Şimdi Ara

PCIe 6 standardı duyuruldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Henüz PCIe 4 standardı yeni kullanıma sunulmuşken PCI-SIG platformu PCIe 6 standardına çoktan başladı bile. Platform PCIe 6 standardı ile bizleri bekleyen yenilikleri duyurdu. Kullanıma sunulması ise iki yılı bulacak.

PCIe 6 standardı neler sunuyor?

Hali hazırda kullanıma sunulan PCIe 4 standardından başlayacak olursak 16GHz’lik bağlantı frekansı, 16GT/s ham veri aktarım oranı ve x16 konfigürasyonunda 64GB/s bant genişliği söz konusu.

Ayrıca Bkz.Gigabyte yeni PCIe 4 SSD modelini duyurdu

2017 yılında duyurulan PCIe 5 standardında ise 32GHz’lik bağlantı frekansı, 32GT/s ham veri aktarım oranı ve x16 konfigürasyonunda 128GB/s bant genişliği açıklanmıştı. Bu standartta 400Gb Ethernet çözümleri mümkün olacak.

PCIe 6 ile birlikte 64GHz’lik bağlantı frekansı, 64GT/s ham veri aktarım oranı ve x16 konfigürasyonunda 256GB/s bant genişliği mümkün olacak. Ayrıca 4 seviye atım modülasyonu – PAM-4 ile verimlilik artarken FEC hata düzeltme ile de bant genişliği iyileştiriliyor.

Elbette şimdilik sadece standardın duyurulması aşamasını yaşıyoruz zira PCIe 4 henüz kullanıma sunuldu ve PCIe 5 sırasını bekliyor. Normalde PCIe 4 standardının 2017 yılında, PCIe 5 standardının da 2019 yılında kullanıma geçmesi planlanıyordu. Haliyle plandan ziyade üreticilerin ve tüketicilerin bu noktadaki alışkanlıkları rol oynuyor. PCIe 6 için 2021 yılı gösteriliyor ancak muhtemelen 2023 yılın bulacak gibiyiz.

• Hedef 2023 gibi kötü bir espiri yapacaktım ama yapmıyorum..

Daha PCIe 3 kullanan ekrankartına yeni para bulduk PCIe 4 ü dünya gözüyle göremedik demiyom.

PCIe 4 ü kullanan çipsette aktif soğutma var. PCIe 5 de artık sıvı soğutma olur hiç demiyorum...

• ekran kartlarının artık işlemci içine konulmasından yanayım çünkü anakart üzerinde yollar çok fazla uzatılıp çok fazla dijital parazite marus kalınmakta !

AMD bu konuda ciddi fark yapabilir. tabi ekran kartı satışlarında aldığı kar yüzünden müşterilerin şekil ve şemal açısından büyük ekran kartı görme saçmalığı böyle giderse ! yakında bu işi intel AMD den daha iyi yapacağı ortada ! intel en azından ekran kartı satmıyor !

• Ee, PCIe 4 ?

• Duyurulması çıktığı anlamına gelmiyor. Bir sürü süreçten geçiyor. Duyurulmasının sebebi planların yapılabilmesi, paydaşların işin içine girmesi vs sebepler için.

• Hedef 2023

Kanka ben yapayım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşlemci ekran kartı içine konulabilir. Dediğin zaten var ama çok performanslı değil

• fotifoti kullanıcısına yanıt
    cpu => anakart => gpu => anakart => cpu => ekran çıkışı !

veya

cpu & gpu => anakart => ekran çıkışı !

bunlardan hangisi daha hızlı çalışır

dahası işlemci farklı anakart farklı ekran kartı farklı !

aynı seri üretim mimari farklılıklar bile negatif etken !
  • PCIe 4 Giriş seviyesi kartlara hemen gelmez zannediyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.