun bir Pixel 5 cikartabilirler... Sony uretimliler bence tercih edilmesi gerekir ... Samsung kamera sensorunde Sony i takip etmektedir :) ...

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    dostum şuan ki sony sensör 48mp cihazımda da aynı durum sözkonusu,

olay samsunga özgü değil, demek istiyorum.

48mp seçersin hdr kapanır, hdr seçersin 48mp kapanır,(piksel birleştirme ile 12mp e düşer)

ha şuna katılıyorum, zam sung istediği çözünürlüğe çıksın, sony sensör deki berraklık yok.

tercihim her zaman sony sensörlü olur
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    Valla 100mp sinde değilim ama öyle ya da böyle S10'dan daha kaliteli çekecektir muhtemelen. Yani sırf orada 100 yazsın diye bir önceki modelinden kalitesiz hale getirecek hali yok diye düşünüyorum. E bakarsakta piyasada en kaliteli çekim yapan telefon S10 sayılır. O yüzden abartıldığı kadar gelişmese de illaki biraz daha gelişme olacaktır muhtemelen.

• bakalım fotoğraf video ve diğer özellikleri nasıl olcak.takip ediyorum s11 i
  • Bir kere de batarya savasi mi ciksa, sayin firmalar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Markus Schulz -- 19 Aralık 2019; 11:33:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Markus Schulz

Bir kere de batarya savasi mi ciksa, sayin firmalar?
    Artık Optik Zoom'a el atmalılar

Şöyle 20-30 optik zoomlu bir telefon piyasayı sallar bence
  • Galaxy. kullanıcısına yanıt
    Aga ben 7000 - 8000 optik zoom yapan telefon istiyorum .ay üzerinde gözlem yapmaya merak saldım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Turkiye piyasasinda bircok model yoktur ve o yuzden tek tuk markalar uzerinden en iyisi sudur demek gafletlik olacaktir.
  • Samsung Exynos lularda malesef Sony kamera sensorlerini kullanmiyor. Birileri iddia da ediyor karisik ta varmis :) Ama bunu kanitlayacak bir Exynos cihaz sahibi de cikmadi yillardir :) .

Yani aslinda tum ozellikleri kullanabilmek icin neymis 12 megapiksel den otesine cikmamak gerekiyormus :) .

Marifet tum ozellikleri 108 megapiksel de verebiliyor mudadir ...

Samsung birara heveslendi kamera sensorunde pes etti. Piyasa artik ozellikle mobilde en populer ideal olani Sony sensorlerine bakiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Samsung Exynos lularda malesef Sony kamera sensorlerini kullanmiyor. Birileri iddia da ediyor karisik ta varmis :) Ama bunu kanitlayacak bir Exynos cihaz sahibi de cikmadi yillardir :) .

Yani aslinda tum ozellikleri kullanabilmek icin neymis 12 megapiksel den otesine cikmamak gerekiyormus :) .

Marifet tum ozellikleri 108 megapiksel de verebiliyor mudadir ...

Samsung birara heveslendi kamera sensorunde pes etti. Piyasa artik ozellikle mobilde en populer ideal olani Sony sensorlerine bakiliyor.
    Benim s6 edge cihazım exynoslu ve Sony sensörlü idi. Sonraki modellerde tamamen isocell'e geçtiler. Gelen güncellemeler ile kamerayı kontrol etmeyi kapatmışlardı.

Edit: Hatta bu da zamanındaki satış ilanım.

https://forum.donanimhaber.com/satildi-samsung-s6-edge-32gb-siyah-sifirdan-farksiz-ucretsiz-kargo-hediyeli--110849950#110849950

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctrl-alt-delete -- 19 Aralık 2019; 15:16:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ctrl-alt-delete kullanıcısına yanıt
    Note5 ile S6 ayni yilin urunudur ve bilindigi uzere S6 modellerinin uzerine Note5 cikartilmisti. Hatta birkac ay sonrasindan fark edilen S6 Edge ye ait olmamasi gereken bazi kamera ozellikleri de tespit edilmisti sonrasi guncelleme ile duzeltimisti.

Yani Samsung cihazlarinda gercekten de Exynos lularda Sony kamera sensoru var midir sizdeki gibi kesinlik ifade edemiyor...

Ama sunu da biliyorum dolayli da olsa : Samsung Camera uygulamasi apkmirroe veya Sammobile gibi sitelerde ne hikmetse bazen yuklenemiyor... Bazen de yuklenebiliyor... Yani Camera kamera uygulama surum bilgileri misal herhnagi bir model icin bile ayni degildir! Neden ? Cunki farkli kamera sensorleri ile geliyor... Aslinda insan soyle de bekleyebilir tum kamera sensorlerine ortak bir Samsung Kamera uygulamasi neden yok ? Halen de yok ...

Kamera sensoru tespit edilebiliyor. Sadece belli bir kodlama var oradan anlasiliyor... Camera ID ile anlasiliyor. AIDA64 ile de anlasilabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Note5 ile S6 ayni yilin urunudur ve bilindigi uzere S6 modellerinin uzerine Note5 cikartilmisti. Hatta birkac ay sonrasindan fark edilen S6 Edge ye ait olmamasi gereken bazi kamera ozellikleri de tespit edilmisti sonrasi guncelleme ile duzeltimisti.

Yani Samsung cihazlarinda gercekten de Exynos lularda Sony kamera sensoru var midir sizdeki gibi kesinlik ifade edemiyor...

Ama sunu da biliyorum dolayli da olsa : Samsung Camera uygulamasi apkmirroe veya Sammobile gibi sitelerde ne hikmetse bazen yuklenemiyor... Bazen de yuklenebiliyor... Yani Camera kamera uygulama surum bilgileri misal herhnagi bir model icin bile ayni degildir! Neden ? Cunki farkli kamera sensorleri ile geliyor... Aslinda insan soyle de bekleyebilir tum kamera sensorlerine ortak bir Samsung Kamera uygulamasi neden yok ? Halen de yok ...

Kamera sensoru tespit edilebiliyor. Sadece belli bir kodlama var oradan anlasiliyor... Camera ID ile anlasiliyor. AIDA64 ile de anlasilabiliyor.
    Ben note 5 bilmem hocam. Kullandığım ve sattığım malı bilirim. :) Ürünü satarken de alıcı kontrol edip almıştı Sony sensör var mı diye. Alana da bakarsanız boş beleş biri değil telefon konusunda. Ha hatırlar hatırlamaz onu bilemem. Benim bildiğim ve kullandığım s6 edge'de sony sensör vardı. Daha sonra update ile onu kontrol etme olayını da kaldırdılar. :)

Fazla yormayın kendinizi Samsung sony, isocell diye.

Beğenmezseniz başka markaya geçin gitsin. :))

• ctrl-alt-delete kullanıcısına yanıt
    :))

S-Pen den oturu ust seviye donanimli bir rakibi de yok ki ! Snapdragon lu alacaktim kampanyalar ile cazip gelmisti yine Exynos :) bir de Turkiye garantisi vardi .

Gerci diger hattim da Pixel 2 XL 128 var gayet guzel bilhassa kamerasinda ... Kamerasi ek olarak daha da iyilestirilebiliyor Google Camera Mod lar ile ...

Dahili Yapay Zeka birimi Intel ilk jenerasyon olsa da gorsel islemede iyilestirmede vs cok basarili . Elbette baska alanlarda da ise yariyor donanimsal fiziksel olan Pixel Visal Core .

Yoruldugum yoktur. Oradan oyle gorulebilir :) .

Note5 kullanmis biri olarak basimiza gelenlerden bahsettim yani herkesin basina gelmisti :) ... O arkadas bos beles filan demedim. Insanlik hali seytan detaylarda gizlidir falan filan ...

Dedigim gibi sadece kamerasi esasli yenilikci olmamasina ragmen sadece S-Pen kalemi icin Note9 da kaliyorum :)

Note9 ile 1 yil daha sonrasi baska . Note11+ veya Pixel 5 XL ... Ama ikisi de Snapdragon 865 li olacak. Cunki 2020 deki Exynos islemciler artik sondur ve fisi de cok onceden cekilmisti basina da yansidi . Samsung Exynos islemcileri adiyla ozellestirme yapmayacak ...

Huawei de benzer sekilde ozellestirmeye gitmedi ve kapali da olsa agresif arayuz ile uzun batarya veya performans goreceli tatmin edici olmaktadir....

Genel tavsiyem 2020 da amiral cihaz alinacaksa Snapdragon 865 en idealidir. Samsung son cikaracagi Exynos islemcisi dedigim gibi ozensiz ve performans olarak da S10 modelleri ile neredeyse ayni imis ...

Size yazmis gibi olsam da ortaya ... Elbette uye olmayanlar da okuyordur.

Karar kisinindir. Aklin yolu da birdir...

Karar kriterlerine gore varilacak secenekler de bellidir ...

Zorla da guzellik olmaz :) ...

Falan filan :) ...

• quote:

Orijinalden alıntı: torabi

Aga ben 7000 - 8000 optik zoom yapan telefon istiyorum .ay üzerinde gözlem yapmaya merak saldım
    İyi güzel dalga geçiyon ama kötü mü olur yani 20-30 optik zoom. Hangi markaydı unuttum 10 optik zoomlu var ama bunu 30lara çıkarsalar dehşet olurdu
    Fotoğraf makinesi kullanır gibi telefon kullanırdık o zoomla
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.