Şimdi Ara

Yeni KHK ile Nükleer Düzenleme Kurumu kuruldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan 702 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeni bir devlet kurumunun temeli atıldı. Nükleer Düzenleme Kurulu olarak isimlendirilen bu kurum nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi sırasında ve bu faaliyetlerin sonucunda meydana gelebilecek tehlikelerin önüne geçme amacıyla hareket edecek. KHK uyarınca ülke genelinde nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyonu konu alan faaliyetleri yürüten işletmeler, faaliyete başlamadan önce NDK'den izin alacak ve NDK'nin koyduğu düzenlemelere uygun şekilde faaliyetlerini yürütecek.

5 kişilik kurul, kararları alacak 

Kamu tüzel kişisi olan ve idari ve mali açıdan özerkliğe sahip olan NDK, kurul ve başkanlık olmak üzere iki birimden oluşacak. Kurumun karar organı olan kurulun 5 üyesi bulunuyor. Bu üyelerden biri kurula başkanlık ederken bir diğer üye ise ikinci başkan sıfatıyla kurulda yerini alacak. NDK'nin görev ve yetki alanı içerisindeki faaliyetlere yönelik kararlar alacak olan kurulun 5 üyesi cumhurbaşkanı tarafından atanacak

Asıl amacı nükleer enerji faaliyetlerinin neden olabileceği riskleri bertaraf etmek olan NDK, kendisine verilen görevleri yerine getirirken analiz, danışmanlık, denetim, eğitim ve sertifikalandırma gibi çeşitli hizmetleri de yürütecek. Bu hizmetlerin yürütülmesi içinse Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi(NÜTED) kurulacak. Paylarının en az yüzde 51'i NDK'ye ait olan NÜTED, NDK'nin görev alanı içinde yürüttüğü hizmetlerde kurumun adeta eli ayağı olacak. 

En geç iki buçuk ay içinde ilk toplantı yapılacak  

KHK uyarınca NDK'nin 5 kurul üyesi iki ay içinde cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve üyelerin başkan ve ikinci başkan sıfatı da yine cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Atamaların yapılmasının ardından ilk kurul toplantısı en geç iki hafta içinde gerçekleştirilecek. Yani NDK en geç iki buçuk ay içinde fiilen faaliyete geçecek ve kurul kararlarını almaya başlayacak. 

702 sayılı KHK, NDK'nin kurulmasının yanında nükleer enerji ve radoyoaktif atıklara ilişkin çeşitli düzenlemeler de içeriyor. Radyoaktif atıkların çevreye salınmasını yasaklayan KHK, ülke dışındaki nükleer faaliyetler sonucunda ortaya çıkan radyoaktif atıkların ülke sınırlarına sokulmasını da yasaklıyor. 

KHK ile nükleer santral işletmelerinin ilgili bakanlık denetiminde iki hesap açması da öngörülmüş durumda. Radyoaktif atık yönetimi ve işletmeden çıkarma isimli bu iki özel hesaba işletmeler, nükleer santralde üretilen kWh başına 0.15 dolar ücret yatıracak. Santralde üretilen elektrik miktarına göre bu iki hesapta biriken meblağ, radyoaktif atıkların bertaraf edilmesi için kurulacak tesislerde ve radyoaktif atıkların santral dışına çıkarılması için yapılacak harcamalarda kullanılacak.

• quote:

nükleer santralde üretilen kWh başına 0.15 dolar ücret yatıracak.

Olayı anlayamadım. nükleer santralde üretilen enerjiyi devlete kWh başına 0.12 dolara satıyorlar, birde üstüne devlete 0.15 dolar mı ödeyecekler?

Bu atıklar nerede bertaraf edilecek?

• bunların yapacağı nükleer santrallerden ve atık yönetiminden korkuyorum....hiç umudum yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 9 Temmuz 2018; 15:27:26 >
  • Daha tren yolunu yapamıyorlar.

• Nükleer icin atılan adımlar çok sevindirici hatta geç bile kalındı ama zararın neresinden dönersen kardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 40 yıl ruslar işletecek ( belki daha fazla ama az değil ) Elektriği daha pahalıya üreteceğiz. Aynı yaptıkları yollar, kopruler gıbı yıne yandaş kazanacak, halk soyulacak.

• Dolgun maaşla çalışacak 5 yandaş aranıyor.

• Nükleer olsun iyi hoş da, biz daha tren yolunu düzgün yapamıyoruz.Korkuyorum, gerçekten ne olacak bilemiyoruz

• Bu iktidar yaptığına göre kötüdür. Direkt gömmem lazım, konu ne olmuş, anlarım anlamam hiç önemli değil (!)
  • quote:

Orijinalden alıntı: por favor

Bu iktidar yaptığına göre kötüdür. Direkt gömmem lazım, konu ne olmuş, anlarım anlamam hiç önemli değil (!)
    Bu hukumet ne yapsa dogrudur. Hirsizlik yapsada, yolsuzluk yapsada, ekonomiyi batirsada, halki kutuplastirsada her yaptigi dogrudur

• quote:

Orijinalden alıntı: Her isi ters giden adam

Bu hukumet ne yapsa dogrudur. Hirsizlik yapsada, yolsuzluk yapsada, ekonomiyi batirsada, halki kutuplastirsada her yaptigi dogrudur

Alıntıları Göster
    Hıhı tamam. Sandıktaki hezimetin de bir şekilde savunma mekanizmaları ile geçiştirilmesi lazım.
    Üzülüyorum sizler için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

bunların yapacağı nükleer santrallerden ve atık yönetiminden korkuyorum....hiç umudum yok
    Bi bitmediniz bahaneciler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: por favor

Hıhı tamam. Sandıktaki hezimetin de bir şekilde savunma mekanizmaları ile geçiştirilmesi lazım.
    Üzülüyorum sizler için.

Alıntıları Göster
    Heh tahmin ettim bunu diyecegini. Tum akpliler klon gibi ayni laf.Sandiktan baska bir haltiniz yok zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: Her isi ters giden adam

Heh tahmin ettim bunu diyecegini. Tum akpliler klon gibi ayni laf.Sandiktan baska bir haltiniz yok zaten

Alıntıları Göster
    Ne yapalım? Biz halkız ve demokrasiye inanıyoruz. Sizlerin söylemi malum.

• quote:

Orijinalden alıntı: interwap

quote:

nükleer santralde üretilen kWh başına 0.15 dolar ücret yatıracak.

Olayı anlayamadım. nükleer santralde üretilen enerjiyi devlete kWh başına 0.12 dolara satıyorlar, birde üstüne devlete 0.15 dolar mı ödeyecekler?

Bu atıklar nerede bertaraf edilecek?
    Nükleer sever akplilerin evlerinde.

• Korkmayin medyaya sizmaz ....

• Hayırlı olsun.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.