Şimdi Ara

lambalı antika radyodan gitar amfisi yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • elimde bir adet linkteki radyodan bulunmaktadır ve bu radyoyu gitar amfisine çevirmek istiyorum. nasıl yapabilirim, nereden başlamam gerek bi fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.http://www.radiomuseum.org/r/pye_pe69lw.html

• quote:

Orijinalden alıntı: psychodeth

elimde bir adet linkteki radyodan bulunmaktadır ve bu radyoyu gitar amfisine çevirmek istiyorum. nasıl yapabilirim, nereden başlamam gerek bi fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.http://www.radiomuseum.org/r/pye_pe69lw.html

şemayı veya baskı devreyi inceleyin.radyodan lambalara gelen sinyali iptal edin.radyoda zaten bir amplifikatör mevcut.isterseniz bir anahtar koyarak hem radyo hem amp. olarak kullanın.kutu ve hoparlör de hazır zaten.(cihazın kendisi).belki dışarıdan önyükselteç gerekebilir, bilemiyorum.

eğer anlattığım gibi bir durum söz konusu değilse;

lambaların ismine araştırma yaparak başka bir devre yapacaksınız.(amatörseniz ilk aşamada lambalı bir amp. tavsiye etmem.)

• quote:

Orijinalden alıntı: stresstest

quote:

Orijinalden alıntı: psychodeth

elimde bir adet linkteki radyodan bulunmaktadır ve bu radyoyu gitar amfisine çevirmek istiyorum. nasıl yapabilirim, nereden başlamam gerek bi fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim.http://www.radiomuseum.org/r/pye_pe69lw.html

şemayı veya baskı devreyi inceleyin.radyodan lambalara gelen sinyali iptal edin.radyoda zaten bir amplifikatör mevcut.isterseniz bir anahtar koyarak hem radyo hem amp. olarak kullanın.kutu ve hoparlör de hazır zaten.(cihazın kendisi).belki dışarıdan önyükselteç gerekebilir, bilemiyorum.

eğer anlattığım gibi bir durum söz konusu değilse;

lambaların ismine araştırma yaparak başka bir devre yapacaksınız.(amatörseniz ilk aşamada lambalı bir amp. tavsiye etmem.)

ilgin için teşekkürler,
    harici bir amfi yapıp sadece kasayı kullanma fikrine de sıcak bakmıyorum çünkü esas amacım radyonun kendi tonlarını yakalamak.

malesef elimde mevcut bir şeması yok ve cihazın devresi terminal stripler üzerine kurulu. bu yüzden neyin nereye bağlandığını takip etmek biraz güçleşiyor. switch olayı benim de aklıma geldi ancak radyo am çalıştığı için gereksiz olduğuna karar verdim iptal etmek hatta tamamen sökmek daha mantıklı olacak.
    cihazın kendisine ait bir input girişi buldum ancak buradan giren sinyal nerelerden geçerek hoperlöre ulaşıyor bunu çözmek biraz zaman alıcak :)

aslında esas merakım harici olarak bir ekolayzer, lead, crunch, reverb katları yapıp bunları cihazın kendi preamp ına dahil edebilir miyim? ve buna uygun olabilecek devre şeması ya da hazır kit arıyorum.

• radyoda pikap girişi var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: defros

radyoda pikap girişi var mı?

arkasında bir giriş mevcut, muhtemelen pikap içindir.
  • o zaman işin kolay basit bir preamfi devresiye radyoyu anfi olarak kullanabilirsin
  • EL 41 kodlu lambanın 6 nolu ucuna bağlı kondansatör olması lazım o bağlantıyı ayırıp oraya kendi pedal çıkışınızı yada pre amp çıkışınızı verirseniz çıkışta 250 volt beslemede 4 watt kadar güç alırsınız. Eğer elektronik bilginiz varsa dediğim hat üzerinden bir önceki lambaya giden bağlantıyı bulup oradan da giriş yapabilirsiniz ama besleme devresi 200-300 Volt arası dc içerdiğinden hafiften çarpılma durumunuz olabilir yanlış noktaya kondansatörle dc dekuplaj yapılmadan bağlarsanız.

AM radyo için tasarlandığından ses katının band genişliği ve kullanılan çıkış trafosu itibarıyla istediğiniz parlak tonları da alamayabilirsiniz tamamen deneme ile ortaya çıkacak bir durum. Ayrıca radyodaki muhtemelen siyah kaplı yada metal değilse ızgaralı görünen diğer lambaları da sökün (ECH42 EF41 EBC41 olanları) Diğerleri radyo için gerekli olup söktüğünüzde sadece anfi katı, besleme ve göz lambası çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: defros

o zaman işin kolay basit bir preamfi devresiye radyoyu anfi olarak kullanabilirsin

Önerebileceğin bir şema var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

EL 41 kodlu lambanın 6 nolu ucuna bağlı kondansatör olması lazım o bağlantıyı ayırıp oraya kendi pedal çıkışınızı yada pre amp çıkışınızı verirseniz çıkışta 250 volt beslemede 4 watt kadar güç alırsınız. Eğer elektronik bilginiz varsa dediğim hat üzerinden bir önceki lambaya giden bağlantıyı bulup oradan da giriş yapabilirsiniz ama besleme devresi 200-300 Volt arası dc içerdiğinden hafiften çarpılma durumunuz olabilir yanlış noktaya kondansatörle dc dekuplaj yapılmadan bağlarsanız.

AM radyo için tasarlandığından ses katının band genişliği ve kullanılan çıkış trafosu itibarıyla istediğiniz parlak tonları da alamayabilirsiniz tamamen deneme ile ortaya çıkacak bir durum. Ayrıca radyodaki muhtemelen siyah kaplı yada metal değilse ızgaralı görünen diğer lambaları da sökün (ECH42 EF41 EBC41 olanları) Diğerleri radyo için gerekli olup söktüğünüzde sadece anfi katı, besleme ve göz lambası çalışır.

pedal bağlamak değil de yukarıda dediğim gibi bi kaç farklı kanal crunch reverb vs. preamp yapıp kabin içine direk bağlamak taraftarıyım. Ton işi dediğin gibi deneyerek göreceğiz artık ne çıkarsa bahtımıza :)
    şimdilik radyo ile alakalı olan her şeyi söküp çıkarıyorum ondan sonra malzemelerini temin edebileceğim bi kaç preamp şeması bulursam uygun bir tanesini seçip uygulayabilirim.
    tavsiyeler için teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.