Şimdi Ara

Intel: Güvenlik yamalarımızın performansınızı düşürdüğünü yayınlamak yasak!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
3.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu yıl içerisinde ard arda ortaya çıkan işlemci açıklarıyla boğuşan Intel’in en çok eleştirildiği noktalardan birisi şüphesiz bu açıkların kapanmasının için performans düşüşüyle sonuçlanması. Tabi donanımsal olan bu açıklar yazılımsal olarak ne kadar kapanıyor orası ayrıca endişe verici bir konu olarak duruyor.

Son gelen haberlere göre yarı iletken devinin yongalarında bir açık daha keşfedilmiş ve bu sefer ki açığın kapatılması da Meltdown’da olduğu gibi performans düşüşünü beraberinde getirecek. Resmi olmasa da %5-10 arası bir kayba neden olacak olan yama elbette olumsuz karşılanıyor. Ancak durum bundan daha da kötü.

Performans düşüşünü gözler önüne sermeye engel

Firmanın son mikrokod güncellemesiyle birlikte gelen Son kullanıcı lisans sözleşmesi olarak çevirebileceğimiz EULA’da yapılan değişikliğe göre artık güvenlik güncellemesinin sebep olduğu performans düşüşünü göstermek amaçlı öncesi/sonrası formatında kıyaslamalar yayınlanamayacak.

Kullanıcılar tepkili

Kararın farkedilmesinin ardından Reddit’te açılan başlıkta kullanıcılar Intel’e öfke kusarken firmadan cevap da gecikmedi. Yapılan açıklamada Intel yapılan geri bildirimlerden memnun olduğunu belirtirken meydana gelen sorunun ileriki EULA sürümünde düzeltileceğine yer verildi.

Tabi ki donanım dünyasındaki yükselen ateş bu açıklamayla dinmiş değil ve kısa bir sürede dinecek gibi değil çünkü donanım forumlarında firmanın bu hareketi samimilikten uzak ve müşterilerini hiçe sayan bir davranış olarak değerlendirilmekte. Umarız Intel ilerleyen günlerde kullanıcıları memnuniyetini geri kazanacak stratejiler izler. İlerleyen günlerde sizleri gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.

• Yok artık, şaka gibi. Amd gibi bir rakip varken bu kadar dayılanmasınlar bence.

• Bu saatten sonra intel işlemci almak bilerek lades demektir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İntel artık kapıdan içeriye giremez. İ7 işlemcim yamalardan sonra i3 e döndü.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Intel: Güvenlik yamalarımızın performansınızı düşürdüğünü yayınlamak yasak!

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-92A2F8722

İntel artık kapıdan içeriye giremez. İ7 işlemcim yamalardan sonra i3 e döndü.
    Tamam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zaman avx512 ile uğraşacağına ya cray gibi vektör işlem birimini geliştirsin ya da AVX2 ile sabitlenip çekirdek sayısını arttırsın. Bence çekirdek sayısını arttırmak oyunlar için güzel. Vektör işlemcisi olayı (cray) daha çok bilimsel çalışmalara uygun olabilir.

• Intel kendini imha etmeye çalışıyor.Amd bu kadar iyiyken böyle bir şey yapması şaşırtıcı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herhalde Intel i de reisler yönetiyor.

• **** intel

• Olur pasam, amd nin isine gelir boyle seyler.. Zaten steam de linux ta calisacak, gerisini microsoftla beraber oturur düsünürsünüz..

• Amd:

Intel: Güvenlik yamalarımızın performansınızı düşürdüğünü yayınlamak yasak!
  • Bir sürü şey yazıldı çizildi ancak ben hiçbir performans farkı göremedim. Bence bu iş abartıldı. Güncel Windows 10 ve i7 3630QM kullanıyorum.
  • İntel'in içinde AMD ajanları var,içerden yok etmeye çalışıyorlar.Büyük resmi görün

• quote:

Orijinalden alıntı: bkaakco

Bir sürü şey yazıldı çizildi ancak ben hiçbir performans farkı göremedim. Bence bu iş abartıldı. Güncel Windows 10 ve i7 3630QM kullanıyorum.
    Hangi programlarda fark olmadigini gordunuz? kaldi ki her islemcide ayni oranda düsüs yok, senin islemcide yama yapilacak güvenlik birimi mevcut olmayabilir. Mesela en son Foreshadow dedikleri acik daha cok yeni islemcilerde bulunan, sgx (software guard extensions ) birimi ile alakali. Bunun icin gelecek olan yama seni ilgilendirmeyecek, cunku sende yok, dolayisiyla performans kaybi hissetmemen normal ama test yapmadan bunu anlamanda mumkun degil, masaustu performansindan anlasilmaz.

burda konu zaten bu degil, bunu soylemeyi neden engelliyorlar? Hangi hakla?

• iki de bir guvenlik guncellemesi diye diye %5-10-15 girdi valla performansa. Zaten eldeki iyi degildi artik cop olur...
  • Ucuza geldi diye 8400 almıştım napsam satıp 2600 mü alsam diyorum da fiyatlar da uçtu ki arkadaş
  • İntel geri bildirimlerden mennunmuş. Kullanıcılar İntele küfür etmeleri adamların hoşuna gitmiş.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.