Şimdi Ara

Bazı Intel işlemciler için Windows 10 güncellemeleri problem oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı Intel işlemciler için Windows 10 güncellemeleri problem oldu

Bilgisayarlarda kullanılan işlemciler eskidikçe işletim sistemi ile uyum sorunları çıkmaya başlıyor ve değişim kaçınılmaz oluyor. Son günlerde Windows 10 işletim sisteminde de benzer bir sorun ortaya çıkmaya başladı.

İşlemci uyumsuz

Pek çok kullanıcıdan gelen raporlara bakıldığında Intel’in geçmiş dönemdeki Clover Trail işlemci serisi Windows 10 işletim sistemine uyum sağlayamıyor. Son olarak Windows 10 Yıldönümü güncellemesini alan seri Creators Update güncellemesi geldiğinde ise desteklenmediği uyarısını alıyor.

Windows 10 ile uyumsuz olan işlemciler Intel Atom Z2760, Atom Z2520, Atom Z2560, Atom Z2580 şeklinde sıralanıyor. Bu işlemcileri barındıran melez dizüstü bilgisayarlar 2012 yılında tanıtılmış ve 2014 yılına kadar da satışta kalmıştı. Windows 8 ile gelen cihazlar sonrasında Windows 10 güncellemesi almıştı.

Henüz 2.5 yıllık bir bilgisayarın Windows 10 güncellemesini alamaması Microsoft açısından kötü bir imaj zira Android tarafında da bu tür problemler yaşanıyor ve eleştiri oklarına neden oluyor.

Ayrıca Bkz.Huawei yapay zeka yongaları geliştiriyor

Windows 10 işletim sistemi ile birlikte uzun süreli güncelleme garantisinin de temelleri atılmıştı. Microsoft bir cihazın üretici desteği bitene kadar güncelleme desteği vereceğini açıklamıştı. Ayrıca bir özellik güncellemesinden sonra 18 ay daha güvenlik veya yama güncellemelerinin de garanti olduğu vurgulanmıştı. Bu bakımdan kullanıcılar mağdur olmuş oluyor.

Bahse konu cihazların üreticileri Microsoft ile bir çözüm bulma arayışına girmiş durumda. Hatta Intel’in de sorunun farkında olduğu belirtiliyor. Şimdilik net bir çözüm tarihi mevcut değil. Bazı Clover Trail cihazları güncellemeyi bir şekilde kurmuş ancak ikonların ve metinlerin tam olarak görüntülenememesi problemi yaşanmış. Bunların da bir önceki güncellemeye dönmesi tavsiye ediliyor.

• Şu mobil ve tabletlerde Intel işlemcili cihaz tavsiye etmiyorum açıkçası. CloverTrail ise 2013 yılında yenilenmiş mobil ve tablet işlemcisi.

Bu arada konu mobil ve tablet işlemcilerinden bahsetmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 18 Temmuz 2017; 0:30:10 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intel Atom serisine hiçbir zaman destek vermiş değildi.
  • yakında g4560 larda hata vermeye başlarsa şaşırmam. intel ne yaptıysa milleti i serisine geçiremiyor Microsoft la anlaşabilir hile için g4560 a zam yaptı yine alıyor herkes. intel zararlarda intel isyanlarda. bende g4560 kullanıyorum çoğul çekirdeğe ihtiyaç duyarsam 800 e ryzen 5 1500X alırım i5 almam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dheskikullanıcı -- 18 Temmuz 2017; 0:13:7 >
  • Baskı anında gerçek yüzü ortaya çıktı intelin.

• İlerleyen zamanda z3735f gibi işlemcilerde durumdan vaziyetini alır. Zira gömülü gelen 32 gb emmc disk ve 2 gb ram windowsa nasıl dayansın. Bir çok ürün bu kalıpta çıkarıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bendeki i7-2720QM (Sandy Bridge) şimdiye kadar bir sorun çıkarmadı.

• Microsoft'un her zamanki saçmalıkları.

Microsoft, windows 8 lisansı olan cihazlara windows 10'a ücretsiz yükseltebilirsiniz diyor, millet windows 10'a yükseltiyor bir süre sonra microsoft ben destek vermiyorum senin cihazına diyip işin içinden çıkıyor. E ulen madem destek vermeyecektin niye geçiş yaptırdın?

Windows 7'nin gözünü seveyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 18 Temmuz 2017; 0:20:57 >
  • Binlerce cihaz var ondan kaynaklanıyor benzer bir durum Android cephesinde de olabilir.

• sorunun cevabı basit intel ilk defa bu Z2000 ve Z3000(bazı modellerinde) serisinde intel HD grafik birimi değilde PowerVR dan SGX 544 ve G6000 serisi ''Mobil GPU'' ları kullandı. ve Z2000 serisinde SGX544 mevcut normalde iOS ve Android gibi mobil sistemlere daha geniş destek verdiğinden Windows 10 gibi bir sürümün ileride geleceği ve driver optimizasyonuna ihtiyacı olacağı hesaplanmadı. Z3000 serisi ise nisbeten daha güncel mobil GPU içerdiğinden durumu kurtarıyor.

2014 ve sonrasında gelen ATOM işlemciler tam anlamı ile SoC yapısında geldiği için intel kendi grafik birimini entegre etti ve Intel HD Gen 7 ile yola devam etti ve bir çok Windows tablet genelde bu işlemcilerden sonra popüler oldu

sonuç olarak intel in her atom işlemci denemesinin sonuçlarını bu şekilde görmüş oluyoruz x86 mimarisi iyi hoşta ''mobil'' için çok hantal yapıda kalıyor

intel vakti zamanında Marvell Technology yi satmayıp Xscale mimarisi modernize edip PXA kodlu ARM işlemcilerinde ufak üretimler yapabilseydi şuan bunun intel tarafındaki kazanımı çok ama çok fazla idi.

Keza AMD de 2006 dan sonra 16 çeyrek zarar açıklamasaydı AR-GE üretim yapabilseydi elinde eskilerde olduğu gibi RISC mimari tabanlı üretimler yapsa idi kazançlı çıkardı ki x86 nın büyükleri bu geleceği hiç bir şekilde sezemedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 18 Temmuz 2017; 14:12:5 >

• Çağdaş kullanıcısına yanıt
    Z3735F e pek bişi olmaz olacağı zamanı söyliyim intel derki Sandy ve Ivy Bridge kodlu işlemcilerde bulunan Grafik birimine desteği kesiyorum der masaüstü serisinide riske atmış olur şuan için bunu pek yapacağını düşünmüyorum

http://www.cpu-world.com/CPUs/Atom/Intel-Atom%20Z3735F.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Atom_(system_on_chip)

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Microsoft'un her zamanki saçmalıkları.

Microsoft, windows 8 lisansı olan cihazlara windows 10'a ücretsiz yükseltebilirsiniz diyor, millet windows 10'a yükseltiyor bir süre sonra microsoft ben destek vermiyorum senin cihazına diyip işin içinden çıkıyor. E ulen madem destek vermeyecektin niye geçiş yaptırdın?

Microsof'a sallamak icin firsat kolluyormussun sen de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: reshthesucker

quote:

Microsof'a sallamak icin firsat kolluyormussun sen de.

Aynen iyi bildin.
  • Bunu öğrendiğim iyi oldu 2015'te aldığım everest tablette atom Z2520 var emülatör'de windows çalıştırmaya merak sarmıştım windows 10 indirmediğim iyi olmuş. Grafik işlemcisi powervr sgx 544mp2 büyük ihtimal sorun da bundan kaynaklanıyor haber doğruysa. Intel hatasını telafi etmek için güncel bir sürücü yazdırsa hiç de fena olmaz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İntel Q9550 işlemcim hala canavar gibi çalışıyor. Güncelleme problemsiz oldu ki haberde benim işlemciden bahsetmiyor ama bahsedilen işlemciler benim işlemcimden çok daha yeni. Kaç yıl oldu alalı hatırlamıyorum. Ryzenler biraz daha ucuzlasın öyle değiştireyim sistemi, ama kesinlikle AMD olacak sonraki işlemcim

• quote:

Katılıyorum, o yüzden Windows 7'deyim ve gayet rahatım. Zaten bedava hatta zorla dağıtılmasına rağmen bugün ulaşılan pazar sonuçları bence fiyaskonun, rezaletin, başarısızlığın en bariz örneğidir. Hani Vista, me faciası falan bile devede kulak kalır. Ama bedavacıların, son her zaman iyidir mantığındakilerin, hayatında ilk kez orji windows kullanma mutluluğunu yakalayanların ve tabiki microsoftun lobileriyle hala sanki ortada bir rezalet yokmuş gibi yolculuğuna devam ediyor Win 10.

• "Bu işlemcileri barındıran melez dizüstü bilgisayarlar 2012 yılında tanıtılmış ve 2014 yılına kadar da satışta kalmıştı. Windows 8 ile gelen cihazlar sonrasında Windows 10 güncellemesi almıştı. Henüz 2.5 yıllık bir bilgisayarın Windows 10 güncellemesini alamaması Microsoft açısından kötü bir imaj zira Android tarafında da bu tür problemler yaşanıyor ve eleştiri oklarına neden oluyor."

Burada sanırım bir hata var ya da eksiklik?

Eğer 2014 e kadarsa ve son olarak 2014 başındaysa ürünler zaten 3,5 yıl geçmiş oluyor üzerinden. Eğer sadece o ürünlere yönelik bahsedilmiyorsa 2,5 yıl ile o zaman neye yönelik bahsedildiği eksik.

Diğer yönden ben normal işlemciler diye girdim habere ama atommuş. Yani intel'in en ucube çalışmaları :( Bir dönemi ziyan etti adamlar.

• sadece bu mu sanılıyor Ryzen mimarili sistemlerdede bazen karşılaşıyor 1607 sürümü kurulu aynı uyarı geliyor 1703 güncellemesi otomatik gelmiyor alınan kutu ürünlerde çıkan bu nedenle bir sürü tantana yaşanıyor Türkiyede bu durumu anlatabilip sonrada güncel sürümü netten indirip kurabilmek müşterilerde deveye hendek atlatmaktan çok daha zor memleketin yarısından çoğu PARANOYAK neden son sürümü çıkmıyor kutudan ? bu cevabı açıklayın açıklayabilirseniz

• myalperen kullanıcısına yanıt
    Apple bile SGX544 serisi için güncelleme vermeyi bıraktı Android tarafında da son demlerini yaşıyor 2010 da çıkan ve Dx9 destekli bir mobil GPU için sürücü yazmak çokta mantıklı olmasa gerek ayrıca Imagination Technologies in durumu belli Apple bıraktığı gibi firma ortada kalır bundan sonra yongada sistem cephesinin grafik tarafında 2 oyuncu kaldı birincisi Adreno ile Qualcomm ikincisi Mali serisi ile ARM geri kalan üreticilerin ürünleride kimse 2 seneden fazla destek beklemesin
    https://forum.donanimhaber.com/imagination-directx-9-destekli-powervr-sgx544-grafik-yongasini-duyurdu--40473673

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 18 Temmuz 2017; 13:55:47 >

• Ürün zaten $99'lık cihaz(donanımı geçtim sadece Windows 10 lisansından bile ucuz), neyin güncellemesi isteniyor daha anlamıyorum ki O cihazın ömrü belli zaten, masaüstü veya laptop yoksa günlük kullanım için i veya m5 serisinden aşağı 2si1 düşünülmemeli, yoksa daha çok sürprizlerle(!) karşılaşırsınız
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.