Şimdi Ara

Sicim Teorisi - Paralel Evrenler - 11. Boyut - SolucanDelikleri -- Muhteşem bir belgesel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
4
Favori
19.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu topicin açılış nedeni hayatımda izlediğim en güzel belgesellerden biri :

Elegant Universe

izlemeyeniniz varsa kaçırmasın, hatta ingilizcenize güvenemiyorsanız bile izleyin animasyonlar harika ve dili de o kadar ağır değil. sitede belgeselin transkriptine de ulaşabilirsiniz.

Bu topicte belgesel ekseninde sicim teorisini konuşalım

Sicim Teorisi - Paralel Evrenler - 11. Boyut - SolucanDelikleri -- Muhteşem bir belgesel

-------------------------------------------------------

Sicim teorisi ya da M teorisi fizikte süregelen herşeyin teorisine ulaşma çabalarının şimdilik tek meyvesi.

Kütleçekimi, elektromanyetik kuvvet , güçlü ve zayıf nükleer kuvveti, yani evrendeki 4 temel kuvveti birlikte açıklayabilen tek teori. Rakip standart model teorisi ise sadece son üçünü birlikte açıklayabiliyordu.

Standart modele göre evren noktasal parçacıklardan oluşur.
    Sicim Teorisine göre ise evren bizim göremediğimiz 6 boyutta titreşen sicimlerden oluşuyor.

belgeselde diğer boyutları anlatan çok güzel animasyonlar var.

işte bu teoriye göre bizim evrenimiz 11 boyutlu bir üst düzlemde süzülen 3+1 boyutlu bir zardan ibaret,
    bizim dışımızda birçok paralel evren var.
    Hatta diğer paralel evrenlerle nasıl haberleşebileceğimize dair yöntemler bile önerilmiş,

teoriye göre kütleçekimi kuvvetinin diğer kuvvetlere nazaran bu kadar zayıf olmasının (mesela yerçekimini yenip yerden taşı kaldırabiliyoruz) nedeni etkisinin bizim evrenimizi (zarı) terkedip 11 boyutlu üst evrende dağılması.
    işte eğer bu dağılan yerçekimi sinyallerine akıllı bir form verebilirsek , mesela dünya'nın kralı olduğumuz paralel evrendeki ikizimiz ile konuşabiliriz!

belgeselde evrendeki solucan deliklerine ve karadeliklere de değinilmiş. bildiğiniz gibi solucan delikleri evrendeki kestirme yollar, mesela böyle bir delikle bir anda evrenin diğer ucuna gidebilirsiniz.

bilim kurgu gibi duruyor değil mi?
    ama bilim kurgu değil, şu an dünya'nın önde gelen üniversitelerindeki teorik fizikçilerin önemli bir kısmı bu teoriyi destekliyor, binlerce bilim adamı bu teori üzerinde çalışıyor.

Edit:

@Feylesof sağolsun aşağıya yazmış, hemen görülsün diye buraya alıyorum.
    quote:

Sonunda görüntü kalitesi içime sinen bir versiyon buldum.
    Emule'de aratırsanız karşınıza çıkan sonuçlardan şu videoların kalitesi tatmin edici:

The.Elegant.Universe.-.Part.1.(XViD,.DVDRiP.By.Mikka) ---474 MB
    The Elegant Universe - Disc 02 (Xvid, Dvdrip By Mikka) ---459 MB
    The Elegant Universe - Disc 3 (Xvid, Dvdrip By Mikka) ---503 MB

@redstrom da altyazı linkini vermiş:
    http://www.divxplanet.com/sub/s/66045/The-Elegant-Universe.html

E daha ne bekliyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vese -- 5 Temmuz 2007; 17:11:30 >

• ingilizceme güvenemiyorum ama görsellikte yeticek sanırım
  • quote:

Orjinalden alıntı: oktrates

ingilizceme güvenemiyorum ama görsellikte yeticek sanırım

mesela "A new Picture of Gravity" bölümünde, yer çekimini uzay-zamanın bükülmesiyle açıklayan animasyonlar bence çok öğretici, daha sonra da bu teoriye göre güneş bir anda yokolursa gezegenlere ne olduğunu göstermiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vese -- 26 Aralık 2006; 15:32:49 >
  • Çok güzel bir paylaşım olmuş. Muhtemelen kuantum mekaniği ve görelililiği bu teoriler sayesinde birleştirebilmek ve evrene daha genel bir bakış açısıyla bakabilmek mümkün olacaktır diye ümit ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: vese

quote:

mesela "A new Picture of Gravity" bölümünde, yer çekimini uzay-zamanın bükülmesiyle açıklayan animasyonlar bence çok öğretici, daha sonra da bu teoriye göre güneş bir anda yokolursa gezegenlere ne olduğunu göstermiş.

bilim kurgu gibi gerçektende süper bişi.. bilgi için teşkler.
  • quote:

quote:

quote:

İşin daha güzeli bu bilimin ta kendisi, yani bilim kurgu da değil. Aslında bilim çok zevkli ve güzel bir uğraştır.

• quote:

Orjinalden alıntı: mfiz

quote:

quote:

quote:

İşin daha güzeli bu bilimin ta kendisi, yani bilim kurgu da değil. Aslında bilim çok zevkli ve güzel bir uğraştır.

evet öyle bilim insanı hep düşündürür ve hep şaşırtır.ingilizcem çok iii değil ama çok güzel bi belgesel

• quote:

O kısım benim de çok hoşuma gitmişti. Kütle çekimi gibi bir kavramın bile ışıktan hızlı olmaması çok ilginç bir olay. İnsanın "kütle çekiminin hızı mı olur yahu?" diyesi geliyor ama hakkaten mantıklı bir açıklaması var.

Off, imrendirdin şimdi vese. İşin gücün yoksa otur, baştan izle şimdi Zaten 3. bölümünü henüz izlememiştim, bahanem oldu şimdi

• Paylaşım için teşekkürler @vese.

Yalnız benim birkaç sorum olacak bu paralel evrenler hakkında.

quote:

teoriye göre yerçekimi kuvvetinin diğer kuvvetlere nazaran bu kadar zayıf olmasının nedeni etkisinin bizim evrenimizi (zarı) terkedip 11 boyutlu üst evrende dağılması.işte eğer bu dağılan yerçekimi sinyallerine akıllı bir form verebilirsek , mesela dünya'nın kralı olduğumuz paralel evrendeki ikizimiz ile konuşabiliriz!

Evrende bir ikizimizin olduğu düşüncesi tamamen bilimsel bir görüşe mi dayanıyor yoksa bu sadece bir yorum mu? Evrende bir ikizimiz var ise neden bu ikiz kardeş farklı bir işle meşgul olsun ki?

Ayrıca burada kullanılan "ikiz" kavramı da iyice bir irdelenmeli. Biyolojik bakış açısına göre yansıtılan bir ikizlik durumu olmasa gerek. Atomların kopyası anlamında mı yoksa?

Filmleri izleyemiyorum teknik bir sorun var işletim sistemimde. Şu an için -oldukça basit bir dille- bu konuda bilgi sunarsan sevinirim.

• quote:

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Muhtemelen kuantum mekaniği ve görelililiği bu teoriler sayesinde birleştirebilmek ve evrene daha genel bir bakış açısıyla bakabilmek mümkün olacaktır diye ümit ederim

THEORY OF EVERYTHING !

Ne iddialı bir sözdür o ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81
    O kısım benim de çok hoşuma gitmişti. Kütle çekimi gibi bir kavramın bile ışıktan hızlı olmaması çok ilginç bir olay. İnsanın "kütle çekiminin hızı mı olur yahu?" diyesi geliyor ama hakkaten mantıklı bir açıklaması var.

Off, imrendirdin şimdi vese. İşin gücün yoksa otur, baştan izle şimdi Zaten 3. bölümünü henüz izlememiştim, bahanem oldu şimdi

valla ben dayanamadım uykunun bastırmasına rağmen geçen gece bitirdim, hatta tam anlayamadığım bazı yerleri traskriptten okudum.

genelde zaten parçacık fiziğinin matematiği çok ağırdır, fizik öğrencilerinin en iyi dilimi bu alana yönelebilir.

11 boyutlu matematik nasıl bir şeydir onu tahmin bile edemiyorum ama en azından bir gün 4 boyutun (uzay+zaman) bükülmesi matematiksel olarak nasıl bir şeydir bunu anlayabileceğimi umut ediyorum, belgeseldeki animasyon sadece 3+1 in 2+1e benzetildiği bir analoji.

• evrende başka bir ikizimin olduğu ve başka zamana geçişin olacağına inanmayanlardanım.. özellikle zamanda yolculuk; öyle bir şey olsa idi şuan m.s 10 000 den arkadaşlarla sohbet ediyor olurduk. süre kısıtlı derseniz 250 000 den. zamanın geri dönüşümüne mutlak varlığın kontrolü ve istemesi dışında ulaşmak mümkün değil. normal şartlar altında evrende başka bir yere kısa zamanda delikler aracılığıyla gidilemeyeceğini de düşünüyorum.
  • @trackfind500

ben de çok bilgili sayılmam ama elimden geldiğince anlatayım.

evrenimizin 11 boyutlu üst evrende salınan 3+1 boyutlu bir zar olduğunu söylemiştim.
    bu zar lafı da şurdan geliyor. nasıl bizim 3 boyutlu evrenimizde 2 boyutlu zarlar var, yani derinliği çok az. aslında bizim evrenimizin de çok ince olduğundan dolayı göremediğimiz 6 boyutu daha var.

neyse yani bu şekilde aslında bizimki gibi başka evrenler de olduğu sonucuna varıyoruz.

bir de şöyle bir tez var, her karar aşamasındaki tüm olasılıklar bir paralel evrende gerçekleşir.
    yani benim burada zarım 6-6 geldi ama diğer bir paralel evrende de 2-1 geldi,
    buna göre tüm olasılıklar paralel evrenlerde gerçekleşiyor,
    buna göre bir paralel evrende de ben dünyanın kralı oluyorum.

tabi bunlar ispatlanmış şeyler değil, ama matematiksel olarak tutarlı (ymış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vese -- 26 Aralık 2006; 16:45:28 >
  • ekşisözlükten 2 alıntı :

evren her karar asamasinda degil, zamanin sonsuz kucuk biriminde sonsuz sayida parcaya ayrilir. sizin karar vermis ya da vermemis olmaniz bu evrenlerin olusmasini ya da var olmasini etkilemez. yeni evrenler yaratamaz ya da yok edemezsiniz, onlar her zaman oradadir, varliklarindan haberiniz olup olmamasi bu gercegi degistirmez. verdiginiz kararlar sadece sizin bulunacaginiz evren hakkinda yapmis oldugunuz bir secimdir. hakkinda teoriler uretilen zaman ve gerceklik makinalari da bu evrenler arasinda gecis yapmanizi saglayacak araclardan baska bir sey degildir.bu nedenle ornegin birisi gecmise giderek buyuk dedenizi oldurdugunde sizin de yok olmaniz gerekir seklinde bir kuram gecerliligini kaybeder. cunku o kisi (bay x diyelim) bazi gercekliklerde dedenizi oldurmeyi basarmis, bazilarinda da basaramamistir. ve siz su anda burada oldugunuza gore bay x'in basarisiz oldugu bir evrene aitsiniz. bu nedenle endise etmenize,paranoyak olmaniza gerek yoktur.

[yani geleceğe dönüş filminde geçmişe dönüp olayları etkileyen velet aslında yeni bir paralel evreni etkilemiş oluyor, daha önce bulunduğu evren ise normal seyrine devam ediyor, vese]

----------------------------------

şöyle de düşünebiliriz;

belki her canlı için sonsuz olasıklardan oluşan sonsuz tane paralel evren mevcut,
    yapmamız gereken sadece seçim yapmak. o seçimler sonsuz sayıdaki daha önceden tanımlanmış paralel evrenler arasında zıplamamızı sağlıyor.
    misal o son sigarayı içmeyip bırakırsak kanser olmayıp hayatımızı sürdürücez başka bir paralel evrende, ama bırakmazsak o evrende kanser olup ölücez.
    tabi hayatımızdaki bütün seçimlerin daha önceden planlanmış olmuş olasılığı hayli ütopik. biraz kaderci biraz da realist bir teori bu.
    eğer bütün yapacağımız seçimler önceden biliniyorsa ve bu senaryolara göre paralel evrenler mevcut ise birgün zaman makinasını icad edip
    zamanda ileri geri gidip oratalığın a..na koyma ihtimalimiz senaryosuna da bir paralel evren mevcuttur. ve sanırım zamanda yolculuksadece ve sadece
    bütün olasılıkların daha önceden yazılmış olması ile mümkün olabilir. biz de sadece yapmış olduğumuz seçimler ile o senaryolardan hangisinde olmak istediğimizi belirleriz.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=paralel+evrenler+kurami

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vese -- 26 Aralık 2006; 16:58:58 >

• quote:

Orjinalden alıntı: wineleven
    normal şartlar altında evrende başka bir yere kısa zamanda delikler aracılığıyla gidilemeyeceğini de düşünüyorum.

einstein öyle düşünmüyor ama, kime inansak ?
  • quote:

@trackfind500

ben de çok bilgili sayılmam ama elimden geldiğince anlatayım.

evrenimizin 11 boyutlu üst evrende salınan 3+1 boyutlu bir zar olduğunu söylemiştim.
    bu zar lafı da şurdan geliyor. nasıl bizim 3 boyutlu evrenimizde 2 boyutlu zarlar var, yani derinliği çok az. aslında bizim evrenimizin de çok ince olduğundan dolayı göremediğimiz 6 boyutu daha var.

neyse yani bu şekilde aslında bizimki gibi başka evrenler de olduğu sonucuna varıyoruz.

bir de şöyle bir tez var, her karar aşamasındaki tüm olasılıklar bir paralel evrende gerçekleşir.
    yani benim burada zarım 6-6 geldi ama diğer bir paralel evrende de 2-1 geldi,
    buna göre tüm olasılıklar paralel evrenlerde gerçekleşiyor,
    buna göre bir paralel evrende de ben dünyanın kralı oluyorum.

tabi bunlar ispatlanmış şeyler değil, ama matematiksel olarak tutarlı (ymış)

Bilgiler için teşekkürler. Bu durum bilim kurgu filmlerine ilham verecek türde. Varsayalım ki 6 boyut daha var. Bunların herbirinde ayrı bir trackfind500 yaşıyor. Acaba trackfind500 herhangi bir boyutta öldüğünde diğer kopya bunun farkına varıyor mu? Ya da tüm evrenlerdeki trackfind500 ler öldüğünde ne olur?

Peki paralel evrenler arasında iletişim kurabilseydik neler yaşanırdı? 5. paralelde kral olan ikizimin bu dünyada bana hiçbir yararı dokunamazdı. Onun evreni başka benim ki başka. Hem o kral bizde Cumhurbaşkanı var.

quote:

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Muhtemelen kuantum mekaniği ve görelililiği bu teoriler sayesinde birleştirebilmek ve evrene daha genel bir bakış açısıyla bakabilmek mümkün olacaktır diye ümit ederim

Transcriptten bir alıntı:

WALTER H.G. LEWIN: The laws in the quantum world are very different from the laws that we are used to. Our daily experiences are totally different from anything that you would see in the quantum world. The quantum world is crazy. It's probably the best way to put it: it's a crazy world.

Sence kuantum dünyası neden çılgın diye nitelenmiş?

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: wineleven
    normal şartlar altında evrende başka bir yere kısa zamanda delikler aracılığıyla gidilemeyeceğini de düşünüyorum.

einstein öyle düşünmüyor ama, kime inansak ?

bana inanma.
  • Konuyla pek alakalı değil ama,bu paralel evrenlerle ilgili jet lee nin the one isimli bir filmi vardı,aklıma konuyu görünce o geldi biranda.
    bir çok paralel evren vardı,ve bu paralel evrende her insanın değişik vesiyonu yaşamaktaydı,amaç tüm evrende tek kalabilmek ve bütün versiyonların gücüne sahip olabilmek için hepsinin teker teker öldürülmesi gerekiyordu.
    Piskopat katilimiz hatta 123 evrende ki diğer bütün versiyonlarını öldürüp en son 124.cü versiyonuyla kapışmıştı.
  • zamanda yolculuk diye bir şey olacağına ben de pek ihtimal vermiyorum.
    geçmişe gidebilme durumu olsaydı. mutlaka gelecekten gelenler olacaktı. yani bu kesin birşey. gelecekten gelen olmadığına göre, geçmişe gitme diye bi durum da yok. ayrıca zaman diye bağımsız bi kavram yok ki, bi de yolculuğu olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacrima -- 26 Aralık 2006; 17:51:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: rashamon

Konuyla pek alakalı değil ama,bu paralel evrenlerle ilgili jet lee nin the one isimli bir filmi vardı,aklıma konuyu görünce o geldi biranda.
    bir çok paralel evren vardı,ve bu paralel evrende her insanın değişik vesiyonu yaşamaktaydı,amaç tüm evrende tek kalabilmek ve bütün versiyonların gücüne sahip olabilmek için hepsinin teker teker öldürülmesi gerekiyordu.
    Piskopat katilimiz hatta 123 evrende ki diğer bütün versiyonlarını öldürüp en son 124.cü versiyonuyla kapışmıştı.

İzlemiştim bu filmi. Demek ki paralel evrenlere gönderme yapmış.

Ayrıca @vese'nin verdiği adresteki transcript te gerçekten çok çarpıcı bilgiler var. Basit bir anlatımı da var gerçekten. Kuantum teorisinden bahsetmişler. Anladığım kadarıyla bu teori oldukça eğlenceli. Atomaltı yapılar Einstein'ın daha önce belirttiği gibi belirgin ve tahmin edilebilir değil kuantuma göre. Atomaltı dünyadaki her hareket tam bir şans eseriyken bunu gündelik hayatımızda pek hissedemiyoruz. Tıpkı dünyanın dönmesi gibi bir şey olsa gerek. Dünya dönüyor ama bizler hissedemiyoruz. Bizler de atomlardan oluşuyoruz ve her hareket zerremiz bir kumar. Ama ortaya öyle bir paradoks çıkıyor ki evlere şenlik. Bizleri oluşturan atomların, partiküllerin vb. bir kumar masasında olduğunu kumar masasındaki iskambillerden oluşan partikul yığınları (insanlar) söylüyor. Şans şansı izah ediyor diğer bir deyişle

Ayrıca kuantuma göre mikro alemin yapısı incelendiğinde neden hala duvarların içerisinden geçemediğimiz tartışılıyor.(?) Sanıyorum X-Men filmi de kuantum mekaniğinin belli yerlerine gönderme yapan bir film. Daha önce aklıma gelmemişti böyle bir şey ancak bu konularda bilgi edindikçe insan zihninde çok farklı değişimler oluşuyor.

Ayrıca hepimiz bazı şeyleri merak ederiz. Mesela bir cama fener tutulduğunda ışığın cam içerisinden geçtiği görülüyor. Ama insanın nefesi camın karşı tarafına geçemiyor. Neden? Ya da bir akvaryuma baktığımızı düşünelim. Bizler akvaryum içerisindeki balıkları nasıl oluyor da görebiliyoruz? Cam, görüntüyü neden engellemiyor? Benim nefesimi ve ellerimi engelleyen cam, görüntüyü neden engelleyemiyor? Çünkü cam şeffaftır diyenleri duyar gibiyim. Ama şeffaflık nedir ki? Şeffaf olmak bir maddenin somut yapısını değiştirmek demek midir? Camın ardından gördüdüğümüz balıkların beynimizde yorumlanan elektrik sinyalleri ile cam olmadan doğrudan bakılan bir balıktan gelen görüntünün yorumlanan elektrik sinyalleri arasında bir fark var mı? Cam ardındaki balıklar gerçek midir? Fenerin ışığı 1 cm kalınlığında bir çelikğin içinden geçemiyor da 10 cm kalınlığındaki bir camın içinden geçebiliyor? Neden? Aslında tüm bu soruların bildiğimiz fizik dünyasında basit birer cevabı vardır ama kuantum dünyasına göre bırakın fenerdeki ışığı insanların bile duvarlardan geçebilmesi mümkün olabilir. Ama kumar masasındaki atomlar her nedense kendilerine bir görev edinmişler ve bildikleri yoldan şaşmıyorlar. Bu konuda öğrenilecek çok şey var desenize. Hem kim istemez ki bir otobüsün üzerimize geldiğinde içimizden geçip gitmesini.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.