Şimdi Ara

Işığın ittirme kuvveti ile çalışan uzay aracı test uçuşlarına başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Işığın ittirme kuvveti ile çalışan uzay aracı test uçuşlarına başlıyor 

Ünlü astronom Carl Sagan yaşadığı dönemde ışığın ittirmesi ile çalışan uzay gemileri için öngörülerde bulunmuş, hatta bu uzay gemilerini denizlerde ilerleyen yelkenlilere benzetmiştir. Aradan geçen uzun sürenin ardından Sagan'ın kurduğu topluluk The Planetary Society bu fikri hayata geçirmek için çalışmalarını tamamlamış durumda.

LightSail adı verilen ufak boyutlara sahip uzay aracı dört bir kenardan büyük boyuttaki yelkene benzeyen kanatlarını açarak ışığın ittirme gücü ile ilerlemeyi hedefliyor. Aracın ilk testleri 20 Mayıs'da başlayacak. Uzay aracı yeterli ittirme gücünü elde edene kadar çalışmaların devam etmesi planlanıyor. Nisan 2016 tarihinde ise testlerin başarıya ulaşacağı düşünülüyor.

Bu tarz araçların uzaydaki seyahati oldukça önem taşıyor. Enerjisini kendi üretebilen bir aracın yıllar boyunca uzayda ilerleyerek bilgiler toplaması bilim açısından oldukça önemli. LightSail'in geliştirildiği programın maliyeti ise 4.5 Milyon dolar olarak açıklandı.

• Haber hatalı yorumlanabilir. Bu uzay aracı bizim bildiğimiz güneş enerjisi ile çalışmıyor. Işığın itme kuvveti ile hareket ediyor. Ayrıca uzun süredir var olan bir proje.
    http://youtu.be/Do1lm9IevYE

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fenomenon kullanıcısına yanıt
    Haklısınız,
    Teşekkür ederim yorumunuz için düzenledim şimdi daha mantıklı hale geldi sanırım.
    Çok ilginç bir çalışma daha önce görmediğim için yanlış yorumlamışım.
    Kaçırdığım başka bir detay var mı diye müsait olunca bakacağım, tekrar teşekkürler
  • Rahmetli ecnebinin mekani cennet olsun..Gerek yazilarinda gereksede belgeaelllerinde sikca bundan bahsetmis ve gelecejte bunun kacinilmaz uzay yolculuklarinin asamasi oldugunu dile getirmisti..Adamin bikim dunyasina kattiklarima bakiyorum ve her hatirladigimda ruhuna bir fatiha okuyorum..
    Birde mecbur kalirsaniz esinizi yiyebilirsiniz diyen mendebur zati muhterem nevi sahsina munhasir seyhleri hatirliyorum..
    Onlarida her hatirladigimda..
    Tunele giriyorum..

• Işık yoksa? Durup kalacak mı ?

• O açtığı gerçekten yelken güneş paneli değil. Yelken yapısını kullanarak ayna yüzeye çarpıp geri yansıyan fotonların momentumundan faydalanarak uzay aracına düşükte olsa bir ivme kazandırmaya yönelik bir proje bu. Sorunu ise mantıklı bir ivme kazanabilmek için yelkenin devasa uzay aracının ise olabildiğince ufak tasarlanması gerekmesi idi. Bir kaç sene önceye kadar belgesellerde sadece teori olarak geçiyordu kullanıma bu kadar hızlı geçmesi gerçekten müthiş bir gelişme.

• Allons-y kullanıcısına yanıt
    Bizler icin dusunulmesi dahi zor olan bu gibi seyler erken dusunecek kadar ongorulu insanlar tarafindan icra edilecek hedeftir..

• Okisht kullanıcısına yanıt
    Rica ederim :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Allons-y

O açtığı gerçekten yelken güneş paneli değil. Yelken yapısını kullanarak ayna yüzeye çarpıp geri yansıyan fotonların momentumundan faydalanarak uzay aracına düşükte olsa bir ivme kazandırmaya yönelik bir proje bu. Sorunu ise mantıklı bir ivme kazanabilmek için yelkenin devasa uzay aracının ise olabildiğince ufak tasarlanması gerekmesi idi. Bir kaç sene önceye kadar belgesellerde sadece teori olarak geçiyordu kullanıma bu kadar hızlı geçmesi gerçekten müthiş bir gelişme.

Işığın itme kuvveti mi varmış derken hiç de fotonları çarpıp yansıdıklarını düşünmemiştim. Mantıklı ama momentum kazandırması çok çok zor olacaktır. Panel çok büyük olacak, gemi küçük olacak, genel olarak kütle de olabildiğince küçük olmalı... Bunlarında dışında sıkıntı şu ki başka cisimlerin çekim kuvvetleri ışığın kazandırmaya çalıştığı momentumundan daha fazla etkiye sahip olabilir. Ayrıca başka ışık kaynakları da var hatta ışın dersek daha doğru olur. Başka ışınlar da var bunlar da momentumu baltalayabilir. Yön vermek durmak dağa doğrusu yavaşlamak da sıkıntı olabilir. Başaracaklarına ben pek inanmıyorum çünkü bu olay çok muallakta kalıyor ama umarım başarırlar. Gelişme gelişmedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 10 Mayıs 2015; 1:10:17 >

• Valla ben, ışığın ittirme kuvveti olduğuna inanmıyorum.
    Zira fotonlar çarpıp geri döndüklerinde bir ittirme kuvveti oluşturuyor olsalar
    benim koşa zıplaya hızlı hareket etmem gerekirdi. Koskoca 160 kilo adamım.
    Yüzey alanım çok geniş. İttirse , beni ittirirdi. Demek ki yalan...
  • Prensibin temelinde Rüzgar değirmeni "Crookes radiometer" var. Detaylar için:http://en.wikipedia.org/wiki/Crookes_radiometer

• Işık ne taraftan vuruyorsa tersine mi gidiyor, yoksa istenilen yöne gidebiliniyor mu anlamadım.
  • Işığın Kütlesi Yok !Işığın nasıl hareket ettiği bile Muamma ! Işık Ne Ki ???!!! http://www.kuark.org/

• FerdosParadise kullanıcısına yanıt
    Kütlesinin olmamasının konu ile alakası nedir?
  • IŞIK'tan NEM alma Buna Denir :D Puhahahahahha

• uzayda sahipsiz bir oyana bir bu yana rastgele dolaşan o kadar çok 1 milimden den ufak saatte 100,000 km hızla gelip geçen mikro meteorlar uzay yürüyüşü yapan astronotların kıyafetlerine yaptıklarının resmini gördünüz mü !?

• benim anlamadığım bir nokta var, sonuna kadar dolu bir bardağa tepeden ışık tuttuğumuzda bir miktar suyun taşması gerekmez mi bu durumda?

yoksa ışığın gözardı edilebilir kuvveti atmosfersiz ortamda önem mi kazanıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

benim anlamadığım bir nokta var, sonuna kadar dolu bir bardağa tepeden ışık tuttuğumuzda bir miktar suyun taşması gerekmez mi bu durumda?

İsigin gecemeyecegi engel maddeye carpip itlemesi su gibi saydam maddelere gore daha kolaydir

• quote:

Orijinalden alıntı: DreamSs

quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

benim anlamadığım bir nokta var, sonuna kadar dolu bir bardağa tepeden ışık tuttuğumuzda bir miktar suyun taşması gerekmez mi bu durumda?

İsigin gecemeyecegi engel maddeye carpip itlemesi su gibi saydam maddelere gore daha kolaydir

bir bardaktaki şalgam suyuna yeterli kuvvette ışık verirsek şalgam suyu bardaktan taşar mı? en koyu o geldi aklıma
  • cahiller toplanmış ışığın "tanecik" özelliğinsayesinde açıklayabiliyoruz bunu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.