Şimdi Ara

E-ticaret’te ihracat dönemi başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • E-ticaret yoluyla ihracat yapılması için başlatılan çalışma sonuca ulaştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sonucunda mağazalar yurt dışına kolaylıkla satış yapabilecek. Bürokratik işlemler ve kargolar ile PTT ilgilenecek.

Bakanlık ile PTT AŞ arasında Ocak ayı içinde imzalanması planlanan protokolle, esnafın elektronik ortamda ihracat yapması sağlanacak.

PTT’nin e-ticaret platformu ePTT AVM’de küçük esnafların yurt içine satış yapabilmesi için alan açılacak. Yöresel ürün veya kendi ürünlerini PTT’nin esnafa özel uygun komisyon ve indirim oranları ile satacak. PTT bu ürünler için pazarlama ve reklam kampanyaları düzenleyecek.

Esnaflar yurt dışına açılacak 

Yurt dışına açılmak isteyenler için de e-ihracat platformu olarak kurulan Ready2sale.com üzerinden çeşitli ülkelere satış yapılabilecek. PTT, gümrükleme dahil tüm bürokratik işlemleri yürütecek ve kargo işlemleriyle ilgilenecek.

Küresel satışların arttırılması için bölgesel eğitimler verilecek. Bu eğitimlerde, e-ticarete ve e-ihracata yönelik mağaza, ürün, pazarlama, sipariş, kargo, iade, müşteri ve ödeme yönetimi gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, küçük esnafın yerel ürünlerini elektronik ortamda kendine ait bir alanda satmasını sağlayacaklarını ifade ederek, "Esnafa, kargo hizmetleri ve belli ücretlerde destek sağlayacağız. Esnafı rekabetçi hale getirmemiz önemli. Çorum leblebisini o platformlarda satışa çıkardığımızda başka ülkelerdeki ya da şehirlerdeki insanlara ulaşma imkânı olacak. Muazzam bir tanıtım ve ticari platform sunacak. PTT'nin altyapısıyla süreci ve lojistiği iyi şekilde yöneteceğiz. Özellikle Türkiye'nin 2023 ihracat hedefleri için e-ticaret yoluyla esnafın da ihracat yapmasının önü açılacak." değerlendirmesinde bulundu

• Çin'den 2 dolara aldığın bir ürün, ta oradan buraya bedava kargo ile gelirken; bu PTT denen devlet (!) kurumu Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına küçücük bir paket kargoyu 13TL'ye götürüyor. Bu ortamda ne esnafın yurtdışına satışından bahsediyorsun? Kim Türkiye'den alır fahiş kargo ücretli ürünü, Çin varken?
    işte beklediğim haber bu.bunu hep söylüyordum zaten bizimde yurtdışına ihracat yapabileceğimiz sitemiz olması gerekiyor diyordum hep.
    bu sevindirici haber,ama yeterli değil bireysel olarak da ihracat yapmamızın önü açılmalıdır. yani köylü köyde ürettiği yağı,peyniri bu site aracılığıyla hem tüm dünyaya satabilme imkanına kavuşmalı. bunu yapın ihracatımız çok ciddi miktarda artacaktır.
    hadi hayırlı olsun, ama ptt bu kadar büyük oyuncu olmak istiyorsa personel alımı yapmalı.diğer taraftan uluslararası geçerliliği olan ödeme yöntemini ile de anlaşmak zorundayız.
  • Çin'den 2 dolara aldığın bir ürün, ta oradan buraya bedava kargo ile gelirken; bu PTT denen devlet (!) kurumu Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına küçücük bir paket kargoyu 13TL'ye götürüyor. Bu ortamda ne esnafın yurtdışına satışından bahsediyorsun? Kim Türkiye'den alır fahiş kargo ücretli ürünü, Çin varken?
  • Kendi ülkemizde biz alamıyoruz elin gavuru niye alsın. Fiyat mı dersin, rezil kargo mu dersin, sahtekar satıcı mı dersin herşey var. Say say bitmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • son birkaç yıldır Türkiye den alım talepleri ciddi oranda azaldı.İhracat yapmak isteyen firmalar kobiler zaten çok büyük destek alıyor bunun çok kullanılacağını sanmıyorum.
  • işte beklediğim haber bu.bunu hep söylüyordum zaten bizimde yurtdışına ihracat yapabileceğimiz sitemiz olması gerekiyor diyordum hep.
    bu sevindirici haber,ama yeterli değil bireysel olarak da ihracat yapmamızın önü açılmalıdır. yani köylü köyde ürettiği yağı,peyniri bu site aracılığıyla hem tüm dünyaya satabilme imkanına kavuşmalı. bunu yapın ihracatımız çok ciddi miktarda artacaktır.
    hadi hayırlı olsun, ama ptt bu kadar büyük oyuncu olmak istiyorsa personel alımı yapmalı.diğer taraftan uluslararası geçerliliği olan ödeme yöntemini ile de anlaşmak zorundayız.

• ilk defa iyi bir haber. Her şeyden vergi almadan önce insanların gelirlerini nasıl artırırız, işlerini nasıl karlı ve kolay hale getiririz, bunu düşünmeleri gerekir. Umarım söylendiği gibi olur.

• çin ile webde rekabet zor.satılırsa tekstil felan satar. avrupada made in turkey tekstil ürünleri çok kıymetli

• ödemeyi neyle alacağız adamlar swift mi yapacak , ufak tefek paypalla yazılım vb satan arkadaşım vardı onlarında canına ot tıkandı.Adama neden yeni script yazmıyorsun diyorum , nasıl satacağım diyor.
  • bakın beyler bu işi kötüleyenlere şu örnekle cevap vermek istiyorum. bu yıl fındığı üreticiden kilogramını 8tl ye aldılar. ama kerketlere bakıyoruz 200gr fındık içi 15tl. yani kilosu 75tl.
    şimdi dünya fındık üretiminin %70 i bizde olduğuna göre fındık üretici yurt dışına satış yapabileceği bir internet sitesi üzerinden kilosunu 5 dolara satsa dünya genelinden bir sürü alıcı çıkar. Asgari ücreti 1600 dolar olan ülkelerin vatandaşı için 5 dolar onlara sakız parası gibi. 5 doları tl ye çevirince 18tl yapıyor. yani fındık üreticisi bahçeden dünyaya satış yaptığı taktirde 8tl yerine 18tl ye çok çok rahat ürününü satar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrah_88

Çin'den 2 dolara aldığın bir ürün, ta oradan buraya bedava kargo ile gelirken; bu PTT denen devlet (!) kurumu Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına küçücük bir paket kargoyu 13TL'ye götürüyor. Bu ortamda ne esnafın yurtdışına satışından bahsediyorsun? Kim Türkiye'den alır fahiş kargo ücretli ürünü, Çin varken?

13 tl mi önemli ülkenin menfaati mi!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel adım da bu kargo ücretleri ve hizmet anlayışı ile kim neden Türkiye'den alsın? Biz Türkiye'de yaşadığımız halde almaktan çekiniyoruz da yabancılar Türkiye'den neden gelip alsın? Kargosu gelmeyen müşteriye bizim satıcılar ana avrat demeden söver, parayı vermemek için kırk takla atar. Fındığı üretici satsın fikri güzel de o fındığı yurtdışına kargolamak fındığın temizlenmişinin kilosundan fazlaya gelirken nasıl olacak o iş? İstanbul içinde 10 günde teslim edilemeyen kargolar vs. varken yurtdışına 3 haftadan evvel bir şey gitmiyorken nasıl olacak o iş merak ediyorum gerçekten... Üstüne bir de uluslararası ödeme yapılabilen PayPal gibi sistemleri yasaklıyorlar. Evet, Türkiye'de üretilen bazı ürünlerin satışı çok mantıklı ama onların haricinde Türkiye'den ufak tefek bir şey almak saçmalıktan öte bir şeye dönüyor kargo ve hizmet anlayışı yüzünden...

Denizli'de üretilen bağ makasını örnek vereyim. Kaç liraya mal ediliyor bu? 2-3TL. 1$/€'dan az yani, hadi 50 cent diyelim. Bunun kargosu ne kadar? 40TL. Tırları, trenleri doldurup satmadıktan sonra adetli satış hiç mantıklı değil şu fiyatlarla. Maliyet düşük olsa bile nakliye/kargolama aşırı yüksek. Almanya-Rusya-BAE gibi üç ülke var çevremizde uluslararası kargo hub olarak kullanılan. Türkiye de hepsinin ortasında kalıyor. Evet, potansiyel var ama nakliyeyi Çin gibi çok çok ucuz yapmadıktan sonra Türkiye'yi kim neden tercih etsin? Ürün ucuz ama nakliyesi üründen pahalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kappa Face

quote:

Çin'den 2 dolara aldığın bir ürün, ta oradan buraya bedava kargo ile gelirken; bu PTT denen devlet (!) kurumu Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına küçücük bir paket kargoyu 13TL'ye götürüyor. Bu ortamda ne esnafın yurtdışına satışından bahsediyorsun? Kim Türkiye'den alır fahiş kargo ücretli ürünü, Çin varken?

13 tl mi önemli ülkenin menfaati mi!

Bu ülkenin menfaatini düşünen mi var? Komik olma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 yıl önce Yurtiçi Kargoyla Samsun'dan İstanbul'a Kimlik gönderdim 12 lira aldılar.
  • ben de bunu diyorum işte, bu nasıl oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: N920C

ben de bunu diyorum işte, bu nasıl oluyor

Çünkü orada büyümek için esnafını destekleyen sosyal bir devlet var. Çin her şeyi üretip, satıcılara destek verip küresel bir aktör oldu. ABD'yi birçok alanda geçip zirveye oturdu. Bizde ise internet vergisi az daha da artıralım, yurtdışından ürün alıyorlar ek KDV getirelim diyenler var başımızda. Sineğin de yağı bitti, bir sonraki adım soluduğumuz havadan vergi almak olacak.

Yok esnafa yurtdışına satış için destek olacaklarmış, yok inovasyona önem vereceklermiş.. Geçiniz efendim, bu ülke asla ilerleyeme bu kafayla...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: N920C

ben de bunu diyorum işte, bu nasıl oluyor

Çünkü orada büyümek için esnafını destekleyen sosyal bir devlet var. Çin her şeyi üretip, satıcılara destek verip küresel bir aktör oldu. ABD'yi birçok alanda geçip zirveye oturdu. Bizde ise internet vergisi az daha da artıralım, yurtdışından ürün alıyorlar ek KDV getirelim diyenler var başımızda. Sineğin de yağı bitti, bir sonraki adım soluduğumuz havadan vergi almak olacak.

Yok esnafa yurtdışına satış için destek olacaklarmış, yok inovasyona önem vereceklermiş.. Geçiniz efendim, bu ülke asla ilerleyeme bu kafayla...

Ayrıca organizeler tüm kargoları toplayıp Amerika'ya uçurup teslim organizasyonunu yapıyorlar.
    Bizde normal posta gitmiyor.
    Elbette olması güzel olur ama bu kafa ile olmaz , hgs gibi basit bir durum bile ortada.

• Merak etmeyin hiç bir haltı başaramazlar!

• Ebay ve paypal açık olmadıkça zor, bu işin lokomotifi onlar.
  • web sitesi olan ready2sale.com incelendiğinde ne alibaba nede express ile alakası olmadığı ortaya çıkıyor. üy ol diye bir buton bile yok. Bu işlerin nasıl döneceğini öğrenmek istiyorsa gelsin bana sorsun 1995ten beri geleceği tasarladığım durumlar... Trde banka alan adlarını 7tane devlet bankası 1998de aldırmıştım şirkete. Tabi çalıştığım şirketimde dolandırıcı çıktı. Mahkeme 8yıldır devam ediyor. Önce adalet sarayları açsınlar insan sayısı 5e katlanmış hastane/adalet(denge) temel ihtiyaç ki bunlar 5e katlanmamış. Ayrıca ptt yurtdışı kayıtsız postaları da artık getirmiyor birileri cebe indiriyor herhalde nasıl olsa kayıtsız diye birileride satıyor mu bizim postaları? hep şüphe içindeyiz... otomatikman bu proje çıkıncaya oturuncaya kadar ışınlanma yada quantum komputing çıkar... Yinede cesaretlerini kutlamak lazım. Fakat amelasyon gidiyor gözüküyor.. Web sitesi dediğin kategoriler vs dolu dolu olmalı.. üye ol butonu bile yok oradan anla :)

• Sistemin nasıl calısacagı onemli esnafa yuk getirmeyecekse ve hakkaten hem fiyat hem işlem anlamaında ciddi kolaylık saglacaksa muhteşem bir proje...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.