Şimdi Ara

AMD Navi mimarisi Ağustos 2018’de gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Navi mimarisi Ağustos 2018’de gelebilir

Son iki yılı grafik teknolojileri açısından oldukça hareketli geçiren AMD için önümüzdeki yıl da çok yoğun. Firma Vega mimarisinin ikinci neslini piyasaya sürmeye hazırlanırken, Navi mimarisi de bir sürpriz yapabilir.

Hızlı gelişmeler

Sektörden gelen bilgilere göre 7nm sürecinde geliştirilecek Navi mimarisi için Temmuz-Ağustos 2018 ayları işaret ediliyor. Bu dönemde yapılacak SIGGRAPH 2018 etkinliğinde AMD yeni mimarisini tanıtacak ve yol haritası hakkında da bilgi verecek.

Son bilgiler ışığında kafalarda biraz soru işareti oluşmuş durumda zira AMD gelecek yılın ilk yarısında 12nm sürecinde hazırladığı Vega 2.0 mimarisini duyurmayı planlıyor. Mevcut mimarinin üzerine performans ve enerji tüketimi olarak eklemeler yapan yeni mimari gelecek yıl boyunca firmanın en önemli silahı olacak.

Bu durumda Navi mimarisi biraz erken davranmış oluyor. Yeni üretim süreci ile yüzde 40 civarında performans artışı sunması beklenen mimari ayrıca ilk kez yapay zeka işlemcisine de ev sahipliği yapacak. Bu denli iddialı bir mimari Vega 2 mimarisinin muhakkak önünü kesecektir.

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1070 Ti için 26 Ekim işaret ediliyor

Diğer taraftan Vega mimarisinde olduğu gibi bir yol haritası da karşımıza çıkabilir. Aslında Vega mimarisini ilk olarak geçen yıl sonlarında yapay zeka sistemleri için hazırlanan hızlandırıcılar da görmüştük. AMD o dönem pek fazla bilgi vermedi. Ardından 2017 Mayıs ayında Frontier Edition adlı profesyonel ekran kartı tanıtıldı. Temmuz ayında da oyuncu kartlarını gördük.

Çok yeni bir üretim süreci olduğu için Navi ekran kartlarının yakın zamanda hacimli üretime geçmesi biraz zor gibi. Navi mimarisi muhtemelen Ağustos 2018 tarihinde yapay zeka hızlandırıcılarında karşımıza çıkacak. Bu bakımdan ilk etapta kısıtlı bir bilgiye sahip olacağız. Yıl sonunda ise profesyonellere yönelik bir ekran kartı gelebilir. Oyuncular için ise en erken Nisan-Mayıs 2019 gibi bir hareketlilik yaşayabiliriz. 

• gelmeyebilir de.

• amd'de hep boyle iki sene oncesinden gaz verdiginiz icin ciktiginda kimse begenmiyor yillardir bekliyorum diyor adam halbuki degil.nvidia hakkinda niye boyle haberler yapmiyorsunuz adamlar aciklamiyor iki sene oncesinden.ya amd'nin politikasinda ya da sizinkinde bir sorun var ortada daha hicbisi yok.
  • yine 200-250w lık bir e.kartı gelir ve performansı da gtx1080 den %10 fazla olur.

AMD: 1080 ti ye 3. ya da 4. nesilde yetişeceğiz.
  • Vega tam bir hayal kırıklığı oldu ne yazık ki.
    Performansta değil ama fiyat konusunda Nvidia ile yarışıyor.
    AMD İşlemci pazarındaki yüksek performansa rağmen uygun fiyat politikasını ekran kartı pazarında da devam ettirmeliydi.
    Ama yapmadılar ve şu an ceremesini çekiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 11 Ekim 2017; 10:43:40 >
  • AMD

AMD Navi mimarisi Ağustos 2018’de gelebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 11 Ekim 2017; 10:51:20 >
  • Sen ekran kartı çıkarma ulan amd.
  • 7nm üretim verimliliği artmadan birşey gelmez. Benim görüşüm 2020 yılına kadar bir sıçrama olmayacağı hem nvidia hem amd cephesinde. Ancak 12nm vega ve 12nm pascal olarak iyilestirilmis versiyonlarıni görürüz onlarinda max %20 getirisi olur. 2020 yılında da timespy dan 17 18k gpu skoru alan 7 nm kartlar göreceğiz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sefer beni sasirtmaya basardin.İlk defa amd hakinda tarafsiz haber yaptin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gelse ne olur..piyasa da şuan vega ekran kartı bulan var mı..

• Madenciler bunu beğendi oyuncuların elleri yine bomboş

• https://www.youtube.com/watch?v=sdfTnVpUfxI#t=1m04s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoobEater -- 11 Ekim 2017; 12:18:52 >
  • Nvidianın yeni mimarisi hazır... ben bu filmi görmüştüm. Nvidia 2xxx çıkarır amd tam kartları çıkarmaya hazırlanırken 2xxx ti çıkar ve amd ne yapacağını bilmeden kartları bi 10 ay öteler nvidia parsayı götürür.

• 6-7 sene Bulldozer beklemiştik..

• ekrem yoksa sen yazılım mısın, haber bot'u musun, gerçekliğinden şüpheleniyorum

• Daha 1800 Tl ye vega 56 bulamiyoruz

• Yine mi başlıyoruz.

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    O paraya Vega 56 hiç bir zaman olmayacak. Olması için Doların 2.2 TL falan olması lazım, bu da olmayacağına göre

En ucuz Vega 56

Havale 2.633 TL

http://www.sanalmarketim.com/Urun/Gigabyte-GV-RXVEGA56-8GD-B-RX-Vega-56-8G-HBM2-8GB-2048Bit-16x/83683
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyraxus

7nm üretim verimliliği artmadan birşey gelmez. Benim görüşüm 2020 yılına kadar bir sıçrama olmayacağı hem nvidia hem amd cephesinde. Ancak 12nm vega ve 12nm pascal olarak iyilestirilmis versiyonlarıni görürüz onlarinda max %20 getirisi olur. 2020 yılında da timespy dan 17 18k gpu skoru alan 7 nm kartlar göreceğiz.

Nvidia halihazırda 12nm Volta ile gpu boyutunu da biraz büyüterek %50 civarı performans artışı sunabilir. Bunu yapmak için çok kasmasına da gerek yok. Kepler'den Maxwell'e geçişte aynı nodda gpuyu %35 büyütüp performansı %60 artırmıştı. Şimdi daha ileri bir nod olacağı için gpuyu %20 büyütüp %50 performans artışı yakalanması çok güç olmaz. İşin içine 7nm girdiğinde yine %70-80 civarı artışlar görmemiz mümkündür. Ama 10nm'den 7nm'ye geçiş gibi bir şey olursa elbette çok büyük bir sıçrama da olmaz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.