Şimdi Ara

kombi seçimi yardım... biraz acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
2.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yardıma ihtiyacım var, kombiden bir şey anlamıyorum bu yüzden yardım ederseniz sevaba girersiniz :)

Şu an oturduğum daire 135 m2'lık:
    -İstanbul'da
    -1 x 2m'lik petek
    -1 x 1.2m'lik petek
    -3 x 1m'lik petek
    - en:50cm, yükseklik:85cm havlupen
    -Kuzey Doğu cephe
    -9.Kat (etrafı tamamen açık)
    -Yalıtım: 2 tuğla arasında beyaz köpük var (not: bir işe yaramıyor :( )

Takılı olan Chaffoteaux Maury mx2 24 FF takılı ve sürekli reset'e geçiyor. Her sene bakım yapılıyor fakat sürekli arızalanıyor. Son 2 kış beni bıraktı ve çok zor durumda kaldım. Kartı 2 kere değiştirdim, sonradan regülatör taktırdım fakat yine resete geçiyor... Allah izin verirse bu kış bir bebişim olacak bu nedenle riske girmek istemiyorum, kombi değiştirmek istiyorum.

Hangi kombiyi tavsiye edersiniz ?

ben bu ikisinin arasında kaldım :
    BUDERUS U062 Kombi Logamax 24K 20.640 kcal/h Hermetik - 1639 tl
    VAILLANT Turbo Tec Plus VUW TR 242-5 20640 kcal/h Hermetik Kombi - 1540 tl

ne dersiniz ? başka kombi önerir misiniz ? Yoksa var olan kombinin sorunu nasıl kalıcı bir çözüm bulabiliriz ?

Şimdiden herkese tşkr,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c@ctus -- 8 Ağustos 2012; 5:37:11 >

• ikisi arasında buderus u62
  • neden buderus ? sebebini açıklayabilir misin ?

Ayrıca, seçtiğim kombiler bana yeterli olacak mı ? daha üst model gerekiyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c@ctus -- 8 Ağustos 2012; 5:35:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: c@ctus

neden buderus ? sebebini açıklayabilir misin ?

Ayrıca, seçtiğim kombiler bana yeterli olacak mı ? daha üst model gerekiyor mu ?

iki firmanın parçaları aynı sadece kontrol ünitesi farklı (beyin) kısaca buderus daha iyi elektronik aksamı daha az sade

Elektrik tüketimi :145watt vaillant
    Elektrik tüketimi :120watt buderus (en fazla tutulan kombisi alalı 2 yılı oldu tavsiye ederim )

ikisi de çok eski kombi

Eğer buderusun yeni kombisini istiyorsan bunu al
    BUDERUS Logamax GB072 24K (yoğuşmalı) 2200 TL ye verirlerse hiç kaçırma ayrıca u062 fiyatı da iyimiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 8 Ağustos 2012; 9:17:19 >
  • Bilgiler için teşekkür ederim,

Yoğuşmalı almak istemiyorum çünkü proje çıkartmak gerekir ve uzun işe benziyor... faydası sadece fatura da gözükür (%10-20) ısıtmada fark etmez, iyi anladıysam...
    Hermetik işime görürü diye düşünüyorum. Mevcut konbi yetiyordu sadece sürekli reset'e geçmesi bana soğuk kış ayları geçirtmişti...

Buderus GB062 benimde tercihimdi zaten. Sadece fikir almak istemiştim.

2 yıldır kullanıyorsun, şikayetin yoksa, ben gözü kapalı alabilirim demek :)
  • Merhaba.. Bosch markasının Buderus'u satın almasıyla birlikte eşdeğer modellerinde, giydirmelerinin dışında kablo renklerine kadar aynı. Tamamı
    Manisa'da Bosch fabrikasında montaj yapılıyor.. Bahsettiğiniz Buderus GB062 ile eşdeğer olan Bosch modeli CLassic Silver modelidir ben o cihazla ilgili de herhangi
    bir firmadan fiyat almanızı öneririrm.. Bosch Markasının ürünlerinin Türkiye pazarında %35 gibi bir rakamla Üçay Mühendislik Doğalgaz Firması dagıtım sağlıyor ve genel merkezi İstanbul'da. ücretsiz keşif talebinde bulunabilir yada eğer uygunsa telefonda bilgi alabilirsiniz..

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 41TDaY41 -- 8 Ağustos 2012; 11:13:04 >
  • Buderus u062 kombinin Bosch'taki karşılığı Exclusive modelidir. Classic silver ise u042'nin benzeridir...
    Buderus u062 ile Bosch Exclusive arasındaki en önemli fark elektronik yazılımdadır. RC serisi oda termostatları ile u062 iç sıcaklığı 0,1C hassasiyetle ve modülasyonlu korur. Buderus'u diğer markalardan ayıran en önemli özelliklerden birisi ısı kontrol cihazlarındaki ileri teknolojidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Buderus u062 kombinin Bosch'taki karşılığı Exclusive modelidir. Classic silver ise u042'nin benzeridir...
    Buderus u062 ile Bosch Exclusive arasındaki en önemli fark elektronik yazılımdadır. RC serisi oda termostatları ile u062 iç sıcaklığı 0,1C hassasiyetle ve modülasyonlu korur. Buderus'u diğer markalardan ayıran en önemli özelliklerden birisi ısı kontrol cihazlarındaki ileri teknolojidir.

Buderus u062, Bosch Exclusive modelinden daha iyi (bosch bu konuda daha dünkü firma)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 8 Ağustos 2012; 21:56:15 >
  • uygun birşey istiyorsan E.C.A tavsiye ederim
  • ucuzluktan ziyade sağlam bir kombi ve beni yarı yolda bırakmayacak bir kombi arıyorum, çünkü şu an takılı olan kombi beni 2 kez kışın soğukta bıraktı, acısını çektim...
    Ama yorumlarınıza baktığımda en mantıklısı buderus görünüyor kalite olsun verim olsun teknik servisi olsun... sadece duyduğum kadarıyla parçaları pahallı ?

Başka bir sorum daha olacaktı : Yukarıdaki saydığım petekler m2 olarak yeterli mi ?

Sanırım Kombinin kcal'ı evdeki peteklerin m2 karesine göre alınıyor doğrumudur ?

Ayrıca, karşılaştırmaya bakarsanız, en mantıklısı baymak ile ferroli görünüyor, Buderus gerilerde....??? Açıkçası Buderus'tan soğudum bir anda :) Ne dersiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c@ctus -- 9 Ağustos 2012; 10:05:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

quote:

Buderus u062 kombinin Bosch'taki karşılığı Exclusive modelidir. Classic silver ise u042'nin benzeridir...

Buderus u062, Bosch Exclusive modelinden daha iyi (bosch bu konuda daha dünkü firma)

Teknik özellikler, eşanjör yapısı vb bakımından birbirlerine yakındır ama aynı cihazlar değildir tabi.
    Öyle olsaydı şahsen evimde u062 yerine Exclusive olurdu...

• quote:

ucuzluktan ziyade sağlam bir kombi ve beni yarı yolda bırakmayacak bir kombi arıyorum, çünkü şu an takılı olan kombi beni 2 kez kışın soğukta bıraktı, acısını çektim...
    Ama yorumlarınıza baktığımda en mantıklısı buderus görünüyor kalite olsun verim olsun teknik servisi olsun... sadece duyduğum kadarıyla parçaları pahallı ?

Başka bir sorum daha olacaktı : Yukarıdaki saydığım petekler m2 olarak yeterli mi ?

Sanırım Kombinin kcal'ı evdeki peteklerin m2 karesine göre alınıyor doğrumudur ?

Ayrıca, karşılaştırmaya bakarsanız, en mantıklısı baymak ile ferroli görünüyor, Buderus gerilerde....??? Açıkçası Buderus'tan soğudum bir anda :) Ne dersiniz ?

Sen o değerlere inanma uydurmasyon kesinlikle içlerinde en az yakanı Buderus u062 dir

Türk firmaları atmasyon verim değerleri koyuyorlar

Orada 3 kağıtçılık yapılıyor diyor ki firma verim %93 olsun (kafaya göre)

Kombi brulör hesabı = Qkombi (kcal/h) / Hu . kombi verimi

Hu = Yakıtın alt ısıl değeri 8250 kcal/m³

Brulör hesabı = 20640 /8250.0,90 = 2,78 m³/h (buderus)
    Brulör hesabı = 20640 /8250.0,93 = 2,69 m³/h (ferolli) kombi verimini kafaya göre yazıp insanları böyle kandırılıyorlar
    uygulamada buderus daha az yakıt harcıyor bu da ferolli ve diğer türk firmaları kendi kafalarına göre verim değeri verdiğini gösteriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 9 Ağustos 2012; 15:34:48 >

• açıklamalarınız mantıklı, şayet seçimim yine buderus yönündeydi...

peki "Evinin m2 alanına göre peteklerim yeterli mi / eksik mi ?"

-Ev : İstanbul /ÜMRANİYE Aşağı Dudullu
    -1 x 2m'lik petek Baymak comfort
    -1 x 1.2m'lik petek Baymak comfort
    -3 x 1m'lik petek Baymak comfort
    - en:50cm, yükseklik:85cm havlupen Baymak comfort

-Kuzey Doğu cephe

Tşkrler üstadlar
  • quote:

açıklamalarınız mantıklı, şayet seçimim yine buderus yönündeydi...

peki "Evinin m2 alanına göre peteklerim yeterli mi / eksik mi ?"

-Ev : İstanbul /ÜMRANİYE Aşağı Dudullu
    -1 x 2m'lik petek Baymak comfort
    -1 x 1.2m'lik petek Baymak comfort
    -3 x 1m'lik petek Baymak comfort
    - en:50cm, yükseklik:85cm havlupen Baymak comfort

-Kuzey Doğu cephe

Tşkrler üstadlar

1) Petekleri taktırdınız mı ? (Eğer almadıysanız baymak petek almayınız)

2)

Salon ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    Oda 1 ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    Oda 2 ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    Oda 3 ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    çok geniş ise ara ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    Mutfak ( En : ? Boy : ? Yükseklik : ? )
    Banyo : Havlupan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 9 Ağustos 2012; 18:59:04 >

• 1) Petekler takılıydı zaten...Baymak comfort. Peteklerin nesi kötü ? Yıllık bakıma gelen kombi servisi petekler iyi olduğunu söylemişti

2)
    Salon: 26m2,yükseklik : 2.75m / petek : Baymak comfort 2mx0.6m
    Oda 1: 11m2,yükseklik: 2.75m / petek : Baymak comfort 1mx0.6m
    Oda 2: 11m2,yükseklik: 2.75m / petek : Baymak comfort 1mx0.6m
    Oda 3: 13.5m2,yükseklik: 2.75m / petek : Baymak comfort 1.2mx0.6m
    Mutfak: 13.5m2, yükseklik: 2.75m / petek : Baymak comfort 1mx0.6m
    Banyo : 6.12m2, yükseklik: 2.75m / petek : Baymak comfort 0.85mx0.5m
    Ara : 25 m2, yükseklik: 2.75m / petek : yok (taktırmayı düşünüyorum... sizce hangi model ve uzunluğu)

Her peteğin arkasında izopan var

Ustad bu kadar.... Yorumlarınızı merakla bekliyorum...Tşkr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c@ctus -- 9 Ağustos 2012; 22:35:03 >
  • quote:

1) Petekler takılıydı zaten...Baymak comfort. Peteklerin nesi kötü ? Yıllık bakıma gelen kombi servisi petekler iyi olduğunu söylemişti

2)
    Ara : 25 m2, yükseklik: 2.75m / petek : yok (taktırmayı düşünüyorum... sizce hangi model ve uzunluğu)

1) petekler miktarı uygun hatta fazla bile yoğuşmalı kombinin verimli çalışma sıcaklığına daha uygun

2) yerinizde olsam yoğuşmalı kombi alırım (BUDERUS GB072 Yoğuşmalı)
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-buderus-logomax-plus-gb072-24k-fiyati,559859.html

2 yılda aradaki farkı kapatırsın neden mi doğal gaza her yıl zam koyuyorlar

ben kombiyi alalı 2 yıl oldu ilk yıl 150 - 180 tl öderken bu yıl 250 - 300 tl ödedim (7/24 saat açık)
    hermetik olarak da buderus u062 alabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 10 Ağustos 2012; 0:10:15 >

• 1) Peteklerin yeterli gelmesi güzel... Araya petek taktırmayı düşünüyordum... gerek yok öyle mi ?

2) Üstad, bende yoğuşmalı istiyorum fakat pahallı... 2500 + montaj + Proje (hermetikten yoğuşmalıya) = 3000 TL ... çok fazla... Hermetik ile 1800'e yaptırıyorum montajla beraber.

Kafamda her şey netleşti : Buderus Logamax 062 alacağım.

Verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ediyorum...
  • quote:

1) Petekler takılıydı zaten...Baymak comfort. Peteklerin nesi kötü ? Yıllık bakıma gelen kombi servisi petekler iyi olduğunu söylemişti

2)

Konulduğu alanlara göre petekleriniz yeterli görünüyor. Salonunuz güneş alan konumda veya en azından kuzeye bakmıyor olmalı. Oda 1-2-3'te ise birim hacim başına daha fazla petek boyutlandırılmış olduğuna göre salona göre konumları ısı kaybını arttıracak şekilde olmalı (kuzey cepheli vb). Ya da salonu pek kullanmayacağınız için petek miktarı az tutulmuş...
    Ara dediğiniz kısım 25m2 gibi büyük bir alan olduğu için diğer alanlardan buraya ısı kaçışını engellemek için bence petek koymanızda yarar var. Boyut olarak 22/600 tip 140cm (140x60) veya 22/900 tip 100cm (100x90) olabilir.
    Kolay gelsin...

• quote:

quote:

2)

Konulduğu alanlara göre petekleriniz yeterli görünüyor. Salonunuz güneş alan konumda veya en azından kuzeye bakmıyor olmalı. Oda 1-2-3'te ise birim hacim başına daha fazla petek boyutlandırılmış olduğuna göre salona göre konumları ısı kaybını arttıracak şekilde olmalı (kuzey cepheli vb). Ya da salonu pek kullanmayacağınız için petek miktarı az tutulmuş...
    Ara dediğiniz kısım 25m2 gibi büyük bir alan olduğu için diğer alanlardan buraya ısı kaçışını engellemek için bence petek koymanızda yarar var. Boyut olarak 22/600 tip 140cm (140x60) veya 22/900 tip 100cm (100x90) olabilir.
    Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    quote:

Salonunuz güneş alan konumda veya en azından kuzeye bakmıyor olmalı

-> Salon Kuzey Doğu ya bakıyor, salonun sadece bir duvarı sağlam güneş alıyor... Salonu az kullanıyoruz fakat dediğiniz gibi kışın o oda ne soğuk ne de sıcak oluyor... ne yapmalıyım ? Peteği arttırmak mı gerek ? Zaten yakında iç strafor yaptıracağım (dış cephe için site yönetimi çok tembel !)... İç mantolamayı yaptırdıktan sonra salona yine petek değişimi gerektirir mi ?

quote:

-> Önerdiğiniz marka var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c@ctus -- 10 Ağustos 2012; 10:35:09 >

• quote:

quote:

Salonunuz güneş alan konumda veya en azından kuzeye bakmıyor olmalı

-> Salon Kuzey Doğu ya bakıyor, salonun sadece bir duvarı sağlam güneş alıyor... Salonu az kullanıyoruz fakat dediğiniz gibi kışın o oda ne soğuk ne de sıcak oluyor... ne yapmalıyım ? Peteği arttırmak mı gerek ? Zaten yakında iç strafor yaptıracağım (dış cephe için site yönetimi çok tembel !)... İç mantolamayı yaptırdıktan sonra salona yine petek değişimi gerektirir mi ?

quote:

-> Önerdiğiniz marka var mı?

Salonda mevcut petekle üşümüyorsanız; rakamlarla ifade edersek kışın 50-60C kombi/kazan sıcaklığı ile 20-22C oda sıcaklığı sağlanabiliyorsa sorun yok ve petek ilavesi gerekmez. Isı yalıtımı iyileştirildikten sonra konforunuz artar.
    Panel radyatör olarak DD Plus, ECA, Baymak Lux, Termoteknik tercih edebilirsiniz...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.