Şimdi Ara

Türkiye’de telefon ithalatında sert düşüş!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
199
Cevap
0
Favori
10.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hem kur hem de telefon fiyatlarındaki artış nedeniyle cep telefonu ithalatı son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Anadolu Ajansı’nın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı derlemeye göre cep telefonu ithalatında sert düşüş yaşandı.

2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık döneme bakıldığında, Türkiye'nin en fazla cep telefonu ithalatı yaptığı yıl 3 milyar 136 milyon 596 bin dolarla 2015 yılı oldu. 2015’te 13 milyon 581 bin 718 adet cep telefonu ithal edildi.

2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 30’luk düşüş yaşandı. 2018'de 1 milyar 966 milyon dolar ödenen 9 milyon 820 bin 192 cep telefonu Türkiye'ye getirildi. İthal edilen telefon sayısında geçen yıla göre 2,3 milyon düşüş yaşandı.

Çinli telefonlar daha fazla talep görüyor

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla endüstriyel gücünü hızla artıran Çin, cep telefonu ithalatının en fazla yapıldığı ülke olarak zirvede yer aldı. Çin'i yine Uzak Doğu ülkelerinden Vietnam, Güney Kore ve Tayvan takip etti.

Ne kadar ihracat gerçekleşti?

General Mobile, Vestel, Casper gibi yerli markaların gerçekleştirdiği cep telefonu ihracatına baktığımızda geçtiğimiz yıl 504 bin telefonun ihraç edildiği görülüyor. Ülke, 2014-2018 yıllarında toplam 2 milyon 897 bin 14 cep telefonu ihracatı yaparken, elde edilen gelir 193 milyon 744 bin 884 doları buldu. Söz konusu dönemde en fazla cep telefonu ihracatı Hollanda'ya yapıldı. Bu ülkeyi Çin, Vietnam ve Güney Kore takip etti.

• bu pahalılığa gore %30 düşüş az bile millet yine cep telefonu bağımlılığından vazgeçmiyor anam....ben %70 civarı umuyordum...
    gidin ingiltereye çoğu 35+ yaş insanın elinde halen tuşlu telefon var nedeni gerek görmüyolar çoğunun sosyal medya hesabı bile az kısıtlı gösteriş budalası değilller...
    gösteriş budalası olarak abd = türkiye....en şuursuz paraya maddeye tapan halklardır dünyada...(forumdan açılan konu öreneklerindende anlarsınız bunu iphone, pc donanımını hayat sağlık yaşam sanan genç dolu burda)
    Ya tabi vestel de gm de salakti zaten bi akil edemediler snapdragon 800 serisi almayi degil mi? O islemcinin en ust modeli 30-35 dolari gecmiyor ve toplam maliyeti fazla etkilemiyor. Ancak snapdragon 800 serisi isteselerde alamazlar. Neden mi? Quallcom kucuk siparis veren firmalara ust duzey satis yapmiyor. En az 5 milyon veya uzeri islemci alimi lazim onuda kucuk ureticiler temin edemiyor. Bir suru alavere dalavere var bazi ureticiler o yuzden mediatek e talim ediyor.
    Hocam siz buradan benim fakir eleştirisi yaptığımı düşünüyorsanız çıldırmış olmalısınız. Araba ya da ev al demeyeceğim. Bu parayı en kötü ihtimalle kendine yatır, köşeye at USD olarak tut, nakit paranın çok değerlendiği bir anda belki güzel bir araba vs. alırsın, ya da yine bir iş açarsın xs Max'ın 2 katı kadar para biriktirip, ufaktan bir dükkan falan... Söylediğim şey aynen öyle, evet. Bence hiçbir telefon 10 bin TL etmez o da apayrı bir konu zaten. Zengin değilsen iPhone Xs Max kullanmak en hafif tabirle "tuhaf" bir olaydır. Köşede 1 milyon TL parası olan adam parasının faiziyle bile alır iPhone XS Max'ı kullanır. Ama sen asgari ücretle çalışan bir insan olarak önceliklerini daha farklı belirlemelisin. Belirlemezsen hayatının sonuna kadar iPhone XS Max kullanan bir asgari ücretli olursun... Keyfin bilir. Bir gün de işten atarlarsa telefon taksidinin yarısı duruyor olur, o telefonu satıp taksitleri ödersin ödediğin de boşa gitmiş olur...
  • Dövizin yükselmesinde de böyle bir hayır var işte.

• Gönül ister general mobile, vestel gibi markalar biraz akıllılık edip snapdragon 800 serisi kullanan telefonlar çıkarsın fiyatları da xiaominin dahi altında olsun biz de seve seve alalım ama işte en alt seviyeyi gururla yerli diye en üst seviye fiyattan sunarsan senin gururunu yerim

• şu anda en iyi f/p cihazı gm 9 pro ilk çıktığında sd 660 lı cihazı 1700 liraya satsalardı daha da iyi olacaktı devlet desteği geç verdi.

edit:ben telefon alrken fiyatı 2100 liraydı onun için sd 636 lı redmi note 5 aldım 1500 liraya.şu anki fiyatı olsaydı düşünmez alırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 12 Şubat 2019; 12:51:49 >
  • Tanzim telefon satışı yapılmalı
  • Moto z 2016, yanına da ufak powerbank alırım ama gene de o aptal firmalardan telefon almam. Ois var ufs 2.0 var Adreno 530 var NFC var su sıçramasına dayanıklılık var! Fiyat da uygun. Yerli denen Çin zırvalıklarında bunların hepsi bir cihazda o fiyatlara yoktur.

• Az bile düşmüş bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tüm bunlara rağmen dolar atağa geçecekmiş gibi duruyor, otomotiv ve telefon satışları acayip düşmüş durumda.
  • Taksitlerin düşürülmesi ve cihazların uçuk fiyatlarının beklenen etkisi denebilir. En azından bu kalemde ilerleme kaydetmek güzel bir şey, kıyafet değişir gibi insanlar telefon değişiyordu bir ara...

• lg, samsung, huawei, iphone falan bizim ülkemize ters...

verin oradan Türk halkına bir 3310...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telefonumu alalı 3 seneyi geçti ekranı paramparça durumda ama yeni telefon almayı bırak ekranını bile yaptıramıyoruz. Bizi bu sefalete sürükleyenler utansın...

• Ne güzel

• O kadar fazla etken var ki
    1. Kur zirvelerde
    2. Üreticiler fiyatları yükseltti
    3. Vergilerimiz çok yüksek
    4. Geçen seneki bir telefon ile bu seneki bir telefon arasında ahım şahım bir fark yok.
    Önceden 2 yılda bir telefon değişmenin mantıklı olduğunu savunan biriydim
    Artık bunun 3 yıla çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hayaller ayfon gerçekler....

Türkiye’de telefon ithalatında sert düşüş!
  • Büyük markaların cihazlarına zaten artık para yetişmez. Çin markalarının bile artık fiyatları yüksek döviz kuru ve vergiler sağolsun.
    Çok sık telefon değişmeye de gerek yok, çoğu kişinin telefonda yaptığı şeyler aynı. Abartı donanıma ihtiyaç yok.
    S6 edge plus'ım hala hızlı ve tüm uygulamaları çalıştırıyor, yakında değiştirmeye niyetim yok.
  • bu pahalılığa gore %30 düşüş az bile millet yine cep telefonu bağımlılığından vazgeçmiyor anam....ben %70 civarı umuyordum...
    gidin ingiltereye çoğu 35+ yaş insanın elinde halen tuşlu telefon var nedeni gerek görmüyolar çoğunun sosyal medya hesabı bile az kısıtlı gösteriş budalası değilller...
    gösteriş budalası olarak abd = türkiye....en şuursuz paraya maddeye tapan halklardır dünyada...(forumdan açılan konu öreneklerindende anlarsınız bunu iphone, pc donanımını hayat sağlık yaşam sanan genç dolu burda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 12 Şubat 2019; 23:10:45 >
  • İthalat ile ihracat arasında uçurum var... Öyle böyle değil.. komple israf. Yazık bu israf bize tüm ürünlerde enflasyon olarak yansıyor...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • düşenin dostu olmaz, düşene bi tekmede ben vururum.

• Haber eksik kalmış, "General Mobile, Vestel, Casper gibi yerli markaların" reklamı gibi duruyor.

Toplam telefon satışlarında düşüş ne kadar olmuş ve "General Mobile, Vestel, Casper gibi yerli markaların" satışları düşmemiş mi? gibi Sorular cevapsız kalmış.

• Herşeyi anladım da Hollanda ne alaka ? Hollandada hangi telefon markası varda en cok ordan telefon almışız ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.