- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
"Sony Bravia Lcd"de görüntü kalitesi
44 Cevap4629 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

192 Mesaj
31 Aralık 2006; 14:45:45 

Arkadaşlar SONY BRAVIA KDL-40U2000 102 ekran LCD televizyon almış bulunmaktayım ancak goruntelirin kalitesizliği karşısında hayal kırıklığına uğramış durumdayım. Bilgisayarımda (17" lik Samsung monitorumde) izlediğim dvdnin yansıttığı gercekci goruntuden daha guzel bir goruntu beklerken belkide yarı yarıya berbat bir goruntu ile karşılaştım.
Bu piyasayı bilmediğim acık olduğu için bu durumla karşılaştım sanırım..Hiçbir şey net değil sanki ekranın önünde bir perde var gibi.... Pixeller tane tane seçilebiliyor. Televizyonu değiştirmeyi düşünüyorum daha alalı 2 gün oluyor.... Bu durumda siz ne önerirdiniz...
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

There are no facts, only interpretations.

5920 Mesaj
31 Aralık 2006; 14:55:26 

Öncelikle hayırlı olsun bu tv hakkında olumlu şeylerde duydum olumsuz da. Tvnizi hangi kaynaklardan izliyorsunuz? Dvd içinse scart kullanıyorsanız altın uçlu scartla daha iyi bir görüntü alabilirsiniz. HDMI girişli dvdlerde var şu anda bağlantı görüntü kalitesini direk etkileyen bir olaydır. Eğer değiştirmeyi düşünürseniz yakın fiyatta ki samsung 40s71b modeli güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blue_Knight -- 31 Aralık 2006; 15:22:41 >

4467 Mesaj
31 Aralık 2006; 16:19:29 

ARKADAŞIM HANGİ KAYNAKTAN TV İZLİYORSUN....EGER KABLO TV İSE GÖRÜNTÜNÜN BOZUK OLMASI ÇOK ÇOK NORMAL....BÜYÜK EKRAN TV LER HD YAYINLAR İÇİN AMAÇLANMIŞTIR........SANA TAVSİYEM SABRETMEN....EGER KABLO TV İSE 1 AY İÇİNDE DİGİTAL YAYINA GEÇECEK VE EN AZ %50 İYİLEŞME OLUR....İSTERSEN AYDA 10 YTL YE DİGİTURKE DE GEÇEBİLİRSİN BU DURUMDA ALTIN UÇLU SCART KULLAN....TV DEN TAM PERFORMANSI İSE SANIRIM HAZİRANDA DİGİTURK HD YAYINLARA BAŞLIYACAK O ZAMAN ALABİLİRSİN.....İŞDE O ZAMAN TV Nİ TANIYAMIYACAKSIN.............

2048 Mesaj
31 Aralık 2006; 16:51:08 

quote:

....BÜYÜK EKRAN TV LER HD YAYINLAR İÇİN AMAÇLANMIŞTIR........

hd ready logolu tv ler daha doğrusu hd ready minumum gereksinimlerine sahip tvlar hd görüntü kaynaklarından alınan sinyalleri göstermek amacıyla yapılır.
bu hususta bir genelleme yapmamalısınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dandini2000 -- 31 Aralık 2006; 16:53:39 >

www.bahadironsoz.com

192 Mesaj
31 Aralık 2006; 17:09:15 

Tv yi digiturk ve dvd izlerken kullanıyorum. İkisinde de aldığım görüntü oldukca kalitesiz. Altın uçlu scart almayı deneyebilrim ancak ne kadar değiştirebilirki? Eski 57 ekran tvde izlerken ki cozunurluk kesinlikle daha tatmin ediciydi.. En azından pixeller belli olmuyordu ve renkler daha oturmuş gorunuyordu... Blue_Knight onerdiğin samsungun daha kaliteli goruntu vereceğinden şüpheliyim acıkcası. Ben üzerine daha fazla para koyup daha iyi bir tv almayı da düşünüyorum. Hatta pixellerin düzeleceğini bilsem daha düşük inc te bir lcd tv de alabilrim.

1214 Mesaj
31 Aralık 2006; 17:50:13 

Bu cihaz ile bir alakam yok ama geçenlerde rastlamıştım,aklıma gelmişken söylemiş olayım.
Forumda hala ilk sayfalarda yanılmıyorsam kdl serisi ile ilgili bir başlık var.
Orada kullanan kişi oldukça net görüntü elde etmiş ve bunu fotoğraflarla göstermişti.
İsterseniz birde ona bakın.

192 Mesaj
31 Aralık 2006; 19:00:18 

quote:

Orjinalden alıntı: ocularis

Bu cihaz ile bir alakam yok ama geçenlerde rastlamıştım,aklıma gelmişken söylemiş olayım.
Forumda hala ilk sayfalarda yanılmıyorsam kdl serisi ile ilgili bir başlık var.
Orada kullanan kişi oldukça net görüntü elde etmiş ve bunu fotoğraflarla göstermişti.
İsterseniz birde ona bakın.

Bahsettiğiniz başlığı araştırdım ama pek bulabildiğimi soyleyemem :) genede teşekkürler... Salona gidip tvye her baktığımda ne yapmışım ben demekten kendimide alamıyorum bu arada

1214 Mesaj
31 Aralık 2006; 20:06:54 

Öyle düşünmeyin.
Bende widescreen hd crt tv var.
Bende yeni aldığımda kendime göre ayarlar yapamadığımdan dolayı peklediğim performansı alamamıştım.
Foruma dikkat ederseniz neredeyse herkes aynı durumda.
Yani bence yaptıklarınızı tekrar kontrol edin ve menüye bakın.
Bilemiyorum yani illa ki yapılacak birşey vardır.
İnsanlar kdl serisini o kadar övmüşken ve sony bu seriden o kadar medet ummuşken böyle bir sonuçla karşılaşmanızın bir sebebi olmalı.

591 Mesaj
1 Ocak 2007; 2:59:22 

Arkadaşım kusura bakma ama sen tv den anlamıyorsun sorun tv de değil digiturkte aldığın tv o kadar net gösteriyorki izlediğin yayın nasıl ise öyle gösteriyor yani yayın kaliteli ise çok iyi kötü ise kötü biraz daha açarsak digiturk malesef uydu maliyetini düşürmek adına düşük bitrate yayın yapıyor buda görüntüde pixelleşmeye neden oluyor ancak bunu her tv de yada monitörde hissedemezsiniz örneğin 55 ekran tüplü bir tv de yada çok net göstermeyen bir monitörde bunu hissetmek çok güctür eğer imkanın varsa Atv,show ve star tv gibi kanalları Türksat2A uydusu üzerinden izle sonra yine konuşalım aldığın tv yi sakın değiştirme asıl hayel kırıklığını ozaman yaşayacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi STRONG1 -- 1 Ocak 2007; 3:07:01 >

451 Mesaj
1 Ocak 2007; 3:58:56 

yok o dedıgın yv canavar dostum ayarlarını degısdır emınım duzelecek..menuden gorundu ayarlarıyla oyna dedıgın sey vestel marka lcd de bıle olmuyokı degılkı ayarları ıyı yapılmış bı sony pıxsel lerı gormen cok zor...

[image][IMG]http://i.imgur.com/Wotzm.jpg[/IMG][/image]
Bir Gün Mutlaka Geri Dönecem.
1944 Adolf Hitler

192 Mesaj
1 Ocak 2007; 11:07:58 

quote:

Orjinalden alıntı: STRONG1

Arkadaşım kusura bakma ama sen tv den anlamıyorsun sorun tv de değil digiturkte aldığın tv o kadar net gösteriyorki izlediğin yayın nasıl ise öyle gösteriyor yani yayın kaliteli ise çok iyi kötü ise kötü biraz daha açarsak digiturk malesef uydu maliyetini düşürmek adına düşük bitrate yayın yapıyor buda görüntüde pixelleşmeye neden oluyor ancak bunu her tv de yada monitörde hissedemezsiniz örneğin 55 ekran tüplü bir tv de yada çok net göstermeyen bir monitörde bunu hissetmek çok güctür eğer imkanın varsa Atv,show ve star tv gibi kanalları Türksat2A uydusu üzerinden izle sonra yine konuşalım aldığın tv yi sakın değiştirme asıl hayel kırıklığını ozaman yaşayacaksın.

Bu piyasayı pek bilmediğimi belirtmiştim! Peki televizyonu dvd ye bağladığımda aldığım goruntunun kalitesi neden bu kadar düşük. Sonucta digiturkun yayınlarındaki cozunurlukten daha sağlam bir cozunurluk sunmuyor mu dvd? Türksat2A uydusu üzerinden nasıl izleyebileceğimi pek bildiğimi soyleyemem...

quote:

Orjinalden alıntı: esereser

yok o dedıgın yv canavar dostum ayarlarını degısdır emınım duzelecek..menuden gorundu ayarlarıyla oyna dedıgın sey vestel marka lcd de bıle olmuyokı degılkı ayarları ıyı yapılmış bı sony pıxsel lerı gormen cok zor... .

Görüntü ayarları dediğin şey çok detaylı bir secenek sunmuyor size. Tabiki ayarları kurcaladım ve en iyi goruntuyu elde etmeye calıştım...

591 Mesaj
1 Ocak 2007; 12:00:08 

Dvd ile tv bağlantısı component kablo ile yapılmalı izlediğin filmlerin görüntü kalitesi de önemli birde tv ayarları tabi Sony Bravia da diğer lcd lerden farklı olarak daha fazla ayar var adeta servis menüsü user menü ye taşınmış gelişmiş ayarlardaki gama,kontrast iyileştirici,siyah kontrol,net beyazlık,mpeg tarama çoğu tv de yok ayarları çok iyi yapmak gerekiyor .

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Ocak 2007; 13:44:37 

panel boyutu arttıkca pixel aralık mesafeside artar bu sorunu tek çaresi var 1920x180 panelli lcd tv almak

5920 Mesaj
1 Ocak 2007; 13:57:17 

xaan arkadaşım kaliteli bir kablo ile daha iyi bir görüntü alırsın, dvd için hangi bağlantın var eğer component giriş varsa ondan daha da iyi bir görüntü alırsın. Tv ayarları çok önemli oturup göz zevkine en uygun olanı bulacaksın. Full hdlerin şu anki görüntü yayın standartıyla daha kötü göstereceğine dair forumda genel bir kanı var ancak full hd tvsi olup normal yayınlarda iyi performans alan arkadaşlarda var. Eğer PS3 ve bilgisayar ekranı olarakta kullanacaksan ve tabi imkanın varsa da Full hd'yi al. Küçük ekranların daha iyi performans gösterdiği söyleniyor ama büyük ekran izlemenin zevkide bir başka

Uzaklaştırılmış
1 Ocak 2007; 14:01:52 

bazı arkadaşların yorumundan çıkan şu;
aldığın Lcd o kadar kaliteli ki, ondan kötü görüntü alıyorsun

181 Mesaj
1 Ocak 2007; 16:41:00 

Xaan selam , kullandığın tv de hiçbir problem yok. Problem bağlantın ve kaynağında. Bende sony kullanıyorum. msn adresim barracude_9911@hotmail.com. Dilersen yardımcı olurum , elimden geldiğince tabii.

Uzaklaştırılmış
1 Ocak 2007; 17:11:22 

dün bende izledim izmir ümit ticarette bu marka ve modelleri bence harika ürünler sizde bir sorun olmuştur sanırım özellikle HD görüntüler vardı ben çalışan arkadaşa daha hızlı görüntüler izlemek istedigimi söyledim bana istedigim görüntüleride izletti bayağı başarılı bir TV

7623 Mesaj
1 Ocak 2007; 19:25:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Cineos
panel boyutu arttıkca pixel aralık mesafeside artar bu sorunu tek çaresi var 1920x180 panelli lcd tv almak

Yani pardon da, arkadaş standart çözünürlükteki yayınlardan kötü görüntü aldığını söylüyor;
(bu gayet normal, çünkü Lcd panel çözünürlüğü ile SD sinyal arasında 2 kat çözünürlük farkı var)
siz bunun üzerine 1920x1080 panel öneriyorsunuz ?!?!?

Tamam siz belki olayın detayını biliyorsunuz ve genel söylüyorsunuz ama;
böyle yorumlar sonucunda birçok insanda maalesef 1920x1080 panel alayım, görüntü kalitem artsın gibi düşünceler oluşuyor sonra.

Ben yine söylüyorum, bugün Türkiye'de 1366x768'lik LCD'ler değil, 1024x768'Lik Hd Ready Plazma Tv'ler tercih edilmeli bence.
Bizim şartlarımızda bugün 1920x1080 tv almak, sadece konuya uzak olunduğunu ve/veya paranın cepte kaşıntı yaptığını gösterir.

REHBER » HD Ready - Full HD Tercihi ve Temel Bilgiler

Lütfen özel mesaj ile görüş veya tavsiye istemeyin, cevap veremiyorum.

591 Mesaj
1 Ocak 2007; 19:31:21 

Bu ayarları deneyin

Ayarlar menüsüne girin
Resim kişisel
Keskinlik max
kontrast max
parlaklık 50
renk 60
renk sıcaklığı serin
keskinlik max
gürültü tarama kapalı

gelişmiş ayarlar menüsünde

siyah düzenliyici düşük
kontrast iyileştirici düşük
gama orta
net beyazlık orta
canlı renkler orta
mpeg gürültü tarama kapalı
ekran formatı olarak ta akıllıyı seçin

7623 Mesaj
1 Ocak 2007; 19:33:31 

quote:

Orjinalden alıntı: dandini2000

hd ready logolu tv ler daha doğrusu hd ready minumum gereksinimlerine sahip tvlar hd görüntü kaynaklarından alınan sinyalleri göstermek amacıyla yapılır.
bu hususta bir genelleme yapmamalısınız

Bence bu durumda gayet güzel genelleme yapılabilir.

Tüm HD READY logolu tv'ler, isimleri üzerinde HD görüntüler için dizayn edilmiş ve üretilmişlerdir.

Bu Tv'ler ile illa ki normal yayın da izlersiniz, dvd film de izlersiniz ama, öyle izlersiniz işte;
tıpkı Bektaşi'nin "abdestsiz namaz kılınmaz" diyenlere "ben kıldım, oldu" demesi gibi.
(Ben de Lcd Tv sahibiyim; ancak Xbox360 gibi HD görüntü kaynağım var, sırf normal tv izlemek için asla almazdım)

İsteyen ben HD Ready Tv'ler ile ben güzel görüntü alıyorum desin; ancak bir yandan da hiçte iyi görüntü alamadığını bilsin.
Tamam orjinal dvd filmler ile tatmin edici görüntü alınıyor ama; bu Tv'lere milyarlar dökmemizin asıl sebebi olan HD görüntü gösterebilme yeteneklerinin karşılıklarını alamıyoruz.

591 Mesaj
1 Ocak 2007; 19:56:56 

quote:

Orjinalden alıntı: .Taner.

Doğru anlamışsın Bende Sony bravia Kdl-32S2010 ve Humax5400z receiver var parofigold 7000 scart kablo rgb bağlantı ile ile inanılmaz güzel gösteriyor.

192 Mesaj
1 Ocak 2007; 20:08:37 

quote:

Bu ayarları deneyin

Ayarlar menüsüne girin
Resim kişisel
Keskinlik max
kontrast max
parlaklık 50
renk 60
renk sıcaklığı serin
keskinlik max
gürültü tarama kapalı

gelişmiş ayarlar menüsünde

siyah düzenliyici düşük
kontrast iyileştirici düşük
gama orta
net beyazlık orta
canlı renkler orta
mpeg gürültü tarama kapalı
ekran formatı olarak ta akıllıyı seçin

gelişmiş ayarlar menüsünün nerde olduğunu bulamadım ancak diğer ayarları dediğniz gibi uyguladım.

sorun şu ki sanrım digiturkun yayınlarındaki cozunurluk o kadar düşük ki bu elinizdeki lcd nin iyiliğine de bağlı olmuyor. Signore arkadaşımın da dediği gibi şu an hd den herhangi bir şekilde bağlanamıyoruz ve bu durumdan faydalanamakla birlikte boşa 4-5 milyar para gidiyor (en azından şimdilik boşa)
Dvd de izlediğim film orjinaldi. Ne yazık ki bağlantımın component olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. 3 Farklı video kablosu (sarı kırmızı beyaz)var eğer bahsettiğiniz standart ise.. .

Bunun dışında bende nasıl bir sorun olabilr bilmiyorum. Sonucta eski izlediğim 57 ekran tüplü tv de goruntu cok net ve tatmin ediciydi benim beklentim bun daha üzerinde bir kalite elde edeceğim yonundeydi... Ya beklentilerim yanlıştı ya da ben bir ..şeyleri yanlış yapıyorum dediğniz gibi... Açıkçası yeni aldığım bu lcd yi sizden alacağım cevaplar doğrultusunda değiştireceğim ya da değiştirmeyeceğim.

2048 Mesaj
1 Ocak 2007; 22:11:26 

quote:

Orjinalden alıntı: signore

Yani pardon da, arkadaş standart çözünürlükteki yayınlardan kötü görüntü aldığını söylüyor;
(bu gayet normal, çünkü Lcd panel çözünürlüğü ile SD sinyal arasında 2 kat çözünürlük farkı var)
siz bunun üzerine 1920x1080 panel öneriyorsunuz ?!?!?

Tamam siz belki olayın detayını biliyorsunuz ve genel söylüyorsunuz ama;
böyle yorumlar sonucunda birçok insanda maalesef 1920x1080 panel alayım, görüntü kalitem artsın gibi düşünceler oluşuyor sonra.

Ben yine söylüyorum, bugün Türkiye'de 1366x768'lik LCD'ler değil, 1024x768'Lik Hd Ready Plazma Tv'ler tercih edilmeli bence.
Bizim şartlarımızda bugün 1920x1080 tv almak, sadece konuya uzak olunduğunu ve/veya paranın cepte kaşıntı yaptığını gösterir.

signore@ bu mesajınızı yaklaşık 75000 kere gördüm sanırım.
biraz daha vurgulayalım diye düşündüm.

www.bahadironsoz.com

591 Mesaj
2 Ocak 2007; 1:56:26 

quote:

Orjinalden alıntı: xaan

gelişmiş ayarlar menüsünün nerde olduğunu bulamadım ancak diğer ayarları dediğniz gibi uyguladım.

sorun şu ki sanrım digiturkun yayınlarındaki cozunurluk o kadar düşük ki bu elinizdeki lcd nin iyiliğine de bağlı olmuyor. Signore arkadaşımın da dediği gibi şu an hd den herhangi bir şekilde bağlanamıyoruz ve bu durumdan faydalanamakla birlikte boşa 4-5 milyar para gidiyor (en azından şimdilik boşa)
Dvd de izlediğim film orjinaldi. Ne yazık ki bağlantımın component olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. 3 Farklı video kablosu (sarı kırmızı beyaz)var eğer bahsettiğiniz standart ise.. .

Bunun dışında bende nasıl bir sorun olabilr bilmiyorum. Sonucta eski izlediğim 57 ekran tüplü tv de goruntu cok net ve tatmin ediciydi benim beklentim bun daha üzerinde bir kalite elde edeceğim yonundeydi... Ya beklentilerim yanlıştı ya da ben bir ..şeyleri yanlış yapıyorum dediğniz gibi... Açıkçası yeni aldığım bu lcd yi sizden alacağım cevaplar doğrultusunda değiştireceğim ya da değiştirmeyeceğim.

Sorun çözünürlükte değil bitrate oranında digiturk yayınlarında düşük bitrate sorunu var ve bu görüntüde karelenmeye neden oluyor haliyle lcd ile izledinizmi heleki yakın mesafeden görüntü bazen çok kötü olabiliyor bunu düzelmenin şuan için bir çaresi yok sharpnessi (keskinlik) azalmanız bir miktar faydalı olabilir
Dvd nizin arkasında bulunan yeşil(y)mavi(Pb/by)kırmızı(pr/ry) çıkışlar component çıkışlardır burdan tv ye component kablo ile yada pek uygun olmasada sadece denemek için elinizdeki sarı-beyaz-kırmızı tos kablo ile component bağlantı kurabilirsiniz tabi dvd menüsünden yuv seçmeniz şart tv den ise component seçmelisiniz.Lcd tv leri crt ekran tv lerle kıyaslamayın tamam crt de renkler daha doygun ancak netlik ve çözünürlük açısından lcd çok üstün örneğin benim 72 ekran Sony 100hz tv yi pc ye bağladığımda windows masa üstü görüntüleri hiçte net değil oysaki Sony KDL32S2010 lcd yi pc ye bağladığmda inanın aldığım görüntü 17inç sony lcd monitorden daha net yerinizde olsam tv yi değiştirmezdim ancak içinize sinmediyse son karar tabiki sizin bence zamanla gözünüz lcd ye alışacak ve crt tv nize bakmak bile istemiyeceksiniz.
http://www.ramelectronics.net/html/comp-video.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi STRONG1 -- 2 Ocak 2007; 2:05:45 >

7623 Mesaj
2 Ocak 2007; 11:38:17 

quote:

1) sorun şu ki sanrıma digiturkun yayınlarındaki cozunurluk o kadar düşük ki bu elinizdeki lcd nin iyiliğine de bağlı olmuyor.

2) Signore arkadaşımın da dediği gibi şu an hd den herhangi bir şekilde bağlanamıyoruz ve bu durumdan faydalanamakla birlikte boşa 4-5 milyar para gidiyor (en azından şimdilik boşa)

3) Dvd de izlediğim film orjinaldi. Ne yazık ki bağlantımın component olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. 3 Farklı video kablosu (sarı kırmızı beyaz)var eğer bahsettiğiniz standart ise.. .

4) Bunun dışında bende nasıl bir sorun olabilr bilmiyorum.
Sonucta eski izlediğim 57 ekran tüplü tv de goruntu cok net ve tatmin ediciydi benim beklentim bun daha üzerinde bir kalite elde edeceğim yonundeydi...
Ya beklentilerim yanlıştı ya da ben bir ..şeyleri yanlış yapıyorum dediğniz gibi... Açıkçası yeni aldığım bu lcd yi sizden alacağım cevaplar doğrultusunda değiştireceğim ya da değiştirmeyeceğim.

1) Digiturk değil, tüm SD (standart defination) yayınlar Lcd Tv'lere göre düşük çözünürlükte.

2) Durum aynen böyle.
Bugün HD görüntü kaynakları dediğimiz zaman en etkin kullanılabilenler Xbox360, PS3 oyun konsolları ve PC bağlantısı.
Onun haricinde internetten HD filmler indirebilirsiniz ama, hem çok sınırlı sayıda hem de genelde eski filmler var; bugün bir standart dvd'ye ulaştığımız rahatlıkta değil.

HD uyumlu bir Lcd - Plazma TV almak için en geçerli sebep ise, HD yayın yapan TV kanallarıdır.
Gerekli yatırımlar yapılarak, uydudan HD yayın yapan yabancı kanallara ulaşılabilir.
Türkiye'de ise Ayrıca Digiturk 2007 ortasında Lig Tv ile HD yayına başlayacağım dedi.
Ancak Show Tv, Kanal D, Star, Atv gibi kanalların HD olması artık kaç sene ister bilmiyorum.

3) Component bağlantı sadece renklerin daha iyi gösterilmesini sağlar; çözünürlüğü arttırması söz konusu değil. Ancak Scart'a göre bariz şekilde daha tatmin edici görüntü alırsınız.

4) Daha önce sayısız kere forumda dile getirdiğim gibi (bu konuda da yukarıda bahsettim);
Tüplü Tv'nin daha iyi görüntü vermesi, tamamen yayın (sinyal) çözünürlüğüne bağlı.

Eğer Lcd Tv'de kablo tv/uydudan normal tv yayını, standart dvd film gibi STANDART (düşük) ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ YAYIN izlerseniz, en kalitesiz tüplü tv dahi daha güzel görüntü verir.

Normal tv yayınına genel bir hesapla 640x480 desek, Lcd Tv ise 1366x768'dir.
Bu aradaki çözünürlük farkı size görüntü tam ekrana yayılırken büyütme/bozulma olarak geri dönüyor.
Dvd film izlerken "Ekran Boyutu" ayarını "Tam Ekran" yerine "1:1" olarak ayarlayın; görüntü Lcd Tv'nin tam ortasında küçük olarak gözükecektir ama tam ekrana yayma olmadığı için, Lcd Tv'nin asıl kalitesini görürsünüz diyebilirim.

quote:

örneğin benim 72 ekran Sony 100hz tv yi pc ye bağladığımda windows masa üstü görüntüleri hiçte net değil oysaki Sony KDL32S2010 lcd yi pc ye bağladığmda inanın aldığım görüntü 17inç sony lcd monitorden daha net

Forumun bu bölümünde ÜST KONU olması gereken acil bilgiler var bence.
Lcd & Plazma Tv'ler üzerine bu kadar konuşuluyor ama daha alfabeyi öğrenmeden gramer dersi almak gibi oluyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi burada olay yayın (sinyal) çözünürlüğü.
PC'yi Lcd Tv'ye bağladığınız zaman tabi ki çok kaliteli görüntü alırsınız; çünkü sinyal çözünürlüğü normal tv yayını gibi 640x480 dolaylarında değil, yaptığınız bağlantıya göre 1280x720 ve hatta 1366x768 (tam Lcd Tv çözünürlüğü) olabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 2 Ocak 2007; 11:41:41 >

2048 Mesaj
2 Ocak 2007; 11:52:17 

quote:

3) Dvd de izlediğim film orjinaldi. Ne yazık ki bağlantımın component olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. 3 Farklı video kablosu (sarı kırmızı beyaz)var eğer bahsettiğiniz standart ise.. .

xaan; bağlantı çeşitleri için üst konuya bakınız.(yeil-kırmızı-mavi olmalı)
signore; sanırım sizin de gözünüzden kaçtı,arkadaşımız sarı-kırmızı-beyaz bağlamış,yani component bağlantı yapmamış.
iyi bayramlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dandini2000 -- 2 Ocak 2007; 11:53:50 >

www.bahadironsoz.com

7623 Mesaj
2 Ocak 2007; 12:20:59 

quote:

Orjinalden alıntı: dandini2000

xaan; bağlantı çeşitleri için üst konuya bakınız.(yeil-kırmızı-mavi olmalı)
signore; sanırım sizin de gözünüzden kaçtı,arkadaşımız sarı-kırmızı-beyaz bağlamış,yani component bağlantı yapmamış.

iyi bayramlar

Bence STRONG1 tarafından 2 yukarıda verilen cevap sizin gözünüzden kaçmış

Kendisi Component ile ilgili açıklamaları yaptığı için, ben bir daha dile getirme gereği görmedim.

2048 Mesaj
2 Ocak 2007; 12:24:50 

pardon ,doğru söylüyorsunuz benim gözünden kaçmış

www.bahadironsoz.com

192 Mesaj
2 Ocak 2007; 17:19:34 

quote:

Orjinalden alıntı: signore

1)Digiturk değil, tüm SD (standart defination) yayınlar Lcd Tv'lere göre düşük çözünürlükte.

2) Durum aynen böyle.
Bugün HD görüntü kaynakları dediğimiz zaman en etkin kullanılabilenler Xbox360, PS3 oyun konsolları ve PC bağlantısı.
Onun haricinde internetten HD filmler indirebilirsiniz ama, hem çok sınırlı sayıda hem de genelde eski filmler var; bugün bir standart dvd'ye ulaştığımız rahatlıkta değil.

HD uyumlu bir Lcd - Plazma TV almak için en geçerli sebep ise, HD yayın yapan TV kanallarıdır.
Gerekli yatırımlar yapılarak, uydudan HD yayın yapan yabancı kanallara ulaşılabilir.
Türkiye'de ise Ayrıca Digiturk 2007 ortasında Lig Tv ile HD yayına başlayacağım dedi.
Ancak Show Tv, Kanal D, Star, Atv gibi kanalların HD olması artık kaç sene ister bilmiyorum.

3) Component bağlantı sadece renklerin daha iyi gösterilmesini sağlar; çözünürlüğü arttırması söz konusu değil. Ancak Scart'a göre bariz şekilde daha tatmin edici görüntü alırsınız.

4) Daha önce sayısız kere forumda dile getirdiğim gibi (bu konuda da yukarıda bahsettim)Tüplü Tv'nin daha iyi görüntü vermesi, tamamen yayın (sinyal) çözünürlüğüne bağlı.

O zaman şöylede diyebiliriz ki Türkiye'nin şu an ki koşullarında buyuk ekran lcd almak gereksiz (en azından 1024-768 çözünürlük ten buyukleri). Bu tvler ancak hd yayın tam anlamıyla geldiği zaman gerekli olacak gibi... Ben şimdi elimdeki tv ile ne yapayım hala netleştiremdim ancak verdiğiniz bilgiler gercekten olup bitenin farkına varmamı sağladı bunun için çok teşekkür ederim :) Onumde 2 secenek var gibi.. ya şu an digiturkten daha iyi bir goruntu elde etmek için 102 ekran lık bu tv yerine daha kucuk ekran bir lcd alacağım ya da onumuzdeki senelerde hd yayının gelmesini elimdeki bu tv ile "hadi oğlum dayan hd yolda" temmennileri ile bekleyeceğim

7623 Mesaj
2 Ocak 2007; 19:39:52 

quote:

O zaman şöylede diyebiliriz ki Türkiye'nin şu an ki koşullarında buyuk ekran lcd almak gereksiz (en azından 1024-768 çözünürlük ten buyukleri). Bu tvler ancak hd yayın tam anlamıyla geldiği zaman gerekli olacak gibi... Ben şimdi elimdeki tv ile ne yapayım hala netleştiremdim ancak verdiğiniz bilgiler gercekten olup bitenin farkına varmamı sağladı bunun için çok teşekkür ederim :) Onumde 2 secenek var gibi.. ya şu an digiturkten daha iyi bir goruntu elde etmek için 102 ekran lık bu tv yerine daha kucuk ekran bir lcd alacağım ya da onumuzdeki senelerde hd yayının gelmesini elimdeki bu tv ile "hadi oğlum dayan hd yolda" temmennileri ile bekleyeceğim

Öncelikle, Lcd Tv'lerde çözünürlük, Plazma Tv'lerde olduğu gibi 1024x768 olamıyor;
Hd Ready logosuna sahip olanlar (istisnası varsa bilmiyorum ama) 1366x768 oluyor (eski modellerde 1280x720 olanlar da var)

Eğer hiçbir HD yayın kaynağınız yoksa, Hd Ready özellikli Lcd Tv veya Plazma Tv alma kararını ben onaylamıyorum;
ancak daha az yer kapladığı için, daha estetik oldukları için tercih edilebilirler.

Bu arada, aslında o kadar da karamsar olmamak lazım.
Ben 37" Lcd Tv ile normal dvd izlediğim zaman, aldığım keyif büyük bir tüplü tv'ye göre çokd aha fazla; çünkü 4 kat büyük görüntü veriyor.

Ayrıca benim bugünlerde düşündüğüm gibi, doğrudan Lcd Tv'ye bağlamak üzere bir Home Theatre PC (media center gibi) kurularak ve digital bağlantı yapılarak, alınan kalite daha üst düzeylere çıkarılabilir.

Uzaklaştırılmış
2 Ocak 2007; 23:59:54 

bence bugün lcd yada plazma tv ye alamaya değer iki önemli sebep var

1) yeni nesil oyun konsolları

2) ve bu konsollar ile dvd film izlemek

bu iki sebep için bu tv leri tercih edenler zaten bir birini tekrarı uydu kanalları için izlemeye vakit bulamazlar

bence şuan için lcd yada plazma tv ileriye dönük almak en doğru seçim olur

7623 Mesaj
3 Ocak 2007; 0:17:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Cineos
bence bugün lcd yada plazma tv ye alamaya değer iki önemli sebep var

1) yeni nesil oyun konsolları
2) ve bu konsollar ile dvd film izlemek
bu iki sebep için bu tv leri tercih edenler zaten bir birini tekrarı uydu kanalları için izlemeye vakit bulamazlar

bence şuan için lcd yada plazma tv ileriye dönük almak en doğru seçim olur

İlk görüşlerinize katılıyorum; zaten ben de Lcd Tv'yi sadece Xbox360 olduğu için, biraz da meraktan almıştım.
Ayrıca orjina veya kaliteli çekim dvd filmler ile gayet kaliteli görüntü alıyorum (Philips 720sa'yı component ile bağladığımda, Xbox360 ile aynı kaliteyi alıyorum)

Ancak, bugünden geleceğe yönelik Lcd veya Plazma alınması taraftarı değilim.
Çünkü, asıl HD yayınları izleyebileceğiniz zaman, daha düşük fiyatla daha üst model ürünler alabileceksiniz.
Şimdiden milyarları kullanılmayacak özelliklere yatırmak; en azından bugünün üst modelini alacağım diye karşılığını gerçekten alamadığımız cihazlara bu bedelleri ödemek bana pek doğru gelmiyor.

49 Mesaj
4 Ocak 2007; 2:02:44 

daha önce sormustum ama cevaplayan olmadı sanırım bende 32'' v serisi kullanıyorum .sizler ekran formatı olarak ne kullanıyosunuz akıllı mı genis mi hangisi daha iyidir???

591 Mesaj
4 Ocak 2007; 19:39:30 

quote:

Orjinalden alıntı: umuthh

daha önce sormustum ama cevaplayan olmadı sanırım bende 32'' v serisi kullanıyorum .sizler ekran formatı olarak ne kullanıyosunuz akıllı mı genis mi hangisi daha iyidir???

Bence akıllı mod 4/3 yayınlarda daha iyi.

200 Mesaj
4 Ocak 2007; 19:41:23 

bence çok yakından izliyor,sorun bu

25 Mesaj
4 Ocak 2007; 23:40:13 

bende 1 ay önce 40S... serisini aldım. Almadan Önce 40U serisini daha ucuz diye tercih edecektim. Fakat bir yerde 2 sini yanyana gördüm ve aralarında çok bariz görüntü kalitesi vardı. 700 ytl fazla verip S serisini aldım. Seninde ikisini karşılaştırma imkanın olsaydı daha iyi anlardın. Sonuç itibarı ile TV de kullanılan chipset in de görüntü kalitesinde önemli etkisi var. Ki hepsinin kendine ait chipseti ve teknolojisi var. Olay sadece piksellerden ibaret değil... Tavsiyem, imkanın varsa benim gibi yap derim....

192 Mesaj
6 Ocak 2007; 17:59:10 

quote:

Orjinalden alıntı: mustul

bende 1 ay önce 40S... serisini aldım. Almadan Önce 40U serisini daha ucuz diye tercih edecektim. Fakat bir yerde 2 sini yanyana gördüm ve aralarında çok bariz görüntü kalitesi vardı. 700 ytl fazla verip S serisini aldım. Seninde ikisini karşılaştırma imkanın olsaydı daha iyi anlardın. Sonuç itibarı ile TV de kullanılan chipset in de görüntü kalitesinde önemli etkisi var. Ki hepsinin kendine ait chipseti ve teknolojisi var. Olay sadece piksellerden ibaret değil... Tavsiyem, imkanın varsa benim gibi yap derim....

Cevahirde ikisini kıyaslama imkanım oldu ancak bahsettiğiniz gibi TV de kullanılan chipset in bariz bir fark yaratmadığını gordum... Ufak bir fark varsada algılayamadım. Goruntuye hd bir yayın koyarak insanları buyulemeyide biliyorlar

3273 Mesaj
6 Ocak 2007; 21:33:06 

quote:

Orjinalden alıntı: .Taner.

591 Mesaj
7 Ocak 2007; 2:14:27 

Sony KDL-40U2000 ile KDL-40S2010 arasında görüntü olarak fark var bir miktar 40S2010 daha net gösteriyor birde menüleri farklı 40S2010 da daha ayrıntılı görüntü ayarları var.

215 Mesaj
17 Ocak 2007; 14:04:14 

şu sıralar ciddi şekilde bravia 40s2010 ve 40u2000 modellerini inceliyorum ve 40s2010 modelini hem tipi hemde görüntü anlamında çok beğeniyorum... ama bende digitürk veya kabloludan izliycem acaba yorumlar nedir hiç değmezmi dersiniz

SAMSUNG LE40R71B LCD
OPEL ASTRA 1.6 NJOY EASYTRONİC 2005

192 Mesaj
18 Ocak 2007; 13:40:26 

İzleyeceğin yayın tvyi satın alacağın dukkanlardaki goruntuyle pek örtüşmeyecek. Onlar yüksek cozunurluklu yayınları gosterirlerken bu goruntu kalitesi digiturk ile bozulmakta...

25 Mesaj
26 Ocak 2007; 8:40:44 

Benim 1,5 ay önce aldığım 40S... serisinde sonradan 6 adet piksel hatası çıktı. Bu da yetmezmiş gibi panelde arızalandı. Servis paneli değiştircez dedi. Ürün değişimine gitmediler o kadar ısrar etttiğim halde ve milyarlar verdiğim ürünün ilk aydan arızaya düşmesini de önemsemediler. İşin daha da garip olanı Vestelde çalışan mühendis arkadaşın panel değişiminin servis ortamında yapılamayacağını özellikle belirtmesi. Durum bu arkadaşlar. Marka aynı olunca benzer durumları yaşama ihtimaliniz var gibime geliyor. Bende şuan ne yapacağımı şaşırmış durumdayım

591 Mesaj
26 Ocak 2007; 11:13:49 

Geşmiş olsun arkadaşım bence durumu müşteri hizmetlerine bildirin hakkınızı arayın belki bir faydası olur 6 ölü pixel zaten değişim yapmak için yeterli bir neden.

76 Mesaj
16 Nisan 2007; 21:40:05 

Arkadaşlar sayfayı okudum bu işlere hakim kişiler var.Peşin fiyatına 2.000 Ytl yi geçmiyecek LCD bir tv alacağım bugün bir kaç yere baktım.samsung sony ve philips üçünün arasında kaldım.Bana önerebileceğiniz dediğim peşin fiyata uygun ve memnun kalınmış tv önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden tşk ederim

826 Mesaj
16 Nisan 2007; 23:22:38 

Cumartesi günü doğubankta turlarken tesadüfen dükkanın birinde uydudan at yarışı olan kanal gösteriliyordu. Malesef milyarlar dökülen lcd tvler atların ayaklarını doğru düzgün göstermeyi beceremezken 300 liralık en dandiğinden crt tv cam gibi bir görüntü ile karşılarında duruyordu.

Bir kez daha kullanamayacağımız bir teknolojiye para akıtmanın ne kadar gereksiz olduğunu kendi gözlerimle gördüm, sırf duvara tv asmak için o kadar parayı vermek bence yanlış...

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Televizyonlar » "Sony Bravia Lcd"de görüntü kalitesi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.422