Şimdi Ara

Çözünürlük mü? Tazeleme frekansı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Eski emektar CRT monitörüm Philips 202P40, 22" botuyunda 2048x1536 çözünürlüğünde 85 Hz ve gerçekçi renkleri ile çook uzun süredir işimi görüyordu, malum çok yüksek enerji sarfiyatı, büyük boyutu ve artık arıza vermesinden dolayı bir türlü oyunlarda ısınamadığım Led monitöre geçmek durumundayım.

Burada şöyle bir ikilem içerisindeyim;

[size=3]UHD 60 hz lik bir panel mi alsam; yoksa FHD 144 hz mi?

i7 920 ve gtx 970 üzerinde çalışacağı düşünülürse, UHD çözünürlükte zaten 60 FPS yi geçemeyecektir bu yüzden UHD, 144 hz seçeneği olsa bile çok efektif olacağını sanmıyorum. FHD de de bile ekran ayarları ultra olduğunda yine 144 ü bulacağını sanmam. Bunun yanında fotoğraflar veya cad çizimlerinde yüksek çözünürlüğün etkisini birebir görebileceğim bu yüzden çözünürlük kısmı daha ağır basıyor.

Fakat Acer w700 ümde 11,6" üzerinde FHD gözünü gerçekten yoruyor, zoom yaptığında ise görüntü daha flu hale geliyor. Ekran boyutu da bu konuda önemli, doküman okumada skype ta yazışma da vs UHD formatında gözleri yormayacak minimum ekran boyutu ne olmalı?

Kararımı vermeden önce siz üstadların fikirlerini almak istedim, diğer kafama takılan konu tepki süresi oyun panelleri genelde 1 ile 5 ms arasında, tazeleme frekansı 144 hz olan bir panel için (saniyede 144 kare) her kare aralığı 0,69 ms ise ve panel ancak 1 ms de tepki verebiliyor ise arada %30 luk bir fark var demektir. Eskiden beri CRT ci olan biri olarak bana sanki pazarlama stratejisi gibi geliyor.

sonuç olarak;http://www.hepsiburada.com/samsung-u28d590d-28-1ms-2xhdmi-display-4k-ultra-hd-led-monitor-p-BD801334 mi tercih edilmeli yoksahttp://www.hepsiburada.com/asus-vg248qe-24-1ms-dvi-hdmi-display-full-hd-led-monitor-p-BD303205 mi?

• Rock_N_roLL kullanıcısına yanıt
    Merhaba.

2048x1536 çözünürlükte 85 hz monitör sahibi olan birini ne 1080P tatmin eder, ne de 60 hz. Bu sebeple 144 hz, 1440P ve IPS özelliklerini bir arada barındıran bir monitör almanı tavsiye ederim.

Bu özelliklerde 2 model var ve şu anda sadece biri Türkiye'de. O da Asus MG279Q. Bu monitör, aynı zamanda FreeSync destekli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstada kısmen katılıyorum, fakat Hz kısmına katılmıyorum, CRT de ki Hz ile Led dekiler arasında ciddi fark mevcut gözle görülen. Ki CRT monitöre bakıp Hz sini tahmin edebilen biriydim artık CRT göremez oldum tabi :) . 100 Hz CRT den 60 hz Lcd, sonra 60hz led e döndüm, zerre bişey hissetmedim. Full HD kesinlikle kabul edilemez sizin durumunuzda bence 2k veya 4k , IPS panel olması yeterli, link verdiğiniz 4k samsung baya kötü bir ürün, zaten TN panel renkler sizi zamanında ısınamamanıza neden olan panel. Bütçenize göre bakabilirsiniz, ben geçen ay aldım imzamdaki monitörü, ps4 ve mac mini bağladım tertemiz.
  • Oyun dışında grafik işlerim olacağı için 4K den vaz geçemedim, 20" FHD çözünürlüğe denk gelmesi için 40" bir panel lazım idi. şansıma kampanyada da LG 40UV800 modelini buldum 1360 TL ye hemen satın aldım.

Monster marka 27 Gbps HDMI 2.0 kablosunu alarak, 4K@60p formatında görüntü aktarmayı başardım. 159 TL mediamrtk te. BU kadar para vermek zoruma gitti bir kabloya ama 1.4 hdmi ile 4k@30p yi geçmemişti.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirimki; tereddüt etmeden alınabilir, farcry 4, dragon age inqusion, Project Cars, F1 2014 oynadım lag konusunda sıkıntı olur mu diye, paneli oyun moduna alıp denemelerimi yaptım hiç bir şekilde gözüme latency takılmadı. adeta yağ gibi akıyor görüntü. gtx970 i sli yapsam eminim sonuç çok daha iyi olacak.

Ekran boyutu çözünürlük ile doğru orantılı olarak çok önemli artık cep telefonlarında bile 2k çözünürlük var windows masaüstün görüntüsünü kopyalayıp orada 1:1 oranında baktığınızda okumak için mercek gerekir. aynı şekilde 24-27" ekranda 4k çok küçük kalıyor.

boş ağırlığı 26 kg olan emektar beyaz Asus T10 server kasamım boyutu ve rengi ile monitörün beyaz rengi çok güzel uyum sağladı. panelin tek eksi yanı 3d desteğinin olmayışı ki bu kriter benim için hiç önemli değil. tam istediğimi buldum üstelik çok uygun fiyata.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rock_N_roLL -- 27 Temmuz 2015; 18:10:44 >

• Rock_N_roLL kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun kardeşim , zamanla daya iyi ayarlar ile daha iyi sonuç alınır aynı tv yı defalarca inceledim piksel yoğunlu , renk üretim başarısı hızlı sahneler gayet iyi ,
    benim için önemli olan 4k tv nın 1080p deki başarısı !! sonuçta şuan gerek xbox, ps3, ps4 , blue ray , d mart vb.. birçok ulaşması kolay olan video kaliteleri 1080p, bu sebepten çözünürlük düşünce panel nasıl tepki verir çok önemli ,,, ama görünüşe göre 970 sli ile 1080p mazide kalacak :) en az 2k ile panel gayet iyi sonuç verir , sonuçta 1350 tl ye 4k 40'' için en iyi tercih bence ,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.