Şimdi Ara

LİNUX XGL DENEMELERİ SS'LER VE GEREKLİ LİNKLER (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
0
Favori
10.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Kerub

quote:

Orjinalden alıntı: bresson

@kerub arkadaşım ben firefoxu çalıştıramadım varmıdır bi püf noktası ?? ipv6 yı false yapın düzelir yazmışlar bende false olarak gözüküyo ??

enteresan. bende canavar gibi maşallah. valla bilmiyorum çalışması lazımdı ya. nasıl olur. hata felan vermiyor mu, o hatadan gideriz bir yere. Konsol dan çalıştırmayı bir denesene. Çalışmazsa hata verir konsolda belki. Konsole komutunu çalıştır orda firefox yaz enterla.

...olmadı kaldır tekrar kur, belki düzelir.

öncelikle ilginize ve sabrınıza teşekkürler. mandriva ile ilk linux deneyimimi yaşıyorum güzel bi sistemmiş ama biraz karışık firefox açılıyo ama hiç bir siteye baglanmıyor ama başka prg baglanıyo nete yeniden kuramadım nasıl kurulacagını bilmiyorum ama çeşitli forumlardan bilgi taplamaya çalışıyorum ama biraz karışık gibi vga ati diver ı da kurmaya çalışıyorum olursa ss koymaya deneyim paylaşmaya calışırım herkese teşekkür ve kolay gelsin.

• @bresson
    dağıtımınızla ilgili wiki sayfalarından veya anasayfasından firefox,resolv.conf ve dhcp yapılandırmaları ile ilgili yazıları okuyun.mutlaka benzer sorun yaşayanlar olmuştur.
    @diğer mesaj yazan arkadaşlar
    başlığa uygun olarak sadece xgl+beryl+compiz konularında mesaj atsak?cd-dvd gönderme alma aktiviteleri ile ilgili bu konu ile ilgilenen arkadaşlar başka bir başlık altından devam etse?konu içinden çıkılamayacak bir hale doğru gidiyor.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Kerub

quote:

@kerub arkadaşım ben firefoxu çalıştıramadım varmıdır bi püf noktası ?? ipv6 yı false yapın düzelir yazmışlar bende false olarak gözüküyo ??

enteresan. bende canavar gibi maşallah. valla bilmiyorum çalışması lazımdı ya. nasıl olur. hata felan vermiyor mu, o hatadan gideriz bir yere. Konsol dan çalıştırmayı bir denesene. Çalışmazsa hata verir konsolda belki. Konsole komutunu çalıştır orda firefox yaz enterla.

...olmadı kaldır tekrar kur, belki düzelir.

öncelikle ilginize ve sabrınıza teşekkürler. mandriva ile ilk linux deneyimimi yaşıyorum güzel bi sistemmiş ama biraz karışık firefox açılıyo ama hiç bir siteye baglanmıyor ama başka prg baglanıyo nete yeniden kuramadım nasıl kurulacagını bilmiyorum ama çeşitli forumlardan bilgi taplamaya çalışıyorum ama biraz karışık gibi vga ati diver ı da kurmaya çalışıyorum olursa ss koymaya deneyim paylaşmaya calışırım herkese teşekkür ve kolay gelsin.0

Mandriva Configuration center kısmına gir, orda software add/remove kısmı var. Remove a tıkla, onun içinden firefox u seç, önündeki kutucuktaki işareti kaldır, apply a bas, kaldırılır.

Ya da direk konsolu aç, orda komut olarak rpm -e "yazılımın adı" yaz enter la, kaldırılır yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerub -- 5 Kasım 2006; 19:06:12 >

• @ferdcasx bilgi için teşekkür zaten ilk baktıgım yer vikiydi benim gibi sorun yaşayan çok . ben yeni oldugum için burda kulanan ark sordum bu arada xgl konu ona dönelim bende ati mobility x1600 var driverını indirdim kurdum ama xgl yi bırak 3d hiç bişi çalışmıyo ?? nasıl bi hata olmuş olabilir . aygıt yöneticisinde ati x1600(vesa) yazıyor . XGL bu linux bilgisiyle şimdilik zor gibi bana :) ama wiki saolsun ve arkadaşlar öreniyoruz yavaş yavaş :) kerub ayrıca teşekkür yardım için
  • quote:

@ferdcasx bilgi için teşekkür zaten ilk baktıgım yer vikiydi benim gibi sorun yaşayan çok . ben yeni oldugum için burda kulanan ark sordum bu arada xgl konu ona dönelim bende ati mobility x1600 var driverını indirdim kurdum ama xgl yi bırak 3d hiç bişi çalışmıyo ?? nasıl bi hata olmuş olabilir . aygıt yöneticisinde ati x1600(vesa) yazıyor . XGL bu linux bilgisiyle şimdilik zor gibi bana :) ama wiki saolsun ve arkadaşlar öreniyoruz yavaş yavaş :) kerub ayrıca teşekkür yardım için

sadece sürücüyü yüklemek işlemi tamamlamıyor.kartınıza sahip başka kullanıcıların xorg.conf dosyalarını nasıl yapılandırdığını araştırın.
    örneğin xorg.conf dosyanızda driver kısmını kontrol edip "vesa" ise "fglrx" olarak değiştirmeniz gerekiyor olabilir.ya da modules kısmında "glx" yoksa eklemeniz gerekiyor olabilir.

• amd 64 bit nvidia ekran kartlı sisteme ubuntu 6.10 kurdum.
    xgl aixgl cabalarım bosa cıkıyor.
    ubuntu 6.10 amd64 surumune beryl kurdum
    http://wiki.beryl-project.org/index.php/Install/Ubuntu/Edgy/AiGLX
    buradakı anlatılanları yaptım.
    konsoldan
    # beryl-manager
    yazıyorum.
    sag altta elmas ısaretı cıkıyor fakat xgl ozellıklerı calısmıyor.
    var mı 64 bıt ubuntu da xgl calıstıran acaba ??
  • quote:

Orjinalden alıntı: ferdcasx

quote:

@ferdcasx bilgi için teşekkür zaten ilk baktıgım yer vikiydi benim gibi sorun yaşayan çok . ben yeni oldugum için burda kulanan ark sordum bu arada xgl konu ona dönelim bende ati mobility x1600 var driverını indirdim kurdum ama xgl yi bırak 3d hiç bişi çalışmıyo ?? nasıl bi hata olmuş olabilir . aygıt yöneticisinde ati x1600(vesa) yazıyor . XGL bu linux bilgisiyle şimdilik zor gibi bana :) ama wiki saolsun ve arkadaşlar öreniyoruz yavaş yavaş :) kerub ayrıca teşekkür yardım için

sadece sürücüyü yüklemek işlemi tamamlamıyor.kartınıza sahip başka kullanıcıların xorg.conf dosyalarını nasıl yapılandırdığını araştırın.
    örneğin xorg.conf dosyanızda driver kısmını kontrol edip "vesa" ise "fglrx" olarak değiştirmeniz gerekiyor olabilir.ya da modules kısmında "glx" yoksa eklemeniz gerekiyor olabilir.

teşekürler hocam farklı yöntemle hallettim sorun dediginiz gibiymiş baştan kurdum kurulumda donanımdan vesa yı fglrx olarak değiştirdim ok ldu dedğim gibi bilgi az okuyoz hatim indirecem yakında :) çok teşekkürler ama şu firefox düzeltemedim kaldırmasına kaldırıyom ama tekrar kuramıyom ıykkkk deli oldum ama pes etmeyecem :)

• @micro77
    startberyl.sh ve beryl.desktop dosyalarını oluşturdunuz mu?beryl-manager'ı başlattıktan sonra splash screen gelmediyse beryl ikonuna sağ tıklayıp select window manager kısmından beryl seçtiniz mi?
  • orada yazılanların hepsını yaptım olmadı
    szın sordukların dahıl.
    :(
    "beryl-manager'i baslattiktan sonra splash screen gelmediyse "
    ewet beryl splash ekranı gelmıyor.
    sorunun nvidia suruculerınden oldugunu dusunerek beta suruculerı ıle denıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 7 Kasım 2006; 22:54:07 >
  • @micro
    xgl veya aiglx oturumu açtığınızdan emin misiniz?bence onlar devreye girmediği için beryl başlamıyor olabilir.beryl-manager'ı başlattıktan sonra window manager olarak beryl seçip denediniz mi?ya da beryl-manager'ı konsoldan başlattığınızda+beryl'i ne gibi hata çıktıları veriyor?
  • arkadaşlar mandriva powerpack'in xgl'ini bi türlü çalıştıramadım yani 3 ayrı bilgisayarda denedim ama hiçbirşeyde sorun yoktur ama 3d özelliklere geldiğimde aktif değil ve hiçbir şekilde aktif olmuyor.
    ama mandriva free ile deneyince tıkır tıkır çalışıyor nasıl oldu anlamadım ama oluyor işte.

ayrıca ubuntu 6.6 ile dizüstü bilgisayarımın ekran kartı tam uyum sağlarken 6.10 ile film bile izleyemiyorum ve sürekli donuyor.sürücü yükleyecem diyom ama dizüstünün sürücüsü yoktur malesef.var mıdır bi yolu.

şimdiden teşekkürler
  • quote:

@bresson
    dağıtımınızla ilgili wiki sayfalarından veya anasayfasından firefox,resolv.conf ve dhcp yapılandırmaları ile ilgili yazıları okuyun.mutlaka benzer sorun yaşayanlar olmuştur.
    @diğer mesaj yazan arkadaşlar
    başlığa uygun olarak sadece xgl+beryl+compiz konularında mesaj atsak?cd-dvd gönderme alma aktiviteleri ile ilgili bu konu ile ilgilenen arkadaşlar başka bir başlık altından devam etse?konu içinden çıkılamayacak bir hale doğru gidiyor.

sana katılıyorum son olarak söylemek istediğim birşey var dvd elime geçti yollayan arkadaşa teşekkür ediyorum.bundan sonra cd isteyenler pm atsın(kirliliği önlemek amacı ile)

• quote:

Orjinalden alıntı: extreme_mac

arkadaşlar mandriva powerpack'in xgl'ini bi türlü çalıştıramadım yani 3 ayrı bilgisayarda denedim ama hiçbirşeyde sorun yoktur ama 3d özelliklere geldiğimde aktif değil ve hiçbir şekilde aktif olmuyor.
    ama mandriva free ile deneyince tıkır tıkır çalışıyor nasıl oldu anlamadım ama oluyor işte.

ayrıca ubuntu 6.6 ile dizüstü bilgisayarımın ekran kartı tam uyum sağlarken 6.10 ile film bile izleyemiyorum ve sürekli donuyor.sürücü yükleyecem diyom ama dizüstünün sürücüsü yoktur malesef.var mıdır bi yolu.

şimdiden teşekkürler

herkese slmlar benim ekran kartım ati mobility x1600 ilk başta 3d desktopu çalıştıramamıştım sonra kurcalayınca buldum ekran yapılandırma ayarına gidip ati için fglrx yazan radeon atiyi seçip çık diyosun kaydedimmi diyo evet diyip restart çekince 3d xgl aktif hale geliyor. çok basitmiş ama 4 defa baştan kurdum :) bu arada şu an beraberinde ati 8,28 driverı ile gelio ati sitesinde 8,30,3 var ama yüklemeyi bilene ben kuramadım rpm olarak geliyo denedim ama yapamadım . 8,28 idare ediyoruz dvd 3d desktop xgl hiç prb zorlanma yok kolay gelsin umarım anlatabilmişimdir

• quote:

@micro
    xgl veya aiglx oturumu açtığınızdan emin misiniz?bence onlar devreye girmediği için beryl başlamıyor olabilir.beryl-manager'ı başlattıktan sonra window manager olarak beryl seçip denediniz mi?ya da beryl-manager'ı konsoldan başlattığınızda+beryl'i ne gibi hata çıktıları veriyor?

sorunu nvidia sıtesındekı en son surum drıverı ındırerek halletim
    beryl calısıyor hem de cok sahane
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: extreme_mac

arkadaşlar mandriva powerpack'in xgl'ini bi türlü çalıştıramadım yani 3 ayrı bilgisayarda denedim ama hiçbirşeyde sorun yoktur ama 3d özelliklere geldiğimde aktif değil ve hiçbir şekilde aktif olmuyor.

şimdiden teşekkürler

herkese slmlar benim ekran kartım ati mobility x1600 ilk başta 3d desktopu çalıştıramamıştım sonra kurcalayınca buldum ekran yapılandırma ayarına gidip ati için fglrx yazan radeon atiyi seçip çık diyosun kaydedimmi diyo evet diyip restart çekince 3d xgl aktif hale geliyor. çok basitmiş ama 4 defa baştan kurdum :) bu arada şu an beraberinde ati 8,28 driverı ile gelio ati sitesinde 8,30,3 var ama yüklemeyi bilene ben kuramadım rpm olarak geliyo denedim ama yapamadım . 8,28 idare ediyoruz dvd 3d desktop xgl hiç prb zorlanma yok kolay gelsin umarım anlatabilmişimdir

teşekkürler halledebildim sonunda

• arkadaşlar suse 10.1 e xgl kurmayı denedim gerekli programları yükledikten sonra pc ye reset attığımda linux komut satırı olarak geliyo karşıma msdos sayfası gibi bi yerde login oluyorum iyi eğlenceler diyip bırakıyo normal arayüze nasıl dönicem?
  • @XErTuX
    startx komutunu verip deneyin öncelikle.
  • arkadaşlar suseyi tekar yükledim ama bu sefer ekran kartınız xgl i desteklemiyordur diyor geçen seferkinde xgl i açabiliyodum bu sefer hiç açılmıyor kartım ati 9250 fx5200 le sorunusuz kullananlar olmuş sorun driverlerde diye düşündüm indirdim driverleri yükledim ama sonuç yine aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XErTuX -- 12 Ocak 2011; 22:57:13 >
  • arkadaslar anında cevaplar alabilmek icin irc.freenode de kullandıgınız dagıtımın kanalindan genelde turk kanallarıda oluyor onlardan faydalanabilirsiniz. ha bu demek degilki burda paylaşmayın sorununuza cozum bulduktan sonra burayada nasıl cozdugunuzu anlatırsanız hepimiz faydalanmış oluruz.
  • ubuntu da xgl/berly çok kolay

synaptic ten automatix2 bleender çekin çalıştırın

berly yükleyin sonra reset atın oturum olarak xgl i şeçin konsoldan berly-manager komutunu verin hazır
    açılışta direkt çalışması için sistem -> tercihler -> oturumlar -> başlangıç uygulamalarına berly-manageri ekleyin
    sorunsuz çalışıyo

edit : fatal : error

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuKe_MaNia -- 30 Kasım 2006; 12:24:02 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.