Şimdi Ara

Lcd/Plazma Alıpta Hiç Memnun Olmayan Var mıdır Acaba ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

-Hiç kimse,üstelik Türkiye gibi bir ülkede bir dünya para veripte aldığı panele kötü bir şey yakıştırmaz!kötüde olsa(bilir o neresi
    kendisini rahatsız ettiğini ama...)çok iyi der
    -Acele edipte o kadar çok alan olduki!kaçan ne vardıysa acep?
    -BR/Konsol+PC dışında hala panelin bir ihtiyaç" olduğunu söyliyemeyiz!(ama kimileri...... ben bunda SD izleyeceğim,keyfimmisin arkadaş....da
    diyebilir elbette ve zaten öyle yapıyor çoğusu!paso SD
    -Gerçekte bugün için panel teknolojinin geldiği nokta itibarıyla>>> Panel=HD yayın olmalıdır,ama bugün için böyle bir sistem ülkemizde yoktur,
    yakında bir kaç kanalla bu iş başlıyacak elbette,bugün verilen çok çok az ve içeriğide bütün kitleleri ilgilendiren yayınlar olmayan bir uygulama
    ile gidiyoruz v.s
    -Paneller çok erken alınmıştır,hele hele 3-4 sene evvel alanlar çok ciddi paraya almışlardır!
    bu arada PDP lerden 852X480pixel panelleri alanları hiç saymıyorum bileböyle panelleri "High Definition" yayınları alır diye
    kakaladılar çoğuna ve TF de 4-5 sene önce ben bu konuları işlerken birde eleştiride bulunurlar hatta ciddi kızarlardı(böyle panel alanlar nedense,ne için aldığını kendisi bile
    bilmiyordu aslında! sonunda.....yaw odaya koydum büyük ekranda DVD izlemenin keyfine vardım oldu bu işi "adı" sonraları!!!) eh o kadar para verdinmi elbette
    herkes "memnun" olacaktır!
    Bu arada o 852X480pixel PDP ler ile çok güzel SD izleniyordu ama paneller teknolojileri itibarıyla,SD de bile çok başarılı olamıyordu........
    --------------------
    BR/PS3/PC>>>Panel OK,memnun olursun fazlasıyla(1080p olmasa bile>>çünkü 1080p kaynağı hala kısıtlıdır,ama 1080p panel yinede uyar)
    bunun gayrısında,"memnuniyet" çok keyfe kederdir,bugün içinde bulunduğumuz kaynaklar itibarıyla!

Yada alan insanlar,bardağı hep dolu tarafından girerek,yine memnun olurlar(psikolojik olarak!!)
    Çevremde bakıyorum bazı insanlara,durumu bunu almaya müsait değil ama ısrarla panel almaya adeta "koşmaktadır" yani kimi insan
    "para kesmiyor" beyler,dolayısıyla bu kişi panel aldımı herkesten çok daha fazla " memnun" olacaktır(psikolojik olarak)!!
    -.....yaw siz daha LCD almadınızmı.... diye sürekli soran sözlerle karşılaşırsınız(panel konusunda adeta "uzman" kişilerce)işte bu kişiler
    şuanda müthiş "memnuniyetsizlik" içindedir,ama paneli aldımı(görüntü önemli değil) "müthiş memnun" olur panelinde>>çamur gibi göstersede
    (yine psikolojik olarak!)

Toparlarsak;evet alanlar memnundur(aslında değildir büyük çoğunluğ bir çok sebebten dolayı)ama yinede "memnundur" sonuçta,olmasa zaten ne olacakki??
    ---
    Tabiki işin teknik kısmını geçiyorum.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 23 Mart 2008; 16:45:32 >

• burda pişmanlık derken aldıktan kısa bir süre sonraki pişmanlıkdır yani mevcut imkanlara göre,yoksa tabiki aradan bi kaç yıl geçince tabiki aynı bütçeyler çok daha iyisi alınacağı aşikar
  • quote:

Orjinalden alıntı: albani

İyi pazaralr herkese

-Hiç kimse,üstelik Türkiye gibi bir ülkede bir dünya para veripte aldığı panele kötü bir şey yakıştırmaz!kötüde olsa(bilir o neresi
    -BR/Konsol+PC dışında hala panelin bir ihtiyaç" olduğunu söyliyemeyiz!(ama kimileri...... ben bunda SD izleyeceğim,keyfimmisin arkadaş....da
    -Gerçekte bugün için panel teknolojinin geldiği nokta itibarıyla>>> Panel=HD yayın olmalıdır,ama bugün için böyle bir sistem ülkemizde yoktur,
    yakında bir kaç kanalla bu iş başlıyacak elbette,bugün verilen çok çok az ve içeriğide bütün kitleleri ilgilendiren yayınlar olmayan bir uygulama
    ile gidiyoruz v.s
    -Paneller çok erken alınmıştır,hele hele 3-4 sene evvel alanlar çok ciddi paraya almışlardır!
    bu arada PDP lerden 852X480pixel panelleri alanları hiç saymıyorum bileböyle panelleri "High Definition" yayınları alır diye
    kakaladılar çoğuna ve TF de 4-5 sene önce ben bu konuları işlerken birde eleştiride bulunurlar hatta ciddi kızarlardı(böyle panel alanlar nedense,ne için aldığını kendisi bile
    bilmiyordu aslında! sonunda.....yaw odaya koydum büyük ekranda DVD izlemenin keyfine vardım oldu bu işi "adı" sonraları!!!) eh o kadar para verdinmi elbette
    herkes "memnun" olacaktır!
    Bu arada o 852X480pixel PDP ler ile çok güzel SD izleniyordu ama paneller teknolojileri itibarıyla,SD de bile çok başarılı olamıyordu........
    --------------------
    BR/PS3/PC>>>Panel OK,memnun olursun fazlasıyla(1080p olmasa bile>>çünkü 1080p kaynağı hala kısıtlıdır,ama 1080p panel yinede uyar)
    bunun gayrısında,"memnuniyet" çok keyfe kederdir,bugün içinde bulunduğumuz kaynaklar itibarıyla!

Yada alan insanlar,bardağı hep dolu tarafından girerek,yine memnun olurlar(psikolojik olarak!!)
    Çevremde bakıyorum bazı insanlara,durumu bunu almaya müsait değil ama ısrarla panel almaya adeta "koşmaktadır" yani kimi insan
    "para kesmiyor" beyler,dolayısıyla bu kişi panel aldımı herkesten çok daha fazla " memnun" olacaktır(psikolojik olarak)!!
    -.....yaw siz daha LCD almadınızmı.... diye sürekli soran sözlerle karşılaşırsınız(panel konusunda adeta "uzman" kişilerce)işte bu kişiler
    şuanda müthiş "memnuniyetsizlik" içindedir,ama paneli aldımı(görüntü önemli değil) "müthiş memnun" olur panelinde>>çamur gibi göstersede
    (yine psikolojik olarak!)

Toparlarsak;evet alanlar memnundur(aslında değildir büyük çoğunluğ bir çok sebebten dolayı)ama yinede "memnundur" sonuçta,olmasa zaten ne olacakki??
    ---
    Tabiki işin teknik kısmını geçiyorum.

Selamlar

Deneyim ve görüşlerinize saygı duyuyorum ama bence olması gereken, panel almak isteyen arkadaşlarımızın istedikleri ürünü görerek ve test ederek (mümkünse bir CRT ile de kıyaslayarak ve yine mümkünse yayını tek kaynaktan alarak) karar vermesi...
    Sonuçta bir panel satıcısı yada elektronik sektöründen para kazanmakta olan biri değilim. Ayrıca insanları yanlış yönlendirerek veballerini üstlenmek niyetinde olabilecek kadar düşüncesizde değilim (yazdıklarımla ilgili belirtmek istedim..)...
    Tv mi almadan önce ve sonrada benzeri yorumları çok okudum.. Fakat olması gerektiği gibi kendi imkanlarım ve kullanım alanım dahilinde yaptığım tespitler gösterdi ki: CRT benim için yanlış bir tercihmiş ve şu ana kadar boş yere düşünüp durmuşum...

Ve tekrar ve yine bunun için diyorum ki; herkes öncelikli tercihlerini belirleyerek ve mutlaka gözleriyle görüp test ederek kararını vermeli...

• Eskiden sadece müzik seti bileşenleri vardı elektronik olarak. Ve insanlar daha tatmindi. Zira alınan mal değerini korurdu.

Fotoğraf makinaları da öyleydi dijitallerden önce. Benim 1500 dolarlık Nikonum şu anda 50 dolar dijitaller ilerleyince.

Dediğim gibi artık alınan elektronik kalıcı bir mal değil, bir yatırım hiç değil. Sadece bir tüketim ürünü, tüketim maddesi. Müstehlik malzeme yani.

Pişmanlıklar da şöyle oluyor gözlemlediğim kadarıyla:
    1. SD yayınlarda görüntü kalitesinin CRT tüplülerden kötü olmasından duyulan pişmanlık
    2. Sadece teknolojik ve havalı diye alınan fakat havası çabuk sönen ürünün yarattığı pişmanlık
    3. En iyisini almaktan kendini alamayanlar fahiş fiyatı ödedikten sonra "buyer's remorse' denen pişmanlık oluyor. Yani aldıktan sonra bu kadar para verdiğine pişman olmak. Genellikle en iyiyi arama süreci beklentileri aşırı yükseltir sonuçta TV'yi açınca gerçek üstü bir deneyim ve haz beklenir ama fos çıkar; işte bu.
    4. Çok önem verildiyse, çok araştırma yapıldıysa, eve en iyi TV 'de girse hayatımızı daha mutlu hale sokamayacağı için duyulan pişmanlık. Bu tipler genellikle araştırmaktan o süreçten, teknik detayları irdelemekten hoşlanıyor zira. Alınca , eee aldık n'oldu yani şimdi olayı.

Ama bu pişmanlıklar kafamızdaki o çok başarılı psikolojik düzeltme motorları devreye girince direk olarak olayı upscale eder ve pişmanlığı, hafif memnuniyetsizliğe dönüştürür ki bunlar da hafiftir, uçup gider, unutulur.

Sony DVD player pişman etmişti beni, 1 sene kullanımdan ve lensi temizlendikten sonra bile DVD illa orjinal olacak, çizik filan da olmayacak.
    Oysa kızıp neredeyse bedavaya aldığım Vestel içine fındık lahmacun koysan insanı kırmıyor mutlaka bir şeyler gösteriyordu. Yani bizim Vestel > komponentli, efendim progressive scan'li Sony.

Adım gibi eminim ki sadece blu-ray filan izlemeyeceksem alacağım herhangi bir panel beni de pişman edecektir.

Neyle karşılaşacağını bilerek alanlar işte onlar pişman olmuyor.

Bence konu çok kişisel yorumlar ve duygular içerdiğinden pek yararlı olmayacak. Her alet çok sevilmeyebilse de her aletten pişman olan olabiliyor.

• arkadaşlar bu tvlerin hepsi birer para tuzağı.10 yıl önce 70 ekran tvler kaç dolardı acaba hatırlıyomusuuz.o zamanın parasıyla 300 400 ytl aradan onca zaman geçmesine rağmen şuanda da aynı fiyat. insanlar özeniyor bir dünya para verip alıyor bende dahil bir zaman sonra lcd tvi yada plazma tv normal tvden farklı bir görüntü gibi gelmiyor insana en fazla bir ay sona bıkıyosunuz ben 7762 model fullhd aldım. bence yeni alacaklar hiç özenmesin boşuna o kadar para vermeyin sadece bu tvler eşe dosta komşuya hava atmaktan başka bir işe yaramıyor sonuçta kaç saat tv seyrediyoruz ki.
  • quote:

Orjinalden alıntı: semih izmir

arkadaşlar bu tvlerin hepsi birer para tuzağı.10 yıl önce 70 ekran tvler kaç dolardı acaba hatırlıyomusuuz.o zamanın parasıyla 300 400 ytl aradan onca zaman geçmesine rağmen şuanda da aynı fiyat. insanlar özeniyor bir dünya para verip alıyor bende dahil bir zaman sonra lcd tvi yada plazma tv normal tvden farklı bir görüntü gibi gelmiyor insana en fazla bir ay sona bıkıyosunuz ben 7762 model fullhd aldım. bence yeni alacaklar hiç özenmesin boşuna o kadar para vermeyin sadece bu tvler eşe dosta komşuya hava atmaktan başka bir işe yaramıyor sonuçta kaç saat tv seyrediyoruz ki.

+1

üst modellere deli gibi para vermektense orta şeker sorunsuz bi model alıp lazertv ye kadar keyif yapmak

tv yayınları zevkli değil ama dvd de film keyfi harika oluyo bence ve havalıı

• ben şu an için lcd yada plazma almam çünkü oyun konsolum yok bilgisayarda işimi gören bir monitörüm var
    lcd ve plazmayı beta -vhs ye benzetiyorum nasıl kasetler bitti bir gün bunlarda bitecek, bu kadar falsoları olan teknolojiler görmedim ,yok ölü piksel ,ghosting,yanık,mor yılan ıvır zıvır ..hayır ben takıntılı adamım ,ayrıca futbol maçlarında pek çok lcd-plasma tecrübem oldu hiç biri evimdeki 72 crt kadar keyif vermedi
  • quote:

Orjinalden alıntı: eagle16

ben şu an için lcd yada plazma almam çünkü oyun konsolum yok bilgisayarda işimi gören bir monitörüm var
    lcd ve plazmayı beta -vhs ye benzetiyorum nasıl kasetler bitti bir gün bunlarda bitecek, bu kadar falsoları olan teknolojiler görmedim ,yok ölü piksel ,ghosting,yanık,mor yılan ıvır zıvır ..hayır ben takıntılı adamım ,ayrıca futbol maçlarında pek çok lcd-plasma tecrübem oldu hiç biri evimdeki 72 crt kadar keyif vermedi

bende takıntılı adamım,bugün anestezi filmine gittim sinemaya,perdenin üst tarafında rahatsız eden lekeler vardı,arada sildirdim adamlara ama içim içimi yedi

sanırım lcd veya plazmalardaki kusurlar denk gelirse bakırköylük olurum

• quote:

Sonuna kadar katılıyorum.

quote:

arkadaşlar bu tvlerin hepsi birer para tuzağı.10 yıl önce 70 ekran tvler kaç dolardı acaba hatırlıyomusuuz.o zamanın parasıyla 300 400 ytl aradan onca zaman geçmesine rağmen şuanda da aynı fiyat. insanlar özeniyor bir dünya para verip alıyor bende dahil bir zaman sonra lcd tvi yada plazma tv normal tvden farklı bir görüntü gibi gelmiyor insana en fazla bir ay sona bıkıyosunuz ben 7762 model fullhd aldım. bence yeni alacaklar hiç özenmesin boşuna o kadar para vermeyin sadece bu tvler eşe dosta komşuya hava atmaktan başka bir işe yaramıyor sonuçta kaç saat tv seyrediyoruz ki.

Tv alır gibi almıyorlarki, sanki araba alırmış gibi alıyorlar üstelik bu arabaların gideceği yol yok ve benzinleride yok. Bak ne güzel almışsın ve hata yaptığını kabul edebiliyorsun çünkü kendini kandırmıyorsun, keşke herkes senin gibi olsa. Haftada belki 2 saat seyredecek kişi gidip 3000 ytlye tv alıyor. Mantıklı mı?

Sonuçta tv almıyor musun? Sadece dev ekran olacak diye onca dezavantaj onca masrafa yazık değil mi? O kadar dev ekran meraklısı olanlar gitsin projektor alsınlar dev ekran görsünler.

Son olarak bir düşünün bakalım asıl dev ekran görüntü veren projektorler bu kadar az satılırken paneller bu kadar çok satılıyor? Düşünün bakalım çok ilginç sonuçlara varabilirsiniz.

• quote:

Tv alır gibi almıyorlarki, sanki araba alırmış gibi alıyorlar üstelik bu arabaların gideceği yol yok ve benzinleride yok. Bak ne güzel almışsın ve hata yaptığını kabul edebiliyorsun çünkü kendini kandırmıyorsun, keşke herkes senin gibi olsa. Haftada belki 2 saat seyredecek kişi gidip 3000 ytlye tv alıyor. Mantıklı mı?

Sonuçta tv almıyor musun? Sadece dev ekran olacak diye onca dezavantaj onca masrafa yazık değil mi? O kadar dev ekran meraklısı olanlar gitsin projektor alsınlar dev ekran görsünler.

Son olarak bir düşünün bakalım asıl dev ekran görüntü veren projektorler bu kadar az satılırken paneller bu kadar çok satılıyor? Düşünün bakalım çok ilginç sonuçlara varabilirsiniz.

Bazen sizleri anlamıyorum. Projeksiyon cihazı ile LCD TV yi karşılaştıramazsıınız. Projeksiyon cihazının bir çok eksi tarafı var. Bir kere TV yerine kullanacaksan nereye koyacaksın? Kabloları nasıl yok edeceksin. Haberleri seyrederken 3 metrelik duvara yansımada ne gibi bir anlam/gereksinim olabilir. 2000 ytl ye HD gösteren Projeksiyon nerden bulacaksın. Gündüz nasıl seyredeceksin...VS...Projeksiyonun kullanım amacı ile LCD TV lerin kullanım amacı tamamen farklı. Onu alacağına bunu al diyemezsiniz.

Bende Philips projeksiyon cihazı var. LCD TV mi aldığımdan beri satılık...1 kere bile açma ihtiyacı duymadım. neredeyse her gece bir HDRip seyrederim eşimle birlikte ve bundan büyük keyf alıyoruz. Projeksiyon şimdiden sonra HD değilse bence alınmaz. HD sine tonla para harcayabilcek kadar paranız varsa da hiç durulmaz alınır. Bu bu kadar basit. Şu da unutulmamalı hiçbir projeksiyon cihazı LCD paneller kadar capcanlı görüntü veremez...

İnsanları durduk yere yanlış yönlendirmeyin...

• JakX yanlış yönlendirmiyor ki? Hatta yönlendirmiyor bile.
    Bahsettiği çok mantıklı.

Bu LCD, plazma panelleri dev ekran ihtiyacı duyduğundan aldıklarını söyleyenleri kastetmiş.

Kaldı ki değişken odak uzaklığı mümkün sanırım bu projektörlerde, dolayısıyla haberleri daha küçük seyretmek de mümkün. Ama konu o değil. Bazıları için bir kaç hedef vardır ve ona projeksiyon da CRT tüplü de uyabilir. Kriterleri tutan herşey birbiriyle karşılaştırılır, karşılaştırmassak nasıl seçeceğiz?
  • Şunu da eklemek isterim, esas problem zaten bir alet alıp onu isviçre çakısı gibi kullanmak istememizde.

Projeksiyonla bilmem kaç metre ekranda/duvarda TV, haberler filan seyretmek abes evet. Projeksiyonun ses sorunu vs. filan da var. Ama o zaten sinema tadına hasta olanlar için daha çok.

Ama LCD ve plazma da sıradan TV yayını seyretmek için değil. Daha doğrusu seyredilebilir ama normal yayın kötü diye rahatsız olmamak gerekiyor, bunu kabullenmek gerekiyor, bence yüksek kalitede HD seyretmek için bu ödün verilecek ya da ayrı kaynaklar için ayrı aletlerden seyredilecek.

Ben bunların hala büyük çoğunlukla yeni teknoloji, ince panel vs. diye alndığını düşünüyorum, öyle ki daha nereye koyacaını bilmiyor çoğu kii duvarda yükseğe asıyor. Oysa oturduğunuzda gözünüz ortasına bakmalı, o derece alçak olmalı yani. (Duvara asmayanlar da bebekleri, çocukları varsa dikkatli olsunlar, birisinin küçüğü ölmüştü üstüne devrildiği için, çok üzülmüştüm böyle şey olur mu yahu?)

Sevgiler

• Aslında bunca yazılandan çıkarılacak tek sonuç; her insanın zevkleri ve dolayısıylada tercihlerinin farklılık gösterecek olduğu...

Kimse boş yere kullanmadığı yada kullansada kişisel tercihlerine göre memnun kalmadığı veya verim alamadığı bir teknoloji için iyi yada kötü diyemez ve dememeli. Herkesin kullanım amacı ve kullanım alanı bir olmayacağından memnuniyetide buna göre farklılık göstermesi kaçınılmaz. Bu doğrultuda bırakında şahıslar herkese göre artı ve eksilerinin olacağı ürünleri kendileri bizzat test ederek memnuniyetleri sonucu tercih etsinler...

Olay boşa verilecek paralara çekilmiş ki; bu herkese farklı şekilde görünecektir (yanlış yönlendirilme olmamalı)... Ve burada bazı arkadaşların söylediği gibi alındığı için savunulacak bi durum olamaz! Memnun kalmayan biri yine diğer bir arkadaşımızın yaptığı üzere iade edebilir ve etmelidir. Bu nasıl saçma bi mantık yürütme şekli anlayabilmek mümkün değil??? Yani o kadar ki; ben genel anlamda memnuniyetimi ve imkanlarım dahilinde çokta verimli kullanabileceğimi söylerken, dolaylı olarak yalan söylediğimi ima edecek bir zihniyet neyin peşinde bilemiyorum?!?

Tercihlerim neticesinde benim için en mantıklı seçenek LCD. Ve yine tercihleri doğrultusunda CRT de karar kılan arkadaşlarında doğru karar verdiğini düşünüyorum...

Son olarak,
    herkes kendi kullanımına göre ve görüp, test ederek seçimini yapmalı. Olur olmadık yorumlar yaparak hiçbir yere varamayız...

• 3 sen önce aldığım Pioneer plazma için hiç pişmanlık yaşamadım.
    O zaman için fiyatı 8.000 YTL olan cihazı 5.000 YTL.ye almış olmam nedeniyle fiyat acısın da pişmanlık yaşamadım.
    Ancak Pioneer plazma'yı almadan önce daha ucuz plazmalar vardı. Hatta çoğunda HDMI girişi bile yoktu. Bir süre düşündüm bunlardan birini alıp seyredeyim diye. Sonra vazgectim ve bir süre sonra Pioneer'ı aldım. Eger diğer plazmaları almış olasydım, inanın ki kafamı duvardan duvara vururdum. Çünki alacagım o cihazlar çoktan miladını doldurmuş olacaklar, belki görüntü kaliteside CRT den kötü olacaktı.
    Bugün hala yeni modelleri gördüğümde cihazımın hala görüntü olarak çok iyi olduğunu düşünüyorum.
    Tabiki zaman içinde gelişen teknolojiler nedeni ile insan o teknolojilere sahip olmak ister.
    Benim düşüncem de, yeni teknolojilere sahip yeni bir tv alabilmek. Ki o teknolojilere sahip ürünler 8.000 YTL civarında satılıyor. Ve şuan için almayıda düşünmüyorum.
    Hala CRT tüplü tv.leri öven arkadaşları görünce şaşırıp kalıyorum.
    Bana CRT tv.leri izlemek sıkıntı veriyor.
    Burada hala CRT ekran almak isteyenlere söyleyeceğim, bin kere düşünsünler. Paralarını sokağa atmasınlar.
    Fiyatları 1.500 YTL.nin altına düşen 32" o kadar güzel LCD TV.ler varki. PS3-Blu-ray gibi cihazları yoksa
    oturup izlesinler dizilerini-filmlerini. Son zamanlarda çoğu tv. kanalları çok kaliteleri dizi ve film yayınlıyorlar.
    Alacağınız LCD veya plazma, sıradan markalar yada kalitesiz ve modeli geçmiş ürün olmasın.

• quote:

quote:

Kimi araba alır, arabasını evinin önünde cürütür. Kimi araba alır, arabasının zevkine varır. Biner gezer. Çoluğunu çocuğunu alır tatile, pikniğe gider keyfini çıkartır.
    Kimi Panel TV. alır evinin duvarına asar. İzlemez. Belki gösteriş yapar. Kimi panel tv. alır. Yanına PS3-Blu-Ray, Digitürk Royal alır. Keyfini sürer. Televizyonundan en üst derecede yararlanır.
    Tabiki bu bütce meselesidir. Herkes keyfine göre birşeylere takılır.
    Hem araba ile Panel Tv.leri yan yana koymak ne derecede doğru bilemiyorum. 30-40.000 YTL. verip belki haftada birkaç saat kullanılan, yada çoğu kişinin evinin önünde çürüttüğü ve yattığı yerde masraf üstüne
    masraf olan otomobilleri TV. lerle karşılaştırmak ne derece doğrudur. Eger 30-40 bin YTL. bir arabaya verebiliyorsanız. Evde çoğu zaman izlediğiniz bir tv. içinde 6-7 bin YTL. verebilirsiniz. Nede olsa dünyada en çok TV. izleyen bir milletiz. Şöyle güzel bir Tv.nin başına geçip çoluk-çocuk güzel bir film izlemenin kime ne zararı olabilirki.

Projeksiyonlara gelince. Bir LCD veya Plazma tv. ile projeksiyonu karşılaştırmak burada birçok kişiye yanlış bilgi verir.
    Benim görüşüm bir LCD veya Plazma TV. ile projeksiyon karşılaştırılamaz.
    Projeksiyon her saat izlenemez. Işık gücü düşük olan bir cihaz gündüz tat vermez. Sürekli karanlık ister.
    Projeksiyon sorunlu bir cihazdır. Daha çok arıza yapar. Ve hassas cihazlardır.
    Projeksiyon fan sesinden dolayı gürültülüdür.
    Projeksiyon cihazlarının lamba ömrü kısıtlıdır. İzleme zamanına göre 2-3 yılda bir lambasının değiştirilmesi gerekir. Ve lambası en az cihaz bedeli kadardır.
    Projeksiyon cihazları LCD ve Plazma kadar canlı ne derin renklere sahip değildir.
    Ancak pahalı ve üst modeller için birşey diyemem. Çünki onları izleme şansım olmadı. Benim söylediğim cihazlar piyasada bolca satılan 1000-2000 YTL. ye kadar olan cihazlardır.
    Şu anda piyasada satılan 5000 YTL. üzerinde FULL HD projeksiyon cihazlarınn lamba ömürleri 2000-2500 saat civarında ve genellikle 1000 ansilümen ışık gücünde. Günde 5-6 saat tv seyrederim diyorsanız zaten bu cihaz asla bu işi görmez. İki senede bir lamba değiştirmek ve sürekli karanlık bir ortamda izlemek gerekir.

• Nasıl sıkıntı veriyor onu anlamadım?
    -Ya ekranı küçük geliyordur (yani 92 ekran (36") size yetmiyordur.)
    -Ya da aletin kendisi büyük geliyordur.

Yoksa normal yayınlar için tartışılmaz olarak daha kaliteli görüntü veren CRT nasıl başka sıkıntı verebilir ki?

PS: Keşke şimdi bir Sony 34XBR960 bulabilsem. O zaman 1080i HD olarak da en iyi görüntüyü alırdım. Sony'nin TV studyoları için özel ürettiği profesyonel aletler dışında dünyada üretilmiş en iyi görüntü kalitesi 92 ekran olarak.
  • Ben çok bariz bir şey görüyorum: Normal yayın seyredecekseniz, bırakın LCD'yi plazmayı, büyük ekran CRT bile kötü kalabiliyor.

92 ekran Panasonic tüplü TV'm bile, kötü kalitede yayınlar yüzünden 55 ekranımı arattı ilk aldığımda. Digitürkün ne kadar kötü kalitede yayın yaptığını o zaman farkettim; bant genişliği kirası ödememek için düşük bitrate'li kalitesiz yayını veriyorlarmış. Oysa DVD de süperdi TV. Allah'tan son yılda filan bir çok kanalın kalitesini biraz olsun yükselttiler de Digitürk de çekilir oldu.

Bence doğru yönlendirme şu : 42 inç ve ötesi plazma ve LCD'ler tamamen HD izlemeye yönelik olmalı ve HD performanslarıyla değerlendirilmeli.
    SD yayınlardaki başarısızlıkları ya mazur görülmeli ya da SD yayınlar için ayrı bir CRT olmalı.

Kimse de bol HD yayın beklemesin uzun yıllar, olmayacak. Daha stereo yok doğru dürüst. Olacak olan Blu-raydir.

• quote:

Orjinalden alıntı: Fennezs

Nasıl sıkıntı veriyor onu anlamadım?

Yoksa normal yayınlar için tartışılmaz olarak daha kaliteli görüntü veren CRT nasıl başka sıkıntı verebilir ki?

PS: Keşke şimdi bir Sony 34XBR960 bulabilsem. O zaman 1080i HD olarak da en iyi görüntüyü alırdım. Sony'nin TV studyoları için özel ürettiği profesyonel aletler dışında dünyada üretilmiş en iyi görüntü kalitesi 92 ekran olarak.

Cevabı siz zaten kendiniz vermişsiniz.
    Küçük bir ekranda bir dvd film izliyorsunuz. Hepimiz biliyoruz ki çoğu filmler geniş ekran olduğundan dolayı tv.lerin alt ve üst taraflarında boşluklar oluyor.
    Bu filmleri CRT de izlediğinizde görüntü daha da küçülüyor.
    Ve film izleme zevki hiç kalmıyor. Birde CRT ekranın 4.3 olduğunu düşünürseniz.
    Ve çoğumuzun evinde sizde olduğu gibi 92 ekran crt.de yok. Ya 72, yada daha küçük ekran olmalı.
    Artık insanlar eskiden sadece misafir ağırlamada kullandığı salonlarda yaşıyorlar. en az 3-4 metre mesafede 72 ekran crt izlemek sıkıntı vermezmi.
    Ve ben 3-4 sene önce CRT nin en iyi görüntüyü vermiş olduğunu kabul ediyorum. Ancak şu anda değil.
    Bir de o bahsettiğiniz Sony tv. Türkiye'de kaç kişide var. Türkiye'de satıldımı hiç.
    Sony'nin hala o tv.yi ürettiğini hiç sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratsx -- 24 Mart 2008; 4:01:48 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ratsx

quote:

Orjinalden alıntı: Fennezs

Nasıl sıkıntı veriyor onu anlamadım?

Cevabı siz zaten kendiniz vermişsiniz.
    Küçük bir ekranda bir dvd film izliyorsunuz. Hepimiz biliyoruz ki çoğu filmler geniş ekran olduğundan dolayı tv.lerin alt ve üst taraflarında boşluklar oluyor.
    Bu filmleri CRT de izlediğinizde görüntü daha da küçülüyor.
    Ve film izleme zevki hiç kalmıyor. Birde CRT ekranın 4.3 olduğunu düşünürseniz.
    Ve çoğumuzun evinde sizde olduğu gibi 92 ekran crt.de yok. Ya 72, yada daha küçük ekran olmalı.
    Artık insanlar eskiden sadece misafir ağırlamada kullandığı salonlarda yaşıyorlar. en az 3-4 metre mesafede 72 ekran crt izlemek sıkıntı vermezmi.
    Ve ben 3-4 sene önce CRT nin en iyi görüntüyü vermiş olduğunu kabul ediyorum. Ancak şu anda değil.
    Bir de o bahsettiğiniz Sony tv. Türkiye'de kaç kişide var. Türkiye'de satıldımı hiç.
    Sony'nin hala o tv.yi ürettiğini hiç sanmıyorum.

Tamam ekran küçük geliyormuş size, o zaman kabul. Yani 92'nin altı hele 82'nin altı hakikaten küçük.
    Ancak benim 92 CRT TV'm 16:9 ve son zamanlarda satılanlar da hep 16:9'du zaten. Yani görüntü küçülmesi problemi de yok.

O dediğim Sony TV Türkiye'de çok az kişide var doğrudur, zira 2 sene evvel 5000 YTL filandı fiyatı.
    Ancak bir sür harika Philips Panasonic filan satıldı. Bunların özellikle 92 ekran olanlarında SD görüntüsü süperdir.

Şu anda alacak olan zaten tüplkü bulamaz kolay kolay, 92 ekran hiç yok. Reklam grafik işlerinde bir arkadaşım çok istiyor bendekini vermiyorum.
    Ben de şimdi alsam, tüplü bulamayacağım için kesinlikle plazma alırım. Ya da belki LCD. Ama hala o Sony dünyadaki en kaliteli televizyon görüntüsünü veriyor, buna 1080i HD de dahil.

Ben büyük ekran olsun diye alanların sonradan kötü yayınlardan hayal kırıklığına uğramalarını istemiyorum o kadar.

• Herkese iyi haftalar

Burada yazı yazan arkadaşların genelde bütün yazdıklarına katılıyorum,üslup bozulmadığı sürece,gayet güzel bir fikirler/bilgiler
    durumu oluşuyor,konu amacından çıkılıyor gibi olsada aslında hepsi konunun tam içinde olan şeyler.

1-Projector;projeksiyon diye bahsettiğiniz olay,çok çok başka bir şey ve bu sistemi hakkıyla kullandığınız zaman ise bambaşka bir şey!
    Süper olan budur ama,aması var işte,çünkü burada devreye bir sürü kriter/sistem v.s giriyor,dolayısıyla bir Projector sistemi PDP veya
    LCD ile mukayase etmek hem yalnış olur hemde haksızlık olur!
    -Profesyonel Projector kullanımı;binlerce dolardan,bir kaç yüz bin dolara giden(milyon dolara varanlardan hiç bahsetmiyorum)bir sistemdir;
    şayet böyle bir sistem kurarsanız,o zaman oturur her türlü yayını(SD dahil) izlersiniz hemde çok iyi kalite ile
    +daha buna dahil olacak olan Audio sistem dende bahsetmiyorum v.s v.s

işte bu bir tabiri caizse hem doğru hemde adam gibi bir Projector sistemidir!
    İyide arkadaş bu kimde var??yada kaç kişi böyle bir sistem kurabilir!

2-Basit Projector sistemleri;bunlar piyasada gördüğünüz ucuz/kalitesiz/orta kalite v.s sistemlerdir,izlemeside sıkıntılı,kurulduğu mekanlar,cihazın
    görüntü işlemesi v.s v.s,bunları geçiyorum,PDP/LCD nin yanında lafı bile olmaz(ancak dünyanın her yerinde "projector hastası/meraklısı" insanlar vardır
    bunlar kullanır böyle cihazları,ucuz/hesaplı+bir sinema havası v.s gibi)DVD izlemek bunlar için süperdir>>Projector den
    Ama normal bir odada,TV yerine bunu kurmak veya izlemek,yine normal bir TV izleyicisinin değil yapacağı,düşüneceği bir şey bile değildir!

Ancak burada şunuda belirtmek gerekiyor,Projector bir meraktanda öte hastalıktır,çok ciddi bir kullanıcı kitlesi vardır(USA/Canada da)hemde tahmin edemeyeceğiniz kadar!

3-Çeşitli dergilerde,filmlerde,yazılarda v.s yerlerde,gördüğünüz/okuduğunuz bu profesyonel Projector sistemlerde,akıllara zarar verecek paralar harcıyor bu hastaları!
    Ama günümüz sistemlerinde;bu kurulan çok özel izleme mekanlarında;en kaliteli bir Projector sistemi yanında+PDP sistemide mevcuttur(LCD ler de çok büyük bu ebatlara
    fiyat/görüntü kalitesi v.s olarak çıkılamadığı için,olay PDP ile gidiyor,ama bunlar piyasada görmediğiniz özel panellerdir>>NEC/Mitsubishi/Hitachi/Sanyo gibi[USA da]
    "Cinema-Saloon" dedikleri odada karşıda PDP var+yukarıdan inen Projector ve perde sistemi,keyfiniz hangisini isterse onu izlersiniz,ancak böyle bir mekande FİLM
    (DVD/HD/BR v.s gibi) kaynakları kesinlikle Projector ile izliyorlar,panelde ise normal TV yayınlarını!!!
    Duvarların ses yalıtımlı+koltukların "ceylan" derili+Audio sistemin kafa sıyırtan cinsinden olması!!!hatta daha ileri gidenler ki bu örneğin Miami gibi aşırı yüksek "nemli"
    bir yörede,bu mekanda uygun bir "iklimlendirme sistemi" %55/60 bağıl nemli+22/24o sabit ısılı+hava temizleme sistemini daha yazmıyorum
    Böyle "manyak" sistemler kuranlar var+bu işide her adam yapmıyor!!yani montaj sistemi inanılmaz yüksek bir paraya adını şimdi unuttuğum İngiltere kökenli bir
    kuruluşun yaptığı(dünyanın belirli yerlerinde bunların yetkili servisleri vardır,çok yüksek bir işçilik/montaj v.s bedeli alıyorlar!!)bir uygulamadır.....
    -----------
    Ben 3 sene önce USA da iken,böyle bir mekana gitmiştim,milyon dolarlık değildi ama,birkaç yüzbin dolarlık bir sistemdi!!Perdede film izledik sonrada panelde biraz
    LasVegas dizisi izledik(dizide kafayı yedim bu arada,Projector sarmamıştı beni,görüntü çok iyi idi ama yinede sarmamıştı!)NEC panel 70" ti bu arada!!
    Ama beni en çok etkileyen mekanın havası oldu,inanılmaz hoş bir temiz hava ve kendini odada değilde bambaşka bir alemde sanıyorsun,bu arada sistem çalışırken
    hiç bir seste gelmiyordu!!

Evin sahibi çok zengin bir Nakliyeci idi,adamın evinde her odada(Banyo dahil ve Teras dahil)PDP ve LCD ler mevcuttu!Audio sistem her odada bağımsız çalan şekildeydi!
    Ancak evin hanımı bütün gün TV de Dizi izliyor!her odada panel olmasına rağmen kadın o özel mekanda izliyor her bir şeyi

----------------
    Şimdi bunu niye yazdım derseniz;hem konu dağıldı gibi olsada,dünyada neler oluyor,ne paralar harcanıyor v.s
    Ama asıl ilginç olanı,burada başlıktaki "memnuniyet" olgusundan hareketle,bu manyak Amerikalı sisteminden hala memnun olmayışı!!!!!!!!!!!
    Onu alacağım,bunu atacağım,şöyle perde olsaydı süper olurdu,panel 80" olmalıydı,gibi sürekli şikayet ediyordu,Audio sisteminde buna güya kazık atmışlar!
    Yani böyle "memnuniyetsizlik" içinde olan tiplerde var,peki bizde böyle insanlar yokmudur,olmazmı,hemde bir sürü,memnuniyetsiz olan insan vardır,kısaca
    "memnuniyet" çok göreceli ve hatta anlaşılmaz tanımlı bir şey!!
    Devir değiştikçe vede teknoloji ilerledikçe,"memnuniyetsizlik" giderek artıyor...........

Selamlar

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.