Şimdi Ara

## Nvidia'da 55nm Hazırlığı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ATi ile Nvidia arasında rekabeti arttıran en sıcka konulardan biri de üretim teknolojileri. Bilindiği gibi 80nm üretim teknolojisi ile üretilen ilk grafik işlemcisi GeForce Go 7700 ile Nvidia'dan gelmiş olsa bile dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu çözümü açıkçası çok kişi bilmez. Fakat ATi'nin 80nm üretim teknolojisine sahip RV570 (X1950 Pro) ve RV560 (X1650XT) elde ettikleri satış rakamları e sahip oldukları yaygınlıktan dolayı açıkçası 80nm konusunda üreticileri ATi'yi Nvidia'nın önüne geçirdi diyebiliriz.

80nm'den sonra yarışın devam etmesi beklenen 65nm kulvarında her iki firmada ciddi hazırlık sürecindeler. Açıkçasık 65nm'ye yönelik olarak ATi'nin Nvidia'ya çalım atabileceği söylenirlen Nvidia'nın asıl hedefinin ise 55nm üretim teknolojisine geçiş olduğu bildiriliyor. Son gelen bilgilere göre, 55nm üretim teknolojisi konusunda TSMC'nin (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ilk müşterisi Nvidia olacak. Firmanın bir süredir 55nm üretim teknolojisine yönelik olarak hazırlık sürecine geçtiği firmanın 55nm üretim tekniğine sahip ilk örnek ürünlerini yılın 2. yarısı içerisinde hazırlayacağı ve gelecek yılın başında ise seri üretime geçmesi beklenirken 55nm'ye yönelik olarak AMD-ATi'nin de hazırlıklara başladığı bildiriliyor.

55nm üretim süreci özellikle grafik işlemciler için uygun olan bir teknik. İşlemci üretilcileri bildiğiniz gibi 65nm'den 45nm'ye atladı ve devamında ise 32nm'ye geçecekler.

• daha az ısı . daha fazla bant genişliği , daha fazla o/c
  • hocam ya şu nm işinin sonu nedir yani.örneğin 1nm ile ekran kartı üretebilirlermi
  • Bu teknolojinin ve nm işinin sonu yok gidebildikleri yere kadar gidecekler daha neler görecez bakalım.
  • 55nm, seneye 35nm olur. böyle gider. bu süreç ne kadar hızlı olursa biz kullanıcılara daha fazla avantaj sağlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erhan!

55nm, seneye 35nm olur. böyle gider. bu süreç ne kadar hızlı olursa biz kullanıcılara daha fazla avantaj sağlar.

+1
  • nm bitince neye geçecekler acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: forious

nm bitince neye geçecekler acaba

Harbi bunun bir limiti var mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: musandia

quote:

Nano metreden düşüğü piko metre.(Pico meter-pm)
    nm=10^-9 m
    pm=10^-12 m
  • quote:

Orjinalden alıntı: kobb

quote:

quote:

nm=10^-9 m
    pm=10^-12 m

daha önümüzde 45pm işlemcileri görecek yıllar var

• quote:

Orjinalden alıntı: Erdemliol

quote:

Orjinalden alıntı: kobb

quote:

quote:

nm=10^-9 m
    pm=10^-12 m

daha önümüzde 45pm işlemcileri görecek yıllar var

• hepsi yalandan para tuzakları :))

6600gt kullanıyordum bana ooo x850 xt bambaşka bisey vs çok övdüler aldım bir fark göreömedim

satttım onu 7600 xfx aldım hatırlarsanız 7600 de baya bir devrim gibi cıktı ilk başlarda neyse onuda verdim

8800 gts aldım punaın haricinde bir fark göremedim

hepsi boş ama bizdeki hastalik işte virüslendik temizlenemiyoruz.

bilg. hepiniz icin bam başka bisey oldu resmen dunyamız :))
  • bu ara rakamlar sakat olmasın yani 90 65 45 derken araya 80 ve 55 girmesi ne alaka yani o da ya 45 yapsın yada 65 aralarda ugrasmayalim
  • Sadece gpu ların nm'leri küçülmesede bir anlamı olsa nm üretimin..Pcb'leri kamyon gibi yap üstüne 55nm diye gpu tak...Bir zamanlar kuantum bilgisayarlardan bahsediliyordu...0,1 lerin yerini ara değerler alacak deniyordu....Hep uyutulduk..
  • quote:

Orjinalden alıntı: milyondabir

hepsi yalandan para tuzakları :))

6600gt kullanıyordum bana ooo x850 xt bambaşka bisey vs çok övdüler aldım bir fark göreömedim

satttım onu 7600 xfx aldım hatırlarsanız 7600 de baya bir devrim gibi cıktı ilk başlarda neyse onuda verdim

8800 gts aldım punaın haricinde bir fark göremedim

hepsi boş ama bizdeki hastalik işte virüslendik temizlenemiyoruz.

bilg. hepiniz icin bam başka bisey oldu resmen dunyamız :))

+1 ... Sırf bu yüzden gittim Xbox 360 aldım..Ne de olsa oyunları her konsolda aynı performansı gösteriyor
    Böylece ne düşük çözünürlükte oynama derdi var ne de her 5-6 ayda bir ekran kartını değiştirme var

• katıhal fiziğine göre bunun bir sonu var...bundan sonraki adım silikon teknolojisi..

quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

Bu teknolojinin ve nm işinin sonu yok gidebildikleri yere kadar gidecekler daha neler görecez bakalım.
  • artık torunumuza bizim zamanımızda 55nm'ler vardı desek dalga geçerler
  • quote:

Orjinalden alıntı: bonser24

katıhal fiziğine göre bunun bir sonu var...bundan sonraki adım silikon teknolojisi..

quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

Bu teknolojinin ve nm işinin sonu yok gidebildikleri yere kadar gidecekler daha neler görecez bakalım.

Güzel...
  • demekki daha çok para harcamamız gerekecek onlar nm düşürüyor biz dolarları yurt dışına postalıyoruz??????
  • Kısaca daha azz ısı olacak ve daha fazla performans olacak..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.