Şimdi Ara

Wikipedia’dan isyan: “Makaleler değişti, erişim yasağı neden devam ediyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
2.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Wikipedia, bir yıla yakın bir süredir “Foreign involvement in the Syrian Civil War” (Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi), “State-sponsored terrorism” (Devlet Destekli Terörizm) gibi maddelerde yer alan, Türkiye’yi teröre destek veren ülkeler arasında gösteren ithamlar nedeni ile engellenmişti.

Bu konuda ilgili maddelerin temizlenmeden kesinlikle Wikipedia’nın açılmayacağını belirten ülkemizdeki makamlar, Wikipedia’nın bir kaç görüşme talebine karşın kararın değişmeyeceğini iletmişti. Bu noktada görüşlerini bildiren Katherine Maher, HaberTürk’ten Burak Güleç’e bazı özel açıklamalarda bulunmuş.

Maher’in söylemleri “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz.” şeklinde. Ayrıca talebin kaldırılması konusunda da iletişim başvurusunun kendilerine yapılmadığını belirten yönetici, Gönüllüler Destek Hattı’na yapılan bildirim nedeni ile uyarı daha kendilerine ulaşamadan sitelerin engellendiğini iddia ediyor.

Maher’in diğer ifadeleri şöyle: “Bildirimde, İngilizce Wikipedia’da yayımlanan iki makalenin kaldırılması istendi fakat kaldırma talebi için herhangi bir neden gösterilmedi. Normalde böyle durumlarda editör topluluğumuzu bilgilendiririz. İçeriği, sadece uzun süredir sitemizde yazarlık yapan ve yazılarında güvenilirliğini ispatlamış kıdemli yazarlarımızdan oluşan editör topluluğu değiştirebilir. Makaledeki bilgi doğrulanabilir ve güvenilir kaynaklardan alınmış mı? Makale objektif bir dille mi yazılmış ve gereken kaynaklara atıf yapılmış mı? Bu hususlara bakılır. Biz, sitedeki bir bilgiyi, sırf beğenilmediği veya bir hususta olumsuz görüşler içerdiği için kaldırmayız. Çünkü sansüre karşıyız.”

Wikimedia Başkanı’nın açıklamaları olaya farklı bir boyut kazandırmış olsa da halen bazı bölümlerde Türkiye’nin bazı terörist grupları desteklediğine ilişkin ifadelerin yer aldığı görülüyor. Bakalım BTK cephesinden konuya nasıl bir açıklama gelecek.

• Daha geçenlerde Cumhurbaşkanının ABD ye yaptığı atar geldi aklıma. Sen tut ABD ye atar yap 40bin tır silah yardımı yaptınız de teröre yardım ediyor de falan de filan de. ABD de tutsun desin ki "iyide bu yardımların büyük bölümü incirlik üssünden götürüldü" Sonr da incirlik üssünü kapatmak için en ufak bir adım atma yaptırım uygulama hatta adı bile geçmesin. Sonrada neymiş efendim "wiki makaleleri kaldırsın yoksa engelleriz" Tabi gücü yeten yetene :)
  • Heeeee eşşek gibi değiştirirsiniz işte. Ama yine de sen benim ülkeme ters yaparsan öyle kolay düzeltemezsin. Helal olsun ülkemiz yöneticilerine . Kudursunlar .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Belki de hükümet, halkın özgür ve bağımsız bir kaynaktan faydalanmasını istemiyordur.
  • Hâlâ var bazı maddelerde. Umarım yasak sürer akılları başlarına gelsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Katherine hanım maden objektifsiniz ABD’yi neden teröre yardım yapan devletler listesine almıyorsunuz? İçerikler hâlâ kaldırılmamış. Sitenin yasaklı olması normal.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Çünkü sansüre karşıyız" demiş. o zaman niye kaldırdın demezler mi? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
    konu sansürlemek değil çünkü konu yalan yanlış bilgilerin verilmesi. bunu açık açık söylerlerse rezil olacaklar diyemiyorlar.
  • ABD teröristlere kamyon kamyon silah yolluyor onlarıda teröre yardım eden devlet listesine eklesinler.Yerse !

• quote:

Orijinalden alıntı: Camino Del Rio

Hâlâ var bazı maddelerde. Umarım yasak sürer akılları başlarına gelsin

Oy verdiğin yönetimin yasakladığı siteye hala giriyorsun demek. Çok ayıp hiç yakıştıramadım
  • bosver teyze, zaten girmek isteyen bir sekilde giriyor oraya. 3 tane sey icin milyon tane seyi yasaklayan bir ulkede yasiyoruz. hala daha sidik yarisi yapariz aciz halimizle.

• Daha geçenlerde Cumhurbaşkanının ABD ye yaptığı atar geldi aklıma. Sen tut ABD ye atar yap 40bin tır silah yardımı yaptınız de teröre yardım ediyor de falan de filan de. ABD de tutsun desin ki "iyide bu yardımların büyük bölümü incirlik üssünden götürüldü" Sonr da incirlik üssünü kapatmak için en ufak bir adım atma yaptırım uygulama hatta adı bile geçmesin. Sonrada neymiş efendim "wiki makaleleri kaldırsın yoksa engelleriz" Tabi gücü yeten yetene :)

• emrekaradag kullanıcısına yanıt
    Ben yazdığım mesajda AKP'ye oy veriyorum gibi veya ona benzer bir ifade göremedim. Bunu nasıl çıkardın anlamadım. Hükümetin doğru davranışlarını veya her yaptığını elestiriyorsan o senin sorunun birde hangi partili olduğunu anlamak inan hiç zor değil hatta şu sıralarda Kürtlerle ittifak yapıyor

• açılmış sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

Heeeee eşşek gibi değiştirirsiniz işte. Ama yine de sen benim ülkeme ters yaparsan öyle kolay düzeltemezsin. Helal olsun ülkemiz yöneticilerine . Kudursunlar .

Bence de hakikaten helal olsun yöneticilerimize! Ekonomi bitmiş, tarım bitmiş, yargı bitmiş, suç oranları artmış... hiç önemli değil! Yeter ki vikipedi yasağı dursun! Daha ne isteriz ki?! Helal olsun ülkemizin yöneticilerine!
  • IŞİD'e silah gitti mi gitmedi mi? Vaziyet gittiğini gösteriyor.

Komutanları ülkede tedavi oldu mu? Oldu.

E o zaman o listede gayet tabii yer verirler.

Allah'ın bildiğini kuldan saklayarak bir yere varılmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ayyan

ABD teröristlere kamyon kamyon silah yolluyor onlarıda teröre yardım eden devlet listesine eklesinler.Yerse !

yazıyo zaten aç bak. yerse yazmış bir de ya

hatta direkt ona özel sayfa varhttps://en.wikipedia.org/wiki/United_States_and_state-sponsored_terrorism

ama engelli olduğu için açamıyorsun. engeller wikipediayla sınırlı değil tabii.

• Teröre yardım yapan listenin en başımda abd olmalı bak sınıra 30 bin terör sürüsünü silahlandırıp koydu. Wiki de uyumaya devam etsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Camino Del Rio

Ben yazdığım mesajda AKP'ye oy veriyorum gibi veya ona benzer bir ifade göremedim. Bunu nasıl çıkardın anlamadım. Hükümetin doğru davranışlarını veya her yaptığını elestiriyorsan o senin sorunun birde hangi partili olduğunu anlamak inan hiç zor değil hatta şu sıralarda Kürtlerle ittifak yapıyor

İşte farkımız. Benim gibiler doğru tahmin yaparken senin kafadakiler sabit bakıyor. Ya sağ ya sol olmak zorunda değil. Gizlemeden söylerim. Mhp idi ama artık iyi parti oldu benim için. Yani yeri geldiğinde geçmişte desteklememin önemi olmaksızın insan fikirlerini değiştirebilmeli. Başımızdakilerin zamanında kimlerle ittifak yaptığını da biliyoruz. Ha pardon. Kandırılmışlardı. Yazdıklarımdan ne çıkardın bilmiyorum ama asıl konuyu anlamadığını ve anlamayacağını düşünerek konuyu kapatıyorum. Zira bu kafadakilerle yıllarca tartıştım anlattım ama dinletemedim dinletemedik. Akp Mhp Chp yada Hdp farketmez. Bir cümleden anlaşılıyor hedefe odaklanmış ok misali bir fikrin ardından gittiğiniz. o yüzden at gözlüklerinizle başarılar

• quote:

Orijinalden alıntı: Assassino!

quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

Heeeee eşşek gibi değiştirirsiniz işte. Ama yine de sen benim ülkeme ters yaparsan öyle kolay düzeltemezsin. Helal olsun ülkemiz yöneticilerine . Kudursunlar .

Bence de hakikaten helal olsun yöneticilerimize! Ekonomi bitmiş, tarım bitmiş, yargı bitmiş, suç oranları artmış... hiç önemli değil! Yeter ki vikipedi yasağı dursun! Daha ne isteriz ki?! Helal olsun ülkemizin yöneticilerine!

Bilemezsin şimdi Amerika ne hallerde. Oturmuş ağıt yakıyorlar Türkiye wikiyi açmıyor diye. Kıskanıyorlar çıldırıyorlar ama Osmanlıya engel olamayacaklar hedef 2023adybkadhlfvöjbhvlajdnvçgaklblınçbjkanbçkjfnçbkjvnajfnavç

• ayyan A kullanıcısına yanıt
    ABD basınında gayet gönderiler silahların açılan savaşların yapılan yolsuzlukların NSA bilgi toplamaların

başkanların yanlış politikalarının CIA nın gizli terör faaliyetlerinin haberleri yapıldı kitapları yazıldı filmleri çekildi araştırmadığınız için bilemezsiniz okumanızı bekleniyorum zaten de en azından filmleri izleyebilireiniz bir şeyler öğrenebilirsiniz

Esas sorun şu ki ülkemiz ne durumda sanırım söylemeye gerek yok fatih Altaylı açık açık söyledi Cüneyt Özdemir söyledi nitekim kanıtlar ile haber yaptığı için hapiste olan insanlar var bunlardan sonra kimin kinin yiyip yemediği anlaşılıyor.

• Camino Del Rio kullanıcısına yanıt
    Wikipedianın yasaklı olmasının onlara hiç bir zararı yok aksine Türkiye nin wikipedia nin yanına yakşabilecek hiç bir bilgi sitesi olmadığı için başka düzgün bilgi imkanın yok aradığın hiç bir şeyi Türk kaynaklarında bulamıyorsun sırf bize aykırı şeyler söylediği için bilgiden kaçıyoruz ilerde bir gün evrimi kabul etmiş diye bilimsel kitapları da yasaklarsınız çünkü okuyan araştıran insanı kontrol altına almak zordur bütün mesele bu

Eğer mesele gerçekten Türkiye ye karşı olan şeyleri engellemekse( ki bize karşıt olan şeyleri engellemek sadece bize zarar verir çünkü karşıt düşünceler bizi farklı ufuklar kazandırır) ise bütün benzer yayın yapan siteleri kitaplar yasaklamalasın Ermeni soykırımını destekleyen insanları kitapları siteleri yok etmelisin padişahların hakkında kötü düşünceler beyan eden zina yaptı alkolikti müslüman değildi diyen tarihçiler var onlarında kafasına vurup konuşmasını engelleyip hapse atmalasın ki yaptığın şeyin göz boyama olmadığı anlaşılsın (sizin mantığınıza göre doğru olan bu)

Ama amaç o değil ki wikipedia kapatılmasını iyi bir şey sanıyorsunuz birde alkış tutuyorsunuz madem kapattın yerine başka bir bilgi hazinesi oluştur ki kapattığın bir işe yarasın ülkeye faydalı bir şey olsun onu da yapmıyorsun

Neyse zaten öğrenmek gelişmek araştırmak isteyen bilgiye değer veren insanlar VPN ile Wikipedianın ingilizce sitesine girip araştırmasını yapıyordur

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.