Şimdi Ara

Güneş'ten 660 milyon kat daha kütleli: 'Canavar' kara delik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güneş'ten 660 milyon kat daha kütleli: 'Canavar' kara delik

Kara delikler belki de evrenin en gizemli ve en çok merak uyandıran cisimlerinden birisi. Herhangi bir ışık yaymadığı gibi ışık da dahil olmak üzere etrafındaki her şeyi içerisine çeken kara delikler evrenin farklı yerlerinde bulunabiliyorlar; ancak bu kara deliklerin öyle bir türü var ki onları hayal etmek bile imkansız.

Bu kara delikler süper-kütleli veya dev kara delikler (supermassive black holes) olarak biliniyor. Genellikle galaksilerin merkezinde konumlanan dev kara deliklerin kütleleri de milyonlarca hatta bazen milyarlarca Güneş kütlesine ulaşabiliyor. Yani olay ufku, tekillik gibi nedenlerle hali hazırda zaten evrenin en ilginç cisimleri olan bu kara delikler ulaştıkları inanılmaz kütleleler de adeta insan hayal gücünün sınırlarını zorluyorlar.

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı da işte bu süper kütleli kara deliklerden birisinin kütlesini ölçmeyi başardılar. Dünya'dan 73 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 1332 isimli bir galaksinin merkezinde bulunan bu dev kara delik Güneş'ten tam 660 milyon kat daha fazla kütleye sahip.

Ayrıca Bkz.Einstein'ın teorisini kanıtlayan araştırmacılara tam 3 milyon dolar

Saatte 1.8 milyon kilometre hızla hareket eden gaz bulutu

Araştırmacılar bu tür kara delikler için yapılmış en net kütle tahmini için Şili'deki Atacama Large Millimeter Array (ALMA) radyo teleskobunu kullanmışlar. Uzun analizler sonucu kara deliğin kütlesini ölçmeyi başaran astronomlar kara deliğin etrafındaki gaz bulutunun da saatte yaklaşık 1.8 milyon kilometre (saniyede 492 km) hızla döndüğünü belirtiyorlar. Gaz bulutunun hızı ve diğer detayları kara deliğin kütlesi hakkında da çok önemli bilgiler veriyor.

Kara deliklerin kütlelerini doğru bir şekilde hesaplamanın en gelişmiş teleskoplarla bile inanılmaz güç bir iş olduğunu belirten araştırmacı Aaron Barth da,"Direkt olarak soğuk gaz kütlesinin kara deliğin çekimine tepki gösterdiği noktaları inceliyoruz." ifadelerini kullandı

Bu arada bu soğuk, yoğun moleküler gaz bulutlarının herhangi bir ışık yaymadığını ancak ALMA'nın tespit edebileceği dalga boylarında parıltılar gönderdiğini hatırlatalım.

Galaksilerin oluşumu hakkında bilgi verecek

Galaksilerin merkezinde yer alan dev kara deliklerin incelenmesi yine evrenin bir başka gizem noktası olan galaksiler ve galaksilerin oluşumları hakkında da önemli bilgiler verecek. Şu an için süper kütleli kara delikleri tespit etmek ve ölçüm yapmak epey bir zor olsa da teknolojinin gelişmesi ve yeni teleskoplarla birlikte gelecekte çok ilginç keşiflerin olacağı düşünülüyor. Hatta çok çok yakında, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bir kara deliğin ilk gerçek fotoğrafını çekme ihtimalimiz dahi bulunuyor. Bakalım astronominin bu gizemli dünyası gelecekte bizleri nasıl şaşırtacak. 

The Astrophysical Journal Letters'da yayımlanan makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

• İnsan beyninin ötesinde olan rakamlar..

• karadelik bile böyleyse meleklerin kütleleri nekadardır acaba allahualem

• Tüm maddeyi biryerde toplarsan işte böyle olur. Heryere eşit dağıtırsan da gene biraraya gelen madde, karadelik oluşturma eğiliminde. Milyarlarca yıl gerek tabi. Bir karadelik kolay yetişmiyor. Önce gaz ve tozlar toplanıp yıldız olacak sonra çöküp karadelik olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafa

İnsan beyninin ötesinde olan rakamlar..

Gerçekten insanın beynini ne kadar zorladığını "rakamlar" diyerek kanıtlamış oldun.

• Bu karadelil gunesi yutarsa nolur ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

karadelik bile böyleyse meleklerin kütleleri nekadardır acaba allahualem

Trollük yapmayı becerememek.

• quote:

Orijinalden alıntı: EternalFK

quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafaİnsan beyninin ötesinde olan rakamlar..
    Gerçekten insanın beynini ne kadar zorladığını rakamlar diyerek kanıtlamış oldun.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=RAKAM

3. Nicelik, miktar
    "Kayıplar yüksek bir rakama çıktı."

• Uzay ile ilgili belgesel izledim bu kara delikler içine çeken cisimleri solucan sistemi gibi başka gezegenlere atıyormuş.yani labirent gibi bir yerden girip başka yerden çıkabiliyormuşsunuz tabi bu teori gerçek olunması için deney yapılması gerekir.

• Evde ben kabaca kara deliğin kütlesini güneşin kütlesinin katına göre hesaplamaya çalıştım hesap makinesi küfür etti.
    5.973.600.000.000.000.000.000.000 Dünya kütlesi
    1.988.886.225.600.000.000.000.000.000.000 Güneş kütlesi
    1,312664908896e+38 (Bu ne ya?)
  • quote:

Orijinalden alıntı: asosyal mühendis

Evde ben kabaca kara deliğin kütlesini güneşin kütlesinin katına göre hesaplamaya çalıştım hesap makinesi küfür etti. 5.973.600.000.000.000.000.000.000 Dünya kütlesi 1.988.886.225.600.000.000.000.000.000.000 Güneş kütlesi 1,312664908896e+38 (Bu ne ya?)

sizin hesap makinası beyinsiz çalışıyor galiba :D

• uh, yer ulan o bizi :D

• quote:

Orijinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

karadelik bile böyleyse meleklerin kütleleri nekadardır acaba allahualem

Bilimsel olarak varlığı söz konusu bile olmayan, sadece dogmatik dini varlıklar. Gerçekten var olduğu tezini destekleyecek bir şey yok. Siz o kafayla cevabı bulamıyorsanız biz hiç bulamayız. Trollük olarak bakarsak çok başarısız, gerçek ise size bir huni lazım.

• quote:

Evde ben kabaca kara deliğin kütlesini güneşin kütlesinin katına göre hesaplamaya çalıştım hesap makinesi küfür etti.
    5.973.600.000.000.000.000.000.000 Dünya kütlesi
    1.988.886.225.600.000.000.000.000.000.000 Güneş kütlesi
    1,312664908896e+38 (Bu ne ya?)

e+38 demek 10 üzeri 38 demektir.

• Surda altta kalmayayim diye bazilarinin yapmadigi yok haberden ziyade bazen sif yorum okumak icin giriyorum. Tam kafa dagitmalik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 8 Mayıs 2016; 3:30:41 >
  • quote:

Evde ben kabaca kara deliğin kütlesini güneşin kütlesinin katına göre hesaplamaya çalıştım hesap makinesi küfür etti. 5.973.600.000.000.000.000.000.000 Dünya kütlesi 1.988.886.225.600.000.000.000.000.000.000 Güneş kütlesi 1,312664908896e+38 (Bu ne ya?)

kara deliğin kütlesine aldanmayın, kütlesi artsa dahi yaydığı kütle çekim alanı değişmez. 660 milyon kat daha fazla kütleye sahip kara deliğin büyüklüğü aşağı yukarı dünyamız kadar dır. çünkü içine çöker. içinde bulunduğumuz dünyanın karadeliğe dönüşebilmesi için portakal büyüklüğüne gelene kadar yoğunlaşması gerekir. buradan dini konular hakkında atıp tutan arkadaşları da uyarayım. 660 milyon kat daha büyük bir kara deliği var edebilecek güce sahip bir yaratıcı ile dalga geçmenizi hiç tavsiye etmem gençler. o yüzden bilgi sahibi olmadığınız konularda atıp tutmayın zira bu tip haberlerin altında dini konularda çok tartışma oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: EternalFK

quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafaİnsan beyninin ötesinde olan rakamlar..
    Gerçekten insanın beynini ne kadar zorladığını rakamlar diyerek kanıtlamış oldun.

Bir insan neden böyle bir başlık altında laf sokma ihtiyacı hisseder ?

Laf sokayım derken rezil oldun. İlkokulda verilen rakam ve sayı farkı bilgisi ile insanlara laf sokmaya çalışırken rezil oldun.

Ne halta yaradı?

• quote:

Orijinalden alıntı: LooF

Bu karadelil gunesi yutarsa nolur ?

Zaten önüne çıkan her şeyi yutuyor.Yıldızlar,gezegenler hiç bir şey kaçamıyor çekim kuvvetin den.Bir değil belki yüzlerce güneşi yutuyor dur.Yutulduktan sonrası ne olduğuna dair kesin bir bilgi yok sadece teoriler var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcrex

quote:

kara deliğin kütlesine aldanmayın, kütlesi artsa dahi yaydığı kütle çekim alanı değişmez. 660 milyon kat daha fazla kütleye sahip kara deliğin büyüklüğü aşağı yukarı dünyamız kadar dır. çünkü içine çöker. içinde bulunduğumuz dünyanın karadeliğe dönüşebilmesi için portakal büyüklüğüne gelene kadar yoğunlaşması gerekir. buradan dini konular hakkında atıp tutan arkadaşları da uyarayım. 660 milyon kat daha büyük bir kara deliği var edebilecek güce sahip bir yaratıcı ile dalga geçmenizi hiç tavsiye etmem gençler. o yüzden bilgi sahibi olmadığınız konularda atıp tutmayın zira bu tip haberlerin altında dini konularda çok tartışma oluyor.

Ne kadar saçma bir yorum yapmışssın be dostum.

Dini konular ile bunun ne alakası var ? Evren hakkında bilgi sahibi olmakla dini bilgi sahibi olmak arasında nasıl bir ilişki kurdun ki tavsiye etmiyorsun ?

Carl Sagan'a da ayar vermiş oldun :) Lakin kendisi evren üzerindeki bilgiler üzerinden insanların bir çok alanda düşüncelerini eleştirmişti.
    Bunlardan biri de din bilgisi idi.

İşin özeti kara cismin kütlesine göre bir yaratıcıya karar verip vermemek bana çok saçma geliyor.

Ayrıca insanları bilgi konusunda eleştirmesen diyorum. Lakin ben kişisel olarak seninde ürettiğin fikirlerden pek bilgi sahibi olmadığını anlıyorum.

İnsanlar elde ettiği bilgilere göre fikir geliştirebilir. Lakin o fikirlerin değeri toplum ve zamanla belirlenir. Şimdi Sagan ateist diye onu bilmemezlikle suçlayamazsın :)

Benim sana eleştirim bu kadar:)

Eğer elinizde varsa da karadeliklerin kütleleri ile etki alanları hakkında bir bilimsel makale gönderirseniz sevinirim. Zira karadeliklerin çevresinde klasik fiziğe ait işleyen tek kanun kütle çekim kanunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 8 Mayıs 2016; 12:00:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

quote:

Orijinalden alıntı: pcrex
    quote:

Orijinalden alıntı: asosyal mühendis Evde ben kabaca kara deliğin kütlesini güneşin kütlesinin katına göre hesaplamaya çalıştım hesap makinesi küfür etti. 5.973.600.000.000.000.000.000.000 Dünya kütlesi 1.988.886.225.600.000.000.000.000.000.000 Güneş kütlesi 1,312664908896e+38 (Bu ne ya?)
    Ne kadar saçma bir yorum yapmışssın be dostum. Dini konular ile bunun ne alakası var ? Evren hakkında bilgi sahibi olmakla dini bilgi sahibi olmak arasında nasıl bir ilişki kurdun ki tavsiye etmiyorsun ? Carl Sagana da ayar vermiş oldun :) Lakin kendisi evren üzerindeki bilgiler üzerinden insanların bir çok alanda düşüncelerini eleştirmişti. Bunlardan biri de din bilgisi idi. İşin özeti kara cismin kütlesine göre bir yaratıcıya karar verip vermemek bana çok saçma geliyor. Ayrıca insanları bilgi konusunda eleştirmesen diyorum. Lakin ben kişisel olarak seninde ürettiğin fikirlerden pek bilgi sahibi olmadığını anlıyorum. İnsanlar elde ettiği bilgilere göre fikir geliştirebilir. Lakin o fikirlerin değeri toplum ve zamanla belirlenir. Şimdi Sagan ateist diye onu bilmemezlikle suçlayamazsın :) Benim sana eleştirim bu kadar:) Eğer elinizde varsa da karadeliklerin kütleleri ile etki alanları hakkında bir bilimsel makale gönderirseniz sevinirim. Zira karadeliklerin çevresinde klasik fiziğe ait işleyen tek kanun kütle çekim kanunu.

kara deliklerin kütle çekim etkilerini, kütle çekim dalgalarını keşfeden bilim adamlarının internette gösterdikleri videoda anlatıyorlar. youtube dan bulabilirsin. kısaca olur da güneşimiz kara deliğe dönüşürse dünya üzerindeki çekim etkisi değişmeyecektir (kütlesi aynı kalmak şartıyla). sadece kendi üzerindeki uzay zamanı etkileyecektir. bunu çarşaf örneği ile gösteriyorlar.

saçma bir yorum yapmadım, bu senin anlama kapasiten ile alakalı. görmek istemeyen bir insana bir şey göstermek, kör birine göstermekten daha imkansızdır. filozof ol yada olma bunu değiştirmez. bilgi sadece araçtır, onu doğru yorumlayamadıktan sonra hiç bir anlam ifade etmez.

'Dini konular ile bunun ne alakası var?' demişsin de ben dini bilim ile karıştırmıyorum ki, sen bir okuduğunu tam anlasan. dini konularda çok tartışma oluyor, genç arkadaşlar çok fazla atıp tutuyor, hem birbirlerinin inançlarına da saygı göstermiyorlar o yüzden söyledim.

inanç konusunda seninle felsefe yapmayacağım zira konuyu uzatmanın anlamı yok, neye inanıyorsan onunla yaşa. unutma ki dünyada en hakiki mürşit ilimdir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.