Şimdi Ara

Lostun sonu nasıldı ya? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
3
Favori
25.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eyoruk

quote:

Orijinalden alıntı: ThePro66

Diziyi bitiripte tek bir sahnesi hatırlamayan bir ben varım herhalde

Ben hatırlamak stemiyorum bile..Keşke hiç başlamasaydım,ya da 4.sezondan sonra olayların açıklanamayacağını anladıktan sonra bırakabilseydim..

Vallahi ya hiç kalkmadan 30 küsür saat bunu izlemişliğimi bilirim kuzenle ama değmezmiş
  • Finali tekrar açıp şöyle bir izledim de çok özlemişim çilliyi ya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaçak Yolcu

hepsi ölüyordu kilise gibi bir yerde toplanıyolardı sanırım

Ölmediler
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Rolling Stones

quote:

Ölmediler

nasil ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: The Rolling Stones

quote:

Ölmediler

nasil ya

Paralel evren gibi düşün. Eğer adaya hiç düşmemiş olsalar öyle olurdu gibi.

• ilk üç sezon süperdi. sonra berbat ötesi bir dizi oldu. hele o son sezon ve son bölümelr temelli saçmaladılar. açıkcası boşa zaman kaybı oldu. gizemli yapacağım milleti terk köşe yapacağım diye bir dizi bu kadar saçmalanır bu kadar batırılır. karma karışık saçma sapan gerizekalı , izleyiciyi salak yerine koyan , mantıklı bir yapıdan mantıksız bir yapıya kaymış bir yapım haline gelmiş bir dizidir benim için.
    bir sürü mantık sorunu var başta iyi başlayan sonra ne anlatmak istediğini dizinin yapımcılarınhın dahi anlayamadığı bir yapım maleesf.

Not. Bunlar kişisel görüşlerimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cihathalitt

Hayattaki en büyük pişmanlığımdır lost.. Sabah 5te kalkıp altyazıyı indirirdik, peki ne için ? Bir hiç..

Dizinin senaristlerinden Damon Lindelof'un twitter'da ki tagı.- Yeah, I'm one of the idiots behind LOST. And no, I don't understand it either.

Cidden senarist böyle mi demiş O değil de diziyi eline kağıt kalem alıp not alarak izleyenler vardı yahu. 600 küsür sayfalık konusu vardı dizinin teoriler havaya uçuşuyordu. Ben okumaya üşenirken adamlar teori yazıyor teori kıyaslıyor tartışıyor çürütüyordu. Dizi böyle bitince ne biçim koymuştur ama ha. Yani ben eski sezonlarının hatırına devam ettim yoksa 5. sezonda baymaya başlamıştı zaten. Monoton geçiyordu. 6. sezondaki batırışı gördüm zaten sağlam bi küfür ettim senariste mükemmel bir dizi olacakken batırmışlar.

@Cypon Çok güzel açıklamışsın olayı. Lakin ben yine de dizinin bilimkurgu türünden çıkınca batırdığı düşüncesindeyim ama en çok koyan senaryonun oldu bittiye getirimesiydi. Madem mesaj bu kadar basitti niye milletin vaktini çaldınız zihnini yordunuz.

@DeLorean DMC-12 Kara duman olayını ya hiç koymayacaklardı diziye ya da onu bi şekilde bilim-kurgunun varsayım teori ve hipotezlerle harmanlayıp mantıklı bir açıklama getireceklerdi. Fringe dizisinde -ki sınır bilimdir- adam çelik kapının içinden geçiyor bir cihazla. Açıklama getiriyorlar -uzun bir zaman oldu açıklamayı biraz da sallıyorum/yanlış hatırlıyor da olabilirim- işte bilmem şu kadar mikro dalga uygulanırsa maddenin tanecikleri arasından geçiş sağlanabilir. Hatta pirinç dolu kavanoza kaşık mı ne koyuyordu, koyduğu cisim pirincin üzerinde duruyordu bu da kavanozu çalkaladıkça cisim pirincin içine gömülüyordu. Benzetmeye bak. Yani bir şekilde açıklanabilirdi, dizi sonuçta. Sen baştan 3 sezonu bilim-kurgu diye dayarsan içine çözülmeyi bekleyen gizemler katarsan seyircinin beklentisi de o yönde olur. Seyirci bunu görünce mitoloji beklemez dini gönderme istemez.

Bu arada yazılanları okudum da dizideki ayrıntıların %99u uçmuş gitmiş hafızadan sadece belli başlı büyük ve genel olaylar kalmış. Valla siz yine iyi hatırlıyorsunuz diziyi.

Bi de 3. sezondan sonra çok bozuldu denmiş sanırım 4. sezonu en iyi sezon sayan bir tek ben varım galiba. 4. sezonun 5. bölümüydü sanırım, beni o kadar etkilemesine rağmen bölümün sayısı bile şüpheli hafıza Lost'la ilgili her şeye shift-delete çekmiş

• Sıkıntı bilimsellikten çıkması değildi. Çünkü bir müddet sonra işin içine gizem ve mistik hava katmak için mitolojik öğeler konulması zorunluydu ki bunu da gayet güzel yaptı senaristler.

Ancak asıl sıkıntı bunlara açıklık getirmeleri ortak bir anlamda birleştirememeleriydi. Yani tamam ada var ama bu ada nasıl var olmuş bunu açıklamadılar. Jacob'ın anasının olaylara ışık tutması gerekti, Jacob'a yani bize adanın ne olduğunu ne için var olduğunu söylemeliydi. Söylemedi. Jacob ada kötülüğü muhafaza eden yer dedi ama o kötüğün oraya nasıl girdiğini söylemedi. Adanın asıl önemini söylemedi.

Ben kendimce adanın pandoranın kutusu olduğunu düşünüyordum. Kara dumanın da efsanedeki gibi en kötü olan şey yani umut olduğunu düşünüyordum. Çünkü o sürekli adanın dışında ne olduğunu dışarı çıkmayı umut ediyordu, kurtulacağı günü sabırla bekliyordu. Kötüydü ancak arzuluydu.

Finali mistik bir şekilde yapabilirlerdi. Örneğin ben olsam, Locke'a Desmond'ı kaynağa attırır, Jack'in de onu kurtarmak için kaynağa girmesini ve tıpkı en başından beri Mısır mitolojisine uygun bir yerde (çöl ve piramit olan), ilk sezonda üzerinde olan kıyafetle uyanmasını, burada Jacob'un annesi ile konuşmasını ve arkadaşlarını kurtarmak için kaderini kabul edip, kendini ışığa verdiğini yazardım. Ve evrenler arası geçiş ile Jack Kara Duman, Kara Duman ise Jack olur, asıl hikayedeki Locke ölür, diğer evrendeki Jack'e gün batımına doğru bakıp ''Demek deniz ötesi böyle bir yer..'' dedirtirdim.

İki tarafta kazanırdı. Son sahnede ise, Tıpkı Jacob ile kardeşinin yaptığı konuşmasının aynısını Jack ile Hurley arasında geçirirdim. Hani ''Bırak gideyim'' mevzusunun. En son da Hurley, Jack'e şarap yerine ilk baştaki kutup ayılı çizgi romanı verir ve dizi biterdi.

Benim gibi hiçbir senaryo-dizi deneyimi olmayan birinin aklına bunlar geliyorken yıllarca bu işe gönül verip kafa patlatan insanların son iki bölümü çok çok daha iyi yazabileceği aşikar. Ki benim saçma dizi bitişimden çok çok daha güzel fan yapımı sonlar mevcut.

Seyirci, cevaplar istedi, dram yüklü bir elveda değil. Ki zaten Lost'un reklamlarında da sürekli sorular cevap bulacak dendi. Ama hiçbiri cevap bulmadı. Oldu bitti güle güle dendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cypon -- 25 Eylül 2013; 12:55:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

quote:

Orijinalden alıntı: Cihathalitt

Hayattaki en büyük pişmanlığımdır lost.. Sabah 5te kalkıp altyazıyı indirirdik, peki ne için ? Bir hiç..

Dizinin senaristlerinden Damon Lindelof'un twitter'da ki tagı.- Yeah, I'm one of the idiots behind LOST. And no, I don't understand it either.

Cidden senarist böyle mi demiş O değil de diziyi eline kağıt kalem alıp not alarak izleyenler vardı yahu. 600 küsür sayfalık konusu vardı dizinin teoriler havaya uçuşuyordu. Ben okumaya üşenirken adamlar teori yazıyor teori kıyaslıyor tartışıyor çürütüyordu. Dizi böyle bitince ne biçim koymuştur ama ha. Yani ben eski sezonlarının hatırına devam ettim yoksa 5. sezonda baymaya başlamıştı zaten. Monoton geçiyordu. 6. sezondaki batırışı gördüm zaten sağlam bi küfür ettim senariste mükemmel bir dizi olacakken batırmışlar.

@Cypon Çok güzel açıklamışsın olayı. Lakin ben yine de dizinin bilimkurgu türünden çıkınca batırdığı düşüncesindeyim ama en çok koyan senaryonun oldu bittiye getirimesiydi. Madem mesaj bu kadar basitti niye milletin vaktini çaldınız zihnini yordunuz.

@DeLorean DMC-12 Kara duman olayını ya hiç koymayacaklardı diziye ya da onu bi şekilde bilim-kurgunun varsayım teori ve hipotezlerle harmanlayıp mantıklı bir açıklama getireceklerdi. Fringe dizisinde -ki sınır bilimdir- adam çelik kapının içinden geçiyor bir cihazla. Açıklama getiriyorlar -uzun bir zaman oldu açıklamayı biraz da sallıyorum/yanlış hatırlıyor da olabilirim- işte bilmem şu kadar mikro dalga uygulanırsa maddenin tanecikleri arasından geçiş sağlanabilir. Hatta pirinç dolu kavanoza kaşık mı ne koyuyordu, koyduğu cisim pirincin üzerinde duruyordu bu da kavanozu çalkaladıkça cisim pirincin içine gömülüyordu. Benzetmeye bak. Yani bir şekilde açıklanabilirdi, dizi sonuçta. Sen baştan 3 sezonu bilim-kurgu diye dayarsan içine çözülmeyi bekleyen gizemler katarsan seyircinin beklentisi de o yönde olur. Seyirci bunu görünce mitoloji beklemez dini gönderme istemez.

Bu arada yazılanları okudum da dizideki ayrıntıların %99u uçmuş gitmiş hafızadan sadece belli başlı büyük ve genel olaylar kalmış. Valla siz yine iyi hatırlıyorsunuz diziyi.

Bi de 3. sezondan sonra çok bozuldu denmiş sanırım 4. sezonu en iyi sezon sayan bir tek ben varım galiba. 4. sezonun 5. bölümüydü sanırım, beni o kadar etkilemesine rağmen bölümün sayısı bile şüpheli hafıza Lost'la ilgili her şeye shift-delete çekmiş

https://twitter.com/DamonLindelof

İşte senaristin twitter adresi hocam. Buradan okuyabilirsin.

• Sayfayı okumadım bile ama eminim final bölümü hakkında çok berbattı, rezaletti diyenler vardır. Tabi ki herkesin fikri kendine, ama bana insanların 'finale kadar heyecanla izledim, finali hiç böyle beklemiyodum keşke hiç başlamasaydım' demesi saçma geliyor. Finali beğenmemiş olsan da severek izlediğin 6 sezonluk diziyi niye çöpe atıyosun ki? Neyse dediğim gibi, herkesin fikri kendine

Not: Ben finalden beklediğimi aldım.
    Not 2: Dizi harika, başlayacaksan durma..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusufsk

Peki şu Fransız kadının sürekli arkadaşlarının ve sevgilisinin hastalandığını söylemesi açıklandı mı? Bu olayı merak ettim hep ama bununla ilgili bir açıklama yapılmadı sanırım. Sadece geçmişe gittiklerinde sevgilisini vurduğunu gördük. Hastalanma olayı tam olarak neydi bilen var mı?

Hastalanma olayindan kasit su,

Man in Black,Danielle Rousseau'nun sevgilisi Robert'i kafaya alip,Danielle'i oldurtmeye calisti.Man in Black'in kendisi Danielle'i olduremiyordu cunku o Jacob'un adaylarindan (candidate) birisiydi.Man in Black ile bir kez konusan kisi,tek laf etse dahi bir sekilde Man in Black'in kontrolu altina giriyor yani hastalaniyor.Man in Black o'na ne derse yapmaya razi oluyor

Ayni seyi dizi icerisinde Sayid,Claire ve hatta Richard Alpert da yasadi.Ha Man in Black ile konusup yine de onun etkisi altina girmeyeneler de var...Ben,Sawyer,Kate vs. gibi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Sizin hafizalar mi iyi yoksa diziyi birden fazla kez mi izlediniz ben izleyeli en az 4 sene oluyor pek az şey hatırlıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: wolwerine0

Sizin hafizalar mi iyi yoksa diziyi birden fazla kez mi izlediniz ben izleyeli en az 4 sene oluyor pek az şey hatırlıyorum

Tüm mesajları okudum ve bunu yazmak için hızlı cevaba tıklıyordum ki, mesajı gördüm. Hakikaten şaşırtıcı, parça parça sahneler dışında hiç bir şey hatırlamıyorum diziye dair.

Lost'u haftalık izliyordum ve bittikten sonra da ikinci kez hiç izlemedim. Yani benim gibi olupta bu kadar şeyi hatırlıyorsa arkadaşlar, helal olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolwerine0

Sizin hafizalar mi iyi yoksa diziyi birden fazla kez mi izlediniz ben izleyeli en az 4 sene oluyor pek az şey hatırlıyorum

Hocam sahsen ben LOST'un her sezonunu 5,6 kere filan izlemisimdir.Kafayi kirmistik bi ara o dizi icin.Internette yapilan tartismalari,teorileri filan halen okurum

• Lostun ilk sezonları o kadar iyiydiki sanki finalde hayatın sırrını verecekmiş izlenimi uyandırdı. Doğal olarak böyle olmayınca da biraz hayal kırıklığı oldu. Dizinin başlarında sayı kombinasyonu vardı, onun anlamını çözmek için gece gündüz düşünen insanlar vardı
  • İlk sezonları harbiden harika ötesiydi.Ne olursa olsun lost gibisi gelmez.
  • yorumları okuyunca iyiki 4. sezonla birlikte bırakmışım dedim , işler bayağı karışmış , olaylar olaylar
  • Ben Lost'u ikinci sezonunun yarısı oynamışken öğrendim ve başladım. İkinci sezon finalinde güncele yetiştim. Ondan itibaren de haftalık izledim. İlk üç sezon o kadar güzel hatta mükemmel ki, insanın aklında o kadar soru ve olasılık bırakıyor ki ister istemez her ayrıntıyı inceler hale geliyor insan. Köpekbalığı kuyruğunda, uçak enkazında Dharma işareti arıyorduk sahne sahne dururup.

Çoğu kimse üçüncü sezondan sonrasını pek sevmez ancak ben yine de kendini izlettirdiğini düşünüyorum. Hele ki Desmond bambaşka bir karakter. Sırf onun için bile izlenir dizi.

Ama benim canımı sıkan, son sezonun reklamlarında binlerce defa ''Bütün sorularınız yanıt bulacak.'' denmesine rağmen ortada hala belirsizlik bırakmaları. Yani dizinin içine harika bir şekilde serpiştirilmiş Mısır mitolojisi vardı, herşeye gücü yeten adı Jacob olan tanrısal bir karakter vardı. Mistik bir hava vardı. Üzerine bunlar bilimsellikle de desteklenmişti.

Cevaplar da bu iki karakteristlik yapı ile verilmeliydi. Ancak dizi senaristleri, adanın kalbi denilen yere bir tıpa koydular ve o tıpa herşeyin çözümü oldu. Sonrasında ise arafı anlatıp, tıpkı masallardaki gibi ''Sonra herkes kardeşçe bir ömür sürdü..'' diyerek bitirdiler.

Daha vurucu, daha somut, daha mistik bir son ile bitirilebilirdi. Ama olmadı.

Lost'un yeri ben de ayrıdır ancak hiçbir zaman ''en üst'' seviye olmayacak bu yavanlığı yüzünden. Battlestar Galactica örneğin, harika bir son ile veda etti. Keza Spartacus de öyle. Final beklendiği gibi oldu. Dramatik oldu. Vurucu oldu.

• Cypon kullanıcısına yanıt
    Dizideki Antik Misir izlerinin diziyle baglantisinin o kadar da onemli oldugunu dusunmuyorum.Adaya binlerce yil boyunca bir cok insan gelip,gitmis.Misirlilar bu gruplardan sadece bir kaci.Onlardan once Romalilar vardi..Romalilardan once kim vardi allah bilir.Adaya ayak basan her grup kendi izini birakmis..Romalilar,adadaki elektromanyetik gucun nasil manipule edilecegini kesfettiler,Misirlilar tapinagi ve Tawaret heykelini insaa ettiler,daha sonra Dharma geldi,barakalar,istasyonlar insaa ettiler.Her gelen birseyler yapti yani...Antik Misirlilar hakkinda dizi senaryosunu dogrudan etkileyecek bir durum yoktu bence.en azindan dizi senaristleri oyle bir hava yaratmadilar

• Bence lost bana kalırsa dizi tarihinde , altın madenini bulmak için gidilen yolda hiçbirşeyi bulamamak gibi , dizi sürükledi meraklandıkrdı mistik ögler barındırdı haliyle sonunda hiç denenmemiş ağızları açık bırakacak bir final beklendi ama gerçekten tırttı o yüzden lost en iyi diziydi diyenlere ayrı bir ayar oluyodum onuda belirtmiş olayım zaten cypon hislerime tercüman olmuş açık ve net

Hatta finalden belki anlamamışımdır diye emin olmayıp netten araştırıp bir yazı buldum ama şimdi bulamıyorum nedense dizinin senaristleri ve yapımcısı tarafından lostun finalini anlamayanlar için aydınlatıcı bir yazıydı

Ve sadece adanın ne olduğu na bayağı bir deyinmişler diyor du ki '' Ada dediğimiz yer farklı boyutlara açılan ve boyutlar arası geçişi sağlayan yapay bir platform '' Demiş uçağın düşmesi diğer insanların gelmesi zaman atlaması vs buna bağlamış diğer sorular hakkında ise bişey dememiş diyememiş çünkü meraklandırmak için konulan ögelerdi bence , sayılar, jacob, ölümsüzlük ,ada, desmond falan hepsinin teker teker soruları hadi be dedirten cinsten birşey olacağını düşünüyorduk ama hepsi tırt çıktı hatta lost u not tutan adamlar dizde açıklanmayan 100 ü geçkin soruların olduğunu söylemiş ki haklılardır bence herşey havada kaldı cevaplananlar ise basit bir cevaptı böyle giden bir diziden hiç yapılmamış denenmemiş hayretler veren kurgu ve senaryo beklenirdi ama başaramadılar

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.