Şimdi Ara

ÖSYM tarzı güzel bir edebiyat sorusu - YARDIM.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yazı hayatına folklor derlemeciliği ve şiir yazmakla başlayan ve sonunda romanda karar kılan ____ gerek folklorculuğunun gerek halk içinden gelmiş olmasının avantajlarını ve halk öykücülerine özgü anlatım tekniğini, eleştirmenlerin tepkisini çekecek ölçüde, sonuna kadar kullanır. Eserlerinin yapısını jandarma, bürokrat ve devletle işbirliği içindeki ağa/varlıklı kişiler ile ırgat/köylü çatışması üzerinde kuran azar; resmi ulusal söylemlere karşı çıkar.Anadoluculuk görünüşü ve cumhuriyet kazanımlarını benimsemekle birlikte tavrını "temel değer" olarak gördüğü halktan, sıradan insanlardan yana koyar. Onun Anadoluculuk çerçevesi ile sınırlı ulusçuluk anlayışını temelinde ırk,dil ve din birliği yerine zengin folkloru, dil ve kültür zenginliğe geniş halk kitlesi vardır.

Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Yaşar Kemal
    B) Kemal Tahir
    C) Samim Kocagöz
    D) Sabahattin Ali
    E) Orhan Kemal

• quote:

Orijinalden alıntı: Ondera996

A?

evet ben de A dedim de cevap Kemal Tahir diyor, acaba soru mu yanlış?
  • Ben de A olarak dusunuyorum.Cevap anahtarinda bir sıkıntı olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaşar Kemal Çukurova a dan dışarı çıkmamıştır eserlerinde Çukurova nın sorunlarıyla ilgili yazmıştır
    Orhan kemal de olmaz çünkü o geçim derdiyle uğraşan küçük insanın romanını yazmıştır
    Bu durumda Kemal Tahir kalıyor sabahattin ve Samim değil tabiki
    Şıklara göre böyle yapabilirdin
    Kemal Tahir köy çıkışları zaten kendisi Yorgun Savaşçı da K.savaşı örgütlenmesini anlatır bu şekilde düşündüm ben

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Acıyokraki -- 5 Mayıs 2015; 0:46:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acıyokraki

Yaşar Kemal Çukurova a dan dışarı çıkmamıştır eserlerinde Çukurova nın sorunlarıyla ilgili yazmıştır
    Orhan kemal de olmaz çünkü o geçim derdiyle uğraşan küçük insanın romanını yazmıştır
    Bu durumda Kemal Tahir kalıyor sabahattin ve Samim değil tabiki
    Şıklara göre böyle yapabilirdin
    Kemal Tahir köy çıkışları zaten kendisi Yorgun Savaşçı da K.savaşı örgütlenmesini anlatır bu şekilde düşündüm ben

tamam da kemal tahir yaşar ya da orhan gibi halk içinden gelerek köy edebiyatı yazmadı ki hapisanedekilerden duyduğu kulaktan dolma bilgilerle yazdı diye biliyorum, biri şu soruya bir açıklık getirebilir mi ya neden kemal tahir?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.