Şimdi Ara

Davulculardan fikir alabilir miyim, HI HAT denilen eleman hakkında?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    davul çalmasını öğrenmek istiyorum hatta kendimi geliştirdim ve yeni dinlediğim bir şarkının bas davul vuruşlarını tamamen profesyonelce -abartısız- bir şekilde çözebiliyorum, kavrayabiliyorum ve hemen uyum sağlayabiliyorum...

Fakat elektronik değil de akustik davul çalmak istiyorum fakat apartmanda çok ses çıkartacağını düşünüyorum.
    Ama ilk önce komple set almayı değil de sadece hi-hat denilen parçayı alsam ve ilk zamanlar bununla ritim atmayı ve hi hat çalmasını öğrensem olur mu?

ÇÜNKÜ; tahminimce hi-hat o kadar da fazla ses çıkarmaz herhalde, en azından tom snare vs. kadar...
    Hi-hat çok ses çıkarır mı? Eğer üst kattakini pek rahatsız etmeyecekse almak istiyorum bir tane...

Sağ ayağımın topuğunu yere mecazen çivileyip, sadece sağ ayağımın ucunu bass vuruşlarına göre indirip kaldırarak çok uyumlu bir şekilde bass davula eşlik edebiliyorum. Bir de hi hat almak istiyorum o yüzden, hem bass davul çalıyormuş gibi yaparım sağ ayağımla, hem de gerçekte hi-hat çalarak kendimi daha iyi geliştiririm...

Evet, hi hat çok ses çıkarmayacaksa almak istiyorum...Hi hat fiyatları ve güzel sesli kaliteli olanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sabian, Trx, Meinl, AquaForce, Muisse, FlaphSchwerg...

Teşekkürler...

• evet beyler, tanıdıklarınız da varsa davul çalan, onlara da sorar mısınız benim adıma lütfen..
    teşekkrüler..
  • sacma olur. calisma pedi al ilk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok saçma. Çalışma pediyle başlasan daha iyi olur
  • pad şeklinde setler var onlar da yardımcı olur,
    öyle ayak sabitlemelik bir durum yok zaten ayak haraketi ile değil bacak hareketi ile kick vuruluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarja Turunen

sacma olur. calisma pedi al ilk.

....

• Xabir kullanıcısına yanıt
    noldu la

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarja Turunen

noldu la

Aynısını yazacaktım uğraşmak istemedim hacı. Öyle +1 tarzında.

• bugün gebzedeki bir müzik markete gittim, içeride genç, bu işlerden anlayan bir arkadaş beklerken karşıma 60 yaşlarında (abartmıyorum) açık saçlı normal kıyafetli bir bayan mı desem, nine-nene mi desem, ne desem, hee işte ondan çıktı...

içerideki, dükkanın ortasında duran "sonor" marka davul setinin fiyatını sordum 1700 tl dedi...şuna bir kaç kez vurayım mı, bakalım çok ses çıkartıyor mu apartmanda çalınmayacak kadar, diye sordum...
    fakat bana çubuk-baget vermedi ve SESİNİN AYARLANABİLDİĞİNİ söyledi...benim bildiğim akustik davulun sesi ayarlanmaz, eğer ayarlansaydı zaten herkes bir tane alıp rahat rahat çalardı apartmanda...

neyse işte....
    ben de elimle crash zile, sağ elimin işaret parmağını çubuk gibi tutarak vurdum fakat tabii fazla ses çıkmadı...daha şiddetli vurdukça, sesin daha da şiddetli çıktığını gördüm...
    snare tom davula vurdum, kapıyı tıklatır gibi vurdum ve şiddetli vurdukça sesin arttığını farkettim...buna bir de baget-çubuk- drum stick ile vurursam bayağı ses çıkartır diye düşündüm...

hi-hat yoktu ve kadına hi-hat parçası nerede bunun dedim, bazı parçaları ve birkaç zilini takmadık dedi...
    hi-hat olsaydı denerdim muhakkak, fakat hi-hat ile karşılaşamadım...

• arkadaşlar bana davul çubuğu tavsiyesi yazar mısınız?
    bildiğiniz gibi davulum ve davul setim yok...fakat dediğiniz bu pad yardımıyla davul çalmak istiyorum...

ama bunun için gerçek davul çubuğuna ve tahmin ettiğiniz gibi 2 adet davul çubuğuna ihtiyacım var...
    kalitesi, hangi ağaçtan yapılmış olması gerektiği, uzunluğu gibi konularda fikir sahibi değilim...

evet, siz bana internet üzerinden marka model çeşit yazın...yardımlarınız için teşekkürler...

not:bu arada pm yollayan hocam, elektronik bateri hiç düşünmüyorum. o yüzden de bu tür davul için bütçe bellirtmem çünkü akustik gibi keyif vereceğini sanmıyorum...+
    herkese teşekkürler tekrardan...

• Eğer durumun iyiyse stüdyoda bateri çalabilirsin. Baget olayına gelirsek Vic Firth American Classic 5A ve Regal Tip 9A öneririm. Özellikte Regal Tip bana göre çok dengeli
  • The Unforgiven T kullanıcısına yanıt
    selam hocam...

bana Kocaeli-Gebze'ye yakın bir yerde stüdyo önerebilir misiniz?
    siz nerede yaşıyorsunuz?
  • hayalotesi H kullanıcısına yanıt
    Bursa'da yaşıyorum. Maalesef Kocaeli-Gebze taraflarında stüdyo bilmiyorum.

Yapman gereken kaliteli bir elektronik bateri almak boşuna inat etmeye gerek yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadece hi hat alma ya yanyna trampet + 1 tane zil al ya da sadece çaly?ma pedleri ile yetin
  • Hi-Hat de sandığından çok ses çıkartıyor. Okul konserlerinde davulu mikrofonsuz çalmamıza rağmen hi-hat sesi rahatlıla duyuluyordu ordan biliyorum. Apartmanda yaşıyorsan el mahkum elektronik davul alıcaksın.
  • Yamaha dtxplorer al bak rahatına kardeşim fantezi aramaya gerek yok tek hihat filan. Çubuk için de ağaç kalitesi o bu şu detaylarına pek gerek yok zaten 5-6 stüdyo çalışmasına kırılıp gidiyor daha çok çubuğun ağırlığı, uzunlugu kalınlığı dengesi yani rahatlığı önemli o kişiden kişiye değişir. Ben vic firth 5a kullanıyordum son aldiklarim daha dandik bir marka x7a hafif olması hoşuma gitti aldım mesela git bir müzik dükkanına dene 1 2 tane eline al beğendiğini alırsın.

• Bence yapma

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.