Şimdi Ara

LPG Digital Gösterge (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
13.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeş gazın hacmi ısı ile değişir bunu hesaba katarak yap tüpün 3 yerinden ısı al toplam değerin ortalamasını al birde basıncı ölçmek için strayngeç diye bir drenç var ( kusura bakma ben ing yazılışını tam bilmiyoru okunuşunu yazdım) agırlıga basınca duyarlı drenç yada barometrik swicht kullan ... Bunlar benden sadece öneri fikir ...
  • Haklısınız gaz basıncı sıcaklığa göre değişir ama 0 derecedeki basınçla 40 dercedeki basınç çok değişirmi bunun hesaplanması nasıldır blimiyorum ama çok fazla bir değişiklik olmayacaktır bence buda gösterde ufak bir şaşma anlamına gelir.
  • 0 ila 5voltu geyt ayağına vererek voltu istediğin kadar yükseltebilirsin.max 12volt
  • öncelikle herkese selamlar...
    ilgimi çeken bir konu olduğu için okudum ve arkadaşların değerli fikirleriyle karşılaştım yorumda bulunan herkese teşekkür ediyorum..

konu başlığına gelince bir süre lpg cihazlerın elektronik kısımlarıyla uğraşan biri olarak bu tam seviye gösterme olayı baya başımı ağrıttı.. Ha bu cihazlardan değil müşterilerden gelen şkayetler yüzündendi.
    müşteriler aldığı 20lt gazın tamamında (4led), 15lt(3led) .... bitimindede kırmızı led yanmasını istiyorlardı.
    mantıklı olanda bu fakat işin içine çevresel şartlar girince(tankın silindir,şamandıranın gazın altta kalan sıvı kısma teması olması gibi) olay karışıyor. Yani lpg gibi dışarı ile bağlantısı olmayan durumlarda kesin bir ölçüm yapmanız zor. burada veri almaya çaıştığımız kısım başta logaritmik artış yapıyor benzindeki gisi lineer olsa iş kolaylaşacak. yani senin işin zor ...
    Ama illa display kullanmak istiyorsan Tartariniye benzer soket tipinide olan yerli yapımlar var Voltran marka konya yapımı bi cihaz vardı display göstergeli sanırım işini görürür. Hazırla işim olmaz kendim yapacam diyosan 0-5Volt arası ölçen bi Vu metre yapmanı tavsiye ederim. şimdiden kolay gelsin

• İşin içine girince zor olduğunu daha iyi anladım. En büyük zorluk mevcut ibre dönüş hareketini istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Belki onun yerine daha kullanışlı malzemeler (manyetik sensör vs.) kullanılabilir ama bu konuda kendimi fazla zorlamak istemiyorum. Bir de basınç değişiminin logaritmik olması hassas ölçümü daha da zorlaştırıyor.
    Sanırım basınçtaki logaritmik değişime bağlı olarak ibre de logaritmik değişiyor. Ben aslında işin başında ibre hareketinin doğrusal olduğunu düşünüyordum. Yine de logaritmik artış kesin olmasa da hesap-kitapla doğrusal hale getirilebilir. Önemli olan şimdi ibrenin hareketini bir şekilde gerilim cinsinden okumak. Şu anda iyi bir planım yok. Bir kaç deneme yaptım istediğim sonucu alamadım.
    Şimdilik sadece mekanik bir ibrenin hareketini gerilime çevirmeyle uğraşıyorum. Daha doğrusu fikir arayışındayım şu anda bir şeyle uğraşmıyorum. Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Sonunda göstergeyi yaptım. İbrenin alt kısmını iptal ederek yerine potansiyometrenin iç kısmını taktım şimdilik sağlam çalışıyor. Tabi şamandıranın lineer ölçmedeki belirsizliği olduğu gibi digital göstergeye yansıdı. Bir de hareket sırasında değerler biraz fazla oynuyor. Onun dışında sistem iyi çalışıyor. Uzun yolda bir depo bitirdim ve sonuç fena değil.

LPG Digital Gösterge
  • Hareket esnasındaki büyük değişimleri ortalama alarak giderebilirsin.Ellerine sağlık hoş olmuş
  • Tebrikler.Sonunda yaptın.Güzel olmuş.Eline sağlık.
    POT kullandın demek.Birşey soracam.Depoda ibre ile şamandıra arasındaki haraket mıknatısla mı sağlanıyor ?
    Biraz ince ayarla daha da iyi olur.Şimdi depo tam dolu ike ve tam boşken ne gösteriyor ?Bu şekilde kalibre etmek gerekir.
    Hareket sırasında değerler çok mu oynuyor ?Yani 10 iken 15 gibi mi oluyor ?

Bunu LPG kit üreticilerine göster kapak olsun.
    Ayrıca bazı arabaların göstergelerden bile şık olmuş.
    İstersen şu LCD topiğine bir bak.Orada en son sayfada ekranı ters çevirmişler.Yani yazılar renkli,arkası karanlık olmuş.O şekilde de olabilir.
  • Helal Olsun Hocam... Emeğine Sağlık..
  • Teşekkür ederim arkadaşlar. Ortalama yöntemini kullanıyorum ama ölçme süresi şu anda kısa. 100 msn den daha kısa. Ölçme süresini 500 msn yaparsam sanırım büyük oynamalar azalır.
    @silicon, evet şamandıradan ibreye hareket mıknatısla aktarılıyor. Daha doğrusu mıknatıs ibrenin üzerinde. Sanırım şamandırada sadece bir demir parçası var. Programda gaz miktarını 1 lt aşağı çektim. Şu anda depo dolu olduğu zaman 30.9 , boş olduğu zaman 0 gösteriyor. Yani içerde yaklaşık 1 lt gaz olduğu zaman değer 0 oluyor. Depo kapasitesi 32 lt. Depo dolu ve boş olduğu zaman değerler daha gerçekçi. Emin olamadığım nokta ortalardaki değerler. Yalnız birkaç farklı miktarda gaz doldurttum yaklaşık olarak doğru gözüküyor.
    İşin maliyeti yaklaşık 50 YTL. LPG üreticileri bu maliyetten dolayı uzak durabilir.
    Devrede PIC 16F877 kullandım. Program kodu fazla değil ve giriş olarak bir sürü boş port var. Buna değişik özellikler ekleyebilirim. Mesela km sayacı ekleyebilirsem belli mesafede arabanın ne kadar yaktığını program otomatik olarak hesaplayabilir. Yalnız km sayacı için arabanın neresinden bilgi alacağımı bilmiyorum. Biraz da bunu araştırmam gerek.

• yaptığın devrenin ve bağlantıların şemasını buraya eklersen bende kendi aracıma yapmak istiyorum bence mükemmel bi çalışma olmuş tebrik ederim bide lpg cihazının markasını söylermisin

benim aracımda landi marka lpg kiti var bende gösterge olarak sadece bir tane yeşil led var, yeşil led hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlarsa az kaldığını anlıyorum çok kötü yani
  • Bu devre standart bir PIC 16F877 tek kanal ADC okuma devresi. ADC kaynağı olarak ben ibreye taktığım pot'u okudum.
    4 buton da depo miktarını ve gaz fiyatını girmek için.
    Asıl önemli olan devre değil, ibredeki değişimi okuyabilecek hale getirebilmek. Benim kullandığım lpg
    tartarini. Şamandıra üzerindeki ibre hareketi manyetik olduğu için şamandırayla ibre birbirinden bağımsız.
    Bu yüzden ibreyi sökme zor olmadı. Bence ibreyi sökerken dikkatli olmalısın. Eğer şamandırayla ibre
    birbirine bağlı ise açılması durumunda gaz sızıntısı yapabilir.

LPG Digital Gösterge

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ftsahin -- 23 Kasım 2006; 15:42:02 >
  • hocam gerçekten muhteşem olmuş kutladım yani bir de üzerinde uygun düğme yerleri olan güzel bir kapak muhteşem olur cidden mükemmel
  • 500 ms de oldukça kısa olur bence.. Bence en az 10 - 15 sn gibi bir ortalama en iyisi..Nasıl olsa gazın hızlı bir şekilde tükenme ihtimali yok
  • ftsahin arkadaşımı tebrik ediyorum gerçekten super bir çalışma olmuş yapabilecek bilgiye sahip olsam bir dk daha durmam.
  • Hangi programla yazın PIC kodunu ?
    Mahzuru yoksa verir misin ?
    Ama vermem dersen de eyvallah.Emeğe saygım vardır.Uğraşmışsın eline sağlık.
  • hocam pic yazılımını verirseniz çok güzel olur
    yardımcı olursanız sevinirim
  • Programı Picbasicpro'da yazdım. Denemek isteyen arkadaşlara yardımcı olurum.

@orhangazi, haklısın uzun sürede yenileme yapsak daha iyi olur. Böylece zırt pırt gösterge değişmez. Ama 10 sn biraz uzun olabilir. Bir de değişken kapasitesinden dolayı 10 sn boyunca toplama yapamayız. Picbasicpro'da bir sayının değeri max. 65535 olabilir. Okuma değeri max. 1023 . Yani en fazla 65 okuma yapabiliriz.

Program Kodu :

deger var word
    deger1 var word
    toplamdeger var word
    miktar1 var word
    miktar2 var word
    miktar3 var word
    depomiktari var byte
    fiyat var word
    toplamfiyat var word
    i var byte
    zaman var byte

Define LCD_DREG PORTB
    Define LCD_DBIT 4
    Define LCD_RSREG PORTB
    Define LCD_RSBIT 1
    Define LCD_RWREG PORTB
    Define LCD_RWBIT 2
    Define LCD_EREG PORTB
    Define LCD_EBIT 3

Define ADC_BITS 10
    Define ADC_CLOCK 3
    Define ADC_SAMPLEUS 50

TRISA = %11111111
    ADCON1 = %10000010
    pause 500

toplamdeger=0

ilk:
    read 1,depomiktari
    'depo miktarı 32 lt'ye göre
    if depomiktari<30 or depomiktari > 36 then depomiktari = 32
    read 2,fiyat.byte0
    read 3,fiyat.byte1
    if fiyat <1400 or fiyat>3000 then fiyat=1500

basla:
    zaman=0
    if portc.2=1 then
    while portc.2=1
    zaman=zaman+1
    pause 50
    if zaman>20 then goto setup
    wend
    endif
    'Çıkış butonuna basıldığında fiyat olarak gösterir
    if portd.1=1 then
    while portd.1=1
    toplamfiyat = miktar1*fiyat+(miktar2*fiyat)/10
    lcdout $fe,$c0,#toplamfiyat," YTL "
    pause 100
    wend
    endif
    for i=1 to 24
    adcin 0,deger
    toplamdeger=toplamdeger+deger
    next i
    deger1=toplamdeger/12
    toplamdeger=0
    deger = 1023-deger1
    if deger>=32 then
    deger=deger-32
    else
    deger=0
    endif
    miktar3 = deger*depomiktari
    miktar1=miktar3 / 1023
    miktar2=miktar3-(miktar1*1023)
    miktar2 = miktar2*10
    miktar2 = miktar2 /1023
    lcdout $fe,2,"Gaz Miktari "
    lcdout $fe,$c0,#miktar1,",",dec1 miktar2," Litre "
    pause 500
    goto basla
    setup:
    LCDOut $fe,1,"Setup "
    Pause 100
    if portc.2=1 then goto setup
    i=1
    setup2:
    IF portc.3=1 Then
    i=i+1
    if i>2 then i=1
    while portc.3=1
    pause 50
    wend
    EndIF
    IF portd.0 =1 Then
    i=i-1
    if i<1 then i=2
    while portd.0=1
    pause 50
    wend
    EndIF
    IF portc.2=1 Then
    while portc.2=1
    pause 50
    wend
    if i=1 then goto miktar
    if i=2 then goto gazfiyati
    EndIF
    if portd.1=1 then
    while portd.1=1
    pause 50
    wend
    goto ilk
    endif
    IF i=1 Then LCDOut $fe,$c0,"Depo Miktari "
    IF i=2 Then LCDOut $fe,$c0,"Fiyat "
    pause 100
    GoTo setup2
    Return
    miktar:
    IF portc.3=1 Then depomiktari=depomiktari+1
    while portc.3=1
    pause 50
    wend
    IF portd.0 =1 Then depomiktari=depomiktari-1
    while portd.0=1
    pause 50
    wend
    if portc.2=1 then
    while portc.2=1
    pause 50
    wend
    write 1,depomiktari
    goto setup
    endif
    if portd.1=1 then
    while portd.1=1
    pause 50
    wend
    read 1,depomiktari
    goto setup
    endif
    LCDOut $fe,1,"Depo Miktari "
    lcdout $fe,$c0,#depomiktari," Litre "
    pause 100
    goto miktar
    gazfiyati:
    IF portc.3=1 Then fiyat=fiyat+10
    while portc.3=1
    pause 50
    wend
    IF portd.0 =1 Then fiyat=fiyat-10
    while portd.0=1
    pause 50
    wend
    if (portc.2=1) then
    while portc.2=1
    pause 50
    wend
    write 2,fiyat.byte0
    write 3,fiyat.byte1
    goto setup
    endif
    if portd.1=1 then
    while portd.1=1
    pause 50
    wend
    read 2,fiyat.byte0
    read 3,fiyat.byte1
    goto setup
    endif
    LCDOut $fe,1,"Fiyat : "
    lcdout $fe,$c0,dec4 fiyat," YTL "
    pause 100
    goto gazfiyati

• Helal olsun hocam çok güzel bir çalışma yapmışsın. Tebrikler... Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce ben da bu tarz bir çalışmaya girmiştim... Benim yapacağım hem benzin hem gaz hem de bunlarla tahmini gidilebilecek yol miktarını yazacaktı... Tüm hazırlıkları yaptım ama bir türlü başlamak nasip olmamıştı. Sende buna bir de tahmini gidilebilecek yolu ekleyebilirsen tam süper olur :)... Motor devir sayısını ve vites bilgisini alarak yol hesabı çıkarılabilir diye düşünüyorum..Bilmem sence nasıl olur...Gerçekten güzel iş çıkarmışsın.
  • benim gibi amatör arkadaşlar içinde nasıl yapabilriz anlatırmısınız kulanılan parçalar yaklaşık fiyatlar yapılan işlemler bunlar ne şekilde anlatabilirmisiniz?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.