Şimdi Ara

Finlandiya, Microsoft’a kızgın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Finlandiya’nın gururu haline gelen Nokia markasını satın aldığında, Microsoft ülke insanına markayı daha da ileriye götürme sözü vermişti. Büyük bir heyecanla başlayan macerada, ilk olarak 2014 yılında çoğu Finlandiya tesislerinde olmak üzere Nokia çalışanları işten çıkarılmıştı. Finlandiya Maliye Bakanı’nın Microsoft’u ihanetle suçlamasının üzerinden iki yıl geçti ve büyük bir işten çıkarma söz konusu.

Microsoft, bilindiği üzere akıllı telefonlarda Nokia markasını kaldırmış ve kendi ismini kullanmaya başlamıştı. Nokia ismi sadece standart işletim sistemli cep telefonlarında kullanılıyordu ve gelişmekte olan ülke pazarlarına gidiyordu. Microsoft, geçtiğimiz hafta cep telefonu tesislerini ve Nokia ismini de elden çıkardı. Müşteriler ise Foxconn ve HDR Global firmaları olmuştu. Yani koskoca Finlandiyalı mobil cihaz devinden geriye hiç bir şey kalmadı.

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy C5 resmiyet kazandı

Satış sonrasında, Finlandiya’daki tesislerde çalışan 1350 kişinin daha işine son verildi. Toplamda ise 14 000 civarında Finlandiyalı işsiz kaldı. Bu, 5 milyon nüfuslu Finlandiya için gerçekten büyük bir rakam. Bu yüzden, hükümet Microsoft’a oldukça kızgın.

Daha önce Başbakanlık da yapmış olan Maliye Bakanı Alexander Stubb, Microsoft’un 2 yıl önce verdiği sözleri tutmadığını ve hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Çalışma Bakanı Jari Lindstorm da, Microsoft’u sorumlu davranmaya çağırdı.

Elbette, yetkili otoriteler satış konusunda Microsoft’a onay verdiği için, Bakanların konuşmaları sitemden öteye gidemiyor. Bunun olacağını ilk günlerde bilselerdi, muhtemelen gerekli onayların çıkması da mümkün olmayacaktı.

Herkes politikacılarla aynı fikirde değil. Ülkenin bazı yayın organlarının yöneticileri, Nokia yönetim kurulu başkanı Risto Siilasmaa’nın tarihi bir başarıya imza attığını ve zaten pazarda silinmek üzere olan markayı ülke tarihindeki en yüksek rakamlardan birine elde çıkardığını dile getiriyor. 

• Kızını dövmeyen, dizini döver.

• Microsoftun karaktersiz ucuz bir firma olduğunu bilmelilerdi. Hala sanslari var. Markalarini satin alip pazara donebilirler.

Bir zamanlar microsofta inanmistim ve destekliyordum. Ben de Finlandiya gibi hata etmisim. Umarım tarih boyunca kimsenin unutmadigi bir ders olur.

Google da amerikan firmasi. O da kapitalist. Ama adamlar en azindan amaci ugruna emek veriyor. Yaptiklari isin arkasinda duruyorlar. Htc Windows Phone telefon cikardi microsoft senelerce tek bir guncelleme vermedi. Gerci sonra lumialari da cop etti ama htcnin guzelim telefonlarinin yuzune bile bakmadilar.

Google napiyor? Htcnin mali durumunu bildigi icin nexus projesini veriyor, destek oluyor. Htc yazilim gelistirmek icin kaynak harcamasin diye google standart android uygulamalarındaki eksikleri kapatti. Mesela galeri uygulamasi bazi formatlari desteklemiyordu. Destek sağladılar gibi. Boylece htc kendine ozel birkac uygulama gelistirdi ve isini bitirdi. Bir diger faydasi da guncelleme cikinca firmaya ekstra yuk daha az binecek.

Microsoftun sempatizaniydim simdi nefret ediyorum. Firmalarin da bir karakteri oldugunu ve bu karakterin microsoftta olmadigini gec de olsa ogrendim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CVenturas -- 29 Mayıs 2016; 14:06:08 >

• Adamlar Nokia'nın içine kendi adamlarını yerleştirdiler truva misali. Bilinçli bir şekilde yönetim kurulu manipüle edilerek ve yanlış stratejiler uygulatarak değerini düşürdüler ve en nihayetinde satın aldılar. Ama ne oldu yaptıkları bunca hile hurda yanlarına kalmadı. Kendileri de mobilde silinmemek için savaş veriyorlar şimdi. O yüzden Microsoft'un mobil pazardaki acınacak hâldeki durumuna hiç üzülmüyorum. Bir an önce batıp gitsinler. MeeGo gibi güzelim sistemi WP çöpü için sildiler. Hatta Elop bahane olarak MeeGo'da gelecek görmüyorum dedi ama ne hikmetse hiçbir reklam ve tanıtım yapmadıkları, ABD ve Avrupa'nın belli başlı ülkelerinde satışa dahi çıkmayan N9, ABD ve Avrupa gibi temel pazarlarda milyonlarca dolar reklam paraları harcanarak satışa sunulan Lumia 800 ve Lumia 900'den daha fazla satarak geleceğin MeeGo'da olduğunu Elop'un yüzüne tokat gibi çarpmıştır. O MeeGo ki iOS'tan daha stabil Android'den daha özgür bir sistemdi. Eğer vazgeçilmemiş olsaydı Nokia şu an zirvede olurdu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hiç de kızgın olmasın 7 milyar dolarlık kazık yedi Microsoft.
    Halada Mobil sektörde zarar ediyor.

• Teknolojide mobil telefon yapmak artık toplama bilgisayar yapmak gibi oldu. 5G çalışmaları, Vr kamera da iyi işler yapması, withings i satın alması gelecekte bize neler gösterecek bakalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: CVenturas

Google da amerikan firmasi. O da kapitalist. Ama adamlar en azindan amaci ugruna emek veriyor. Yaptiklari isin arkasinda duruyorlar. Htc Windows Phone telefon cikardi microsoft senelerce tek bir guncelleme vermedi. Gerci sonra lumialari da cop etti ama htcnin guzelim telefonlarinin yuzune bile bakmadilar.

Bu kadar bilgisiz konuşmayın. İftira atmak ne kadar kolay ya..

Lumia 920 ve 820 çıkış tarihi Kasım 2012.
    Aralık 2012 - GDR1 güncellemesi
    Temmuz 2013 - GDR2 güncellemesi
    Kasım 2013- GDR3 güncellemesi
    Temmuz 2013 - Major Windows Phone 8.1 güncellemesi

ve ardından 2014 GDR1 + GDR2 alıp günümüzde halen daha 2015 Windows 10 sürümüne yükseltilebiliyor. Güncelleme vermemişmişmiş. Nokia nasıl aldı o zaman Amber, Black, Cyan, Denim, GDR1, Windows 10 güncellemelerini ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Biyturs_OnSr

quote:

Orijinalden alıntı: CVenturas Google da amerikan firmasi. O da kapitalist. Ama adamlar en azindan amaci ugruna emek veriyor. Yaptiklari isin arkasinda duruyorlar. Htc Windows Phone telefon cikardi microsoft senelerce tek bir guncelleme vermedi. Gerci sonra lumialari da cop etti ama htcnin guzelim telefonlarinin yuzune bile bakmadilar.
    Bu kadar bilgisiz konuşmayın. İftira atmak ne kadar kolay ya.. Lumia 920 ve 820 çıkış tarihi Kasım 2012. Aralık 2012 - GDR1 güncellemesi Temmuz 2013 - GDR2 güncellemesi Kasım 2013- GDR3 güncellemesi Temmuz 2013 - Major Windows Phone 8.1 güncellemesi ve ardından 2014 GDR1 + GDR2 alıp günümüzde halen daha 2015 Windows 10 sürümüne yükseltilebiliyor. Güncelleme vermemişmişmiş. Nokia nasıl aldı o zaman Amber, Black, Cyan, Denim, GDR1, Windows 10 güncellemelerini ?

Güncelleme aldı da noldu? 1. nesil telefonlar W10 Mobile güncellemesi almıyor hepsi çöp hesap makinesi oldu resmen. Microsoft bütün cihazlar güncellemeyi alacak demişti hani nerede güncelleme? Savunmayın şu şirketi, müşterisini her zaman kazıklayan firmadan başka bir şey değil.

• quote:

quote:

ve ardından 2014 GDR1 + GDR2 alıp günümüzde halen daha 2015 Windows 10 sürümüne yükseltilebiliyor. Güncelleme vermemişmişmiş. Nokia nasıl aldı o zaman Amber, Black, Cyan, Denim, GDR1, Windows 10 güncellemelerini ?

Aliyorda ne oluyor? Yapma Allah askina windows phone u senelerce takip ettim ben. Bana mi anlatiyorsun. Platformun platform olabilmesi icin gerekli olan seyler geliyor adida guncelleme oluyor. Gorunuse gore seviyorsun windows phone u. Ben de seviyordum. Peki samimi cevap verme koşuluyla bir soru soracağım.

Windows Mobile 6.5
    Windows Phone 7
    Windows Phone 7.5
    Windows Phone 8
    Windows Phone 8.1
    Windows Phone 10

Ilk adimlarda gecmisteki cihazlari tamamen cop ettiler. Sonraki adimlarda bazilarini cop ettiler. Neyse onu kabul edelim. Peki yenilik geldi mi? Bak microsoft bu ise adim attiginda b*k gibi parasi vardi. Ios sorun cikarmiyordu ama bir halta da yaramiyordu. Android cirkin ordek yavrusuydu les gibi kasiyordu telefonlar. Bircok ozellikten de yoksundu. Microsoft cogu konuda neredeyse tekeldi. Yazilim konusunda cok gucluydu. Sence bu kadar imkana ragmen gelinen noktanin bu olmasi firmanin ciddiyetsizligini göstermiyor mu? O cirkin ordek yavrusunu google calisa calisa kugu haline getirdi. Microsoft elindekini batirdi, kendini rezil etti. Whatsapp gibi onemli bir uygulama AYLARCA duzgun calismadi. Magaza sayfasi kufur kiyamet doluydu.

Bana cahil diyemezsin. 5 senedir bu isi takip ediyorum ben. Skandal ustune skandal. Senin microsofta olan sevginin karsiligi olarak microsoft sana saygi duymuyor. Seninle dalga geciyor. Sen hala savunuyorsun.

Microsoft gariban degil. Milyarlarca dolar parasi var. Azicik ciddi olsalardi su anda kullandığım telefon windows phone olurdu.

• quote:

quote:

quote:

Aliyorda ne oluyor? Yapma Allah askina windows phone u senelerce takip ettim ben. Bana mi anlatiyorsun. Platformun platform olabilmesi icin gerekli olan seyler geliyor adida guncelleme oluyor. Gorunuse gore seviyorsun windows phone u. Ben de seviyordum. Peki samimi cevap verme koşuluyla bir soru soracağım.

Windows Mobile 6.5
    Windows Phone 7
    Windows Phone 7.5
    Windows Phone 8
    Windows Phone 8.1
    Windows Phone 10

Ilk adimlarda gecmisteki cihazlari tamamen cop ettiler. Sonraki adimlarda bazilarini cop ettiler. Neyse onu kabul edelim. Peki yenilik geldi mi? Bak microsoft bu ise adim attiginda b*k gibi parasi vardi. Ios sorun cikarmiyordu ama bir halta da yaramiyordu. Android cirkin ordek yavrusuydu les gibi kasiyordu telefonlar. Bircok ozellikten de yoksundu. Microsoft cogu konuda neredeyse tekeldi. Yazilim konusunda cok gucluydu. Sence bu kadar imkana ragmen gelinen noktanin bu olmasi firmanin ciddiyetsizligini göstermiyor mu? O cirkin ordek yavrusunu google calisa calisa kugu haline getirdi. Microsoft elindekini batirdi, kendini rezil etti. Whatsapp gibi onemli bir uygulama AYLARCA duzgun calismadi. Magaza sayfasi kufur kiyamet doluydu.

Bana cahil diyemezsin. 5 senedir bu isi takip ediyorum ben. Skandal ustune skandal. Senin microsofta olan sevginin karsiligi olarak microsoft sana saygi duymuyor. Seninle dalga geciyor. Sen hala savunuyorsun.

Microsoft gariban degil. Milyarlarca dolar parasi var. Azicik ciddi olsalardi su anda kullandığım telefon windows phone olurdu.

Dostum ben savunuyorum veyahut savunmuyorum demedim. Sen güncelleme vermiyor dedin, ben veriyor dedim, savunduğumu nasıl çıkardın bu işin içinden anlamadım. HTC güncelleme vermediyse, Nokia güncelleme verdiyse bu HTC'nin sorunudur, Microsoft'un değil. Sana cahil de demedim, şurada daha 2 kelam ettik bana da saldırmaya başladın. Bilgisizlik ile cahilliği karıştırma. Daha gelen yenilikleri Google yerine bana soruyorsan hala daha bilgisiz olduğunu yazarım buraya.

Bugün Sony birçok modeline uzun süre zarfında güncelleme veriyor, LG'de öyle. Ben Samsung güncelleme vermiyor diye Google'a kızamam takdir edersin ki, adamlar yıllık Android 4,5,6 sürümlerini çıkarıyorlar, Samsung bunu telefonlarına optimize etmedi diye Google'a kızamazsın. Aynı durum burada da geçerli. Ha bana de ki güncelleme alıyor ama hala daha diğerlerinin çok gerisinde, tamam diyeyim, ama olmuş şeyi olmamış olarak gösterme.

@0MG90 Windows 10 güncellemesi almadı mı ? Almaz tabi mübarek oku bakayım mesajımı ne zaman çıkmış o 1. nesil telefonlar. 2012. Kasarak, donarak 2016'nın işletim sistemini kullanmak istiyorsan Insider Preview ile L920, L820 cihazlarına Windows 10 yükleyebilirsin. Ha kasmasını donmasını istemiyorsan, 2012 çıkışlı cihazlara yönelme derim.

• Microsoft'a karşı yıllardır bir sembatim vardı, Xbox360 ve Zune gibi platformlarını başarılı buluyordum ancak Bill Gates sonrası şirketin dümenine kim geçse tüm yapılanmayı ayrı bir yöne çekti, şirketin marka değeri de yerle bir oldu. Windows RT ve Windows 8 fiyaskosu, ardından anlamsız bir şekilde Xbox One'ı, Apple Tv'ye rakip bir platforma dönüştürme çabası doğal olarak gelen başarısızlık. Lumia 920, 520 gibi pazarda başarılı akıllı telefonlara rağmen marka yönetimindeki başarısızlıklarla yakalanamayan istikrar. Microsoft'un nasıl ve kimler tarafından hangi amaca hizmet ettiğini anlayamıyorum artık. Yalnızca Surface tarafında bir ışık görünüyor umarım onu da heba etmezler. Bu arada keşke başka bir Finlandiya markası Remedy'de Microsoft'la çalışmayı reddetseydi de bizler de Pc'mizde Quantum Break'i adam gibi oynayabilseydik!

• Reis ben lumialara guncelleme vermiyor demedim. Onlari da sonradan cop etti dedim. Yani belli bir sure verdi ve sonra yine kenara firlatti. Yil bazli olarak haklisin 2012de cikan telefon bugun guncelleme almiyor diye yakinmak sacma. Ama gel gor ki 2012 senesinde cihazlar ciktigindaki iddialarina ulasmalari icin 3 sene daha guncellemeleye devam etmeleri lazim. Her cihaz çıkardıklarında iddialar iddialar insanlar da inaniyor aliyor. Sonra adamlari saf disi birakiyor bu iddialari yeni telefonuna aktarıyor. Alan adam microsofta inaniyor. Destek vermek icin aliyor. Diyor ki bir telefon daha al bu sefer olacak. Bundan bahsediyorum. Dogru bakis acisiyla bakılırsa cok net tablo gorulebilir.

Ha bu arada windows phoneda guncellemeleri microsoft dagitiyor. Uretici bir sey yapamiyor yani. Microsofta inanmak zorunda. Android gibi degil. Android gibi olsa yine haklisin. Fakat burada suclu tamamen microsoft.

Saldirgansin demissin. Istemsiz olarak ters konusmusum biraz kusuruma bakma Birbirimizi kirmaya hic gerek yok. Varsin bilgisiz olalim

Edit: etiket eklemeyi unutmusum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CVenturas -- 29 Mayıs 2016; 15:27:55 >

• Ağlayanın malı gülene yaramaz diye boşuna dememiş eskiler. Ne oldu ? Microsoft mobilde yine rezil etti kendini. Şimdide Surface Phone çıkartacağız diyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nokia cep telefonunun mucidi, Microsoft sırf Nokia'nın lisanslarıyla satılan hemen her telefondan oturduğu yerden para kazanıyor. Elop denilen Microsoft ajanını CEO yapar, Android tarafından yürümek yerine Windows Mobile diye zorlarsan bugün boşuna kızarsınız...

• Microsoft özellili telefon işin hmd ve foxconn'a sattı. Nokia markası Finli Nokia'ya aittir. Nokia bu sene geri dönüyor çoğu çalışan geri döndü kasım gibi cihazlar duyurulur hmd nokia'nın bir parçasıdır. daha fzla bilgi için: hmdglobal.com

• Beklemede kalın :)

• Microsoft teknolojiyi gerçekten üreten bir firma fakat yönetim kurulu tamamen vizyonsuz, reklamı ve trend olma girişimini ise hiç yapamıyorlar.
  • Microsoft’un Nokia markasını standart cep telefonlarında kullanmayı bırakacağını açıklamasının ardından Finli marka için yeni bir dönemin kapıları açıldı. Nokia, markasını ve fikri mülkiyet portföyünü HMD global isimli yeni bir şirkete lisanslayacağını açıkladı. Söz konusu şirket Nokia markasını taşıyan Android telefonların gelişimini ve satışını üstlenecek.

Merkezi Finlandiya’da bulunan HMD global’ın yönetimini Arto Nummela üstlenecek. Eski bir Nokia çalışanı olan Nummela, şirketin mobil cihaz ve servisler biriminin Microsft’a satılmasının ardından Redmond merkezli şirkete katılmıştı. Yeni şirket, Microsoft ile Nokia isimlerinin standart telefonlarda kullanılması ve bazı tasarım hakları konusunda koşullu bir uzlaşmaya vardı. Haziran sonunda tamamlanması beklenen sürecin ardından Nummela CEO koltuğuna oturacak.

Foxconn’un sürece dahil olması da işin ilginç yönleri arasında yer alıyor. Foxconn’un iştiraklerinden biri olan FIH Mobile, Nokia’nın eski standart telefon üretimi işinden geriye kalanları satın almak için Microsoft’a 350 milyon dolar ödeyecek. HMD global ve FIH Mobile arasında Nokia markalı cep telefonları ve tabletlerin üretimini desteklemek için küresel ölçekli bir anlaşma yapılmış durumda. Nokia N1 tablet de Foxconn tarafından Nokia ve HMD global desteğiyle üretilmişti. Dolayısıyla Microsoft denklemden ayrılmış olsa da, bağlayıcı yeni işbirliklerinin kurulduğu söylenebilir.

Nokia, HMD global’ın yönetim kurulunda bir üye ile temsil edilecek ve zorunlu marka gereksinimleri ile performansla bağlantılı provizyonları belirleyecek. Ortaya çıkan yeni yapının Nokia’nın tasarım uzmanlığını ve Foxconn’un üretim tecrübesini birleştireceği söylenebilir.

Perde arkasındaki süreç biraz karışık olsa da, Nokia Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerle mobil pazarına döneceğini resmen açıklamış oldu. Standart cep telefonlarının da dahil olduğu bu yeni yapı, Android işletim sistemli bir Nokia telefon hayalini kuranları mutlu edecektir.

• "Daha önce Başbakanlık da yapmış olan Maliye Bakanı Alexander Stubb, Microsoft’un 2 yıl önce verdiği sözleri tutmadığını ve hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti."

Yahu ne sözünden bahsediyorsunuz! Onlar Amerikalı! Kapitalizmin beşiği Amerikan firmasından söz almışlar

Onlar para için ruhunu satar!

Bu NOKİA markası ne kadar kuvvetliyse ne yaptılar ettilersede markayı milletin zihninden silemediler. Bundan sonrada güçleriz zor yeter. NOKİA isminin altında ezildi Microsoft ve tayfası!

• Nokia yı gömdüler, geriye sadece orijinal olarak BlackBerry kaldi,Blackberry Android cihaz üretmeye başladı umarım başarı yakalar ve sektör de kalir,zira mühendislik ve kalite anlamında BB,sektorun abisi konumunda kalan tek fırma.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.