Şimdi Ara

40-50 adet power led i sırasıyla yakmak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

40-50 adet power ledim var.
    hepsi sırasıyla tek tek yanacak şeklide bir alana belirli aralıklarla dizmek istiyorum.
    Yani ilk sıradaki 10 sn yanacak ve sönecek daha sonra 2. sıradaki led 10 sn yanacak ve sönecek..iböyle böyle tüm hepsi sırasıyla gidecek..
    pic ile hazır bir devre aldım ancak bunları sırasıyla devam ettiriyor. 10 uncu led bittimi diğer 10 lu devreye aktaramıyorum.
    bir yol gösterin bu tarz bir işi naısl yapabilirim.
    Elektronik bilgim zayıf-orta diyebilirim.
    programlama bilgim orta - üst seviyede.
    Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• 10led yerine 2 devre devreye girip o calissa yani 2 devrenin 1. ledi 10. Ledd oacak sekilde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • söylediğiniz mümkün mü bilmiyorum ama ondan önce şöyle bir problem var...
    ilk devre 10 u tamamlayıp tekrar başa dönüyor malesef. aldığım pic li devre hazırdı...
  • Merhaba @Sonus,

Pic serisi mikroişlemcilere program yükleyebilecek bilgiye sahipseniz sizin için PBP ile basit bir program yazabilirim.

Saygılar.
  • Sonus kullanıcısına yanıt
    Bir pic i asenkron sayıcı olarak programlayıp pic in port çıkışlarına multiplexer entegresi bağla. Böyleve pic ten aldığın binary sayı değeri neyse multiplex entegresinde o sayıya denk gelen çıkış aktif olur. Örneğin; pic çıkışı 0001 olduğunda multiplex entegresinin 1 nolu çıkışı aktif olur. 1111 olduğunda 15 nolu çıkışı aktif olur. Bu şekilde yapabilirsin. Detaylı bilgi için pic ile dot matrix display sürme devrelerini inceleyebilirsin.

Diğer bir yöntem ise port çoğaltma entegreleri ile pic in çıkış port sayısını çoğaltıp pic çıkışlarını sırasıyla aktif edebilirsin.

Mümkün olduğunca yardım etmeye çalışırım...
  • @sine wave
    Hocam öncelikle çok teşekkürler.
    Mikroişlemciye aktarabilirim yazılımı. Sizin için zahmetli bir iş olmayacaksa iletişim kurmak isterim.
    Ancak öncesinde devresini tasarlamak gerekli..
    Onun için destek alacağım tanıdığım yok ancak belirli bir aşama katettim sayılır.

@osmanertomac

Hocam yardımınız için çok teşekkür ederim.
    Bir kaç elektronik forumuna daha yazmıştım oradan da piclerin 13 ve 1 inci bacaklarını birleştirip 8 nolu bacaklardan 555 ile timer eklememi önerdiler.
    Hatta önerdikleri entegre yazılıma dahi ihtiyaç duymuyordu.
    Tek ihtiyaç 1w power ledi çalıştırması için ulp gibi virşey yazmışlardı onu kullanmak gerekiyormuş.
    Sizlerde desteklerinizi esirgemezseniz çok memnun olurum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba @Sonus,

Çizdiğiniz devreyi PM yoluyla bana ulaştırırsanız programı yazabilirim.

Saygılar.
  • Aslında 5 ad. 4017 sürerek sonuç alınır ama tek eksiği her 4017 son sürülen pininin aktif kalması giderilirse.Ekleyeceğim resimde çizdiğim devre örneği gibi.Bu devrede 4017'lerin resetleri kaldırılırsa 30 ad. ledi seri yakabilir ama devamlı 3 led yanık kalarak kayıyor.Ben örnek olarak çizmeye çalıştığımdan her 4017'ye reset attım.
    Bu teknikle 50 değil 100 led seri sürülebilir.Ama sürülen led sayısı 50 olursa devamlı 5 led yanarak kayar,100 led olursa 10 led yanarak kayar.Resimde resetsiz hesaplandığında 30 ledi sürebiliriz ama 3 led yanarak kayıyor.

Olsun 5 led yanarak kaysın derseniz ISIS çizimini,dosyasını paylaşabilirim.
    Not=Ben kısa yollu göstermek adına ledleri 4017 ile direk sürdüm.4017'nin gücü power lede yetmeyeceğinden önce transistör yada düşük güçlü mosfet sürülmeli.Yani 5 led yanarak kaymasına tamam olsun derseniz zaten ben transistörlü yapacağım.
    Bu arada 4017'nin son aktif pinini deaktif edebilme tekniği çözülebilirse aynen 50 led birerli sırasıyla sürülebilir.
     40-50 adet power led i sırasıyla yakmak ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.