Şimdi Ara

Nvidia'dan oyunculara yönelik 65 inç 4K monitör: BFGDs özellikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nvidia, CES 2018’de oyunculara yönelik monitörü Big Format Gaming Displays (BFGDs) modelinin tanıtımını yaptı. 65 inç büyüklüğündeki 4K 120 Hz teknolojili devasa monitörü Acer, Asus ve HP gibi PC üreticileri üretecek.

Nvidia BFGDs özellikleri 

Nvidia BFGDs, büyük ekranı ve 4K çözünürlüğünde 120 Hz tazeleme oranına rağmen yırtılmalara karşı G-Sync teknolojisini barındırmayı başarıyor. Nvidia’nın Shield teknolojisi de monitörün bünyesinde bulunuyor. Bu sayede Google Assistant teknolojisi de kullanılabiliyor.

DCI-P3 renk gamut desteği, 1000 nit maksimum parlaklık sunuyor ve HDR teknolojisine yer veriliyor. Nvidia, henüz tam olarak hazır olmayan bu ürün hakkında detaylı bilgi vermekten kaçındı. Büyük ihtimalle belirli standartlarının Nvidia tarafından belirleneceği monitörleri üreticiler kendi tercihine göre özelleştirecektir.

CES 2018’de tanıtımı yapılan ve fuarda sergilenecek olan kocaman ekranlı BFGDs’in fiyatı ve çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Ürün hakkında daha fazla detay ve fiyat etiketinin yaz aylarında açıklanması bekleniyor.

• Monitörlükten çıkmış bu. Aranızda kaçınız bu monitörü mevcut bilgisayar masanızı yenisiyle değiştirmeden kurup kullanabilir? Benim bu monitörü odaya kurmam için 4-6 kişilik yemek masası falan almam gerekir.

Gelelim teknik meselelere. 1 kol mesafesi karşısında oturduğum 23.6" monitörde bile, ekranın köşelerine doğru bakarken, gözün yuvasında rahatsız etmeden dönebileceği bakma etkinliği yetmiyor, birine yan bakıyor gibi gözümüz rahatsız olmasın diye yeri geliyor kafamızı oynatıyoruz görmek için. Ayrıca bu büyüklükteki bir ekrana o fotoğraftaki koltuk kadar yakından bakıyorsak ve "viewing angle"da başarılı değilse, ekranın kenarlarına doğru rengin kaydığını bariz hissederiz. Benim monitörde bile dizi&film izlerken, kıçım ağırıp da az şöyle yatar pozisyona geçeyim deyince ekranın üstü gitmeye başlıyor; tekrar oturur pozisyona geçip monitöre ortalıyorum kendimi.

İlk fotoğrafa bir bakınız, o monitörün önündeki sandalyeye oturup da o sandalyeyi 1-2 metre geriye çekmeden monitörün tamamını görmenizin imkanı yok. Şimdi örnek olarak bu monitör karşısında casual ve turn based olmayan bir oyun oynadığınızı varsayın; kimi oyunlarda gözümüzün sürekli üzerinde kontrolü olması gereken HP/MP, Weapon/Ammo, skor/puan, buff/debuff belirteçleri ve minimap gibi şeyler ekranda hep kenar ve köşelerde kendine yer bulur. Kimilerine önemsiz gelebilir ama önemlidir; bu yüzden WoW ve benzeri mmorpg oyuncularının elinde imkan varsa ihtiyacı olan göstergeleri alıp ta ekranın ortasına çeker. Shooter'larda hedef önemli olduğu için genelde bu opsiyon yoktur; bu sebeple monitörün kenar ve köşeleri daha önem kazanır. Bu sebeple bu boydaki bir monitörün çoğu oyuncu için artısından çok eksisi vardır. 65" ekranın her inçine hakim olmak için ekrandan o kadar uzaklaştığımızda ise 24"-27" gibi daha küçük monitörlerden pek bir farkının kalmadığını düşünüyorum.

Bana gelince, son zamanlarda Hearthstone, Worms, ShellShock Live gibi atıştırmalıklar oynadığıma bu bahsettiğim sorunlar benim için şu an bir problem yaratmamakta. Ama gün gelir tekrar shooter oyunlara düşersem, ekranın 3'de 2'sini adam gibi göremezken ekranın ortasında 10 inç hedef olmasının bence pek bir espirisi olmuyor.

Sonuç olarak tüm bunlar büyük oranda gereksizdir, lâkin düzen kapitaldir. Bu sebeple ne kadar gereksiz pahalı olsa da alıcısını bulup kendini sattıracaktır, kuşkunuz olmasın.
  • Hiç işim olmaz, yarın bu şerro Nvidia ekran kartında yaptığı gibi; "Ben bunu oyun oynayın diye çıkardım, sen TV izliyorsun, hukuki yollara başvuruyorum!" der...

• Dünyada teknoloji hizla yükselirken, ülkemizde de alım gücü olarak hızla düşüyor.

• Normal tv lerin 2 katı fiyatla satışa sunacaklar.

• 37 inc kullanırken bile kafa boyun felç oluyor sağsolüstalt çevirmekten.

• Fiyatı açıklandıktan sonra oyunculara değil zenginlere yönelik olacak büyük ihtimalle.

• quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Hiç işim olmaz, yarın bu şerro Nvidia ekran kartında yaptığı gibi; "Ben bunu oyun oynayın diye çıkardım, sen TV izliyorsun, hukuki yollara başvuruyorum!" der...

Nividiya hiç bir zaman böyle bir şey demez.
  • 20bin tl den aşağı olmaz.

• Daha geçen sene duyurulan HDR destekli monitörler tam anlamıyla bir yaygınlaşma kıvamına giremedi ve bu sene yine bir şeyler duyuruluyor. 65" ile oyun oynamak biraz fantezi oluyor. Sektör değişebilir ama bilgisayar oyuncusu adam klavye fare kullandığından monitöre yakın olur ve büyük ekrana yönelmez. Onun yerine 27" den 3 tane ince çerçeve monitör alıp surround yapar daha iyi.

• ekranın büyük olması oyunlar için çok gereksiz, saçma ve handikaplı bişey. Bi başkası 17 ekran monitörüyle sadece gözünü oynatarak herşeye hakim olacak ama bununla oyun oynayan biri sürekli kafasını oynatmak zorunda kalır.

Program kullananlar için ideal olabilir o ayrı bi mesele.

• Bu resmen Tv. Göz olarak 24'' den sonrasında gözle takip edemiyorsun ve kafa hareketi yapman gerekiyor köşeler için. Yani bu ürüne monitör demek yanlış bir tanım oluyor. Gerçi 27'' monitör alacağım 24'' kesmiyor beni :)

• Oyun monitörü için aşırı gereksiz. Daha yeni ASUS ROG PG258Q 1080p 240 Hertz G-Sync monitöre geçtim. Zaten 4K 65 inç'de tam tamına çözünür 4K'ya ait her pikseli besler 65 inç bu yüzden bana hep saçma geldi 2K-4K. 27 inç 2K-4K'da doğal çözünürlük yakalayamazsınız 27 inç'e. En basitinden örnek verecek olsam telefondaki 1080p kalitesi farklı monitördeki 1080p kalitesi farklı bu da onun gibi bir şey. Yanlış bir bilgim varsa geri bildiriniz.

• Monitörlükten çıkmış bu. Aranızda kaçınız bu monitörü mevcut bilgisayar masanızı yenisiyle değiştirmeden kurup kullanabilir? Benim bu monitörü odaya kurmam için 4-6 kişilik yemek masası falan almam gerekir.

Gelelim teknik meselelere. 1 kol mesafesi karşısında oturduğum 23.6" monitörde bile, ekranın köşelerine doğru bakarken, gözün yuvasında rahatsız etmeden dönebileceği bakma etkinliği yetmiyor, birine yan bakıyor gibi gözümüz rahatsız olmasın diye yeri geliyor kafamızı oynatıyoruz görmek için. Ayrıca bu büyüklükteki bir ekrana o fotoğraftaki koltuk kadar yakından bakıyorsak ve "viewing angle"da başarılı değilse, ekranın kenarlarına doğru rengin kaydığını bariz hissederiz. Benim monitörde bile dizi&film izlerken, kıçım ağırıp da az şöyle yatar pozisyona geçeyim deyince ekranın üstü gitmeye başlıyor; tekrar oturur pozisyona geçip monitöre ortalıyorum kendimi.

İlk fotoğrafa bir bakınız, o monitörün önündeki sandalyeye oturup da o sandalyeyi 1-2 metre geriye çekmeden monitörün tamamını görmenizin imkanı yok. Şimdi örnek olarak bu monitör karşısında casual ve turn based olmayan bir oyun oynadığınızı varsayın; kimi oyunlarda gözümüzün sürekli üzerinde kontrolü olması gereken HP/MP, Weapon/Ammo, skor/puan, buff/debuff belirteçleri ve minimap gibi şeyler ekranda hep kenar ve köşelerde kendine yer bulur. Kimilerine önemsiz gelebilir ama önemlidir; bu yüzden WoW ve benzeri mmorpg oyuncularının elinde imkan varsa ihtiyacı olan göstergeleri alıp ta ekranın ortasına çeker. Shooter'larda hedef önemli olduğu için genelde bu opsiyon yoktur; bu sebeple monitörün kenar ve köşeleri daha önem kazanır. Bu sebeple bu boydaki bir monitörün çoğu oyuncu için artısından çok eksisi vardır. 65" ekranın her inçine hakim olmak için ekrandan o kadar uzaklaştığımızda ise 24"-27" gibi daha küçük monitörlerden pek bir farkının kalmadığını düşünüyorum.

Bana gelince, son zamanlarda Hearthstone, Worms, ShellShock Live gibi atıştırmalıklar oynadığıma bu bahsettiğim sorunlar benim için şu an bir problem yaratmamakta. Ama gün gelir tekrar shooter oyunlara düşersem, ekranın 3'de 2'sini adam gibi göremezken ekranın ortasında 10 inç hedef olmasının bence pek bir espirisi olmuyor.

Sonuç olarak tüm bunlar büyük oranda gereksizdir, lâkin düzen kapitaldir. Bu sebeple ne kadar gereksiz pahalı olsa da alıcısını bulup kendini sattıracaktır, kuşkunuz olmasın.

• tahir40 kullanıcısına yanıt
    Hiç İşim Olmaz diyorsun AMA Nvidia Haberine tıklıyıp şuan bu habere yorum yazıyorsun!? AMD'nin CES 2018 haberlerine biz muhatap Omuyoruz..buarada G-force kararı çok yerinde bir karar!Serverlar gidip bizim TESLA Kartlarımız alsınlar.sende takdir edersin şayet...

• quote:

Orijinalden alıntı: FerdosParadise

Hiç İşim Olmaz diyorsun AMA Nvidia Haberine tıklıyıp şuan bu habere yorum yazıyorsun!? AMD'nin CES 2018 haberlerine biz muhatap Omuyoruz..buarada G-force kararı çok yerinde bir karar!Serverlar gidip bizim TESLA Kartlarımız alsınlar.sende takdir edersin şayet...

Kardeş kusura bakma da, senin dediğine göre Elon Musk & SpaceX haberlerini okuma ve yorum yapma hakkı kazanmak için roket fırlatıp Mars'a koloni mi kurmamız gerekiyor? Lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Haplo

quote:

Orijinalden alıntı: FerdosParadise

Kardeş kusura bakma da, senin dediğine göre Elon Musk & SpaceX haberlerini okuma ve yorum yapma hakkı kazanmak için roket fırlatıp Mars'a koloni mi kurmamız gerekiyor? Lütfen.

yok kardeş beni yalnış anladın.ben bu 65 inch lik monitörü alamam ama bu girişimlerine derin saygım var.
  • Öyle bir olay mı var? Ne kaçırdım ben.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Hiç işim olmaz, yarın bu şerro Nvidia ekran kartında yaptığı gibi; "Ben bunu oyun oynayın diye çıkardım, sen TV izliyorsun, hukuki yollara başvuruyorum!" der...

Üstad sen şimdi bu şekilde düşünüyosunda ticari kullanıma yönelik satış yapan bütün firmalar bunu yapıyor. Örneğin bu gün bi shutterstock tan kişisel kullanım için indirdiğin görseli 3 5 liraya indirebilirken aynı görseli ticari kullanım için indirmek istersen fiyatı birden 400 500 tl olabiliyor. Aynı duru themeforest gibi sistemlerdede mevcut. 50$ lık ürün ticari kullanım için alırsan bi bakmışsın ki 2500 $ olmuş. Bu durum bir çok sektörde böyledir. En basitinden bu gün 1 adet fotoğraf bastırdığında 50kuruşa bastırabiliyosun ama aynı ebada sığdırılan 10 tane vesikalık fotoğrafa 25 lira vermen gerekiyor. İşine geliyosa alırsın kullanırsın gelmiyosa alternatifleri bol bol mevcuttur onlara yönelirsin.

• Fizik tedaviye gönderin bunu, iyi boyun egzersiz aleti olarak kullanılır.
  • hdmi 2.1 ve hdr 10+ ile gelirse iyi olur ve tv lerdeki gibi lag ve input lag değeri yüksek olmaz galiba
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.