Şimdi Ara

HAMDİ AKIN KİMDİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
9.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Fenerbahçe Adına Teşvik Primi Veren Şahıs Futbolun Başına Getiriliyor!

UEFA'nin futbol ve siyasetin birbirine girmesi karşısındaki hassasiyetine rağmen ülkemizde her zaman olduğu gibi ilginç şeyler oluyor. Basında yer alan haberlere göre, rutin işlerinden birisiymiş gibi Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım ile sık sık (özellikle Fenerbahçe'nin mağlup olduğu maçlardan sonra) görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankaraspor'un perde arkasındaki başkanı ve AKP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ve ligi iki takımla temsil eden Kayseri'nin AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile görüşerek Futbol Federasyonu Başkanı'na karşı harekete geçti. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in bir süredir devam eden telkinleri ve çalışmaları doğrultusunda da bazı klüplerin Ulusoy'dan desteklerini çektikleri söyleniyor. Haber kaynaklarına göre Haluk Ulusoy'un siyasi müdahele ile gönderilmesi durumunda başkanlık koltuğuna Hamdi Akın'in oturtulacağı söyleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/5628371.asp?gid=53

Öncelikle bahsi edilen Hamdi Akın'in kim olduğuna bir bakalım. Eğer, Hamdi Akın kim derseniz, birkaç yıl önce teşvik primlerinde adı geçerken "Aziz Yıldırım beni arayarak bu parayı vermemi istedi. Ben de götürüp teslim ettim" diyebilen ve bu demeci yalanlanmayan, Murat Ülker'le beraber locadan Fenerbahçe maçlarını izleyen Fenerbahçeli eski bir yönetici olduğunu hatırlatalim. Hep beraber yakın tarihimize bir bakalım:

İşte o yönetici

VATAN, A.Gücü'ne 300 bin $ teşvik primi yollayan F.Bahçeli'yi buldu: 2000-2001 sezonunda G.Saray'ı yenmesi için A.Gücü'ne teşvik yolladığı öne sürülen isim ünlü işadamı Hamdi Akın çıktı. Akın 'Biz her konuda başkanın talimatlarını uyguladık' dedi
    26.07.2006

Önce hikayenin başını hatırlayalım... 19 Temmuz'daki VATAN Spor'un manşetinde, Ersun Yanal'ın ağzından şu haber vardı:

"2000-2001 sezonundaki G.Saray-AGücü maçından sonra, bir taksi şoförü takımın malzemecisine "Bunu size F.Bahçeli yönetici ... yolladı" diyerek bir çanta bıraktı. Biz maçı 2-1 kazandığımız için F.Bahçe şampiyonluk yolunda büyük avantaj sağlamıştı. Çantayı açtık, içinden tam 300 bin dolar teşvik primi çıktı. Bu parayı oyunculara ve kulüp çalışanlarına eşit bir biçimde dağıttım."

O haberde F.Bahçeli yöneticinin kim olduğunu yazmadık, çünkü araştırmalarımız devam ediyordu. Ve sonuçta bütün izler, bizi o dönemde F.Bahçe Asbaşkanlığı'nı yapan ünlü işadamı Hamdi Akın'a götürdü

Ve Hamdi Akın konuştu
    Bu konuda oluşan şüpheleri bizzat AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın'a aktardık. Önce "Söz konusu haberinizi takip ettim. İsterseniz bu konuda cevap vermeme hakkımı kullanayım" diyen Hamdi Akın, "Ama o dönemdeki yönetici arkadaşlarınızdan bazıları, bu parayı sizin gönderdiğinizi teyit etti" bilgisini alınca şu mesajları verdi:

"Türk futbolunda teşvik primi diye bir olgu var. Maalesef Türk Ceza Hukuku'nda ve federasyon yönetmeliklerinde teşvik primi için bir yaptırım yok. Hemen her sezon sonu küme düşme potası ve şampiyonluk yarışında benzer hadiseler yaşanıyor. Burada en önemli nokta şudur: FBahce başkanlık sistemiyle yönetilir. Basan da, başarısızlık da, böyle bir organizasyon konusunda herhangi bir şüphe de yönetim kurulu başkanına sorulmalıdır. Çünkü her yönetici, başkanın talimatıyla hareket etmekle yükümlüdür. Biz de o dönemde, başkanımızın istediği doğrultuda hareket ettik."

Şimdi ne olacak?
    Bu 'imalı' sözlerle bize göre 2000-2001 sezonunun şampiyonluk yarışını etkileyen bir teşvik primi üçgeninin son kenarı da tamamlandı. Parayı verdiğini reddetmeyen o dönemki F.Bahçe Asbaşkanı Hamdi Akın... Parayı alan A.Gücü futbolcuları... Parayı dağıtan o dönemki A.Gücü Teknik Direktörü Ersun Yanal... Bakalım bundan sonra ne olacak?

Haber: Tayfun BAYINDIR

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=26.07.2006&Newsid=82785&Categoryid=15

Futbol Federasyonu Genel Kurulu öncesinde Haluk Ulusoy muhaliflerinin başkanlık için desteklediği Hamdi Akın da teklife sıcak bakıyor.

Teşvik söylentisi
    Bakan M.Ali Şahin'in, "Seçime gidilmezse, yetkimi kullanacağım" açıklaması üzerine artık yapılması kaçınılmaz görünen federasyon başkanlığı seçiminde, Ulusoy muhaliflerinin birleştiği isim Hamdi Akın oldu. Akın'ın da başkanlık teklifine sıcak baktığı kaydedildi. Ancak Akın'ın 2001 yılındaki Galatasaray-Ankaragücü maçında dağıtıldığı iddia edilen 500 bin dolarlık teşvik primiyle ilgili olarak bir gazetede, "Fenerbahçe başkanlık sistemiyle yönetilir. Aziz Yıldırım beni arayarak bu parayı vermemi istedi. Ben de götürüp teslim ettim" demeci kendisi tarafından tekzip edilmemişti.

Sıkıntı olabilir
    Sadece Fenerbahçe internet sitesinde Hamdi Akın'ın ağzından bir yalanlama yayınlanmıştı. Seçim sürecinde eğer bir muhalefet olursa, bu konunun muhalifler tarafından işlenecek olması, Akın'ın en büyük başağrısı olarak gözüküyor. Diğer yandan Haluk Ulusoy'a muhalif olsalar bile onunla düzeyli arkadaşlıkları bulunan kişilerin imza toplamak yerine kendisini ikna etmeyi deneyecekleri öğrenildi. Geçen seçimde Ulusoy'u destekleyen Melih Gökçek'in Haluk Ulusoy'un hırpalanmadan genel kurul kararını kendisinin alması için ikna etmek üzere Istanbul'a geleceği bildirildi.

http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=2551

http://www.superspor.com/detail.php?Type=1&kategori=29&go=44156

Bütün bu teşvik primi açıklamalarından sonra neler olduğunu da hatırlatalım isterseniz. Ne bir soruşturma açıldı, ne Fenerbahçe, ne Aziz Yıldırım, ne Hamdi Akın, ne Ankaragücü yöneticileri ceza aldı. Tek ceza gören gerçeği açıkladığı için futbol hayatı sona eren ve tehditler alan futbolcu Cafer oldu! Medya her zaman yaptığı gibi Fenerbahçe'nin şike ve teşvik rezaletlerinde sesini kesti ve haber müdürleri ve köşe kapıcı şahıslar yeni model Passat'larını beklemeye başladı.

Fanatik Fenerbahçeli Başbakanımız ve çevresi, futbola müdahele etmek ve Fenerbahçe'nin istediği şekilde at koşturmasına fırsat verecek bir ortam yaratmaktan başka bir sonucu olmayan ve başta Aziz Yıldırım olmak üzere Fenerbahçe yöneticilerinin isteği ile ve Türk futbolunun içine dinamit yerleştirecek şekilde, teşvik primi verdiğini ve bunu Aziz Yıldırım'in isteği doğrultusunda yaptığını itiraf edebilen birisini bile başkan adayı gösterebilme cesaretinde bulunabilmektedir!

Siyasi iktidar futbola açık olarak müdahele etmekte ve amaçına ulaşmak için klüpler ve yöneticiler üzerinde baskı yapmaktadır. Bakan Mehmet Ali Şahin daha seçim sonuçlarının ertesinde "Federasyon başkanı üniversite mezunu olmalı, mahkemeyi yadırgadım" açıklaması ile Türk futboluna siyasi müdahale olacağını itiraf etmişti.

Ulusoy'a desteğini devam ettiren Denizlispor'un geçen sezon başına gelenleri düşününce bazı klüplerin nasıl baskı altında kaldığını anlayabiliyoruz. Hatırlayacağınız gibi Denizlispor delegelerinin seçimlerde Haluk Ulusoy'u tercih etmesinden sonra tesadüfen aynı zamanda AKP'li Denizli Belediyesi Denizlispor'a maddi kaynak aktarılması amaçıyla baştırılan ve 2 milyon YTL'lık kısmı Denizli Belediyesi'ne verilen pulları iade etmiş Denizlispor'un hizmet binasının boşaltılması kararını almıştı.

Denizli'ye pul parasını çok gördüler!

Denizlispor yönetim kurulu tarafından kulübe maddi gelir sağlanması amacıyla bastırılan ve Denizli Belediyesi'ne verilen 2 milyon YTL tutarındaki bağış pullarının satılmaması üzerine belediyedeki pullar geri alındı.

26 Ocak 2006, 13:37

Denizlispor eski Başkanı Zafer Katrancı'nın kamuoyundan bekledikleri desteği bulamamalarını ileri sürerek olağanüstü kongre kararı alması ve kongrede Ali İpek'in başkanlığa gelmesinin ardından başlatılan çalışmalar sonuçsuz kalmaya başladı. Denizlispor yönetim kurulu tarafından maddi gelir sağlanması için bastırılan 3 milyon YTL tutarındaki yardım pullarından 1 milyon YTL'si Denizli Valiliği, 2 milyon YTL'lik bölümü ise Denizli Belediyesi'ne verildi. Denizli Belediyesi'ne verilen pullardan bugüne kadar sadece 4 bin 700 YTL'lik kısmının satılması üzerine Denizlispor Kulübü, belediyeden diğer pulları geri aldı. Denizlispor Kulübü Başkanı Ali İpek, Denizli Valiliği ve Denizli Belediyesi'ne verilen yardım pullarından ciddi bir gelir beklediklerini, ancak Belediye kendilerine verilen pulları satamadığı için geri aldıklarını söyledi.

http://www.ajansspor.com/haber/133428

Aynı siyasi baskı sonucu başkanlık seçimi zamanında Sakaryaspor Klübü Başkanı Selahattin Aydın istifa etmişti.

Yapılan baskının en önemli ismi ya da kongrenin parlayan yıldızı hiç şüphesiz Sakaryaspor Başkanı Selahattin Aydın oldu. Kendisi Sakarya Belediyesi�nde çalışıyor. Artık adamın öyle canına tak etmiş ki, sandık başında bütün görevlerinden istifa etti. Ayrıca belediyedeki işini bile bıraktı ve �lanet olsun� diye salonu terk edip gitti. Onun bu hareketi, �Hayır, siyasi baskı yok� diyenler için en güzel kanıttı.

http://www.tempodergisi.com.tr/spor/09820/

Günün sürprizi ise Sakaryaspor Kulüp Başkanı Selahattin Aydın�ın istifa etmesiydi. Aydın, Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nda hür iradesiyle oy kullanma imkanının bulunmadığını gerekçe göstererek istifa ediyordu.

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=23226

Bir önceki seçimde Haluk Ulusoy'a karşı olan AKP'nin, ağırlığı Hasan Doğan tarafından kurulduğu iddia edilen, Ayhan Bermek'in Yönetim Kurulu listesinden açıkça belli oluyordu:

Hasan Doğan: Başbakanın yakın arkadaşı, AKP üyesi.
    Mehmet Baykan: Konya BŞ.Belediyesi AKP aday adayı.
    Hüseyin Şahin: AKP�li Bursa Belediye Başkanı�nın akrabası.
    Davut Dişli: AKP Milletvekili Şaban Dişli�nin kardeşi.
    Erol Bedir: AKP�li Kayseri Belediyesi Başkan Yardımcısı.
    Ahmet Göksu: İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu�nun akrabası.
    Asım Atmaz: AKP kurucu üyesi.

http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=24091,2&tarih=20.01.2006

Bakan Şahin ardından bir televizyon kanalına Ulusoy�un son 3 yılıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 400 küsur sayfalık bir teftiş raporu hazırladığını belirtti. Sonra da, �Kendisinin aklanması gerektiğini düşünüyorum. Aklanmadan aday olmamalıdır.� diyerek Ulusoy�a tepkisini yeniledi.

Bu açıklamaların ardından kulüplerin Ulusoy�a olan desteği bir bir kaybolmaya başladı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan�ın İstanbul�da Kayseri takımlarının Onursal Başkanı Mehmet Özhaseki ile bir araya gelmesinin ardından iki Kayseri takımı da seçimlerde Ayhan Bermek�i destekleyeceğini açıkladı. Oysa 6 Ocak�ta Kayseri Erciyesspor İkinci Başkanı Erol Bedir�in görüşleri şöyleydi: �Talebimiz, Kulüpler Birliği toplantısındaki temayül yoklamasının da dikkate alınarak Haluk Ulusoy başkanlığında bir yönetim oluşturulmasıdır.�

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=23226

Hükümet ilk denemesinde başarısız olduğu (ne mutlu Turk futboluna) bu olayın ikinci perdesinde gene tüm gücü ile müdahele etmeye calışıyor.

AKP�li Başkan Devrede

Futbol Federasyonu�nun toplanabilmesi için gerekli olan 85 imzayı bulmak için Anadolu�dan çok önemli bir AKP�li belediye başkanı görev aldı. Ve imza içın çalışmaya başladı. Bu hafta içinde ya da sonraki hafta başında imzalar atılacak.

4 Aralık 2006
    Fatih Çekirge

Denizlispor'un ya da Sakaryaspor başkanının yaşadığı ilginç tesadüflerin ligde yeralan birçok klübün başına gelebileceğinden olsa gerek Galatasaray dahil olmak üzere hiçbir klüpten ses çıkmıyor. Elinden Ali Sami Yen stadı gibi bir değeri kaptıran, Seyrantepe projesi sürekli engellenen, yüksek borç yükü sebebi ile bankalara karşı zor durumda kalan, Şükrü Saracoğlu stadında oluşturulan terör ortamına karşı teknik direktörünü, futbolcüsünü ve taraftarını koruyamayan, meydana gelen bütün teşvik ve şike olaylarında hakkı yenmesine karşı sesini çıkaramayan klübümüzün Yönetim Kurulu'nun ve diğer klüplerin bu konuda nasıl davranacağını merakla bekliyoru

• quote:

Orjinalden alıntı: c@neer

Denizlispor'un ya da Sakaryaspor başkanının yaşadığı ilginç tesadüflerin ligde yeralan birçok klübün başına gelebileceğinden olsa gerek Galatasaray dahil olmak üzere hiçbir klüpten ses çıkmıyor. Elinden Ali Sami Yen stadı gibi bir değeri kaptıran, Seyrantepe projesi sürekli engellenen, yüksek borç yükü sebebi ile bankalara karşı zor durumda kalan, Şükrü Saracoğlu stadında oluşturulan terör ortamına karşı teknik direktörünü, futbolcüsünü ve taraftarını koruyamayan, meydana gelen bütün teşvik ve şike olaylarında hakkı yenmesine karşı sesini çıkaramayan klübümüzün Yönetim Kurulu'nun ve diğer klüplerin bu konuda nasıl davranacağını merakla bekliyoruz

1 - Ne hakkınız yenildi, Ulusoy başkanlığında Fenerbahçe den ağır ne ceza aldınız (ki birçok kere hakkettiniz).

2 - Şike.. Hani belgeler; NERDE. Ne yazık ki işkembe ve kaba etimiz belge yerine geçmiyor..
    (ki Türk futbolunda teşvik priminin, 3 büyüklerde nasıl yaygın olduğu aşikardır)

3 - Ali Sami Yen bedevaya mı gitti sence, yıkıldı yıkılacak neyin tantanası bu...
    (ödenek bulsaydınızda yaptırsaydınız, öyle beleşe stada konmak yok)

4 - Geçen sene Ali Sami Yen' deki terörde neden sesiniz çıkmadı..

5 - Ne oldu Ulusoy gidecek diye bu kadar korkmaya başladınız; neyin telaşası bu..
    Kardeş takımlar, enişte - yiğen götürüyordunuz ne güzel...
    Türk futbolu , başkanlarınız sayesinde Dallas'ı aratmıyordu...

Tabi !! Hiçbir, adaletten anlayan , TFF Başkanı 3 puanınız silinmesin diye apar topar kurallarda değişiklik yapmaz. Sizde haklısnız...

Ama korkunun ecele faydası yok, Elbet adalet yerini bulacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 02AN -- 19 Aralık 2006; 10:40:01 >

• quote:

Orjinalden alıntı: 02AN

quote:

Denizlispor'un ya da Sakaryaspor başkanının yaşadığı ilginç tesadüflerin ligde yeralan birçok klübün başına gelebileceğinden olsa gerek Galatasaray dahil olmak üzere hiçbir klüpten ses çıkmıyor. Elinden Ali Sami Yen stadı gibi bir değeri kaptıran, Seyrantepe projesi sürekli engellenen, yüksek borç yükü sebebi ile bankalara karşı zor durumda kalan, Şükrü Saracoğlu stadında oluşturulan terör ortamına karşı teknik direktörünü, futbolcüsünü ve taraftarını koruyamayan, meydana gelen bütün teşvik ve şike olaylarında hakkı yenmesine karşı sesini çıkaramayan klübümüzün Yönetim Kurulu'nun ve diğer klüplerin bu konuda nasıl davranacağını merakla bekliyoruz

1 - Ne hakkınız yenildi, Ulusoy başkanlığında Fenerbahçe den ağır ne ceza aldınız (ki birçok kere hakkettiniz).

2 - Şike.. Hani belgeler; NERDE. Ne yazık ki işkembe ve kaba etimiz belge yerine geçmiyor..
    (ki Türk futbolunda teşvik priminin, 3 büyüklerde nasıl yaygın olduğu aşikardır)

3 - Ali Sami Yen bedevaya mı gitti sence, yıkıldı yıkılacak neyin tantanası bu...

5 - Ne oldu Ulusoy gidecek diye bu kadar korkmaya başladınız; neyin telaşası bu..

Tabi !! Hiçbir, adaletten anlayan , TFF Başkanı 3 puanınız silinmesin diye apar topar kurallarda değişiklik yapmaz. Sizde haklısnız...

ULusoy tffnin ßa$ında kaLır diye neden ßu kadar korkuyorsunuz?

• quote:

Orjinalden alıntı: ShaLer

quote:

Orjinalden alıntı: 02AN

quote:

ULusoy tffnin ßa$ında kaLır diye neden ßu kadar korkuyorsunuz?

ULUSOY TFF DEN GİDER DİYE NEDEN BU KADAR KORKUYORSUNUZ?

• ölene kadar ulusoy mu kalacak sandınız?...

ulusoy'dan sonra kim federasyon başkanı olursa olsun,gs her zaman karşı çıkacaktır...
  • büyük iş adamı gelmesin yaptıklarına ve yapacaklarına biz akıl erdirene kadar 10 sene geçiyor adamlar her türlü filmi yemiş içmiş yutmuş emekli paşa gelsin sert bir adam kimse etkisi altına alamasın derim gerisi hikaye sonuç bu adamda saibeye bulaşmış bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: karalı

ölene kadar ulusoy mu kalacak sandınız?...

ulusoy'dan sonra kim federasyon başkanı olursa olsun,gs her zaman karşı çıkacaktır...

çok biliyosun
    />
  • utanmasalar şekip mossuroğlu tff başkanı olsun derler
    fb li arkadaşlara hak vermek lazım okadra para pul
    bi bakmışsın 33cü hafta lider fb
    gs şampiyon olmuş
    türkiye kupası desen adını unutan fb
    uefa ve şampiyonlar ligi desen elde var sıfır
    en azından şampiyonluğu garantiye almak istiyorlar anlaşıldı
  • burada ben hiçbir fenerlinin federasyon başkanı BU olsun dedigini görmedim
    o dedigin bir tahlihsizlikti o sahada o okadar olaya ragmen o futbolun oynanmasını saglayanlar sagolsun... tabi bizimkilerinde ne hikmetse ayaklarında pırangalar vardı sanki...
    türkiye kupasında tabiki bi sıkıntı var ama önemli degil olmasa da olur..
    uefa ve cl ninde zamanı var öyle herşey biranda olmuyor...
    şampiyonlugu neden garantiye alak isteyelim? ulusoy başkan fark7 puan

ulusoy istifa

@visualize sana katılıyorum... her ne olursa olsun gelen kişinin hiçbir kulüple baglantısı olmaması gerekiyor ama futbolun içinde olması en azından futbolu sevmesi gerekiyor... AHMET ÇAKAR gelsin

• Ben de Ulusoy un gitmesini istiyorum Aziz ve Fb li arkadaşların günah keçisi çünkü... Aslında kalsın diye en çok istemesi gerekenler onlar. Bu kadar başarısızlıkta ne aziz ne fener kalırdı. Rakipleri en kötü dönemlerini geçirirken dahi ne ligde, ne Türkiye kupasında, ne de Avrupa da başarı geldi. Gitsin de bir görelim ne değişecek???
  • quote:

Orjinalden alıntı: doors

quote:

Orjinalden alıntı: karalı

ölene kadar ulusoy mu kalacak sandınız?...

çok biliyosun
    />

hiçbişey bilmiyosun.....

• quote:

Orjinalden alıntı: demircibu

utanmasalar şekip mossuroğlu tff başkanı olsun derler
    fb li arkadaşlara hak vermek lazım okadra para pul
    bi bakmışsın 33cü hafta lider fb
    gs şampiyon olmuş
    türkiye kupası desen adını unutan fb
    uefa ve şampiyonlar ligi desen elde var sıfır
    en azından şampiyonluğu garantiye almak istiyorlar anlaşıldı

utanılmadı şekip efendi 2.başkan oldu
    2 şampiyonluk bir güzel el değiştittirildi 2 maç aynı hakem kullanılarak
    Sonuçta tutup beyefendi fb de başkan yardımcısı oldu

Ulusoyu sevmiyorum aramızda kendisine ulusoys.z diyoruz
    ama bıçakcı döneminde kıs kıs gülüp ellerini ovuşturanlar bir anda hak adalet savunucusu olmuş
    Hadi be güldürmeyin insanları

• quote:

Haluk Amcaları olamadan bir Hiç olduklarının farkıdalarda ondan.. Sil haluk ulusoyla kazandıkları
    şampiyonlukları bakalım nemiş bizim GS...........
  • quote:

Orjinalden alıntı: chiller

quote:

Haluk Amcaları olamadan bir Hiç olduklarının farkıdalarda ondan.. Sil haluk ulusoyla kazandıkları

HE YA UEFA + SUPER KUPAYIDA HALUK AMCA VERDI ZATEN

• quote:

Orjinalden alıntı: SLIPKNOT

quote:

Orjinalden alıntı: chiller

quote:

HE YA UEFA + SUPER KUPAYIDA HALUK AMCA VERDI ZATEN
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.