Şimdi Ara

Windows bilgisayarda Netflix 4K içerikler için gereksinimler açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows bilgisayarda Netflix 4K içerikler için gereksinimler açıklandı

Ülkemizde de faaliyette olan çevrimiçi içerik platformu Netflix, bilindiği üzere 4K konusunda da önemli yatırımlar yapıyor. Televizyonlar ve set üstü kutularda sunulan 4K imkanı Windows 10 tarafında mevcut değildi. Şimdi sistem gereksinimlerini karşılayanlar artık Windows 10 bilgisayarlarında 4K içerik izleyebilecek.

Gereksinimler Kısıtlayıcı

Microsoft tarafından açıklanan bilgilere göre Windows 10 bilgisayarlarda Netflix 4K içerikler izleyebilmek için en az Kaby Lake tabanlı Intel Core işlemci sahibi olmak gerekiyor. Yeni nesil mimari enerji tüketimini azaltmanın yanında performansta da artış sağlıyor. Ayrıca çeşitli optimizasyonlar ile 4K medya oynatımı da akıcı bir şekilde sağlanabiliyor. Yine Microsoft Edge tarayıcısı şart.

Peki neden sadece Kaby Lake işlemciler? Önceki nesillerden veya AMD tarafından bu gereksinimi karşılayacak işlemciler yok mu? Elbette var ancak konu donanım gücü değil. Teknik detaylar net olarak bilinmese de bazı kaynaklar konunun DRM ile alakalı olduğunu düşünüyor.

Netflix’in 4K içerikler için belirlediği DRM standardı PlayReady. Kaby Lake işlemcilerde bulunan grafik birimi ve Microsoft Edge tarayıcısı bu DRM için sertifika almış durumda. Yine Kaby Lake işlemcilerin gerekli 10-bit HEVC standardını da karşıladığı ifade ediliyor. Bunun haricinde Nvidia GTX 1000 serisinde de bu standartlar mevcut ancak halen Netflix tarafından onay verilmiş değil.

Ayrıca Bkz.Microsoft Solitaire mobil platformlarda

Sonuç itibariyle Windows 10 bilgisayarlarında Netflix 4K izlemek isteyenlerin bu gereksinimleri karşılaması gerekiyor. Genelde de ince dizüstü ve ikisi bir arada bilgisayarlar içerisinde Kaby Lake işlemciler mevcut. Bu bakımdan şimdilik imkanlar biraz kısıtlı olacak.

• Netflix efendi once bitratelerini yukseltsinde sonra islemci begensin.Yalandan milleti 4K diye kandirip birde ozellikle intelin yeni islemcilerini sattirmaya calisiyorlar...

• Arkadaş ne drm i ya. O görüntü ekrana düştükten sonra koruman imkansız. En kötü ihtimalle kayıt yaparlar. Torrente düşer.

• bende i5 6500 var bu intel tam küfürlük donanım satmak için herşeyi yapıyorlar
    keşke amd zeni bekleseydim bu kan emicilerine para kazandırmsaydım

• Torrent'i teşvik etmek için daha yaratıcı bir çözüm bulunamazdı. Tebrik ediyorum...

• Kota derdinden yanacak arkadaslara sayin btk baskanindan alinti yapiyorum.

quote:

3mbit yeterli ve HD video izlemek için dolmasını beklemeniz gerekli

• İçerik bence zayıf. Sadece Türkiye de mi durum böyle bilmiyorum ama yeni çıkan hiç bir film yok

• quote:

Orijinalden alıntı: lotraranel

Kota derdinden yanacak arkadaslara sayin btk baskanindan alinti yapiyorum.

quote:

Bu açıklama ne zamanın?
    Kullanıcılar ile ancak bu kadar dalga geçilebilir herhalde, salak yerine de koyuyorlar yeterli ama beklemeniz gerekli aklını....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok fazla reklam içeren hareketler.sanki anlaşılmış gibi

• 5 megabite çıkacaktı ne oldu o?
    Evde internet bağlı değil o yüzden de takip etmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Madem konu drm ise aynı bilgisayarda full hd ve hdye neden izin veriyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: vjdrsjejv

quote:

Orijinalden alıntı: lotraranel

Kota derdinden yanacak arkadaslara sayin btk baskanindan alinti yapiyorum.

quote:

Bu açıklama ne zamanın?
    Kullanıcılar ile ancak bu kadar dalga geçilebilir herhalde, salak yerine de koyuyorlar yeterli ama beklemeniz gerekli aklını....

Donanimhaberdeki arkadaslar kota icin gorusmeye gittiginde soylemisti. O konuyu bulamadim icin tamindirden alinti yaptim.
  • Bu görseli tasarlayan kim acaba. 1080p ve 2K'yı aynı büyüklükte çizmek normal insanlardan farklı bir zeka gerektirir.

• 4k ya kota yetti de sertifikalı işlemciyle tarayıcı problem kaldı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.