Şimdi Ara

Almanya’da 4 bin liraya üretilen hız sensörü Türkiye’de 750 liraya üretiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
2.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tramvaylarda kullanılan hız sensörü bugüne kadar dünyada sadece Almanya’da bulunan şirketler tarafından üretiliyordu. Almanlar, bu sensörü 850 euroya satıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, sürekli arızalanan sensörlerin Türkiye'de üretilmesi için çalışma başlattı. Çalışmalar başarıyla tamamlandı ve tramvay hız sensörünü sadece 750 Türk Lirasına üretmeye başardı.

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ'nin (SAMULAŞ) kullandığı tramvaylarda bulunan hız sensörleri arızalandı. Bunun üzerine 850 euroya satılan sensörün Türkiye’de üretilmesi için Ar-Ge çalışmaları başlatıldı. Yaklaşık 1,5 aylık çalışmanın sonucunda parçanın üretilmesi sağlandı.

SAMULAŞ Genel Müdürü, hız sensörü temininde zorluk çektiğini öğrendikten sonra çalışmaya başladıklarını söyledi.

Parçayı inceleyip yapabileceklerine karar verdiklerini dile getiren mühendis ekibi, "Yürüttüğümüz çalışma sonucunda parçayı ürettik. İlk ürettiğimiz parçayı deneme amaçlı kullandık. Birkaç ufak pürüz çıktı. Yani tam istediğimiz gibi olmadı. Sonra o sorunu da çözerek mükemmel şekilde çalışan sensör geliştirdik." dedi.

Sadece üç mühendis tarafından üretilen sensör, Türkiye’de 750 liraya satılacak. İlk etapta 50 parça üretildi. Gelecek siparişler doğrultusunda üretime devam edilecek.

Sadece Samsun'da 150 bin lira tasarruf sağlayacak

Samsun'da iklim koşulları zorlaştığında sürekli arıza veren ithal hız sensörleri, normal kullanım ömründen kısa sürede arıza veriyor. Bir tramvayda 12 adet hız sensörü kullanılıyor. Araç filosu düşünüldüğünde oldukça yüksek işletme ve bakım maliyetleri ortaya çıkıyor. İthal edilen sensörlerle aynı teknik özelliklerde üretilen yerli hız sensörü, arızalanma periyodu göz önüne alındığında sadece Samsun’da 150 bin lira tasarruf sağlayacak.

Normalde 850 liraya satılan hız sensörünü yaklaşık 170 euroya satabileceğiz. Şuan için tüm tramvaylarla uyumlu olmasa da bu konuda çalışmalar yapılacaktır. Gerek ülkemizdeki tramvaylarda gerekse küresel satışlar düşünüldüğünde ekonomik anlamda ülkemize büyük katkı sağlayacak.

• katıldığımız konferansta fabrika sahiplerinden biri dediki

ülkemiz insanları, herşeyi daha iyi ve daha ucuz üretebiliyor ama bu ürettiklerini ülkemizde satacak yer bulamıyorlar.

devam etti

ben bir devlet kurumunun alman sirketten 4 tl ye aldigi ürünü 1.1 tl ye ürettim. ihalede alman firma fiyatini 1 tl ye çekti ve devlet kurumuda yerli uretici tesviginden dolayi benim ürunümü alması gerekirken beni degil alman firmayi tercih etti.

dedi.
    ülke ekonomisi 3 kat büyüdü diyor devlet büyüklerimiz.

neden asgari ücretten gelir vergisi alınıyor hala ?

insanların vergi yükünü hafifletin kardeşim, sonra beyin göçünü engellememiz lazım diyorsunuz n.h engellersiniz.

türkiyede nice mühendisler var hiç bir teşvik ve yardım yapılmıyor, tübitakın reddettiği projelerin çoğu ödül kazanıyor proje sahipleri yurtdışında ülkemizi temsil ediyorlar.

devlet büyüklerimize burdan sesleniyorum, lütfen insanlara insan gibi davranın, bize bizden başka yardım edecek yok. hepimiz elimizi taşın altına koyacağız, ama siz yardımcı olup destek vereceksiniz, yoksa sürekli geriye gideriz.
  • Harekete duyarlı hız sensörü büyük ihtimal.

Haberimiz olsaydı,yardımcı olurdum.

Selam ve dua ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • almanya liraya mı geçti bro??
  • çatlasınlar vatan millet düşmanları...

• helal süper devam samsung

• dünyada sadece Almanyada üretiliyorsa gerçekten artık bunu biz de üretebiliyorsak iyi bir gelişme. hem tasarruf yapmış oluuz hem de bunu başka ülkelere ihraç ederiz para kazanırız.

• Almanlar bizden satın alır daha pahalıya bize geri satar. Aradakiler kazanır. Yine millet zararda.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • katıldığımız konferansta fabrika sahiplerinden biri dediki

ülkemiz insanları, herşeyi daha iyi ve daha ucuz üretebiliyor ama bu ürettiklerini ülkemizde satacak yer bulamıyorlar.

devam etti

ben bir devlet kurumunun alman sirketten 4 tl ye aldigi ürünü 1.1 tl ye ürettim. ihalede alman firma fiyatini 1 tl ye çekti ve devlet kurumuda yerli uretici tesviginden dolayi benim ürunümü alması gerekirken beni degil alman firmayi tercih etti.

dedi.

• ülke ekonomisi 3 kat büyüdü diyor devlet büyüklerimiz.

neden asgari ücretten gelir vergisi alınıyor hala ?

insanların vergi yükünü hafifletin kardeşim, sonra beyin göçünü engellememiz lazım diyorsunuz n.h engellersiniz.

türkiyede nice mühendisler var hiç bir teşvik ve yardım yapılmıyor, tübitakın reddettiği projelerin çoğu ödül kazanıyor proje sahipleri yurtdışında ülkemizi temsil ediyorlar.

devlet büyüklerimize burdan sesleniyorum, lütfen insanlara insan gibi davranın, bize bizden başka yardım edecek yok. hepimiz elimizi taşın altına koyacağız, ama siz yardımcı olup destek vereceksiniz, yoksa sürekli geriye gideriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

almanya liraya mı geçti bro??

http://lmgtfy.com/?q=850+euro

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye'de yaşamak için bir neden daha. ben de diyorum neden canım sıkılıyor yeminle içim rahatladı bir huzur geldi.

• Ulan ben de 4,5 tl ye tramway a mı biniliri diyordum demekki bundanmış, heeeee, eee sonra fiyatlarda indirim olacak mı, tramway mı taxi mi belli değil, izmir de bir uç tan bir uç a 2,5 tl, 90 dakika içinde tekrar kullanırsan ücretsiz, samsun belediyesi biraz halka hizmet etsin, soymasın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axiprens -- 24 Aralık 2017; 18:41:46 >
  • OMG artık bu hız sensörüyle tramvaylarımız ışınlanabilir herhalde di mi :/

• Maliyet 100 lira tutarsa insan değilim şahsen yapayım 200 liraya kaça satarsanız satın size kalmış :D

• Almanya tekeldi şimdi rakip çıkınca fiyat düşürecekler .

• Almanın ürettiği 4000 tl değil senin paran Almanın parası karşısında 4 kat daha değersiz olduğu için kendi paranla hesap edince 4000 tl oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: axiprens

Ulan ben de 4,5 tl ye tramway a mı biniliri diyordum demekki bundanmış, heeeee, eee sonra fiyatlarda indirim olacak mı, tramway mı taxi mi belli değil, izmir de bir uç tan bir uç a 2,5 tl, 90 dakika içinde tekrar kullanırsan ücretsiz, samsun belediyesi biraz halka hizmet etsin, soymasın..

samsunda 4,5 lira mı tramway? hahaha
    bursa böyle aynı yerli malı yurdun malı diyip 3 küsür liraya kitledi metroyu. aktarması bile ücretli hatta

hiç şaşırtmıyorlar resmen. habere girerken böyle bir şey çıkar demiştim
  • 850 euroluk parça 750 liraya üretilmiş. Bende bir şey sandım. Siz böyle 4 5 ile çarpıp haber yapmaya devam edin.

Ha bu arada Almanya'da ekmek 4 lira üretiyordu bizim fırıncılar devrim yaptı şimdi 1 lira üretiliyor. Almanya bizi kıskanıyor. Habere bak ya :(

• Ulan birşeyi de tebrik edin takdir edin. Muhalefet olacaksınız diye yapmadığınız şaklabanlık kalmıyor.

Üretmeye bir yerden başlamak lazım. Helal olsun bunu düşünene de yapana da.

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

Samsun'da oturuyorum. Belediye o dandik İtalyan malı trenleri almamalıydı. (Ansaldo Breda)

Durmazlar'ın ürettiği Tren'de mükemmel değil ama en azından paranın bir kısmı içerde kalıyordur diye düşünüyorum.

En akıllı tren alım hamlesini Thangshan'dan aldıkları şu trenle yaptılar, (Çin malı)

Almanya’da 4 bin liraya üretilen hız sensörü Türkiye’de 750 liraya üretiliyor

Yolcu kapasitesi hayvan gibi.

55-019'un tren böyle miydi ya? Eski fotoğraf sanırım.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.