- x
COROLLA'NIN GERÇEK YAKIT TÜKETİMİ NEDİR?...
316 Cevap163426 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

723 Mesaj
17 Nisan 2007; 10:21:19 

Toyota Corolla marka araçlar ortalama şehir içi ve/veya şehirdışı ne yakıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dragut76 -- 10 Şubat 2008; 23:31:39 >

[DH] TOYOTA TAKIMI
96 Toyota Corolla GLİ 1.6 16V / M.A.BEJ
Düşmanın açık bıraktığı kapı ancak onun istediği yere çıkar

723 Mesaj
17 Nisan 2007; 10:26:54 

Benim aracım; corolla 96 model GLi,
Benzinle 100 Km.'de Şehir İçi 8,5 Litre. Uzunyolda 6 Litre
LPG ile 100 Km.'de Şehir içi 10,86 Litre. Uzunyolda ?. daha denemedim.

( LPG'yi yeni takdırdım. Önceleri çok yakıyordu. En son ayar yaptırdıktan sonra Bu değerler ortaya çıktı )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dragut76 -- 17 Nisan 2007; 10:35:32 >

[DH] TOYOTA TAKIMI

2321 Mesaj
17 Nisan 2007; 13:45:55 

2006 sol corolla
ankarada şehir içinde 7.2 max 7.8 arası not: ankara istanbulla karışmasın
sehir dışı 5.9 yakmıştık ama o zaman araç 5 bin km yoktu tam ankara bursa arası yuklu sekılde 5.7 ye iner kasarsan

Nissan Micra 1.2 Tekna Cvt

465 Mesaj
17 Nisan 2007; 15:14:21 

sabit hız (88km/h) (otoban): 4.0 - 4.4lt /100km
sabit hız (88km/h) (bölünmemiş yol): 4.5 - 4,8lt /100km
şehiriçi: 6-7 lt (sıkışıklığa göre değişeceğinden burası için ne desem yanlış olur.)

toyota corolla D-4D HB 2006 model...

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dutku -- 17 Nisan 2007; 15:15:12 >

Ne mutlu Türk'üm diyene!

2321 Mesaj
17 Nisan 2007; 19:40:36 

pederde 95 model efsane kasadan var düşünyorumda pederin arabaya bitane 1.4 d4d motor dusursen hem az yakar hemde deli kacar hheh valla düşünmesü bile hoş

875 Mesaj
17 Nisan 2007; 20:03:11 

Geçen gün yaptığım testte yolun %80 i klimalı olmak üzere Yol bilgisayarı verileri şöyleydi. Ort hız 59 km ortalama yakıt tüketimi 4.6 lt . Genelde 80-120 km hızları arasında kullandım. Yavaş yavaş D4D kullanmayı öğreniyoruz

2007 Toyota Corolla HB 1.4 D-4D Gümüş Gri

723 Mesaj
18 Nisan 2007; 11:46:57 

Valla çok süper olur. İsmide; Toyota Corolla clasic D-4D

quote:

Orjinalden alıntı: selim82

pederde 95 model efsane kasadan var düşünyorumda pederin arabaya bitane 1.4 d4d motor dusursen hem az yakar hemde deli kacar hheh valla düşünmesü bile hoş

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
18 Nisan 2007; 12:10:55 

dutku kardeş,
Euro dizel mi kullanıyorsun?

"DH TOYOTA TAKIMI" yazısını ve amblemini forma nasıl ekliyorsun?

quote:

Orjinalden alıntı: dutku

sabit hız (88km/h) (otoban): 4.0 - 4.4lt /100km
sabit hız (88km/h) (bölünmemiş yol): 4.5 - 4,8lt /100km
şehiriçi: 6-7 lt (sıkışıklığa göre değişeceğinden burası için ne desem yanlış olur.)

toyota corolla D-4D HB 2006 model...

Saygılar...

[DH] TOYOTA TAKIMI

465 Mesaj
18 Nisan 2007; 18:01:15 

BP kullanıyorum sadece. Euro dizel.

O imzayı ekleyeli bayağı zaman oldu. Bu forumda Corolla D-4D alt forum başlığı altında anlatmıştı birisi. Ordan baka baka yapmıştım.

Saygılar...

quote:

Orjinalden alıntı: dragut76

dutku kardeş,
Euro dizel mi kullanıyorsun?

"DH TOYOTA TAKIMI" yazısını ve amblemini forma nasıl ekliyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dutku -- 18 Nisan 2007; 18:02:14 >

Ne mutlu Türk'üm diyene!

4 Mesaj
19 Nisan 2007; 0:31:11 

iyi akşamlar bende aranıza yani katıldım bende 97 xei var aynı 96 gli olan arkadaşın tüketim değerlerine katılıyorum.bende sadık bir toyota kullanıcısıyım.97 yılında sıfır aldığım toyotamı hala kullanıyorum.Aracım 97 model XEİ çok memnunum şu an aracım 100bin km de.Her hangi bir sorun yok buna karşın bir kaç konuda sizlerin bilgilerine ihtiyacım var.Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
1.Benzinli olarak orjinal kullandığım aracımda katalitik konvertör yok.Bildiğiniz üzere yakıtlar artık kurşunsuz bu durumda bize ilk aldığımızda tavsiye edilen kurşunlu benzin bulamıyoruz.Doğru kullanım adına hangi benzin türünü kullanmalıyız?
2.süper diye satılan benzin uygunmu.?
3.Kurşunsuz benzin kullanmanın mahsuru varmı?
4.Hangi istanyondan memnunsunuz?Saygı ve selamlarımla.

xei 97model

924 Mesaj
20 Nisan 2007; 20:47:35 

bunlar epey konuşulmuştu daha önce.. ortalama hep aynı. Şehir içi 7.5 lt/100 km. civarı, şehirler arası düz yol 5,6-ortalama 5,8 lt/100 km. yakıyor. Tabii ki daima sakin kullanmak gerekiyor..

1319 Mesaj
20 Nisan 2007; 21:16:49 

quote:

Orjinalden alıntı: yusufilhan

iyi akşamlar bende aranıza yani katıldım bende 97 xei var aynı 96 gli olan arkadaşın tüketim değerlerine katılıyorum.bende sadık bir toyota kullanıcısıyım.97 yılında sıfır aldığım toyotamı hala kullanıyorum.Aracım 97 model XEİ çok memnunum şu an aracım 100bin km de.Her hangi bir sorun yok buna karşın bir kaç konuda sizlerin bilgilerine ihtiyacım var.Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
1.Benzinli olarak orjinal kullandığım aracımda katalitik konvertör yok.Bildiğiniz üzere yakıtlar artık kurşunsuz bu durumda bize ilk aldığımızda tavsiye edilen kurşunlu benzin bulamıyoruz.Doğru kullanım adına hangi benzin türünü kullanmalıyız?

İyi akşamlar arkadaşım.Bendede aynı arabadan var. Katoloğunda kurşunlu yada kurşunsuz 95 oktan yazıyor.Ben95 kurşunsuz kullanıyorum.Genelde PO ve SHELLDEN alıyorum.

97 COROLLA 1.6 XEİ ATİKER FAST

348 Mesaj
20 Nisan 2007; 21:38:34 

quote:

hoşgeldin aramıza kardeş

2009 Citroen C5 III 1.6 16V

4075 Mesaj
20 Nisan 2007; 22:27:25 

quote:

sorularınıza kısaca yanıt vereyim

1)artık benzin istasyonlarında süper benzin satılmıyor..yani satılan benzin türü kurşunsuz..kurşunsuz benzin kullanmalısınız..
2)süper adı altında satılan benzin uygun değildir..uzak durmanızı öneririm..
3)aracınızın motor yapısı zaten kurşunsuz benzine uyumludur..o dönem corollalarda halen üretilmekte olan teknolojiden farksız olarak üstten çift egzantrik 16v motor kullanılmıştır..eğer bu zamana kadar süper benzinden kurşunsuz benzine geçmemişseniz hatalı davranmışsınız demektir..aracınıza uygun benzin 95 oktan kurşunsuz benzindir..
4)ben petrol ofisi veya bp den benzin alıyorum..ama bu bir tercih meselesidir..

Her zaman doğruyu söyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın...

723 Mesaj
21 Nisan 2007; 10:04:06 

dutku kardeş, yaptığın ölçümlere göre aracın gerçekten de çok ekonomik. Euro dizel, normal dizele göre biraz farklı ama yinede çok ekonomik. Demekki Toyota, Teknik verileri bildirirken tam değerleri veriyor. Bildiğim kadarıyla, yeni bir araç çıktığında bu aracın teknik verilerini gösteren katalokların en doğrusunu Ford ve Toyota veriyor galiba.

Arkadaşlar bu imza işi nasıl oluyor bilen var mı?

quote:

BP kullanıyorum sadece. Euro dizel.

O imzayı ekleyeli bayağı zaman oldu. Bu forumda Corolla D-4D alt forum başlığı altında anlatmıştı birisi. Ordan baka baka yapmıştım.

Saygılar...

[DH] TOYOTA TAKIMI

193 Mesaj
21 Nisan 2007; 11:46:45 

aşağıda özellikleri yazan aracım var. 105 bin km de. Genelde şehiriçi kullanıyorum. yol bilgisayarında Ortalama 8 litre yazıyor karışık. benzinli...Malum benzin fiyatı 3 ytl oldu olacak. gelde lpg düşünme yawwww.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeync -- 21 Nisan 2007; 11:48:01 >

...zeync...

103 Mesaj
21 Nisan 2007; 15:06:13 

ARABAMI 1170 KM ORTALAMASINI ÖLÇTÜM:400 KM Sİ ŞEHİR DIŞI GERİSİ İZMİR TRAFİĞİ ŞEHİR İÇİ: 100 KM DE 8,7 LİTRE BENZİN KİM NE DERSE DESİN... DAHA AZ ÖLÇENLER VAR, AMA BEN ONLARIN ÇOK SAĞLIKLI Bİ ÖLÇÜM YAPTIKLARINA İNANMIYORUM. ÇOK FAZLA YÜKLENMİYORUM. İYİCE UYUZ GİBİDE GİDİLMİYOR YERİNE GÖRE..MAKUL Bİ KULLANIM

TOYOTA COROLLA 1.6 HB

108 Mesaj
22 Nisan 2007; 11:40:42 

benim corolla d-4d sedan,
şehir içi dışı karışık ortalama 4,7 lt/100 km civarı
sadece şehir içi 5-5.5 lt/100 km civarı
şuan 4000 km de belki ilerleyen günlerde daha da düşer...

corolla d-4d

23 Mesaj
22 Nisan 2007; 22:29:38 

herkese selamlar...

benim imzamdaki arabamla şimdilik ortalamam 12lt/100 km. umarım düşer ileride. bunun bu kadar yüksek olmasının sebebi öncelikle arabaya tam olarak alışamamış olmam. birde araba henüz 670 km.de...

2007 Toyota Corolla SOL 1.6 HB / GümüşGri

723 Mesaj
24 Nisan 2007; 11:39:19 

Hayırlı olsun ronini_x.
Aracın , şu yeni çıkan kasalardan mı? 124 beygirlik olanlardan

[DH] TOYOTA TAKIMI

23 Mesaj
24 Nisan 2007; 11:46:45 

@dragut
Teşekkürler;
aracım eski hb kasa. auris değil yani
yeni kasalar çıkınca bu eski kasalar gerçekten iyi fiyatlara verdiler. bende kaçırmadım fırsatı

723 Mesaj
24 Nisan 2007; 12:11:08 

Tekrar hayırlı olsun kardeş,
En iyisini yapmışsın, Zaten yeni kasa bir araç çıktığı zaman ellerindeki son araçlarda büyük iskontolar yapıyorlar.
İmzana Toyota amblemini nasıl ekledin?
quote:

Orjinalden alıntı: ronini_x

@dragut
Teşekkürler;
aracım eski hb kasa. auris değil yani
yeni kasalar çıkınca bu eski kasalar gerçekten iyi fiyatlara verdiler. bende kaçırmadım fırsatı

[DH] TOYOTA TAKIMI

23 Mesaj
24 Nisan 2007; 13:17:23 

imza işi biraz uğraştırdı ama oldu sanırım. öncelikle forumda bahsedilen rapid deki link artık çalışmıyor bende aşağıdaki gibi bişey yaptım. yazıyı değiştirebilirsiniz..
kullanmak için profil sayfanızı açın imza paneline tıklayın çıkan yere aşağıdaki yazıyı kopyalayıp yapıştırın. daha sonra @ işaretlerinin hepsini silin ve gülegüle kullanın...
@ işaretlerini koymadan buradan kodu yazamadım da
sadece @ işretleri silinmeli başka hiçbişey değil...

[@center]
[@image]http://img121.imageshack.us/img121/5905/dhtoyotatkimza6hl.jpg[/image]
[@b]2007 Toyota Corolla SOL 1.6 HB / GümüşGri [/center]

723 Mesaj
24 Nisan 2007; 14:11:47 

Eyvallah Kardeş,
En kolay yolu sen söyledin.

[DH] TOYOTA TAKIMI

153 Mesaj
27 Nisan 2007; 14:42:20 

benim ki 1,6 2006 benzinli sedan corolla .geçen hafta ankaraya gidip geldim aliağadan fulledim 41 lt benzin aldı bu benzinle aliağadan ankaraya girdim ışık yandı .güzelgah aliağa izmir kemelpaşa yolundan .gelirken de ankaradan fulledim aliağaya geldim ışık yanmadı güzelgah gelirken turgutludan manisa ,manisa menemen ,menemen den aliağa ,halen daha benzin var beni hesabıma göre araba 640 km de ışık yakıyo ama ışık yandıktan sora 41 lt benzin alıyo depo 55 lt olduğuna göre 14 lt benzin saklıyo giderke 95 oktan aldım gelirken 97 bi fark göremedim yada ben anlayamadım .tam olarak yaktığım benzin 1410 km yol yaptım 286 ytl benzin aldım depoda bvenzin var ışık yanmıyo bence en az 20 ytl lik benzin vardır bu km nin 200 kmsi de ankara şehir içi gerisi şehir dışı 4 kişiyle ..... paylaşmak istedim .

2006 Toyota Corolla Sedan 1.6

33 Mesaj
27 Nisan 2007; 20:11:05 

Geçen hafta depoyu fulleyip 324 km şehir dışı uzun yol yaptım. Yolun yaklaşık 60 km'si aşırı virajlıydı. geri kalan yolu ise 90 km civarında gittim. 324 km sonunda yol bilgisayarına göre 79 km/h hız 100 km de ise 4.7 litre diesel yakmışım. benzin istasyonuna çekip aynı şekilde diesel aldım litresi 2.4 YTL' den 37.65 YTL benzin aldım. sizce aracın performansı nasıl? araç 4250 km' de

[DH] TOYOTA TAKIMI
2007 TOYOTA COROLLA D-4D M/M TERRA SEDAN GÜMÜŞ GRİ

4075 Mesaj
27 Nisan 2007; 21:01:08 

aracınızın normal şartlarda şehir içi-şehir dışı karışık veya kullandığınız ortama göre tüketimini kesin olarak saptamak için...

deponuzu tam doldurun..aracınızı normal kullanım tarzıyla 100 km boyunca kullanın..100.km içinde iken benzinciye uğrayıp depoyu tekrar tam doldurun..aldığınız miktar 100 km de lt olarak tüketiminizdir..ara kilometrelerde benzin alma durumunda kalmışsanız basit bir ikili denklemle de sonuca varabilirsiniz..örneğin "125 km de 16 lt yakmışsa 100 km de ne kadar yakmıştır?" gibi...

463 Mesaj
27 Nisan 2007; 21:21:07 

oorion kardeş senin verdiğin değerler mükemmel ben sakin kullnımda 5.0 lt ye razıyım .arabayı almak için gün sayıyorum fakat daha çok var.3-4 ay gibi şimdi arabada yok of anam of bu yaz arabasız nasıl geçecek yaw

2010 1.9TDI TEAM reflex gümüş

33 Mesaj
28 Nisan 2007; 8:47:12 

Acar60 kardeş ozaman şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Fakat bu tüketim konusunda aklıma takılan bir soru daha var arkadaşın Corolla HB 2007 aracı var aynı yolları katettik fakat aynı yolda 42 YTL' lik benzin aldı. Ayrıca onlar araçta 2 kişiydi biz 3 kişiydik. Anlayamadığım motorlarda aynı diye biliyorum fakat neden bu fark ortaya çıkıyor. hız ortalaması ise aynısayılır arka arkaya gittik. Fark nereden ileri geliyor olabilir acaba sürüştenmi araçtanmı?

[DH] TOYOTA TAKIMI
2007 TOYOTA COROLLA D-4D M/M TERRA SEDAN GÜMÜŞ GRİ

432 Mesaj
28 Nisan 2007; 9:36:49 

quote:

Orjinalden alıntı: oorioon

Acar60 kardeş ozaman şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Fakat bu tüketim konusunda aklıma takılan bir soru daha var arkadaşın Corolla HB 2007 aracı var aynı yolları katettik fakat aynı yolda 42 YTL' lik benzin aldı. Ayrıca onlar araçta 2 kişiydi biz 3 kişiydik. Anlayamadığım motorlarda aynı diye biliyorum fakat neden bu fark ortaya çıkıyor. hız ortalaması ise aynısayılır arka arkaya gittik. Fark nereden ileri geliyor olabilir acaba sürüştenmi araçtanmı?

bende senin belirttigin degerleri yakalıyorum genelde...
Büyük ihtimal arkadaşının sürüşünden kaynaklanıyordur. Eğer vitesi senin değiştirdiğin dvrin üstünde değiştiriyorsa bundan dolayı olmuştur diye tahmin ediyorum

723 Mesaj
28 Nisan 2007; 9:45:09 

Arkadaş doğru söylüyor, Benzin 3 Liraya yaklaştı. Bu durmuda benzinli araçla gezilmez, ya Lpg dönüşümü yaptırmak gerek yada Dizel araca terfi etmek.

quote:

Orjinalden alıntı: zeync

aşağıda özellikleri yazan aracım var. 105 bin km de. Genelde şehiriçi kullanıyorum. yol bilgisayarında Ortalama 8 litre yazıyor karışık. benzinli...Malum benzin fiyatı 3 ytl oldu olacak. gelde lpg düşünme yawwww.

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
28 Nisan 2007; 9:50:08 

Hayırlı olsun kardeş, Aracın yeni olmasına ve motorun açılmamasına rağmen yakıt tüketimi gerçekten de iyi, uzun yolda yaklaşık km. başına 11,6 kuruş. Şehir içide 13 veya 14 kuruş yakar herhalde. Bildiğim kadarıyla yeni bir aracın motorunun açılması için yaklaşık 5000 km yapması gerekir. 5000 km 'yi geçersen biraz daha düşebilir yakıt tüketimi.

quote:

Geçen hafta depoyu fulleyip 324 km şehir dışı uzun yol yaptım. Yolun yaklaşık 60 km'si aşırı virajlıydı. geri kalan yolu ise 90 km civarında gittim. 324 km sonunda yol bilgisayarına göre 79 km/h hız 100 km de ise 4.7 litre diesel yakmışım. benzin istasyonuna çekip aynı şekilde diesel aldım litresi 2.4 YTL' den 37.65 YTL benzin aldım. sizce aracın performansı nasıl? araç 4250 km' de

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
28 Nisan 2007; 10:08:28 

Doktor beyin sözlerine katılıyorum, Yakıt tüketimini net olarak hesaplamak için depoyu tam doldurmak gerek, Yol bilgisayarları kesin değerleri vermiyor.
Aracı 100 km kullanmaya gerek yok, Depoyu tam doldurduktan sonra kaç kilometre gidilirse gidilsin, basit bir denklemle yine aynı hesap yapılır. Çünkü tam 100 km yapıp sonrada yüzüncü kilometrede Petrol istasyonu bulmak zor olabilir. En iyisi Depoyu doldurduktan sonra km'yi sıfırlayıp istediğimiz uzaklığa gidip oradaki petrolde depoyu tekrar tam doldurmak Ve Km sayacındaki değere göre basit bir denklemle içi çözmek.
Örnek:
Ankara'dan Adana'ya gitmek isteniyor, Ankara'dan çıkmadan önce Depo tam doldurulur, km sayacı sıfırlanır ve Adana'ya doğru yola çıklır. Adana'ya varır varmaz uygun bir petrolde depo tekrar doldurulur ve km sayacına tekrar bakılır.
Diyelimki Ankara'da sıfırladığımız sayaç Adana'da 490 km'yi gösteriyor. Ve aldığımız benzin 2,92 YTL'den toplam 86 YTL.
Bu durumda Aracımız 490 km. Şehir dışı yolda 86 YTL harcadığına göre 100 km.'de ne yakar? Basit bir denklem (86 X 100 / 490 = 17,55) Demekki Aracımız 100 km şehir dışı yolda ortalama 17,55 YTL yakıyor. Bunuda 2,92 YTL'lik Benzin litresine çevirirsek aracımız 100 Km şehir dışı yolda yaklaşık 6,1 Litre benzin yakar.

quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

aracınızın normal şartlarda şehir içi-şehir dışı karışık veya kullandığınız ortama göre tüketimini kesin olarak saptamak için...

deponuzu tam doldurun..aracınızı normal kullanım tarzıyla 100 km boyunca kullanın..100.km içinde iken benzinciye uğrayıp depoyu tekrar tam doldurun..aldığınız miktar 100 km de lt olarak tüketiminizdir..ara kilometrelerde benzin alma durumunda kalmışsanız basit bir ikili denklemle de sonuca varabilirsiniz..örneğin "125 km de 16 lt yakmışsa 100 km de ne kadar yakmıştır?" gibi...

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
28 Nisan 2007; 10:14:11 

Sabret Kardeş, İnşallah istediğin olur.
Nedemişler "Sabreden Derviş muradına ermiş" ,
birde tam tersi var "Sabreden derviş, sabrede sabrede gebermiş" Hayırlısı ne ise o olsun.
quote:

Orjinalden alıntı: acar60

oorion kardeş senin verdiğin değerler mükemmel ben sakin kullnımda 5.0 lt ye razıyım .arabayı almak için gün sayıyorum fakat daha çok var.3-4 ay gibi şimdi arabada yok of anam of bu yaz arabasız nasıl geçecek yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dragut76 -- 28 Nisan 2007; 10:14:47 >

[DH] TOYOTA TAKIMI

465 Mesaj
28 Nisan 2007; 18:24:31 

10 kere hesapladım, yol bilgisayarı 0,1 lt hata bile vermiyor. Toyota'nın yol bilgisayarına güvenin. Depoyu tam doldurmak yoluyla defaşlarca ölçtüm. Hepsinde yol bilgisayarı ile aynı çıktı.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

1953 Mesaj
29 Nisan 2007; 0:20:53 

arkadaşlar arkadaşımda 2005 sedan terra var ve hala yakıt ortalaması yol bilgisayarında 12 filan gosteriyo hemde sıkışık olmayan trafikte.acaba corollada vites değişimlerinde devirini almadan ust vitese geçilmesindenmi kaynaklanıyodur,yoksa tam tersi bir durummu soz konusu yani 40/50ile 2.vitesle filanmı gitmekten kaynaklı bir sorunmu.bende aracı denedim geçen gun 2.viteste gaza bastıkça anlık yakıt azaldı 3.vitese devirini aldıktan sonra taktım 50/60arası giderken gaza fazla basmadım şehir içi diye ve önumde boştu anlık yakıt 17/18/16gibi rakamlar gosterdi gaza yuklenip giderkende 11lere filan iniyo bazende 8lere filan iniyo bende anlamadım 2ye taksam motor bagırıyo 3te de 10küsür litrelerde dolanıyo eger hızlı gitmezsen .ben çözemedim aranızda yardımcı olacaklar varsa arkadaşa ileteyim belki bir faydamız dokunur...saygılar

GERİ SAYIM;Sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden ! Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana. En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak. Çünkü,
ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEĞİL,YENİDEN DOĞUŞTUR !

1953 Mesaj
29 Nisan 2007; 13:43:11 

? ? ?

GERİ SAYIM;Sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden ! Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana. En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak. Çünkü,

153 Mesaj
29 Nisan 2007; 14:47:19 

ENTERESAVAR zannedersem senin yol bilgisayarı ayarsız onu serviste ayatlıyolar bir göster istersen lt/yakıt veya yakıt/LT Mİ şu an tam bilmiyorum servise danışsan iyi olur diye düşünüyorum sen bilirsin .....

153 Mesaj
29 Nisan 2007; 14:59:46 

iyi sürüşler ...

153 Mesaj
29 Nisan 2007; 15:07:29 

yakıt ölçümü için depoyu fulleyip 100 km gidip tekrar fulleme yönteminin doğruluğuna inanıyorum ama daha sağlıklı olması için aynı istasyonun aynı pompasından fullemek gerekir çünkü pompadan pompaya deyişiyor hepsi aynı lt rede anmaz çok azda olsa deyişir .....iyi sürüşler

1953 Mesaj
29 Nisan 2007; 17:49:29 

quote:

Orjinalden alıntı: 35cakrep35

ENTERESAVAR zannedersem senin yol bilgisayarı ayarsız onu serviste ayatlıyolar bir göster istersen lt/yakıt veya yakıt/LT Mİ şu an tam bilmiyorum servise danışsan iyi olur diye düşünüyorum sen bilirsin .....

benim değil araç yakın arakadaşıma ait kendisine ileticem soylenenleri.ama sadece bununla sınırlımıdır onu bilmiyorum bu anlattıklarım diğer toyota corolla suruculerindede mevcutmu?kişisel kullanım hatasımı onu ögrensem daha iyi olacak .tavsiyeleriniz için teşekkürü bir borç bilir,saygılarımı sunarım

653 Mesaj
30 Nisan 2007; 10:25:25 

Dün yeni coralla dizeli test ettim, arac test aracıydı ve 885 km de idi, ortalama 36 km / saat hız yapılmıs ve ortalama yakıt tüketimi 6.4 lt / 100 km gösteriyordu ki ben bu tüketimi başarılı buldum. acilmamıs bir motor ve test aracı her gelen basıyor v.s. boyle bir kullanımda benzinli olsa 10 lt nin altina düsmezdi sanırım.

2011 clio 1.5 dci executive

126 Mesaj
30 Nisan 2007; 15:31:56 

99 corolla 1300. sehir içi 8 litre şehir dışı 7 litre.

99 Corolla Terra-1,3 EFI

723 Mesaj
30 Nisan 2007; 15:55:16 

Arkadaşım sorun torkla ilgili olabilir, benim corolla 96 model ve 140 tork'u 4400 ile 4800 arası devirde buluyor, Ve bu devirden fazla bir devirde aracı sürmek yakıt tüketimini arttırıyor. Özellikle dizel araçlarda yani D-4D motorlarda yüksek torka daha düşük devirlerde geçildiği için yakıt tüketimi dahada düşük olur.

quote:

Orjinalden alıntı: enteresavar

arkadaşlar arkadaşımda 2005 sedan terra var ve hala yakıt ortalaması yol bilgisayarında 12 filan gosteriyo hemde sıkışık olmayan trafikte.acaba corollada vites değişimlerinde devirini almadan ust vitese geçilmesindenmi kaynaklanıyodur,yoksa tam tersi bir durummu soz konusu yani 40/50ile 2.vitesle filanmı gitmekten kaynaklı bir sorunmu.bende aracı denedim geçen gun 2.viteste gaza bastıkça anlık yakıt azaldı 3.vitese devirini aldıktan sonra taktım 50/60arası giderken gaza fazla basmadım şehir içi diye ve önumde boştu anlık yakıt 17/18/16gibi rakamlar gosterdi gaza yuklenip giderkende 11lere filan iniyo bazende 8lere filan iniyo bende anlamadım 2ye taksam motor bagırıyo 3te de 10küsür litrelerde dolanıyo eger hızlı gitmezsen .ben çözemedim aranızda yardımcı olacaklar varsa arkadaşa ileteyim belki bir faydamız dokunur...saygılar

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
30 Nisan 2007; 15:58:42 

mencetin kardeş, 1300 cc.'lik motorun Şehir içi tüketimi gerçekten de uygun ama şehir dışı 7 litre biraz fazla gibi geldi bana. Şehir dışı çok hızlı ve yokuşlu yollarda mı sürüyorsun?

quote:

Orjinalden alıntı: mencetin

99 corolla 1300. sehir içi 8 litre şehir dışı 7 litre.

[DH] TOYOTA TAKIMI

2321 Mesaj
30 Nisan 2007; 17:18:38 

12 litre normal bi trafikte yakması imkansız 1.6 vvt-i motorun otomatik değil yazıdan anladığım kadarıyla sana şöle söleyim yol bilgisayarını boşverin depo ya full doldur lamba yanınca hemen doldur depoyu kaç lt re aldıysa ordan hesap et ne kadar yaktını bence yol bilgisayarında sorun olabilir yada gaza cok basıonuz yani aracın ilerlemesi için tatlı gaz derler ya o yeterli ama coğu insan deligibi basıo mesela babam babamın aracıyla ben 480 gidiyorum babam 400 gidiyo kullanım hatası demeylimde gaza cok basmaktanda ileri gelebilir ama 12 lt buyuk rakam bence yol pc nde sorun vardır

875 Mesaj
30 Nisan 2007; 20:28:35 

Enteresavar arkadaşım
Ayrıntılı açıklamalı şekilde yazmıştım ama kazaya kurban gitti. Bence o corollanın yol bilgisayarı lt /100km de değil yani ortalama tüketimi değil 1 lt yakıtla kaç km gideceğini gösteriyor. itesi yükseltikçe değerin yükselmesi gaza bastıkça düşmesi bu yüzden. Birinde 1 lt yakıtla 17 km gidiyor diğerinde 11 km

Ama tabiki sadece tahmin ediyorum.

2007 Toyota Corolla HB 1.4 D-4D Gümüş Gri

126 Mesaj
30 Nisan 2007; 22:41:40 

Çoğunlukla Ankara İstanbul arası TEM gidiyorum. 140-160 bazen kısa süreli de olsa 170-180 civarı hızım oluyor. Sanırım bu yüzden.

quote:

Orjinalden alıntı: dragut76

mencetin kardeş, 1300 cc.'lik motorun Şehir içi tüketimi gerçekten de uygun ama şehir dışı 7 litre biraz fazla gibi geldi bana. Şehir dışı çok hızlı ve yokuşlu yollarda mı sürüyorsun?

99 Corolla Terra-1,3 EFI

723 Mesaj
1 Mayıs 2007; 22:18:40 

Çok hızlı gitme arkadaşım, yakıt tüketimi artıyor. Yakıtta önemli değil, Allah göstermesin bir kaza olsa ...... Yarım saat geç git ama hızlı gitme.

[DH] TOYOTA TAKIMI

723 Mesaj
1 Mayıs 2007; 22:25:37 

Bazen ben de hızlı gidiyorum, aklıma oğlum geliyor ve hemen yavaşlıyorum,
Hız yapılır ama yeri ve zamanı olmalı bence, altımızdaki arac, hava şartları, yol şartları ve trafik durumu müsaitse, kendimizi ve başkalarını tehlikeye atmayacak şekilde hız yapılabilir.

[DH] TOYOTA TAKIMI

4075 Mesaj
1 Mayıs 2007; 22:34:13 

bazı arkadaşlar yol bilgisayarının çok hassas ölçüm yaptığını yazmışlar ama ben bu duruma katılmıyorum..corollaların veya diğer araçların hızlanmalar esnasında çok anormal sarfiyatlar gösterdiğini bilgisayar ekranından takip edebiliriz..örneğin 2005 1.6 vvt-i corolla yol bilgisayarı hızlanma esnasında gerçek tüketimi göstermiyor..ne zaman ki sabit hızda sürüşe başlıyorsunuz..o zaman gerçek tüketime yakın değer gösteriyor..ki bu tüm araçlar için ortak bir durum..bunun sebebi de yol bilgisayarının çalışma prensibi..bilgisayar hızlanma sırasında 10 sn içerisinde sarfedilen yakıtın ortalamasını alarak kaba bir hasap ortaya koyuyor..1.vitesten başlayıp 5.vitese kadar giden süreç içerisinde 7 lt/100 km ile 30 lt/100 km arasında bir değer okuması da bu yüzden..yani araçlarınızın tüketimini eğer sabit hızda uzun süre kilometre katetmiyorsanız yol bilgisayarı verilerine göre tespit etmek bana yanlış geliyor..gerçek tüketim pompa başında denklemlerle çözülebilen bir matematik sorusudur...

126 Mesaj
1 Mayıs 2007; 22:39:08 

dragut76,
Uyarın için teşekkür ederim. Ancak TEM 'de de 120 nin altında gidilmiyor ki. Haliyle yol boşken oluyor. Giderken nasıl dururum diye düşünerek giderim genellikle.

99 Corolla Terra-1,3 EFI

723 Mesaj
1 Mayıs 2007; 23:06:06 

Rica ederim, durma mesafesini hesaplayarak gitmekde iyi bir çözüm tabiki.

[DH] TOYOTA TAKIMI

153 Mesaj
2 Mayıs 2007; 20:48:56 

bencede arkadaşlar hızımıza dikkat edelim hiç gereği yok en fazla 10 dk farkeder .daha önce söylemiştim geçen hafta ankaradan gelirken radara girdim derdeyse yaktığım benzin kadar ceza ödedim .ama 90 km de şehir dışında çok yavaş .170 180 km falan çok çok fazla kendinize dikkat edin allah kazadan korusun ...

463 Mesaj
2 Mayıs 2007; 22:23:50 

quote:

Bİ DEFA araçların ikiside dizel değilmi çünkü arada benzin kelimesi geçmiş.ama sanırım dizel.ben daha önce dizel kullandım.connect.anladığım kadarıyla diğer arkadaş aracı agresif ve fazla frenli vede gaz pedalını hiç rahat bırakmamış gibi.ortalama hızlarınız aynı olabilir.ama gaza bas bırak tekrar bas yapmış gibi.birde diğer arkadaş yolu tam bilmiyorsa ve önde gidiyorsa olabilir.yani tamamen sürücü hatası diyorum.şunu da unutmamak gerk filitreler.

2010 1.9TDI TEAM reflex gümüş

723 Mesaj
4 Mayıs 2007; 9:19:51 

Yol bilgisayarları kendilerini programlayan, insanların girdikleri bilgiler doğrultusunda hesap yapar.

Yani bilgisayara programları atan insanlar nereden bilsin ki bizim insanımız kadar sürüş kabiliyeti yüksek başka kimse yok bu yüzden de bütün araba yarışlarını hep biz kazanırız ve Ülkemizdeki Trafik kaza sayısının ortalaması dünya ortalamasından çok çok düşük (!!!!!!)

Bu söylediklerim tabiki herkez için geçerli değil.
Dutku kardeş aracını, kullanılması gerektiği gibi kullanmış bu yüzden de Yol bilgisayarı hata vermiyordur.

quote:

10 kere hesapladım, yol bilgisayarı 0,1 lt hata bile vermiyor. Toyota'nın yol bilgisayarına güvenin. Depoyu tam doldurmak yoluyla defaşlarca ölçtüm. Hepsinde yol bilgisayarı ile aynı çıktı.

[DH] TOYOTA TAKIMI

14 Mesaj
4 Mayıs 2007; 10:01:26 

merhaba arkadaslar su gunlerte 2005-2006 model Corolla 1.6 Hatchback 5 kapı arastırıyorum ama aldıktan sonra tup taktıracagım arkadaslar lpg degerleri nelerdir lpg taktıran arkadaslar memnunmu acaba sıkıntıları varmı cok tessekkur ederim (benzinli cok geliyoo para olarak )

14 Mesaj
4 Mayıs 2007; 10:06:39 

merhaba arkadaslar su gunlerte 2005-2006 model Corolla 1.6 Hatchback 5 kapı arastırıyorum ama aldıktan sonra tup taktıracagım arkadaslar lpg degerleri nelerdir lpg taktıran arkadaslar memnunmu acaba sıkıntıları varmı cok tessekkur ederim (benzinli cok geliyoo para olarak )

723 Mesaj
4 Mayıs 2007; 10:38:38 

Kim ne derse desin LPG'den şaşma. Bu devirde benzinle gezilmez. Taktırırsın Bi tane sıralı sistem, Paşalar gibi binersin.
İngiltire kraliyet ailesinin bile araçları LPG'li, biz onlardan zenginmiyiz.
Sıralı sistemte performans kaybı kesinlikle olmaz. Yakıttanda şu andaki benzin fiyatına göre % 50 - % 55 tasarruf sağlarsın.

[DH] TOYOTA TAKIMI