Şimdi Ara

Katı atıklar için depozito uygulaması geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Plastik atıkların çevreye verdiği zararı azaltmak amacıyla başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında şimdi de depozito uygulaması başlatılıyor. Atığını getirene kontör yüklenecek.

Sıfır Atık Projesi kapsamında plastik poşetler ücretlendirildi ve Türkiye’nin poşet kullanımı ciddi oranda azaltıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şişe ve karton kutu kullanımı azaltmak için depozito uygulamasının 2021 yılında başlatılacağını bir kez daha dile getirdi.

Depozito uygulamasının işleyişi hakkında bilgi veren Bakan Kurum, şu sözleri söyledi:

"2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçmek istiyoruz. Pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz. Amacımız üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanması. Dolayısıyla bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanarak, çevreye daha az zarar vermiş olacağız. 2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçeceğiz. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. Belki nakit de verebiliriz. Onları siz toplayacaksınız, belki çikolata, gofret alacaksınız. O uygulamaları en yakın zamanda ülkemize getireceğiz."

Bakanlık tarafından çalışmaları yürütülen depozito uygulaması ilk olarak 2021 yılında başlayacak. Katı atık yönetim tesislerin açılması ve yerel yönetimlerin çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte 2023 yılında tüm Türkiye’de hayata geçirilecek.

• Abi olay güzel bir şekilde açıklanırken "belki çikolata, gofret alacaksınız" gibi kişisel yorumlara düşünce bir tek bana mı tuhaf görünüyor? Yani harika bir proje sunuyorsun çocuklara konuşuyormuş gibi detaylandırmak ne bileyim bana çok tuhaf geliyor açıkcası. Çocuklarsa hedefleri bu sistemi ilkokullarda derhal getirsinler. Kız kardeşim için hocası inanılmaz bir konumda. Geçen sene derste pilin çöpe atılmasının zararlarından bahsetmiş. Bize sürekli kamu spotu gibi pili çöpe atmıyoruz diye nerede görse söylüyor. Böyle böyle oturacak bu iş. Yoksa, bu gözlerle gördüğüm, otobüsün camından pet şişe atan yaratıkları eğitmek zor.
  • Abi olay güzel bir şekilde açıklanırken "belki çikolata, gofret alacaksınız" gibi kişisel yorumlara düşünce bir tek bana mı tuhaf görünüyor? Yani harika bir proje sunuyorsun çocuklara konuşuyormuş gibi detaylandırmak ne bileyim bana çok tuhaf geliyor açıkcası. Çocuklarsa hedefleri bu sistemi ilkokullarda derhal getirsinler. Kız kardeşim için hocası inanılmaz bir konumda. Geçen sene derste pilin çöpe atılmasının zararlarından bahsetmiş. Bize sürekli kamu spotu gibi pili çöpe atmıyoruz diye nerede görse söylüyor. Böyle böyle oturacak bu iş. Yoksa, bu gözlerle gördüğüm, otobüsün camından pet şişe atan yaratıkları eğitmek zor.

• Ridianod kullanıcısına yanıt
    Bakan bu açıklamayı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi 16 çocuğun Bakanlıktaki ziyareti esnasında yaptı. Bu nedenle çikolata, gofret örneği vermesi normal. Ayrıca dediğiniz gibi bu tarz değişikliklerde çocukların uyumu daha keskin oluyor
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • theJuDGe_41 kullanıcısına yanıt
    Şimdi taşlar yerine oturdu. Açıklama için teşekkürler.
  • Su anki hukumetin toplumun sesini biraz biraz kismak icin gundeme attigi gerceklesmesi muamma olan hedefin yine 2021 oldugu bir baska zaman kazanma projesi daha.2021 i neyin bu kadar ozel yapacagini merak etmekten kendimi alamiyorum.Ah guzel halkim ne zaman uyanacak.

• Kontör, bilet, çikolata nedir yahu? 1 lira depozito aldıysan ambalajı geri getirdiğimde 1 liramı geri verirsin olur biter. Anlaşılan o ki bunların amacı benden 1 lira alıp ambalajı geri getirdiğimde önüme üç kuruş atmak, aradaki farkı da hüpletmek.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milletin evi çöp dolacak desene.

• Adam Almanya'da 1 kasa su, 1 kasa bira şişesi ile 1 poşet dolusu plastik şişeyi makineye verdi. 10 Euro aldı. Zaten 1 kasa bira indirimdeyken 5-6 Euro'ya alınıyor. Bizimkiler ise çocuk kandırır gibi çikolata verecekler...

• Şunun gerçekten insanlık, çevre vs. için yapıldığını düşünen varsa çeksin modemin fişini bi elini yüzünü yıkasın; ondan sonra ikamet adresine baksın hangi ülkede yaşıyor diye :D

• despacito ile katı atıkların ne alakasi var şimdi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben bir süredir 5lt-10lt su pet şişelerini biriktiriyorum, fakat az yer kaplaması için kesip katlayarak istifliyorum, kapaklarını tutacaklarını da ayırıyorum, böyle yaparsam almama gibi bir durum olur mu? bilgisi olan? tartarak falan alırlar diye düşünüyordum...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    hocam önemli olan maddenin kendisi, kırılmış kesilmiş falan birşey olmaz, sonuçta geri dönüşüm yapılacak, senden aldıkları gibi tekrar kullanılmayacak
  • OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    İsteyene belki nakit vereceğiz demişler. Daha tam belli değilken olmamış şeyler üzerine eleştirmenin faydası yok önemli olan hayata geçmesi sonra sorunu olursa düzeltilir.

Poşet içinde denmeyen kalmadı canavar gibi sistem işliyor şu anda ilerde daha da iyi olur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bir ara su şişeleri karşılığı istanbulkartınıza bakiye vericez dediler şişe başı 5 kuruş istkart bakiye verince yalan oldu, bu da böyle geçiştirilir gider, herkes yok almanyada niye her yer temiz bilmem ne der, ordaki gibi bir ücret verseler ve bunu toplumun her kısmına anlatsalar yerde çöp kalmaz ama çikolata, gofret, 5 kuruş istanbulkart bakiyesiyle olmaz bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

İsteyene belki nakit vereceğiz demişler. Daha tam belli değilken olmamış şeyler üzerine eleştirmenin faydası yok önemli olan hayata geçmesi sonra sorunu olursa düzeltilir.

Poşet içinde denmeyen kalmadı canavar gibi sistem işliyor şu anda ilerde daha da iyi olur.
    işler tabii 25kurus 4tanesi 1 lira.
    japonyada 3 yen
  • Hadi çikolata gofret muhabbetini geçtim de neden 2021 veya 2023? Poşet uygulaması nasıl 2 günde kararlaştırılıp geçtiyse bu da hemen yapılabilir.
  • Bu uygulamada pakete(şişeye) ayrı değer biçilip içindeki içecek v.s. ayrı değer biçilmesi ile önemli ve ekonomik oluyor. Eğer fiyatlama aynı mantıkla giderse problem. Çünkü 500ml suya pet şişesi dahil 50kr veriyorsun. Pet şişe ekstra fiyatlandırılıp su ucuzlamazsa problem büyük. İçindeki suyun değeri artmış oluyor piyasayı pompalıyorsun sırf bundan dolayı bile geçebilirler. Yurt dışında görüyorsun içindeki ürünün LT fiyatı şişe büyüdükçe düşüyor şişeleme maliyetinden dolayı. Ama türk usulü şişeye ekstra fiyat biçip içeriğin fiyatını düşürmezseler al sana babalar gibi ekonomik kalkınma. Bu adamlar eminim depozitoyada vergi kesecekler. Her 6tl'lik depozitoda 1 tl devlete. Zaten malın değerini hesaplamadın diye otomatik zam. Halkta şişeyi geri vericem karlı ve temiz olucam diye bir tarafını yırtsın anca elindekiyle çikolata alırsın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.