Şimdi Ara

'Peak Oil' petrol krizi sandığımızdan yakın olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 'Peak Oil' petrol krizi sandığımızdan yakın olabilir 
     "Peak Oil" yani ihtiyaçtan fazla petrol üretimi şüphesiz ki bir krize neden olacak. ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan gibi ülkelerin çekişmesi sonucu geçtiğimiz yıllarda patlak veren, talebin üzerinde petrol üretimi ve bunun sonucu olarak petrolün varil fiyatının 140-160 dolar seviyesinden 35 dolar civarına kadar gerilemesi ciddi bir krizi tetikliyor.

İhtiyaç az, üretim fazla. Elde var saatli bomba

Neden saatli bomba dediğimi merak etmiş olabilirsiniz. Üretimin ihtiyaçtan fazla olması sonucu varil fiyatları kat ve kat düşmüş olsa da bu iyi bir şey değil. Neden? Çünkü petrol endüstrisi dünyadaki en büyük endüstrilerden ve otomotiv endüstrisinin bel kemiği. Bunların ise maddi değeri dünyadaki toplamın %25'i, diğer bir deyişle 3.4 Trilyon Dolar.

İşte bu aşırı üretim günlük 2 milyon varile geldiğinde krizin patlayacağı öngörülüyor. Bloomberg takımı 3 farklı senaryo öngörüyor.Buna göre kriz 2023 kadar yakın veya 2028 kadar uzakta. Elbette geleceği bilmemiz mümkün değil ancak göstergeler bir krizin geleceğini gösteriyor ve bu sadece bir başlangıç olacak. 

'Peak Oil' petrol krizi sandığımızdan yakın olabilir 
     Fitch Ratings derecelendirme kuruluşu dünyadaki üç büyük derecelendirme kuruluşundan beri. Hatta yakın zamanda ülkemizde de gündeme gelmişti hatırlarsanız. Fitch Ratings ise tarihi 2023 olarak öngörüyor. Bunu da ulaşım yapılarında elektriğe dönüşümün sebep olacağını belirtiyor.

Uluslararası Enerji Örgütü(IEA) de bu görüşleri doğruluyor. IEA başkanı Fatih Birol yaptığı bir açıklamada Çin'de petrol ihtiyacının yavaşladığını ve bunun araçların hızla daha yakıt tasarruflu hale gelmesinin etkili olduğunu belirtiyor. Fatih Birol yakıt verimliliğinin gelişmekte olan ülkelerde önemli yeri olduğunun da altını çiziyor.

2014'te aşırı petrol üretimi, 2020'den sonra elektrikli araçlar

2014 yılında günlük 2 milyon varil üretimin olması dünya çapında petrol fiyatlarını düşürmüştü. Elektrikli araçlar da 2028'e kadar aynı etkiyi yapabilir.  Aşağıda Bloomberg'in yayınladığı videoya göz atabilirsiniz.

• komple kaldırsınlar petrolü dünyaya zarardan başka bir şey getirmiyor güneş enerjisi elektrik filan gibi kaynaklar varken ne gerek var petrole

• Aşırı üretim neden krize yol açıyor? :D

Üretmeyin yatın o zaman kardeşim? Ne güzel işte petrol birim fiyatı düşmüş... Fakat ülkemizde HER NASIL OLUYORSA benzinin litre fiyatı 5 TL olmak üzere.

Hani kriz? Neyin krizi bu, dünyayı yöneten patronlar 100 TL kazanacağına 80 TL kazanacak krizi mi. Biliyorsunuz, dünyayı yöneten insanlar petrol endüstrisinin sahipleri.

Yine bir oyunlar dönüyor, her zamanki gibi.

• Zaten biticek bırak kullansınlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özellikle video çok açıklayıcı olmuş. Petrol daha da ucuzlayacak gibi duruyor. Bakalım kriz kaç yıla çıkacak :) bence 2025leri bulabilir. Çünkü elektrikli araçların oturmas ve ucuzlayıp yaygınlaşması Zaman alabilir.

• Rockefeller bile petrol işinden çekiliyorsa tırsmak lazım :)

• Kapitalistler savaş çıkarır.
    iranı saldırt suudi arabistana. karşılıklı bir birini yesinler ırakta olduğu gibi bütün petrol üretim alt yapısı yerle bir olsun. en büyük iki üretici devreden çıksın. üretim geriler arz talep dengelenir.

• 20 yıl önceki gazetelerde haberi vardı 20 yıl sonra petrol bitecek diye bence petrol bittiği falan yok yoksa ne işi var dünyanın bütün sömürgelerinin ortodoğuda.Arada sırf haber olsun diye yapıyorlar işte böyle şeyleri.Amerika daha rezervlerini kullanmaya bile başlamadı.

• yapılan araştırmalar petrolün bitiş tarihini 2045 2055 yılları arasına işaret ediyor. bu demek oluyor ki daha büyük bir rezerv var. elektrikli araçların yapılması yaygınlaşması öyle anında olmayacaği için daha uzun yıllar fosil yakıtlı araç kullanıcaz. belki avrupa ülkeleri fosil yakıtlı araçları yasaklayarak bu durumu değiştirebilir ama dünyanın genelinde yaygın olarak kullanılacaği kesin.

• Hedef 2023 :D

• Ben halen sömürücü ülkelerin ortadoğuda petrol nedeniyle değil de burayı ve afrikayı rahat bırakmamak için olduğunu düşünüyorum.

Çünkü buraları terörden kurtulursa büyük işgücü ve maliyet avantajından dolayı atak bir gelişime açık bölgeler. Buraları rahat ederse avrupa ve amerika rahat edemezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trollofdh

beter olsun araplar gelecek elektrik motorlarda, yenilenebilir enerjide fosil yakıtlarda ve nükleer enerjide değil!
    sizin yüzünüzden atmosferdeki karbon salınımı 400ppm'i aştı ve giderek yükseliyor!
    yazın "ay çok sıcak terledim" diyip hala nükleeri destekliyorsan sen de geber!

Nükleer santralin Atmosfere saldığı gazlara örnek verir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: sevket861

quote:

beter olsun araplar gelecek elektrik motorlarda, yenilenebilir enerjide fosil yakıtlarda ve nükleer enerjide değil!
    sizin yüzünüzden atmosferdeki karbon salınımı 400ppm'i aştı ve giderek yükseliyor!

radyoaktif maddeler yetmez mi?
  • Burada düzgün şekilde tartışacaksanız buyrun ben de dahil olayım ama doğrudan hakaret ederek bırakın tartışmayı, kavgaya bile girilmez.

• quote:

quote:

quote:

Nükleer santral kaza olmadığı sürece atmosfere radyoaktif madde salmaz.

• içtiğiniz sigaranın dumanı bile atmosfere zehir salıyor ağaçları da kesin zehir soluyup kanser olup kısa sürede geberin işte bizim de işimize gelir
  • quote:

quote:

quote:

Nükleer santralin çalışma mantığını belli ki yanlış biliyorsunuz. Atmosfere su buharı harici bir salınım yapmaz nükleer santraller. Radyoaktif madde dediğiniz de çekirdekte bulunan Uranyum 235. Yarılanma ömrü vardır ve bu süreçte enerji açığa çıkar. Açığa çıkan enerji madde miktarıyla doğru orantılı olup "doğru kullanıldığında" en temiz ve çevreci enerji kaynağıdır. Ama yanlış kullanımı da bir şehri, ülkeyi hatta üzerinde yaşadığımız gezegeni atom altı parçacıklara ayıracak kadar tehlikelidir. 1gr Uranyum 1 senelik İstanbul'un enerji tüketimine yetecek gücü sağlayabiliyor ve o devasa bacasından çıkan tek şey su buharı. Kullanılan su çekirdeği soğutmak ve buhar üretmek dolayısıyla da türbinleri döndürmek için kullanılıyor. Radyoaktif madde dediğiniz şey de doğru şekilde taşındığında, kullanıldığında, işi bittiğinde saklandığında güneşli havada yürümekten daha zararsız. Gezegenimizin yörüngesinde dolandığı şey kocaman açık bir nükleer bomba. Sürekli olarak füzyon ve fisyon reaksiyonları olan ve erişebildiğimiz gezegenlerden daha büyük bir şey güneş. Radyasyon ise Çernobil'den daha fazla radyasyon yayıyor. Zaman zaman yörüngedeki uyduları dahi etkiliyor. Uzak olması zararsız olduğunu göstermiyor. Nükleer enerjiye bir tabu olarak bakmamak gerek. Petrol de keyfiyetten kullanılmıyor, mecburiyetten kullanılıyor.

100km menzili olan elektrikli araçla 3000km uzaktaki Almancılar kaç haftada gelir, veya tramvay benzeri bir sisteme geçilse o enerji nerede, nasıl üretilir bir düşünün. Böylesi büyük bir enerjiyi yalnızda nükleer ile sürdürülebilir şekilde sağlayabilirsiniz. Geçtiğimiz gün yazdığım solar enerji tarlası haberinde verimsizliğe değinmiştim. Dönüşümler sırasında çok fazla kayıp oluyor. Üretmek de yetmiyor, taşımak gerekiyor. Mevcut olarak kullanılan AC iletim hatları olabildiğine verimsiz. Bunca engeli alternatif enerji ile çözmek mümkün değil şu anda. Kullanılan enerji/elde olan enerji oranına göre yine en verimliler arasında nükleer var. Konumuz petrol. Petrolün de kullanımı mecburi demiştim. Tırları dizel motorlar haricinde bu kadar özgür ve hızlı şekilde başta türlü kullanmak mümkün değil. Genel verimlilik arttırılabilir bunu destekliyorum. İstanbul'dan Adana'ya kamyonla gideceğine bir tren yolumuz olsa da trenle gitse yükler. 1 tren ile onlarca kamyonun alacağı yük taşınır. Bu ve benzeri verimliliği arttıracak şeyler yapılabilir, ufak tasarruflar ile bazı şeyler kolaylaştırılabilir ama günün sonunda bize asıl güç gerektiren yerlerde nükleer enerji ve fosil tabanlı yakıtlar olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkıyor. Belki 5 sene sonra %80-90 verimlilikte güneş panelleri çıkar, daha az ısı tutar, çevreye daha az ısı salınımı yapar ve iletim için de yeni tekniklerle kayıp oranı çok düşük seviyelere gelir, yollar da tramvay benzeri sistemlerle enerji sağlayabilecek duruma gelirse mesela o zaman farklı şeyler konuşulabilir ama mevcut durumda nükleer ve fosil yakıtlardan tamamen vazgeçmek söz konusu değil.

Edit: Maksat meraklısı bilgilensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firaristt -- 2 Kasım 2016; 15:39:27 >

• 2023 gelcek, petrol bitecek, lozanyada biteceği için bor u istediğimiz gibi çıkarabileceğiz, herkes petrol bittiği için bor kullanacak Dünyadaki Borun %90 ıda bizde olduğu için Türkiye süper güç olacak.

• Bunun bize ne zararı var anlamadım. Makale sanki bir suudinin ağzından yazılmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bob Kelso

Bunun bize ne zararı var anlamadım. Makale sanki bir suudinin ağzından yazılmış.

Dünyadaki ekonominin %25'inin etkilenmesi bizi de etkileyecek haliyle.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.