Şimdi Ara

LAG T66D Akustik Gitar Tel Değişimi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

LAG T66D Akustik Gitarımın tellerini ellerimi çok hırpaladığından extra light telerle değiştirmek istiyorum.

Web sitesinde: Teller: D'Addario Bronze 80/20 LIGHT gauge 012-053 stok tel olduğunu söylüyor.

Gitarın yanında hediye gelen D'Addario EZ890 85/15 American Bronze Super Light .009-.045 ile değiştirsem bir problem yaratır mı?

Nelere dikkat etmem gerekir veya önerileriniz nelerdir arkadaşlar?

• Tel degistirmek ne gibi bir problem yaratabilir ki ? asagidaki videoyu izleyerek kendin degistirebilirsin ve istedigiin teli tak sorun falan olmaz merak etme.

Ilk taktiginda dunyayi kurtariyormus gibi hissedebilir ve cok titiz davranirsin ama zamanla rutin bir hal alir, alisirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pacino -- 2 Mart 2015; 0:15:01 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Problem yaratabilir. 12-53 gibi kalın bir telden 9-45 gibi çok ince bi tele geçtiğiniz zaman tellerin toplam gerilimi nerdeyse yarı yarıya azalır. Dolayısı ile tellerin sapa bindirdiği yükde yarı yarıya azalacağı için, truss rod sapı daha fazla bükerek klavyeyi tellere yaklaştırır. Eğer eski tellerinizin klavyeye olan yüksekliği olması gerekn ölçüde ise tel değişiminden sonra fretbuzz dediğimiz cızırtıyı yapma ihtimali yüksek. Eski tellerin yüksekliği normalden fazla ise değişimden sonra cızırtı yapmayabilir. Cızırtı yaparsa sap ayarı yapmanız yada yaptırmanız gerekir. Teller incelip gerginliği azalacağı için çalım ve tonda çok farkedicektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 2 Mart 2015; 5:26:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VendettA

Problem yaratabilir. 12-53 gibi kalın bir telden 9-45 gibi çok ince bi tele geçtiğiniz zaman tellerin toplam gerilimi nerdeyse yarı yarıya azalır. Dolayısı ile tellerin sapa bindirdiği yükde yarı yarıya azalacağı için, truss rod sapı daha fazla bükerek klavyeyi tellere yaklaştırır. Eğer eski tellerinizin klavyeye olan yüksekliği olması gerekn ölçüde ise tel değişiminden sonra fretbuzz dediğimiz cızırtıyı yapma ihtimali yüksek. Eski tellerin yüksekliği normalden fazla ise değişimden sonra cızırtı yapmayabilir. Cızırtı yaparsa sap ayarı yapmanız yada yaptırmanız gerekir. Teller incelip gerginliği azalacağı için çalım ve tonda çok farkedicektir.

0.10 telden direk 0.13 tele gectigim zaman bile sap ayarinda bahsettigin kadar buyuk problem olmadi, sapi cok dayaniksiz hesap etmissin bence. Sadece, telleri cikarirken ve takarken inceden kalina giderek baskiyi yavas yavas cekmesi ve yaymasi yetecektir, ki adam kalin telden ince tele geciyor, bu durumda sap ayarinda sorun cikma ihtimali daha dusuk.

Ayrica konuyu acan arkadas, 0.9 tele gecmeni onermem 0.12 kalin gelmis olabilir ama 0.9 cok ince. Hem ses olarak doyurmaz seni 0.12 den sonra hem de sarimsiz tellerin calarken kopma ihtimali daha yuksek. Akustik gitar icin en kotu 0.10 takmani oneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pacino -- 2 Mart 2015; 15:28:57 >

• Mr.Pacino kullanıcısına yanıt
    Problem edilebilmesi kişiden kişiye değişir. 10luk telden 13lük tele yada arkadaş gibi 12 lik telden 9 luk tele geçince problem yaratacak bi durum olmasaydı sap ayarı diye bişey olmazdı. Takarlardı sabit demir çubuğu sapın içine, ayarlanmadan dururdu... Bu gibi tel geriliminin 2 katına çıktığı yada yarıya düştüğü durumlarda sap, tel gerilimini istenilen ölçüde dengeleyebilsin diye ayarlanabilir yapmışlar o truss rod dediğimiz çubuğu.

Ek olarak 10dan 13 e geçmek demek öyle 0.9dan 10a geçmek gibi değildir. 25" scale bi gitarda nerden baksan 55-60kgluk gerilimin 90-95kg ye çıkması demektir. Buda problem edin yada etmeyin tel geriliminin eskisinden nerdeyse 2 kat daha baskın olup telleri klavyeden gözle görülür ölçüde uzaklaştırması demektir. Bunun sap dayanıklılığı ila alakası yoktur, temel fizik kuralıdır...Fakat dediğim gibi kimisi bunu problem eder düzgün çalım için sap ayarı yaptırır, kimisi o şekilde tel gereğinden fazla yüksekteyken yada cızırtı yapıyorken çalar. Ben arkadaşın kullandığı gitarın aynısını dce olan cutaway kasasını kullandım. Üzerindeki 12 lik teli çıkarıp 10 luk tel takınca gayetde sap ayarı yapmam gerekti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 2 Mart 2015; 17:25:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Pacino

quote:

Problem yaratabilir. 12-53 gibi kalın bir telden 9-45 gibi çok ince bi tele geçtiğiniz zaman tellerin toplam gerilimi nerdeyse yarı yarıya azalır. Dolayısı ile tellerin sapa bindirdiği yükde yarı yarıya azalacağı için, truss rod sapı daha fazla bükerek klavyeyi tellere yaklaştırır. Eğer eski tellerinizin klavyeye olan yüksekliği olması gerekn ölçüde ise tel değişiminden sonra fretbuzz dediğimiz cızırtıyı yapma ihtimali yüksek. Eski tellerin yüksekliği normalden fazla ise değişimden sonra cızırtı yapmayabilir. Cızırtı yaparsa sap ayarı yapmanız yada yaptırmanız gerekir. Teller incelip gerginliği azalacağı için çalım ve tonda çok farkedicektir.

0.10 telden direk 0.13 tele gectigim zaman bile sap ayarinda bahsettigin kadar buyuk problem olmadi, sapi cok dayaniksiz hesap etmissin bence. Sadece, telleri cikarirken ve takarken inceden kalina giderek baskiyi yavas yavas cekmesi ve yaymasi yetecektir, ki adam kalin telden ince tele geciyor, bu durumda sap ayarinda sorun cikma ihtimali daha dusuk.

Ayrica konuyu acan arkadas, 0.9 tele gecmeni onermem 0.12 kalin gelmis olabilir ama 0.9 cok ince. Hem ses olarak doyurmaz seni 0.12 den sonra hem de sarimsiz tellerin calarken kopma ihtimali daha yuksek. Akustik gitar icin en kotu 0.10 takmani oneririm.

Cevaplar için sağolun, tellerde paslanmalar mevcut, parmaklarımı da bayağı bi paraladım. Gitarın yanında hediye gelen D'Addario EZ890 85/15 American Bronze Super Light .009-.045 tellerden vazgeçtim, daha yumuşak aynı zamanda da ses kaybı az olan teller olduğunu okuyorum forumlardan. Extra light, light vs.. öneriniz var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: ilishki

quote:

quote:

Cevaplar için sağolun, tellerde paslanmalar mevcut, parmaklarımı da bayağı bi paraladım. Gitarın yanında hediye gelen D'Addario EZ890 85/15 American Bronze Super Light .009-.045 tellerden vazgeçtim, daha yumuşak aynı zamanda da ses kaybı az olan teller olduğunu okuyorum forumlardan. Extra light, light vs.. öneriniz var mı?

Tabiiki, aşağıda iki tel linki verdim, Elixir oldukça kaliteli ve kullanım süresi uzun olan bir teldir ama pahalı gelirse Dean Markleyi öneririm, f/p açısından çok iyi bir markadır bence.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1167&gid=283#.VPSE2XysXz4
    http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2060&gid=743#.VPSDnHysXz4

Vendetta: Bak açıklamamda o değişimde bile bahsettiğin kadar büyük bir problem olmadı dedim, truss rod da hiçbir değişiklik olmaz demedim. Elbette değişimden öncekine göre biraz farklılık olacaktır ama bahsettiğin gibi cızırtı falan olmadı benim tel değişimlerinin hiçbirinde. Yani rahatsız edecek derecede sorun olmadı ve bu arkadaşın 0.12 den 0.10 veya 0.9 geçeceği zaman çalmasını etkileyecek derecede sap ayarı bozukluğu olacağını sanmıyorum, ha olursa da sap ayarı yaptırmak o kadar zahmetli bir iş değil. Sırf sap ayarında küçük değişiklikler olacak diye önce 0.11e geçeyim sonra 0.10 a geçeyim sonra 0.9a geçeyim, yok onu beğenmedim ben tekrar 0.12 kullanmak istiyorum hadi tekrar kademeli gideyim diye saçma sapan bir yol izlemeye gerek yok.
    Sadece, tel değişiminde eski telleri çıkarırken de yeni telleri takarken de ince telden kalın tele doğru teker teker gitmesini öneriyorum arkadaşa bodoslama tüm telle karışık dalmak yerine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pacino -- 2 Mart 2015; 18:36:40 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ilishki

quote:

quote:

Tabiiki, aşağıda iki tel linki verdim, Elixir oldukça kaliteli ve kullanım süresi uzun olan bir teldir ama pahalı gelirse Dean Markleyi öneririm, f/p açısından çok iyi bir markadır bence.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1167&gid=283#.VPSE2XysXz4
    http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2060&gid=743#.VPSDnHysXz4

Vendetta: Bak açıklamamda o değişimde bile bahsettiğin kadar büyük bir problem olmadı dedim, truss rod da hiçbir değişiklik olmaz demedim. Elbette değişimden öncekine göre biraz farklılık olacaktır ama bahsettiğin gibi cızırtı falan olmadı benim tel değişimlerinin hiçbirinde. Yani rahatsız edecek derecede sorun olmadı ve bu arkadaşın 0.12 den 0.10 veya 0.9 geçeceği zaman çalmasını etkileyecek derecede sap ayarı bozukluğu olacağını sanmıyorum, ha olursa da sap ayarı yaptırmak o kadar zahmetli bir iş değil. Sırf sap ayarında küçük değişiklikler olacak diye önce 0.11e geçeyim sonra 0.10 a geçeyim sonra 0.9a geçeyim, yok onu beğenmedim ben tekrar 0.12 kullanmak istiyorum hadi tekrar kademeli gideyim diye saçma sapan bir yol izlemeye gerek yok.
    Sadece, tel değişiminde eski telleri çıkarırken de yeni telleri takarken de ince telden kalın tele doğru teker teker gitmesini öneriyorum arkadaşa bodoslama tüm telle karışık dalmak yerine.

Hocam sizin durumla arkadaşın durumu farklı ama.bu konuda vendetta haklı zira sizin durumda teller kalınlaştığı için tel yüksekliğinin artma durumu var ama dediğiniz gibi sap dayanıklı ise pek eğrilmez ve az bir yükselme meydana gelir sorun çıkarmaz.Fakat tellerin incelmesi apayrı bir konu bu konuda cızırtı olması sapın dayanıklılığı ile çok bağlantılı değil çünkü yük azalınca sap geriye doğru hareket edecektir ve yeterli yük olmadığı için 0.12 likteki konuma geri gelmeyecektir sap bu sebepten de tellerde o veya bu şekilde cızırtı yapacaktır.

Konuyu açan arkadaşa da önerim dean markley in blue steel serisi 0.10 luk telleri harika tavsiye ederim.0.09 luk teller doyurucu gelmez 0.10 iyidir

• Bilgilendirmeler ve ilginiz için teşekkürler arkadaşlar..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.