Şimdi Ara

Akıllı telefonlara yüzde 20 zam geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
271
Cevap
3
Favori
37.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
161 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dolar, 2018'in başından beri yüzde 25 değer kazandı. Doların hızlı yükselişi sonrası akıllı telefonlar zam hazırlığı yapılıyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, yüzde 20 oranında zam yapılacağını açıkladı.

Dövizde yaşanan artışın sektörü olumsuz etkilediğini belirten MOBİSAD Başkanı Mustafa Turnacı, “Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak” diye konuştu.

Ülkemizde şu anki telefon fiyatları daha düşük kura göre belirlendi. Örneğin iPhone X’in fiyatının belirlendiği Ekim 2017’de dolar 3,65 idi ve telefonun fiyatı 6099 TL olarak duyuruldu. Bugün Apple Store fiyatı aynı.

Bugün ABD’den iPhone X satın almak istesek satış 999 dolar fiyat ve ortalama 80 dolarlık vergi ücreti olduğunu görüyoruz. Dolar kuruna göre (4,70) hesap yapıp 170 lira telefon kayıt harcını da 5 bin 250 liralık bir fatura çıkıyor. Oysa bugün perakende mağazalarda kampanyalar ile bu telefonu 5 bin 330 liraya almak mümkün. Bunda telefon fiyatının 3,65 iken belirlenip bizim güncel kura yani 4,70’e göre hesap yapmamızın etkisi var.

“ÖTV indirimi getirilsin”

Mustafa Turnacı, satışların yıldan yıla azalmaya başladığını ve sektördeki daralma nedeniyle hükümetten vergi indirimi talebinde bulunacakların açıkladı. Cep telefonlarından alınan ÖTV’nin haksız olduğunu vurgulayan Turnacı, “Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak” dedi.

• Seçime kadar kimseden çıt yok dolar euro uçtu gitti.Göz göre göre her şey seçim uğruna feda ediliyor.Ekonomiden anlamayan arkadaşlara sesleniyorum ülkemizin dış borcu dolar ile ödeniyor!
    Bu nesli geçtim gelicek neslin borcu katlanarak arttı yıllar yıllar boyu çalışıp ödeyelim.
    Sorun şu parti gelsin de değil;
    sorun seçilen insanları Sorgulayabilmekte.
    Bizler körü körüne bağlanıyoruz.O yapıyorsa doğrudur oyunu devam ettikçe biz hiç bir zaman Büyük devlet olamayız
  • Korkmaya baslamislar satislari düşeceği için demek ki bayaği bir bindirim yapacaklar hazırlıklı olun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu teknolojik ürünlere gerçekten bir ötv indirimi gelmeli artık fiyatlar o kadar arttı ki almaya gücümüz kalmadı. Laptop alacaktım 3 gün içinde 6100-6500-7200 ? oldu şoke oldum hala aklım başıma gelmiş değil.

• Yapacak bir şey yok, çoğunluk gelirinin üstünde yaşadı, şimdi de işin içinden çıkamıyor, hayat pahalı idi şimdi daha da pahalı hale geldi, evi geçindirmekte zorlanan yurdum insanı bankaların kapıya dayanmasıyla alt-orta seviye telefon alacakken bile defalarca kez düşünür oldu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Özel tüketim dediğin şey pırlanta da , akıllı saatte vs olması mantıklı buzdolabı tv pc fırın bunların nesi özel tüketim

• Bizim adımız Thomas...
  • %20 zam geliyor ötv indirimi yapsa ne olur ucuza İPhone alma hayalleri kurmayın boşuna. %20 zamlı fiyatın ötv si alınacak daha

• Artmalı zaten, hatta yedi sülalesinde doğrdudan bir dolar/euro neyse döviz getiren olmayana ithal telefon satılmamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: galaxyg

Özel tüketim dediğin şey pırlanta da , akıllı saatte vs olması mantıklı buzdolabı tv pc fırın bunların nesi özel tüketim
    Onları bırakın çoluk çocuğun içtiği meyve suyuna ÖTV geldi.Meyve suyu ve özel tüketim

• Zaten satışlar düştüyse, fiyat artışı süper olur. Böylelikle satışlarınız %20 artar! :D

• Acemilik.. İnsan zam yapacağını söyler mi? Allah muhafaza küfür eden falan olur.. Benzinle motorine bakıp yol yordam öğrenin biraz..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fazla telefon kullanan biri değilim en azından. Galaxy J7 var yetiyor bana o.
  • "İstihdam kaybı olabilir "

Biz bunu yıllardır söylüyoruz ama dinleyen olmadı şimdi işsiz kalınca, gelirleriniz azalınca neler diyeceksiniz bakalım....

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • trt vergisi ve ötv kaldırılmalı.
  • Her şeyden eşek yükü kadar vergi alırsan sistem bir şekilde kendini dengeler

• İstedikleri kadar zam yapsınlar, milletimiz bu oyunu bozup iphone alır yine.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • researcher12 kullanıcısına yanıt
    Dolar getirmeyene ithal ürün satılmayacaksa aç kaldık desene. Bunu yazan arkadaşın elindeki telefon eminim %100 yerli ve millidir.
  • cep telefonu ve akaryakıt konularında fiyatlar şu andakinin 10 misli de olsa tüketimde zerre azalma olmaz.
    halkımızı iyi biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilmirem

Onları bırakın çoluk çocuğun içtiği meyve suyuna ÖTV geldi.Meyve suyu ve özel tüketim

Özel tüketim vergisi = Zenginlerin özel tüketimlerine destek amaçlı fakirden alınan vergi

• mobisad başkanıymış, sen kimsin senin sözünle mi hareket ededecek şirketler?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.