Şimdi Ara

♩♬♫ Klasik Müzik Paylaşım-Sohbet Konusu ♫♬♩ (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
254
Cevap
29
Favori
7.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Not:Itzhak Perlman amcamız da güzel yorumluyor onu da dinleyebilirsiniz.
  • Yine 2 güzel parça ile konuya katkı sağlayalım

• Buna benzer karabasan havasında insanı derin düşüncelere götüren klasik müzikler arıyorum, gerçi bu elektronik versiyonuymuş ama farketmez.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B492E9D5B -- 17 Temmuz 2014; 5:26:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neuroxena

Buna benzer karabasan havasında insanı derin düşüncelere götüren klasik müzikler arıyorum, gerçi bu elektronik versiyonuymuş ama farketmez.

The 99 Darkest Pieces Of Classical Music
    İsimli toplama albümü tavsiye ederim hocam. Aradığın tarzda pek çok parça var.

• http://www.youtube.com/watch?v=oKIKvB_97Uk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jim Carrey -- 17 Temmuz 2014; 21:32:18 >

• Selamlar.

Kulağım klasik müziğe aşinadır fakat bu konuda pek bir kültürüm yok. Sadece Beethoven, Mozart ve Vivaldi'nin birkaç parçasını biliyorum.

Ders çalışırken önerebileceğiniz bir sanatçı veya eser var mı acaba ?
  • Konu fenamış, favorilerle ekledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eostre

Selamlar.

Kulağım klasik müziğe aşinadır fakat bu konuda pek bir kültürüm yok. Sadece Beethoven, Mozart ve Vivaldi'nin birkaç parçasını biliyorum.

Ders çalışırken önerebileceğiniz bir sanatçı veya eser var mı acaba ?

Bach'ı dinleyebilirsin hocam. Tek enstrümanla veya iki enstrümanla çalınmış eserleri dinlemen daha iyi olur ders çalışırken, kafanı çok yormaz. Senfoniler, konçertolar vs. genelde çok inişli çıkışlı oldukları için dikkatini dağıtır. Bence sen füg, sonat gibi daha sade, tek ya da en fazla 2-3 enstrümanla çalınan parçalar dinle yani, ki Bach'ın bu tarz çok fazla parçası var ve hiç sıkmaz.
  • Mesajın bulunsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10 numara konuymuş. Bende paylaşım yapıcam yakında.

• [DHTUBE=]

• hacı peki klasik müzik hakkında nasıl bilgi edinebiliriz? sen şimdi füg, sonat falan diyorsun bunları nereden duydun, biz duymak için nereye bakalım lo?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vorschlaghammer

hacı peki klasik müzik hakkında nasıl bilgi edinebiliriz? sen şimdi füg, sonat falan diyorsun bunları nereden duydun, biz duymak için nereye bakalım lo?

Sen birkaç sanatçının parçalarını indir, bu terimler karşına çıkacak zaten, sonra internetten araştıracaksın. Yani önce dinlemeye başlayacaksın, sonra karşına bilmediğin bir şey çıkınca araştıracaksın. Ama kitaplardan da öğrenebilirsin, Nurhan Cangalın müzik formları kitabı var mesela, bu formları çok güzel anlatıyor. Bu gibi kitaplara da bakabilirsin.
  • Müthiş bir Bach eseri daha paylaşayım şöyle. Öncelikle eserin hikâyesini anlatayım.
    Bach'ın oğlu Emanuel Bach, Prusya kralı II. Fredric'in müzisyeni olarak işe başlar, babası J.S. Bach da bu yüzden kralın konutuna ziyarete gider. Bu ziyarette kral, Bach'a uzun ve karmaşık bir müzikal tema vererek üç sesli bir füg doğaçlamasını ister. Bach bu görevi başarıyla tamamlar, ama kral tatmin olmaz ve Bach'tan altı sesli bir füg improvize etmesini ister. Bu oldukça zor bir iştir, insanlar bu teklifin sadece, Bach'ı küçük düşürmek, aşağılamak için yapıldığını düşünür. Bach da böyle bir şey yapmak için kağıt üzerinde çalışması gerektiğini söyler, iki ay sonra da çalışmalarını tamamlayıp, bu tema üzerine kurulmuş birkaç parça tanıtır.(altı sesli füg de dahil) Bach bu parçaları (The Musical Offering) "Regis Iussu Cantio Et Reliqua Canonica Arte Resoluta" (kral tarafından verilen tema, eklemelerle, kanonik şekilde çözümlenmiş) şeklinde kaydetmiş. Orijinal isme baktığımızda görüyoruz ki kelimelerin baş harfleri "Ricercar" kelimesini veriyor. Ricercar da o dönemde, tanınmış bir müzikal formdur. Füge benzer. Bach'ın da The Musical Offering eserinin 1. parçası Ricercar a 3, 9. parçası Ricercar a 6 olarak adlandırılır.
    Jordi Savall'in Le Concert des Nations orkestrasını çok güzel çalmış.
    Özellikle Pierre Hantai hayranlık uyandırıyor. Eserle baş başa bırakayım sizi.

Bach - The Musical Offering

• Konuya up çekelim. Bach'ın en sevdiğim eserlerinden olan "The Art of Fugue"'u da dinlemenizi tavsiye ediyorum.
    Klavsen versiyonu için(Bunu daha çok öneririm.):

Bach - The Art of Fugue (Harpsichord)

Org versiyonu için(Bu da iyidir tabi):

Bach - The Art of Fugue (Organ)

Bu da yaylılar için:

Bach - The Art of Fugue (Strings)

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGHER -- 11 Eylül 2014; 22:21:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

"KLASİK Müzik Paylaşım - Sohbet Konusu", başlık oldukça açık ama, dubstep gibi garip bir müzik paylaşmanın amacı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShaG -- 21 Mart 2015; 22:59:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ShaG

quote:

"KLASİK Müzik Paylaşım - Sohbet Konusu", başlık oldukça açık ama, dubstep gibi garip bir müzik paylaşmanın amacı nedir?

hocam çok pardon ben klasik derken konu bakımından klasik anladım
    anlatabildim mi hocam kirlilik yaptıysam affola buyrun
    http://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I&list=PLE711585E6AA218A6

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ShaG

quote:

hocam çok pardon ben klasik derken konu bakımından klasik anladım
    anlatabildim mi hocam kirlilik yaptıysam affola buyrun
    http://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I&list=PLE711585E6AA218A6

Sorun değil hocam, bir de rica etsem o dubstepi kaldırabilir misiniz? Kirlilik etmesin.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.