Şimdi Ara

Kuveyt türk hesap işletim ücreti almayacakmış!!! (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
790
Cevap
18
Favori
76.227
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haram mı değil mi bilemem ama Kuveyt Türk ile vakıfbank arasında gram fark olmadığına eminim.

• Shady kullanıcısına yanıt
    bahsettiğiniz kurumlar arası fark açık ve net değil,
    kumar sitesi işlettiği veya desteklediğini panelinde gördüğüm en büyük bankalardan biriydi anında terketmişimdir, bir, örnek.
    piyasa dediğimizde, bir şey alırken ilk fiyata bakarsınız, diğeri çok veriyosa az verene malınızı satmasınız, bunun gibi, çalıştığınız ne iş yapar yapmaz ona bile bakmazlar, fakat banka harama para yatırmıyosa, hatta ülkede faydalı işlere para yatırıp iyi kazanç veriyosa bu katılım adında yazmıyo diye diğerinden kötü haram olduğu iddia edilemez, berikinin yarısı kadar kar payı veriyo ama o kutsal diğeri zehir zıkkım anlamında söylenmesi hiç gerçekci değil, hiç bir konuda islamı yaşamayıp faiz ayetlerini ileri sürmeleri aslında müslüman para biriktirmesin, kazara bankaya para koymuşsa, getirisinide bıraksın almasın, ekonomik güç olmasın, başkaları olsun amacı taşıyor, katılımcılar buyursun daha fazlası kar versinler verebiliyolarsa nede nveremiyorlar ?

ayrıca katılım bankası olup haramı finanse edenleride görmedikmi,
    bu haramlardan biride ülkede darbe yapıp, fakir fukara yetimin merkez bankasını hortumlamak için.

• aslanoto A kullanıcısına yanıt
    Hocam ben örnek verdim sadece.Maksat ticaret yaptıklarını ispatlasınlar.benim bankadaki paramı ev alacak kişiye kullandirip bide bunun üstünden para kazanmasi manidar.parayıparayla satıyorlar.bildiğin banka gibi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardday

Hocam ben örnek verdim sadece.Maksat ticaret yaptıklarını ispatlasınlar.benim bankadaki paramı ev alacak kişiye kullandirip bide bunun üstünden para kazanmasi manidar.parayıparayla satıyorlar.bildiğin banka gibi...

her şeyin bir değeri var kiralanır satılır ve getirisi olur vs, para zaten en etkili değerdir,

ev kredisi konusuda sakat, diyelim kredinin yarısını ödedin, ilerisini ödeyemedin, ne yaparlar buyursunlar söylesinler, evi elinden alıp, ödediklerini sana faiz eflasyon aşınma vs payı ile iade edip seni mağdur etmeyecekmi, bence ödemeler yanar, eğer evet ise tamam güzel doğru yolda, değilde ödediklerinde havaya gittiyse tam bir zulum bunu ister katılım ister banka kim yaparsa yapsın.

ev parasını biriktirene kadar çadırda oturmak iyi

hesap işletim ücreti ben 8 yıldır vermiyordum Ziraat bankla kart ücretide en ucuzuydu onuda kapadım hiç giderim yok, üstelik pos kullanırım onada ücret yok,

KuveytTürk den bir kötülük görmedim çalışmışlığımız oldu, diğer bankalara aman dikkat hesap açtığın anda 3 aylık 45 tl kesebiliyor, önceden anlaşmak lazım.

• Hocam bak bunu düşünmedim. Evi 10 taksitle aldım. 7 sini ödeyip 3 nü odeyemedim. Banka bu 7 taksiti bana geri ödeyip elimden evi alıyor mu yoksa hem paramı odemeyip hemde evi mi alıyor mu?
    Bunu arkadaşlara soralım..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam bak bunu düşünmedim. Evi 10 taksitle aldım. 7 sini ödeyip 3 nü odeyemedim. Banka bu 7 taksiti bana geri ödeyip elimden evi alıyor mu yoksa hem paramı odemeyip hemde evi mi alıyor mu?
    Bunu arkadaşlara soralım..

hem parayı ödemeyip hem de evi alması gibi bir durum mümkün mü hiç hocam :)

evi satıyor, borcun kalan kısmını evden gelen paradan alıyor, kalan parayı sana veriyor.
  • Siz katılım bankasıyla bir sözleşme yapıyorsunuz. İslamiyet göre söz ağızdan bir kez çıkar, sözleşmelerde değişiklik olmaz. Dolayısıyla katılım bankası sizden ödemelerinize sadık kalmanızı, ne erken ne de geç ödemenizi ister.

Siz, diyelim ki sözleşmeye sadık kalmadınız ve ödemelerde gecikme yapmaya başladınız, bir yerden sonra da ödemediniz. Bu durumda yasal takibe düşersiniz, bankanın avukatları devreye girer. Teminat olarak gösterilen varlığınız (konut finansmanında ev olur, ya da başka bir varlık da olabilir anlaşılması durumunda) paraya çevrilir. Paraya çevrildikten sonra banka, alması gereken tutarı temin eder, geri kalan da size verilir.

Burada bir sıkıntı yok, gayet normal bir süreç.

@aslanoto

Kumar ödemesi yapan katılma bankası hangisiymiş? Şunu gördüm, bunu gördüm derken daha somut ifadeler kullanın lütfen.

Ayrıca hala "harama katılmıyorsa hiçbiri farklı değildir." söyleminde ısrarcı olmanız çok ilginç. Normal bankalar, temelde genel iktisat kuralları gereği paranın kiralanması sonucunda gelir elde etmeye dayanan bir sistem ile çalışırken, katılım bankalarının çalışması ise daha farklı kurallara dayanır. Bu noktayı göz ardı edip "hepsi aynı" demek, detayları unutarak yorum yapmaktan başka bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 18 Ocak 2015; 18:34:05 >

kumar sitesini destekleyen ykb idi,

100 bin liralık evi vadesiyle 200 bin oluyor, yarısını ödedi, kaldı 100 bin ödeme dursa, banka evi 100 binden düşüğede satar , vadeli bürüt hesap eder kalan 100 bin borca mahsup eder, ee ödenen 100 bin boşa gider, yani zararla çıkarır, daha net bilgiyi yetkililer versin, avrupa amerika bu meselede çok mağdur etmişti.

herkesi aynı kefeye koymadım ancak göründüğü gibi değil, katılımcı bankanın biri 2 yıldır darbeci çıktı, diğeri 15 yıl önce batırdı 15 yıldır mudilerine borcu bitirmedi,

kimin nerde ne yaptığı karışık biraz, KuveyTürk iyi olabilir, geçen katılımcıların hepsine uğradım fiyat aldım, yarısı kadar kar veriyor, efendim diğeri faizmiş bu karmış , burda kiminki faiz kiminki değil karışık, ne olursa olsun kar hiç bir zaman faizin üstüne çıkmadı, bu önemli bir problem, yani inan sömürüsü ile bir kitleden yararlanıyorlar.

• https://report.paragaranti.com/malitablo/MaliTablolar_3.aspx?hisse=ALBRK

Burdan bakabilirsininiz,kredilerden alinan karpayi 999milyon;katilim hesabina verilen karpayi 498milyon.yani banka senden 100lira almis,baskasina vermis.1yil sonra sana 107lira vermis,baskasindan 114 lira almis.kalan 7lira kendi kari.
    Ama sitesine girip bakarsan kar paylasimi yuzde 80sen aliyorsyn,yuzde 20 kendisi okarak gorunuyor.
    ALBARAKATURK EN YUKSEK KAR DAGİTAN BANKA,kuveytturkte bu oran 2 puan daha dusuk.
    Bu bankalara para yatirmaktansa bono/tahvil/kira sertifikasi almak daha mantikli.

• Evet kar oranlarının diğer faiz banka oranlarının ile aynı seyirde olması çok çok çok ilginç
    Merhaba,
    Bu konularda bilgili iseniz, musade varsa aklımdaki soruyu sormak istiyorum.

1-Katılım bankaları, ihtiyaç finansmanı(kredisi) adı altında para vermekte. Konut ya da arac finansmani gibi elle tutulur urunlerde Murabaha yöntemi uygulanıyor ancak ihtiyac finansmanindaki mantik nedir? Sonuçta ortada hiçbir mal, ürün olmadan nakit para almış olunmuyor mu ?

2- Bilindigi uzere katılım bankaları kredi kartı veriyor. Borçları gününde öderken sıkıntı yok fakat, gecikme durumundaki "gecikme cezası" oranı nere gore belirlenmekte ?
    Katılım hesaplarina X oraninda kar ettim y oranında kar payi dağıtıyorum şeklinde dağıtım yapan şirket, Diğer tarafta ödemesini geciktiren kullanıcıya gecikme cezasi oranını belirlerken yine aynı X oranını kullanmakta mıdır mesela ?

Umarım soruyu doğru sorabilmişimdir. Şimdiden teşekkür ederim.

• turkattack T kullanıcısına yanıt
    Hocam bono tahvil v.s durumunda kar zarar söz konusu mu ? Banka aracılığı ile mi alınıyor acaba bono tahvil...

Yada İslami açıdan para mı nasıl değerlendire bilirim.Fikriniz var mı ?
  • quote:

Evet kar oranlarının diğer faiz banka oranlarının ile aynı seyirde olması çok çok çok ilginç

Hayir hocam karpayi oranlari,faizli bankalardan 3puan dusuk,kuveytturkte 5puan dusuk.
    Yani enpara yuzde 10.5 ile muvduat toplarken,hatta buyuk bankalar yuzde 9ile para toplarken;albaraka yuzde 7.7 kuveytturk 5.5 ile para topluyor.

Devlette de sektordeki karliligi gordu ki 3tane katikim bankamiz daha oluyor.

Albarakaturkun yuzde 18 ozsarmaye karliligi ile calistigini belirtmeme gerek yok sanirim.

• quote:

Hocam bono tahvil v.s durumunda kar zarar söz konusu mu ? Banka aracılığı ile mi alınıyor acaba bono tahvil...

Yada İslami açıdan para mı nasıl değerlendire bilirim.Fikriniz var mı ?

Sukuk(kira sertifakasi)helal oldugu iddaa ediliyor.internetten arastirma yapabikirsin,fetva verecek bilgiye sahip degilim.
    Kira sertifikalari vadesini beklersen zararin olmaz.bankalardan,araci kurumlardan alabilirsin.hatta stopaj avantaji vardir.mevduat faizinden yuzde 15 stopaj kesilirken,bonolardan yuzde10 stopaj alinir.hazinenin cikardiklari bonolar/sukuklar devlet guvencesi altindadir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkattack -- 18 Ocak 2015; 19:21:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fusem

quote:

Orijinalden alıntı: turkattack

https://report.paragaranti.com/malitablo/MaliTablolar_3.aspx?hisse=ALBRK

Burdan bakabilirsininiz,kredilerden alinan karpayi 999milyon;katilim hesabina verilen karpayi 498milyon.yani banka senden 100lira almis,baskasina vermis.1yil sonra sana 107lira vermis,baskasindan 114 lira almis.kalan 7lira kendi kari.
    Ama sitesine girip bakarsan kar paylasimi yuzde 80sen aliyorsyn,yuzde 20 kendisi okarak gorunuyor.
    ALBARAKATURK EN YUKSEK KAR DAGİTAN BANKA,kuveytturkte bu oran 2 puan daha dusuk.
    Bu bankalara para yatirmaktansa bono/tahvil/kira sertifikasi almak daha mantikli.

Hocam sen şube kirası, personel maaşı, vb. işletim giderlerini hesaplamadan yarı yarıya paylaştırmışsın.

190 şubeli albaraka ile 310 şubeli Kuveyt Türk ün haliyle masrafları farklıdır, ona gore de kar payı oranlarının aynı olmasını bekleyemeyiz.

Evet hocam aynen oyle yaptim.
    Hatta albaraka yillik yuzde 8.40 ile karpayi dagitirken,kuveytturk ile katilim emekliligi kurduktan 1 gun sonra karpayi oranlarinin yuzde7 seviyelerine indigini gozlerimle gordum.

• @turkattack

Yaptığınız analizdeki temel hatanız şu ki Albaraka, finansman verirken sadece katılma hesaplarını kullanmıyor; farklı kaynaklarıyla da finansman sağlayabilir ki Albaraka, bildiğim kadarıyla müşareke ve mudarebeyi sıkça yapıyor.

Ayrıca katılma hesaplarındaki kar oranları, ileri vadeli değil geriye dönük açıklanır. Bankalar sadece kar paylaşım oranlarını dile getirmekle yükümlüler. Bugün 8 olarak gözüken oran yarın 5'e de düşebilir, bu sistemin işleyişinden geliyor. Günlük birim değerler hesabı devreye giriyor bu noktada, havuzun değeri günlük olarak hesaplandığı için bu oran ileri vadeli olarak açıklanmıyor. Ne Kuveyt Türk ne de Albaraka size "ben şu oran ile para topluyorum" demez. Eğer diyenini görürseniz, ilgili bankanın genel merkezine şikayet edebilirsiniz. Teftişleri, gerekeni yapar.

@hardday

Tahvil ya da bono, faizli bir enstrüman olup, paranın belli bir vadede borç alınıp, vade sonunda belli bir faiz getirisi sağlar. Dinen caiz değildir.

Kira sertifikası da tahvil ve bono gibi kiralama enstrümanı olmakla beraber, kiralanan paradan ziyade bir gayrimenkuldür. Gayrimenkulden elde edilen kira geliri, fon sağlayan tasarruf sahiplerine paylaştırılır. Bir diğer ismi Sukuk'dur. Dinen caizdir.

@Dyshi4

Kuveyt Türk müşterisi olduğum için bu bankadan örnek verebilirim ki Kuveyt Türk, ihtiyaç kredisi altında para vermiyor. İhtiyaç kart isimli, finansmanın kart haline getirilmiş bir çözümleri mevcut. Somut belirteceğiniz ihtiyacınız (örneğin mobilya ve beyaz eşya) karşılığında banka belli bir limitli kart tahsis ediyor ve bu kart ile ilgili ürünlerin alımını yapıyorsunuz. Siz hiçbir şekilde bu karttaki parayı nakde çeviremiyorsunuz. Daha sonradan ödeme planı çıkartılıyor ve eşyalar size vade farkıyla teslim ediliyor. Temelde yine murabaha işlemi söz konusu. Kredi kartı ile vadeli ürün satın alımına da benzetebilirsiniz.

İkinci sorunuza da ancak Kuveyt Türk açısından cevap verebileceğim. Kuveyt Türk'ün kredi kartında gecikme oranı söz konusu değil ve borcunuzun %100'ünü ödemekle yükümlüsünüz. Ödemezseniz zaten takibe düşer ve kartınız kapatılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 18 Ocak 2015; 19:51:35 >

• geçmiş olsun arkadaşlar Halkbankası EFT'yi ücretli yapmış. Ne yaBalım kendileri kaybeder. artık ay başında bütün paramı kuveyttürk'e yatıracağım.
  • Kuveyt Türk ü hiç kullanmadım, gözüme takılan bir kaç öneri ile kuveyt türkte de bir hesabım olsun istiyorum, altın hesabı, işlem ücretli gibi şeylerde söylenenler doğrumudur, birde seninbankan diye bir şey çıkarmışlar neyse artık ?, eft ,para yatırma, havale hesap işlem ücreti, altın alım satım aralıkları vede fiyatları yönünden önerirmisiniz
  • 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.