Şimdi Ara

Android 8.1 geliştirici sürümü yayınlandı: İşte yeni özellikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Android 8.1 geliştirici sürümü yayınlandı: İşte yeni özellikler

Google, yaklaşık 2 ay önce yayınladığı Android 8.0 Oreo sürümünün ilk büyük güncellemesi için kolları sıvadı. Şirket bugün Android 8.1'in ilk geliştirici sürümünü yayınladı. Aralık ayında final sürümü çıkması beklenen Android 8.1 çeşitli hata düzeltmeleri ve yeni özellikleriyle dikkat çekiyor.

Android Kullanıcılarını Neler Bekliyor?

Android 8.1 geliştirici sürümü yayınlandı: İşte yeni özellikler 

• Yapay sinir ağları API'sı: Sinir Ağları API'sı (NNAPI), aygıt içi makine öğrenme işlemleri için donanım hızlandırması içeren uygulamaları sunuyor. API ile birlikte cihaz üzerinde model oluşturma, derleme ve yürütme destekleniyor.
    • Bildirimler: Uygulamalar artık saniyede bir kez bildirim uyarısında bulunacak. Bu sınırı aşan uygulamalar daha sıraya girmeden kaybolacak. 
    • Programlı Güvenli Tarama İşlemleri: Güvenli Tarama, bilinen bir tehdit olarak sınıflandırdığı bir URL ile karşılaştığın da uygulamanın belirli bir işlemi (örneğin, güvenliğe dönme gibi) otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlayabiliyor.
    • Bluetooth Cihazların Pil Durumu: Android 8.1 Oreo sürümüyle beraber cihazınız ile entegre bir şekilde kullandığınız Bluetooh aksesuarların (Bluaetooth kulaklık, akıllı saat gibi) pil seviyelerini bildirim çubuğundaki Bluetooth sekmesine tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    • Bildirim çubuğuna ayarlar sekmesi eklendi.
    • Parmak izi güncellemeleri
    • Düşük RAM kullanımı için iyileştirmeler
    • EditText güncellemeleri
    • Ekrandaki sanal tuşlar otomatik olarak kararttırılarak ekrana odaklanmanız kolaylaştırılıyor. 
    • Uygulamaların duvar kağıdı renklerini kontrol etmesini sağlayan yeni bir WallpaperColors API'sı da güncellemeye dahil oluyor.
    • Güç menüsü yeniden tasarlandı.

Android 8.1 önizleme sürümü; Android 8.0'daki hataların giderildiği ve bazı yeni özelliklerin eklendiği bir güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. Güncellemeyle birlikte Google'ın iki hafta önce tanıttığı yeni amiral gemisi Pixel 2 serisi de daha işlevsel bir hal alıyor.

Son olarak geliştirici önizleme sürümünün Nexus 6P, Nexus 5X, Pixel, Pixel XL, Pixel 2 – 2 XL ve Pixel C modellerini desteklediğini söyleyelim. Güncellemenin Aralık ayı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor. 

• "Bluetooth Cihazların Pil Durumu:"
    Bunu anca sunuyorlar. Gerçekten eksikliği hissedilen bir durum bluetooth kulaklık kullanan kişiler için. Sony ex750bt kullanıyorum ve açtığımda şarj seviyesi az diye uyarı verirse en azından 15 dk civarı kaldığını biliyorum ama bu uyarıyı kaçırırsam bilemeden pat diye kapandığını görüyorum. Haliyle aletin şarj ömrünü bilip dinlediğim müzik süresine göre ne zaman şarj edeceğimi kestiriyorum ama her daim bunu aklında tutmak gibi bir şey ekstra yük. Neyse z3 kullanan biri olarak zaten bu güncellemeyi alamayacağım, artık sıradaki telefonumda görürüm. (Sanırım iPhone tarafında bu özellik var bir süredir zira orada pil durumu görüntülenebiliyor diye hatırlıyorum)

• St Batuhan kullanıcısına yanıt
    telefonumdan kaynaklı mı bilmiyorum. ama aldığım qcy kulaklığın pil durumu bluetooth simgesinin yanındaki bir pil işaretiyle 4 kademeli olarak belirtiliyor. şuan android 8 var ama 7.1.1 varken de bu böyleydi.

• quote:

Orijinalden alıntı: WoXeD

telefonumdan kaynaklı mı bilmiyorum. ama aldığım qcy kulaklığın pil durumu bluetooth simgesinin yanındaki bir pil işaretiyle 4 kademeli olarak belirtiliyor. şuan android 8 var ama 7.1.1 varken de bu böyleydi.

O zaman belki daha önce gelmiştir ya da belirttiğiniz gibi telefonunuzdaki yazılımda destek bulunmaktadır. Sony'nin ürettiği kulaklığı Sony telefonda kullanıyorum ve adamlar koymamış bu özelliği :( Tabii android 6 kullanıyorum, 7 ve üzeri için fikrim yok ama teknoloji mağazasında bi android 7 bulunan Sony telefonda deneyeceğim. Sony kulaklık ve Sony telefon olmasını belirtmem ise adamlar en azından kendi android dağıtımlarında böyle bir şeyi kendi kulaklıkları nedeniyle koymalılar bu durumda :/
  • halen şu çökme olayına odaklanmıyorlar,android in en büyük 3 sıkıntısı ram tüketimi,uygulama çökmeleri ve ekran kapalıyken bile şarjın fazla tüketilmesi

• quote:

Orijinalden alıntı: Fx_57,5

halen şu çökme olayına odaklanmıyorlar,android in en büyük 3 sıkıntısı ram tüketimi,uygulama çökmeleri ve ekran kapalıyken bile şarjın fazla tüketilmesi

ram hiçbir unix tabanlı cihazda boş kalmaz.boş duran ram boşa giden ramdir unix için. mac kullanan birini gördüğünüzde kullanımdaki ram miktarına bakın,ram boyutu ne olursa olsun 1 saatlik kullanım sonunda 100 200mb boş yer kalır. diğer söyledikleriniz androidin dalvik sanal makinesi üzerinde koşmasından kaynaklanıyor. android ve ios un temeldeki farkıda zaten bu. android 7 ile birlikte direk cihaz üzerinde çalıştırma opsiyonu var geliştirici seçeneklerinde bunu açıp çok güzel kullanırsınız fakat destekli uygulama çok az. google ın geliştiricileri bu yönde sıkıştırması gerek.ama başta nasıl başlarsan öyle gidiyor işte. adamlar ilk zamanlar testleri pc ortamında sanal makinada yapmışlar. sonra telefon cihazlarınada olduğu gibi aktarmışlar.... ne bilsin bu kadar tutacağını

• quote:

Orijinalden alıntı: WoXeD

quote:

halen şu çökme olayına odaklanmıyorlar,android in en büyük 3 sıkıntısı ram tüketimi,uygulama çökmeleri ve ekran kapalıyken bile şarjın fazla tüketilmesi

ram hiçbir unix tabanlı cihazda boş kalmaz.boş duran ram boşa giden ramdir unix için. mac kullanan birini gördüğünüzde kullanımdaki ram miktarına bakın,ram boyutu ne olursa olsun 1 saatlik kullanım sonunda 100 200mb boş yer kalır. diğer söyledikleriniz androidin dalvik sanal makinesi üzerinde koşmasından kaynaklanıyor. android ve ios un temeldeki farkıda zaten bu. android 7 ile birlikte direk cihaz üzerinde çalıştırma opsiyonu var geliştirici seçeneklerinde bunu açıp çok güzel kullanırsınız fakat destekli uygulama çok az. google ın geliştiricileri bu yönde sıkıştırması gerek.ama başta nasıl başlarsan öyle gidiyor işte. adamlar ilk zamanlar testleri pc ortamında sanal makinada yapmışlar. sonra telefon cihazlarınada olduğu gibi aktarmışlar.... ne bilsin bu kadar tutacağını

Ram konusunda haklısınız insanlar bu konuda çok bilgisiz. Telefonda neden ram olduğunu bilmeyenlerin rami boş tutmak istemesini anlamayı beklemek zaten yersiz olurdu.

Ancak, Dalvik Sanal Makinesi kalktı. ART ile o surun da büyük oranda çözüldü. Mükemmel mi elbette değil. Fakat donanımlar artık çok hızlı, yazılımda oturdu. nitekim orta seviye cihazların bile akıcı çalışması bunu doğruluyor. Yok takılıyor yok şarj yiyior vs hikayelerini geçiniz. Şarjı uzun giden cihazların hepsi android iOS değil. ya da başka sistemde çalışmıyor.

Çoklu işlem yeteneğine sahip androidler sorunlarını çözmüşken yeni özellikler ekleyen iOS sürekli sorunla karşılaşıyor. Adroid geriden geldi ama iOS geriliyor. En azından göreceli olarak. Ram e ne hacet derken 3gb ram koymaya başladılar. Neden acaba!!!...

• WoXeD kullanıcısına yanıt
    boşta duram ram boşa giden ramdir bu pc ortamında yarar sağlayabilir çünkü pil derdi yok,ama mobilde ramin yoğun çalışmasından pil tüketiminede etkisi olduğunu düşünüyorum,s8+ kullanıyorum ram sorunu yaşamadım ama daha yavaş ve daha düşük kapasiteye kapasiteli rama sahip telefonlar sorun yaşıyorlar.

uygulama çökme mevzusu gerekçelerini güzel yazdınız fakat bunların çözümü yine google da,artık androit in uygulama geliştiricilerine yaptırım veya kısıtlama uygulama şansı var,ilk zamanlar yok diye ses çıkarmamış olabilir ama uygulama geliştiriciler artık androit ten vazgeçemez,mecbur google ne derse o olur.
    örneğin benim kullandığım cihazdaki bir yazılım uzun süre kullanılmayan uygulamaları her gün tespit edip uyku moduna alıyor(umarım :D ) bunu googlenin düşünmesi lazım.haftalardır kullanmadığım bir uygulamanın ramde ne işi var.

ramden önemlisi uygulama çökme konusu bence.birde akıcılık ios a göre kötü,ben bunu ip6s ten s8+ a geçince anladım.

• quote:

boşta duram ram boşa giden ramdir bu pc ortamında yarar sağlayabilir çünkü pil derdi yok,ama mobilde ramin yoğun çalışmasından pil tüketiminede etkisi olduğunu düşünüyorum,s8+ kullanıyorum ram sorunu yaşamadım ama daha yavaş ve daha düşük kapasiteye kapasiteli rama sahip telefonlar sorun yaşıyorlar.

uygulama çökme mevzusu gerekçelerini güzel yazdınız fakat bunların çözümü yine google da,artık androit in uygulama geliştiricilerine yaptırım veya kısıtlama uygulama şansı var,ilk zamanlar yok diye ses çıkarmamış olabilir ama uygulama geliştiriciler artık androit ten vazgeçemez,mecbur google ne derse o olur.
    örneğin benim kullandığım cihazdaki bir yazılım uzun süre kullanılmayan uygulamaları her gün tespit edip uyku moduna alıyor(umarım :D ) bunu googlenin düşünmesi lazım.haftalardır kullanmadığım bir uygulamanın ramde ne işi var.

ramden önemlisi uygulama çökme konusu bence.birde akıcılık ios a göre kötü,ben bunu ip6s ten s8+ a geçince anladım.

bu ram muhabbeti eskiden beri tartışılır. bi zaman bi teste denk gelmiştim. android 6 civarında bi telefonu ramini sürekli boşaltarak ve birde herşeyi ramde tutmasını sağlayarak kullanıp gün sonunda kalan pile bakılıyordu. burda ram dolduğu zaman pilin hızlı bitmesi durumu şudur. ram dolduğu için işlemci takas alanı azaldığı için herşeyi anlık olarak halletmeye çalışır.bu durumda işlemci çok kullanıldığı için hem performans kaybı olur hemde pil işlemci çok çalıştığı için hızlı biter. yani ramin dolu durması değil pili bitiren,işlemcinin verimsiz olması. diğer türlü düşünelim.rami sürekli boş bırakıyoruz.ama aynı uygulamayı her açtığımızda işlemci aynı datayı ram e yazmakla uğraşıyor.noldu?gene işlemci çalıştı. izlediğim testte ramde tutmak daha iyi pil performansı sağlamıştı.

Akışkanlık konusunda katılıyorum size.ama bi farkla. samsung cihazları baz almayın kesinlikle. geçen gün medimarkt da standda elime note8 aldım.ekran kilitini açarken bile frame atlayarak açılıyor. s8 de de durum böyle arkadaşım yaklaşık 5 aydır falan kullanıyor..elemana dedimki buda kasıyormuş yaa dedim :D alaycı bi tavırla siz ne kullanıyorsunuzki dedi. çıkardım koydum önüne. kriptonit görmüş superman gibi kaldı böyle. oneplus 3 bu dedim,nerdeyse 2 senelik cihaz. android 8 yüklü. bak varmı atlama takılma,2 senedir kullanıyorum dedim. hııı hiç bilmiyorum ben bu cihazı dedi

özetle gerçek bir performans istiyorsanız saf yada saf a yakın cihazlar kullanın. özellikle samsung htc lg sony gibi büyük firmalar farklılaşmak adına arayüze hayvan gibi yükleniyorlar. ondan sonra bi güncelleme 1 senede anca geliyor.... şuan oneplus güncelleme programı genel kullanımdaki cihaza 2 ayda bir, açık beta daki cihaza ayda 2, alfa sürümdeki cihaza ayda 4 kere güncelleme veriyor. en son note2 ile samsungu bıraktım.oneplus one aldım. o zamandan beri oneplus kullanıyorum. bu arada oneplus one da da lineageos 8 yüklü oda akıyor.

• dock'ın saydamlaşması güzel olmuş , keşke iOS'da da olsa
  • WoXeD kullanıcısına yanıt
    Samsung, HTC evet ama Sony telefonların arayüzü oldukça sade ve güzel. Saf androide yakın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bluetooth kulaklık pil bildiriminin normalde kulaklığın özelliğinde, uygulama desteğinin olup olmamasıyla alakalı diye biliyorum. Qcy kulaklığınızda uygulama desteği olduğu içindir.

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

"Bluetooth Cihazların Pil Durumu:"
    Bunu anca sunuyorlar. Gerçekten eksikliği hissedilen bir durum bluetooth kulaklık kullanan kişiler için. Sony ex750bt kullanıyorum ve açtığımda şarj seviyesi az diye uyarı verirse en azından 15 dk civarı kaldığını biliyorum ama bu uyarıyı kaçırırsam bilemeden pat diye kapandığını görüyorum. Haliyle aletin şarj ömrünü bilip dinlediğim müzik süresine göre ne zaman şarj edeceğimi kestiriyorum ama her daim bunu aklında tutmak gibi bir şey ekstra yük. Neyse z3 kullanan biri olarak zaten bu güncellemeyi alamayacağım, artık sıradaki telefonumda görürüm. (Sanırım iPhone tarafında bu özellik var bir süredir zira orada pil durumu görüntülenebiliyor diye hatırlıyorum)

Konuyu okumadim ama bu pil seviyesini Lg G3 6.0 da bildirim cubugunda gosteriyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: fırat.ç.

quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

"Bluetooth Cihazların Pil Durumu:"

Konuyu okumadim ama bu pil seviyesini Lg G3 6.0 da bildirim cubugunda gosteriyordu.

Bir Sony entegre etmemiş o zaman o kadar şey yapmasına rağmen. Zira diğer arkadaş belirttikten sonra telefonda tekrar kontrol ettim hiçbir yerde buna dair bir işaret yok :( Stamina modunu bile kapatıp baktım yine yok :( Hatta arkadaşın oneplus 5'nde denedim yine sonuç elde edemedim :/

• 8 "nokta bir", pek tanıdık geldi :)

• Bekleme modunda şarj yeme durumunu halletmeleri lazım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.