Şimdi Ara

Led stoplarım için yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
1.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar led stoplarımın modülü arızalandı bende düşündüm ki
    parkları yaktığımda
    7805 entegresi ile
    frene bastığımda
    7812 entegresi sayesinde
    kırmızı ledleri yakıp şiddetini ayarlamam mümkün mü

7812 kullanmamdaki amaç frene bastığımda ledler güçlü yansın
    7805 parkları yaktığımda hafif sönük yansın
    her iki durum için ayrı ayrı 12V gelmekte fikirlerinizi paylaşır mısınız lütfen

• Daha önceden led stoplarla hiç çalışmadım fakar led stopların gerçekte de 12V ile çalıştığından emin misiniz? Yani eski modül frene basıldığında ledlere gerçekten 12V'mu veriyor? Frene basılmadığında da 5V?

Eğer buraya kadar sorun yok ise araba aküsü ile 7812 kullanamazsınız. Çünkü araba aküsü de 12V. 7812 entegresinin çalışabilmesi için girişinin en az 14-15V civarlarında olması gerekir.

Bunun yerine frene basılmıyor iken ledleri ufak bir direnç ile, frene basıldığında da dirençsiz sürmeyi düşünmüyorsunuz? Tek yapmanız gereken direnci fren pedalı ile kısa devre etmek.
  • aküye 7812 rahat bağlanır akü 14-12v arasıdır hem parklar yanık iken frene basarsan diye 7805 çıksına seri diyot at..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim.kut

arkadaşlar led stoplarımın modülü arızalandı bende düşündüm ki
    parkları yaktığımda
    7805 entegresi ile
    frene bastığımda
    7812 entegresi sayesinde
    kırmızı ledleri yakıp şiddetini ayarlamam mümkün mü

7812 kullanmamdaki amaç frene bastığımda ledler güçlü yansın
    7805 parkları yaktığımda hafif sönük yansın
    her iki durum için ayrı ayrı 12V gelmekte fikirlerinizi paylaşır mısınız lütfen

Frene basıldığında 12v,ile parlak ışık, parklar yandığında 5v ile hafif yanma elde etmek ifade olarak biraz karışık olmuş. Eğer, bir adet 7812ile parlak ışık, hiç bir değişiklik yapmadan 7805 ile de hafif sönük bir ışık elde edebilirmiyim diyorsan böyle olmaz. Çünki, 12v ile çalışan ledler, 5v ile hiç ışık vermezler. Ledlerin çalışma voltaj aralığı ~0.5v civarındadır. Yani 2.2v ile çalışan bir kırmızı Led minumum 1.7v ile (Zor görülür) çalışır.
    Kabaca bir hesapla ledleri doğrudan araç voltajıyla (12v ile) en parlak şekilde bundan yaklaşık 0.5v aşagısıylada (~11.5v ilede) hafif sönük çalıştırmalısın. Hafif sönük çalıştırmayı deneme ile yapmalısın, çünki ledlerin karakteristiklerine göre bazı değişkenliklerle karşılaşabilirsin.
    Ayrıca,78xx tipi voltaj regülatörlerinin doğru çalışması için giriş voltajında "o regülatörün çıkış voltajı+3v" gereklidir.

• dostum sen o ledlerin ışık şiddetini ayarlamak için 555 pwm led devresi kullanman lazım internette bolca devre var.
    örnek devre aşağıda bulunabilir.
    http://skysdev.blogspot.com/2012/07/555-ile-pwm-motorled-surucu.html

yada

http://www.elektronot.com/cms/index.php?page=555-ile-pwm

• aslında en mantıklısı ve ucuz olanı bozulan devreyi tamir etmek bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

aküye 7812 rahat bağlanır akü 14-12v arasıdır hem parklar yanık iken frene basarsan diye 7805 çıksına seri diyot at..

BİLMEYEN YORUM YAPMASIN BEYLERRR

7812 ye en az girişte 15 volt verilirse çıkışta 12 volt alınır

• Şunu yap:

Önce bize Lambalara kaç led bağlayacağını söyle

3 led ise kolay ;
    Parlak yakarken 3 ledi seri ,1 direnç direk aküye
    Sönük yanarken 3 led seri , 1 daha yüksek ohmlu direnç aküye

BU KADAR
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

Şunu yap:

Önce bize Lambalara kaç led bağlayacağını söyle

3 led ise kolay ;
    Parlak yakarken 3 ledi seri ,1 direnç direk aküye
    Sönük yanarken 3 led seri , 1 daha yüksek ohmlu direnç aküye

BU KADAR

En kolayı drenç tabi. 3 tane seri led + 470ohm drenç, vede 3 tane seri led + 330ohm drenç gibi.
    Sen 3 seri led +470 ohm ile başla, baktın çok az yanıyor 330ohm bağla. Diğer devreyede 270 yada 220ohm bağla tamamdır.
    470ohm=az yanan.
    220ohm=çok yanan.
    Yardımcı Kay:http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/
    NOT: her iki durumda 11 - 14v gelmesi gerekir.
    Kolay gelsin..

• quote:

dene çalışmazsa konuş.

7812 ye girişte 12 v verirsen çıkışta 12 v alamazsın .düşük gelir !
  • quote:

benim evdeki 12v 7A akü özel tasarım değilse dediğin doğru olur.

dostum 12v 7a akü tam dolu olduğunda 13.8V verir max şarj gerilimide 14.4V'dur.

mesela ceptelefonu pili 3.7V ama tam dolu olduğunda 4.2V verir.

7812'nin datasheet'ine bakarsak 14.5V ≤ Vin ≤ 27V yazmakta ve önerilen gerilim 19V'muş. yani 7812'ye uygulanacak gerilim en az 14.5 olmalı yani özetle araba çalışmazken 13.8 max gerilim verceğinden 7812 çıkış olarak 12V dan daha düşük çıkış verir araç çalışırken şarj dinamosu 14.4 V verdiği için araç çalışırken 7812, 12V sabit çıkış verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet__01 -- 8 Eylül 2012; 15:16:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet__01

quote:

benim evdeki 12v 7A akü özel tasarım değilse dediğin doğru olur.

dostum 12v 7a akü tam dolu olduğunda 13.8V verir max şarj gerilimide 14.4V'dur.

mesela ceptelefonu pili 3.7V ama tam dolu olduğunda 4.2V verir.

7812'nin datasheet'ine bakarsak 14.5V ≤ Vin ≤ 27V yazmakta ve önerilen gerilim 19V'muş. yani 7812'ye uygulanacak gerilim en az 14.5 olmalı yani özetle araba çalışırken 13.8 max gerilim verceğinden 7812 çıkış olarak 12V dan daha düşük çıkış verir araç çalışırken şarj dinamosu 14.4 V verdiği için araç çalışırken 7812, 12V sabit çıkış verir.

Genede en düşük çalışma voltajından az gelir ve sabit 12 v alınmazz

• amma uzattınız yani lazım olan akü+ 7812 dene görün..
  • Frene bastığımda 12V geliyor
    Parkları yaktığımda 12v geliyor
    birde şase geliyor 0v
    1. direnç koyarak parlaklığını düşürürsek direnç patlarmı ısınırmı tesisata bir zarar vermeyelim?
    2. 78xx serisini kullanmayı şu sebebpten ötürü istiyorum aracı seri kullandığım için dalgalanma olurda ledleri patlatırmıyım?
    3. 78xx seririsini kullandığımda araya bir eleman gereklimi ? diğeri etkilenirmi

3. sorum için tecrübesiz biri olarak 12 volt röleyi parklar ile frenin voltajını ledlere uygularken ayırmak istiyorum (frene bastığımda tesisat sanki parkları yakmışım gibi ışıklar açılır düşüncesi var)
  • 7812 neden kullanılıyor ki? Zaten ilk bağladığınızda arabaya direk bağlı değilmiydi? Kısık yakmak için 5-6 tane diyot alın sırayla seri bağlayın 5W ampülün verebileceği kadar ışık görünce lehimlersiniz. Diyotların çıkışına da fren müşüründen gelen kabloyu bağlarsanız frene basınca parlak yanacaktır. Diyot alırken kaç amper çektiğinize dikkat ederek seçin. Akım fazla ise(hiç sanmıyorum ama) soğutucuda ekleyebilirsiniz.
  • Stop modülünde LED ler nasıl bağlı (paralel, karşık..vb.) bilemiyorum ama forumda yayınladığım devreden yararlanarak istediğin efekti elde edebilirsin.
    Bu modül doğrudan bağlanır fren devresinde yanar. Benim devre ile kullanılıncada park devresinde kısılmış olarak yanar.http://forum.donanimhaber.com/m_65685852/tm.htm
  • az önce montajını yaptım çok hoş oldu röle kullandım birde 7812 kullandım parklar içinde direnç kullandım parkları rölenin kapalı kontağından geçirdim birde parklara diyot ekledim 8parkları yaktığımda röle çekmeye yeltenip aç kapa yapıyordu diyotu koyunca o da çözüldü 1 yedek 2 tane yaptım montajını bitirdim süper duruyor havanın kararmasını bekliyorum :D
  • voltajı sabit alamaz...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.