Şimdi Ara

Akış yönünde mi tersine gitmek mi daha doğru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ben hep akış yönünün tersine giderim arkamdan gelen arabalara güvenmediğim için. bugün polis dedi neden burdan gidiyosun karşıya geçsene diye de böyle bir kural var mı opsiyonel mi, siz nasıl gidiyorsunuz?

• Romen Diyojen kullanıcısına yanıt
    Bisiklet trafikte motorsuz taşıt olarak geçer. Bu durumda diğer taşıtlarla aynı yükümlülüklere tabidir. Özel olarak ayrılmış bisiklet yolunun bulunmadığı yerlerde yolun en sağ şeridinden trafiği tehlikeye atmayacak şekilde ilerlemek zorundadır.

Ayrıca çoğu bisiklet kullanıcısının atladığı gibi kaldırımdan ilerleme veya kırmızı ışıkta geçme gibi bir lüksü bulunmamaktadır.

Youtube üzerinde bisikletli ulaşım platformunun paylaştığı çok güzel trafikte güvenlik videoları mevcut. İzleyip bilgi eksiğinizi tamamlayabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadettinz

Bisiklet trafikte motorsuz taşıt olarak geçer. Bu durumda diğer taşıtlarla aynı yükümlülüklere tabidir. Özel olarak ayrılmış bisiklet yolunun bulunmadığı yerlerde yolun en sağ şeridinden trafiği tehlikeye atmayacak şekilde ilerlemek zorundadır.

Ayrıca çoğu bisiklet kullanıcısının atladığı gibi kaldırımdan ilerleme veya kırmızı ışıkta geçme gibi bir lüksü bulunmamaktadır.

Youtube üzerinde bisikletli ulaşım platformunun paylaştığı çok güzel trafikte güvenlik videoları mevcut. İzleyip bilgi eksiğinizi tamamlayabilirsiniz.

teşekkür ederim tek şerit yolda giderken arkamdan gelen arabalar değecek gibi oluyor dengemi kaybetmekten korkuyorum ters yönde giderken daha güvenli hissediyorum
  • tam tersine akışın tersine gittiğinizde sizi aniden karşıdan gelirken gören şöför rahatsız olabilir daha kötüsü refleksle ani hareket yapabilir. Doğru olan akış yönünde sağdan (mümkün olan en sağdan) gitmektir. Yola çıkan hepmiz aynı şekilde gideriz, trafik ışığında durmak zorundayız, kısaca trafikte araba, motor neyse biz de aynı kurallara tabiyiz. Çok rahatsızsanız bisikletinize ayna takabilirsiniz böylece arkadan gelen yolu görürsünüz. Bisiklete istemem derseniz kask aynaları var. Bir de hep söylerim, bisiklete binerken kulaklık takıp müzik dinlemeyin. Böylece trafiğin sesini duyabilir, arkadan gelen aracı ayırt edebilir, korna çalarlarsa duyup tepki verebilirsiniz.

@sadettinz, sahi mesela 30 km. hız sınırı gösteren virajda 50 km hızda polis yakalarsa ceza kesiyormudur ki ? Şaka değil daha dün başıma geldi merak ettim. Virajda o hızı yapıyor olmam da ayrı yanlış asında ya...

• ptahba kullanıcısına yanıt
    Kaza ve ekstrem durumlar haricinde bisikletli sürücülerin trafikte ceza aldığını duymadım. Lakin bunun polislerin bisikletlere pek alışık olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum, yoksa iki teker üzerinde pedal çevirmenin bize verdiği herhangi bir ayrıcalık söz konusu değil.

Virajlara 50 km hızla girme konusunu ise ayrıca değerlendirmek gerek. Özel pist gibi temiz, kaymak asfalt bulunmayan bir yolda o hızda viraja girdiğinizde yoldaki ufacık bir mıcır bile dengenizi bozup sizi korkuluklara yapıştırabilir. Tek kaportanın bedeniniz olduğunu gözetirseniz sonuçları düşünmek bile can sıkıcı.

Maltepe bisiklet parkındaki velodrom alanında hız denemesi yaparken temiz olması gereken zeminden mermi gibi fırlayan bir çakıl kenarda oturanların arasından geçip gitmişti. O an birine zarar gelseydi herhalde üzüntüden ölürdüm. Çoğu zaman üstüne çıkabileceğimi bilsem de hızımı 40-45 km'nin altında tutuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• cevaplarınız için teşekkür ederim. burada yolun bir şeridini park etmiş arabalar kaplıyor o yüzden ben kalan diğer şeridin sağından giderken arabaya geçecek az bir yer kalıyor. çift şerit olsa yollar akış yönünde gitmek dediğiniz gibi daha mantıklı
  • sadettinz S kullanıcısına yanıt
    yanlışlığı konusunda size katılıyorum, ben de sonradan anladım yaptığım hatayı, Allahtan demirciköy yolu da Fener yolu da sadece araba geçen, insan yürümeyen bir yol. Viraz hafif meyilli ve çok tatlı dönüyordu dayanamadım. Yoksa dediğiniz çok doğru tek kaporta vücudumuz , lastiklerimde Michelin Pro Race biliyorsunuz kenarlarında laf olsun diye bir kaç diş var gibi yüzey tamamen düz.

@Romen Diyojen, şehirde bisiklet sürmek zor haklısınız ama yine de akışın tersine gitmek daha tehlikeli inanın. Araç kullananlar ileri yolun soluna karşıdan gelen için ve arka yolun sağına kenardakiler için bakarlar. Siz tamamen ters köşeden vuruyorsunuz ileriden ve sağdan hiç bakılmayan bir noktadan. O yüzden çok tehlikeli zaten.
  • valal ben kask aynası kullanıyorum baya iyi oluyo geriden gelen araçları görmek için.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • akış yönünün tersi yönde gidilecek yer var gidilmeyecek yer var trafik olmaz basar gidersin trafik olur şehir içindeysen işkence çekersin kendini bilmez ikide bir bizi sıkıştıran kendini bilmezler varsa iyice moraliniz bozulur velhasıl türkiyede bisiklet sürücüsü olmak çok zor dikkatli olmak gerek trafikte iki tekerli hangi araç varsa gördüğü saygı 0. kaldırımın dibinden gideriz solumuzdada 2 araçlık boşluk olur hala arkamızdan deli gibi korna basarlar. aracımla ne zaman trafiğe çıksam bir bisikletli görsem ona en iyi şekilde davranırım isterse önümde 20 km hızla gitsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.