Şimdi Ara

COROLLA'NIN GERÇEK YAKIT TÜKETİMİ NEDİR?... (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
319
Cevap
4
Favori
237.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler;
    aracım eski hb kasa. auris değil yani
    yeni kasalar çıkınca bu eski kasalar gerçekten iyi fiyatlara verdiler. bende kaçırmadım fırsatı
  • Tekrar hayırlı olsun kardeş,
    En iyisini yapmışsın, Zaten yeni kasa bir araç çıktığı zaman ellerindeki son araçlarda büyük iskontolar yapıyorlar.
    İmzana Toyota amblemini nasıl ekledin?
    quote:

Orjinalden alıntı: ronini_x

@dragut
    Teşekkürler;
    aracım eski hb kasa. auris değil yani
    yeni kasalar çıkınca bu eski kasalar gerçekten iyi fiyatlara verdiler. bende kaçırmadım fırsatı
  • imza işi biraz uğraştırdı ama oldu sanırım. öncelikle forumda bahsedilen rapid deki link artık çalışmıyor bende aşağıdaki gibi bişey yaptım. yazıyı değiştirebilirsiniz..
    kullanmak için profil sayfanızı açın imza paneline tıklayın çıkan yere aşağıdaki yazıyı kopyalayıp yapıştırın. daha sonra @ işaretlerinin hepsini silin ve gülegüle kullanın...
    @ işaretlerini koymadan buradan kodu yazamadım da
    sadece @ işretleri silinmeli başka hiçbişey değil...

[@center]
    [@image]http://img121.imageshack.us/img121/5905/dhtoyotatkimza6hl.jpg[/simage]
    [@b]2007 Toyota Corolla SOL 1.6 HB / GümüşGri [/center]
  • Eyvallah Kardeş,
    En kolay yolu sen söyledin.
  • benim ki 1,6 2006 benzinli sedan corolla .geçen hafta ankaraya gidip geldim aliağadan fulledim 41 lt benzin aldı bu benzinle aliağadan ankaraya girdim ışık yandı .güzelgah aliağa izmir kemelpaşa yolundan .gelirken de ankaradan fulledim aliağaya geldim ışık yanmadı güzelgah gelirken turgutludan manisa ,manisa menemen ,menemen den aliağa ,halen daha benzin var beni hesabıma göre araba 640 km de ışık yakıyo ama ışık yandıktan sora 41 lt benzin alıyo depo 55 lt olduğuna göre 14 lt benzin saklıyo giderke 95 oktan aldım gelirken 97 bi fark göremedim yada ben anlayamadım .tam olarak yaktığım benzin 1410 km yol yaptım 286 ytl benzin aldım depoda bvenzin var ışık yanmıyo bence en az 20 ytl lik benzin vardır bu km nin 200 kmsi de ankara şehir içi gerisi şehir dışı 4 kişiyle ..... paylaşmak istedim .
  • Geçen hafta depoyu fulleyip 324 km şehir dışı uzun yol yaptım. Yolun yaklaşık 60 km'si aşırı virajlıydı. geri kalan yolu ise 90 km civarında gittim. 324 km sonunda yol bilgisayarına göre 79 km/h hız 100 km de ise 4.7 litre diesel yakmışım. benzin istasyonuna çekip aynı şekilde diesel aldım litresi 2.4 YTL' den 37.65 YTL benzin aldım. sizce aracın performansı nasıl? araç 4250 km' de
  • aracınızın normal şartlarda şehir içi-şehir dışı karışık veya kullandığınız ortama göre tüketimini kesin olarak saptamak için...

deponuzu tam doldurun..aracınızı normal kullanım tarzıyla 100 km boyunca kullanın..100.km içinde iken benzinciye uğrayıp depoyu tekrar tam doldurun..aldığınız miktar 100 km de lt olarak tüketiminizdir..ara kilometrelerde benzin alma durumunda kalmışsanız basit bir ikili denklemle de sonuca varabilirsiniz..örneğin "125 km de 16 lt yakmışsa 100 km de ne kadar yakmıştır?" gibi...
  • oorion kardeş senin verdiğin değerler mükemmel ben sakin kullnımda 5.0 lt ye razıyım .arabayı almak için gün sayıyorum fakat daha çok var.3-4 ay gibi şimdi arabada yok of anam of bu yaz arabasız nasıl geçecek yaw
  • Acar60 kardeş ozaman şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Fakat bu tüketim konusunda aklıma takılan bir soru daha var arkadaşın Corolla HB 2007 aracı var aynı yolları katettik fakat aynı yolda 42 YTL' lik benzin aldı. Ayrıca onlar araçta 2 kişiydi biz 3 kişiydik. Anlayamadığım motorlarda aynı diye biliyorum fakat neden bu fark ortaya çıkıyor. hız ortalaması ise aynısayılır arka arkaya gittik. Fark nereden ileri geliyor olabilir acaba sürüştenmi araçtanmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oorioon

Acar60 kardeş ozaman şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Fakat bu tüketim konusunda aklıma takılan bir soru daha var arkadaşın Corolla HB 2007 aracı var aynı yolları katettik fakat aynı yolda 42 YTL' lik benzin aldı. Ayrıca onlar araçta 2 kişiydi biz 3 kişiydik. Anlayamadığım motorlarda aynı diye biliyorum fakat neden bu fark ortaya çıkıyor. hız ortalaması ise aynısayılır arka arkaya gittik. Fark nereden ileri geliyor olabilir acaba sürüştenmi araçtanmı?

bende senin belirttigin degerleri yakalıyorum genelde...
    Büyük ihtimal arkadaşının sürüşünden kaynaklanıyordur. Eğer vitesi senin değiştirdiğin dvrin üstünde değiştiriyorsa bundan dolayı olmuştur diye tahmin ediyorum
  • Arkadaş doğru söylüyor, Benzin 3 Liraya yaklaştı. Bu durmuda benzinli araçla gezilmez, ya Lpg dönüşümü yaptırmak gerek yada Dizel araca terfi etmek.

quote:

Orjinalden alıntı: zeync

aşağıda özellikleri yazan aracım var. 105 bin km de. Genelde şehiriçi kullanıyorum. yol bilgisayarında Ortalama 8 litre yazıyor karışık. benzinli...Malum benzin fiyatı 3 ytl oldu olacak. gelde lpg düşünme yawwww.
  • Hayırlı olsun kardeş, Aracın yeni olmasına ve motorun açılmamasına rağmen yakıt tüketimi gerçekten de iyi, uzun yolda yaklaşık km. başına 11,6 kuruş. Şehir içide 13 veya 14 kuruş yakar herhalde. Bildiğim kadarıyla yeni bir aracın motorunun açılması için yaklaşık 5000 km yapması gerekir. 5000 km 'yi geçersen biraz daha düşebilir yakıt tüketimi.

quote:

Orjinalden alıntı: oorioon

Geçen hafta depoyu fulleyip 324 km şehir dışı uzun yol yaptım. Yolun yaklaşık 60 km'si aşırı virajlıydı. geri kalan yolu ise 90 km civarında gittim. 324 km sonunda yol bilgisayarına göre 79 km/h hız 100 km de ise 4.7 litre diesel yakmışım. benzin istasyonuna çekip aynı şekilde diesel aldım litresi 2.4 YTL' den 37.65 YTL benzin aldım. sizce aracın performansı nasıl? araç 4250 km' de

• Doktor beyin sözlerine katılıyorum, Yakıt tüketimini net olarak hesaplamak için depoyu tam doldurmak gerek, Yol bilgisayarları kesin değerleri vermiyor.
    Aracı 100 km kullanmaya gerek yok, Depoyu tam doldurduktan sonra kaç kilometre gidilirse gidilsin, basit bir denklemle yine aynı hesap yapılır. Çünkü tam 100 km yapıp sonrada yüzüncü kilometrede Petrol istasyonu bulmak zor olabilir. En iyisi Depoyu doldurduktan sonra km'yi sıfırlayıp istediğimiz uzaklığa gidip oradaki petrolde depoyu tekrar tam doldurmak Ve Km sayacındaki değere göre basit bir denklemle içi çözmek.
    Örnek:
    Ankara'dan Adana'ya gitmek isteniyor, Ankara'dan çıkmadan önce Depo tam doldurulur, km sayacı sıfırlanır ve Adana'ya doğru yola çıklır. Adana'ya varır varmaz uygun bir petrolde depo tekrar doldurulur ve km sayacına tekrar bakılır.
    Diyelimki Ankara'da sıfırladığımız sayaç Adana'da 490 km'yi gösteriyor. Ve aldığımız benzin 2,92 YTL'den toplam 86 YTL.
    Bu durumda Aracımız 490 km. Şehir dışı yolda 86 YTL harcadığına göre 100 km.'de ne yakar? Basit bir denklem (86 X 100 / 490 = 17,55) Demekki Aracımız 100 km şehir dışı yolda ortalama 17,55 YTL yakıyor. Bunuda 2,92 YTL'lik Benzin litresine çevirirsek aracımız 100 Km şehir dışı yolda yaklaşık 6,1 Litre benzin yakar.

quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

aracınızın normal şartlarda şehir içi-şehir dışı karışık veya kullandığınız ortama göre tüketimini kesin olarak saptamak için...

deponuzu tam doldurun..aracınızı normal kullanım tarzıyla 100 km boyunca kullanın..100.km içinde iken benzinciye uğrayıp depoyu tekrar tam doldurun..aldığınız miktar 100 km de lt olarak tüketiminizdir..ara kilometrelerde benzin alma durumunda kalmışsanız basit bir ikili denklemle de sonuca varabilirsiniz..örneğin "125 km de 16 lt yakmışsa 100 km de ne kadar yakmıştır?" gibi...

• Sabret Kardeş, İnşallah istediğin olur.
    Nedemişler "Sabreden Derviş muradına ermiş" ,
    birde tam tersi var "Sabreden derviş, sabrede sabrede gebermiş" Hayırlısı ne ise o olsun.
    quote:

Orjinalden alıntı: acar60

oorion kardeş senin verdiğin değerler mükemmel ben sakin kullnımda 5.0 lt ye razıyım .arabayı almak için gün sayıyorum fakat daha çok var.3-4 ay gibi şimdi arabada yok of anam of bu yaz arabasız nasıl geçecek yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dragut76 -- 28 Nisan 2007; 10:14:47 >
  • 10 kere hesapladım, yol bilgisayarı 0,1 lt hata bile vermiyor. Toyota'nın yol bilgisayarına güvenin. Depoyu tam doldurmak yoluyla defaşlarca ölçtüm. Hepsinde yol bilgisayarı ile aynı çıktı.
  • arkadaşlar arkadaşımda 2005 sedan terra var ve hala yakıt ortalaması yol bilgisayarında 12 filan gosteriyo hemde sıkışık olmayan trafikte.acaba corollada vites değişimlerinde devirini almadan ust vitese geçilmesindenmi kaynaklanıyodur,yoksa tam tersi bir durummu soz konusu yani 40/50ile 2.vitesle filanmı gitmekten kaynaklı bir sorunmu.bende aracı denedim geçen gun 2.viteste gaza bastıkça anlık yakıt azaldı 3.vitese devirini aldıktan sonra taktım 50/60arası giderken gaza fazla basmadım şehir içi diye ve önumde boştu anlık yakıt 17/18/16gibi rakamlar gosterdi gaza yuklenip giderkende 11lere filan iniyo bazende 8lere filan iniyo bende anlamadım 2ye taksam motor bagırıyo 3te de 10küsür litrelerde dolanıyo eger hızlı gitmezsen .ben çözemedim aranızda yardımcı olacaklar varsa arkadaşa ileteyim belki bir faydamız dokunur...saygılar
  • ? ? ?
  • ENTERESAVAR zannedersem senin yol bilgisayarı ayarsız onu serviste ayatlıyolar bir göster istersen lt/yakıt veya yakıt/LT Mİ şu an tam bilmiyorum servise danışsan iyi olur diye düşünüyorum sen bilirsin .....
  • iyi sürüşler ...
  • yakıt ölçümü için depoyu fulleyip 100 km gidip tekrar fulleme yönteminin doğruluğuna inanıyorum ama daha sağlıklı olması için aynı istasyonun aynı pompasından fullemek gerekir çünkü pompadan pompaya deyişiyor hepsi aynı lt rede anmaz çok azda olsa deyişir .....iyi sürüşler
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.