Şimdi Ara

Türkiye'de ilk kez üretilecek alüminyum motor bloku için testler başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
2.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bursa’daki Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası’nda alüminyum motor bloku için test üretimi başladı. Son aşama olarak görülen test üretimi aşamasının tamamlanmasının ardından 2020 yılında seri üretime geçilecek.

Test üretimi için düğmeye basan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, alüminyum motor blokunun Türkiye’de ilk defa Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası’nda üretileceğini belirtti. Varank, “Yine bu fabrika, Renault’nun ülkemizde ve Avrupa’daki tek hibrit motor üretim tesisi olacak. Burada üretilen motorlar Çin, İspanya ve İngiltere’ye ihraç edilecek” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bkz.Volkswagen'den Türkiye açıklaması: "Alternatif aramıyoruz"

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen tesisin temeli yaklaşık bir sene önce atıldı. Çevre düzenlemeleri ve yollar dahil olmak üzere 10 bin 500 metrekare alana kurulan tesiste son teknoloji makinelerden oluşan hatların kurulu olduğu, 100’ün üzerinde kalifiye mühendis ve operatörün istihdam edildiği belirtiliyor.

Ham madde yerli üreticiden temin edilecek

Söz konusu fabrikanın yüksek katma değerli üretim açısından son derece önemli bir adım olduğunu belirten Varank, üretim için gereken ham maddenin yerli üreticiden temin edileceğinin altını çizdi: “Ham madde, yani alüminyum, yerli üreticilerimizden temin edilecek. Böylelikle yurt içi kaynaklarımızdan mümkün olan en verimli şekilde yararlanılacak. Bu tesisin cari açığın azaltılmasına olan katkısı, nitelikli istihdam ve ihracat boyutu gerçekten övgüye değer”

• Renault-Mais Turkiye nin ilk calisanlarindandi babam. Cocuklugum Renault ile gecti, onlarca teknolojiye ve modeline sahit oldum Renault'un. Hele Alpine serisi Renaultlar'daki o aluminyum alasimli motor ve sanzuman blogunu iki kisi beraber tutup kaldirdigimizda sok ve dehsetle birbirimize bakip gulmustuk.

Su an Fransada yasiyorum ve ..tu boklu Maroc'lu Turkiyede uretilen Renault'u begenmiyor, hakli oldugu yonler var yok degil. Fransadaki bir Clio ile Turkiyede uretilen Clio nun kalite farki ortada. Yillardan beri bu standart-kalite farki var, anlayana ve arastirana.

Memlekette cesit cesit madenimiz var, onlarca basarili muhendisimiz var, teknolojiyi takip edebilme ve uygulayabilme kapasitemiz var, vs vs.

Yil neredeyse oldu 2020, Adam gibi basin su dugmeye artik, motor blogu degil herseyiyle TURKIYE de uretilen kendi arabalarimiz olsun be! Hala memleketin kanini emen yabanci sermaye-markalarin ameliligiyle ugrasiyoruz.
  • Çok iyi inşallah devamı gelir
    Sanayimiz için iyi haber

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • uretim için bakan dugmeye basmis!!!

sanarsinki motor bize ait.

• Alüminyum alaşımlı pistonlar lpg de eriyordu şimdi komple motor erir artık

• https://www.dilbilgisi.net/unsuz-yumusamasi-konu-anlatimi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 22 Ekim 2019; 22:14:16 >
  • 😂 Çok güldüm ama ünsüz yumuşaması değil miydi o?

http://https://www.dilbilgisi.net/unsuz-yumusamasi-konu-anlatimi/

Motor bloku değil -> motor bloğu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veri_denizcisi -- 22 Ekim 2019; 22:9:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: veri_denizcisi

😂 Çok güldüm ama ünsüz yumuşaması değil miydi o?

http://https://www.dilbilgisi.net/unsuz-yumusamasi-konu-anlatimi/

Motor bloku değil -> motor bloğu
    dogru, efsane olayim derken kestane oldum.
  • cocainbar kullanıcısına yanıt
    Türkiye’de üretilirse ayrıca yurtdışına ihracat yapılırsa Türk Malı damgası yiyorsa gerisi hikaye.

• obsesoz kullanıcısına yanıt
    piston motorun merkezinde ve küçük bir kütleye sahip. ısı sorun olmaz

• ECU (Elektro Kontrol Ünitesi Diğer İsmiyle Beyin) Üretemedikten Sonra Üretilen Her Şey Hikaye Gösterisidir
  • Renault-Mais Turkiye nin ilk calisanlarindandi babam. Cocuklugum Renault ile gecti, onlarca teknolojiye ve modeline sahit oldum Renault'un. Hele Alpine serisi Renaultlar'daki o aluminyum alasimli motor ve sanzuman blogunu iki kisi beraber tutup kaldirdigimizda sok ve dehsetle birbirimize bakip gulmustuk.

Su an Fransada yasiyorum ve ..tu boklu Maroc'lu Turkiyede uretilen Renault'u begenmiyor, hakli oldugu yonler var yok degil. Fransadaki bir Clio ile Turkiyede uretilen Clio nun kalite farki ortada. Yillardan beri bu standart-kalite farki var, anlayana ve arastirana.

Memlekette cesit cesit madenimiz var, onlarca basarili muhendisimiz var, teknolojiyi takip edebilme ve uygulayabilme kapasitemiz var, vs vs.

Yil neredeyse oldu 2020, Adam gibi basin su dugmeye artik, motor blogu degil herseyiyle TURKIYE de uretilen kendi arabalarimiz olsun be! Hala memleketin kanini emen yabanci sermaye-markalarin ameliligiyle ugrasiyoruz.

• Hammaddenin hammaddesi nereden geliyor merak ettim :)

• Alüminyum Alaşım gövdeli motora tüp takılır mı

• Türkiye'ye ait olmayan bir ürünün Türkiye de üretilmesinin haber değeri yok bence.

• Fransız firması yurtdışında ki fabrikasında üretim yapıyor. Ürün o ülkenin oluyor.

Aynen kanka aynen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 26 Ekim 2019; 9:17:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye'de ilk alüminyum alt motor karteri ve volant mufazasını da bizim firmamız yapmıştı(1975 yılında). Eminim bu haber başlığındaki de ilk değildir.
  • santanio kullanıcısına yanıt
    Alüminyumun ham maddesi olan boksit, Toros dağlarının eteklerinde bulunan boksit madenin çıkartılır. Konya Seydişehirde bulunan ETİ Alüminyum tesislerinde işlenerek %99,9 saf alüminyuma dönüştürülür. %100 yerli hammadde ve %100 yerli üretim.
  • türkiye de türkler tarafından üretillecek ya iste haberde yaziyor

• Bir Japon arabayı birleştiren eller, kendi aracını da yapar kendi motorunu da. Yeterki önünden engeller kaldırılsın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.