Şimdi Ara

Led bağlantıda + - seçimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
1.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    DC 12v 40w bir güç kaynağım var fakat çıkış uçlarının hangisi + hangisi - bilmiyorum.
    Elimdeki çubuk led şerit ile denedim, +/- seçmeden her iki uçla da yanıyor.
    Bildiğim, led bağlantılarda +ve- uçlar önemli.
    Doğru olarak uçları nasıl tespit ederim?
    Not: Ölçü cihazım yok.

• Ledler her iki yönde de yanıyorsa güç kaynağınız alternatif akım veriyordur. Araya bir doğrultmaç ayarlayın...
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Nasıl bir şeydir, kendim nasıl yaparım?
  • Proxy1 kullanıcısına yanıt
    Bir tane kopru doğrultucu alın. En az 5 amperlik olsun. Bir de 25 volt en az 3300uf elektrolitik kapasitor alın. Köprünün dalga simgesi ile işaretlenmiş Uçlarını adaptöre bağlayın. Köprünün art ve eksi uçlarına kondansatörü kutuplarına dikkat ederek bağlayın. Yanına bir de 104 kodlu mercimek takın. Bu artı ve eksi uçlardan çıkış alacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 18 Ocak 2015; 12:02:32 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ilginize teşekkür ederim.
    Güç kaynağı dc olarak belirtilmiş(aspiratörün aydınlatma devresi)
    O devredeki akkor flamanlı ampulleri söküp led takayım dedim ama her iki uçta da ledler yanınca bir danışayım dedim.
    Dediklerinizi yapacak bilgi ve tecrübem yok.

Hazır bir devre veya kiti alıp devreye eklemem gibi birşey olabilir mi?
    Adaptörün içerisindeki diyorlar ters yönde akım sızdırıyordur. Diyotlar değişecek.

• O işler beni aşar.
    Sandım ki trafo çıkış uçlarından birine bir elemen ekleyerek doğrultabiliriz.

Sağolun hocam.
    Dediğim kopru ve kondansatörü dışardan ekleyerek de kullanabilirsiniz. Voltaj çok az düşer, onun haricinde bir sorun olmaz.

• Bugün muhitteki elektronikçiler sokağına uğradım. "Şurada bilmem ne hoca var, ona bi sor" dediler.
    Buraya yazdığımı anlattım. Anlamadı, "güç kaynağını getirin bakalım" dedi.
    Dedim "getiremem" O zaman "beni götürün" dedi. "Sizi götürecek kadar önemli bir mevzu değil".

Kısacası bizim buradan fayda yok.

Adem Hocam, saydığınız 3 elemanın adını ve şematik bağlantısını gösterebilirseniz(mümkünse tabii)
    temin edip devreyi oluşturmaya çalışırım.
    Kopru diyot: Dört uçludur. Uçlarının ikisinin yanında dalga işareti olur. Bu uçlar giriştir. Artısı eksisi yoktur bu uçların.
    Diğer iki ucun yanında artı eksi diye yazar. Bunlar da çıkıştır.
    Kondansatör:Büyükçe bir şeydir. Eksi kutbunun olduğu tarafında boydan boya - işareti olur.
    Mercimek kondansatör: Turuncu renklidir, kırmızı mercimeğe benzer. Artısı eksisi yoktur. Hangi yönde taksan çalışır yani. Değeri 100nf dir. Üzerinde 104 yazar.
    Bu malzemeleri aldığınızda zaten bu anlattıklarımı göreceksiniz.
    Şunları alın yani. 5 amper kopru diyot. Daha yüksek amperlisi de olur.
    3300u 25v elektrolitik kondansatör
    100 nf mercimek kondansatör malzemeleri bu şekilde isteyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 19 Ocak 2015; 20:48:11 >

• Bunları temin edip, üstteki mesajda anlattığınız şekilde yapmaya çalışacağım.

Becerememe ihtimalim büyük olduğundan yine sizi rahatsız edebilirim hocam,
    tekrar teşekkürler.
    Az önceki mesaja resim ekledim.

• Adem Hocam,

Kardeş, arkadaş desteği ile aşağıda resmini gönderdiğim doğrultucuyu yaptık ama test etmeye henüz fırsat bulamadım.
    Mercimeği şart değil diye eklememişler.

Müsait zamanda test edip bilgi vereceğim.
    Led için mercimek şart değil. O olmasa da olur. Genelde mercimek de kullandığım için öyle yazmıştım.
    Doğrultucu bu haliyle de çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 4 Şubat 2015; 18:51:38 >
  • Merhaba Adem Hocam,
    Nihayet bugün test edebildim. Çubuk ledler tamam ama sanki biraz zayıf yanıyorlar gibi. Avo ile ölçtüm; 12v okudum.
    Çubuk üzerindeki ledler 5730 tip, lümen olarak en yüksek değere sahipler.
    resim 1

Ayrıca g4 iğne duy için aldığım yassı ledler(tür olarak adını bilmiyorum) yanmıyor gibi birşey. İlk açtığımda normal yanıyorlar fakat
    sanki pil veya şarj bitmiş gibi anında sönükleşiyorlar.
    resim 2

Aydınlatma devresinin şemasına göre(davlumbazın içine yapıştırmışlar) 4 adet 20w g4 ampul takılabiliyor.
    Devreyi başka bir şeyle denemek lazım, ne önerirsiniz?
     Led bağlantıda + - seçimi? Led bağlantıda + - seçimi?

• quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Led için mercimek şart değil. O olmasa da olur. Genelde mercimek de kullandığım için öyle yazmıştım.
    Doğrultucu bu haliyle de çalışır.

üstad bu mercimekler tam olarak ne işe yarıyor? regülatör devresinde direk 3 tane 1 milifaradlık kondansatör bağlasam yeterli olmaz mı?
  • Hesher kullanıcısına yanıt
    Elektrolitik kondansatör ile filtre edilemeyen yüksek frekansları filtrelemeye yarıyor.

Akım sınırlamali bir güç kaynağı ile voltaj vererek ledin gerilim dusumunu kontrol etmek lazım. Gerilim veya akım ile ilgili bir soruna benziyor.

slm çubuklar 1metre ise 3tanesi 1.5a çekmeli bana çok sönük geldi ışığı..orayı gündüze çevirmesi lazım normalde.
  • Çubuklar 50cm, 36 adet 5730led mevcut.

Şimdi çubuğun birini başka bir yerde, uzun tip trafo/sürücü kullanıan bir devrede test ettim, dediğiniz gibi oldukça güçlü yanıyor.

Galiba benim faydalanmak istediğim davlumbaz aydınlatma devresi gerilim veya akım yönünden yeterli değil.

İstiyorum ki davlumbazın aydınlatmasını açtığımda tezgah aydınlatması da yansın, ayrıca bir anahtar kullanmayayım.
    Farklı güç kaynağı kullansam çözebilir miyim? Sanırım röle falan bulunan bir şey yapam lazım.
    Ne önerirsiniz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.