Şimdi Ara

Kışın bu sorunu yaşayan bir tek ben miyim?(Videolu) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
5.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herhangi bir burç veya amortisör takozundan geliyor olabilir. Zamanla takozlar setleşiyor ve böyle ses çıkmasına sebep oluyor. Belli aralıklarla takozları değiştirmekte fayda var. Kırılana kadar ses dışında bir zararı da yok. Yağlatma geçici çözüm. Burçlardan biri ise, sağlamsa yağlanınca geçer. Her bakımda yağlatsanız ses yapmaz gibime geliyor. Böyle basit işler için amortisör değiştirmek abartı. Amortisör kaçırmaya başladığında, işlevini kaybettiğinde ucuz ise değiştirilir. Yoksa sanayi çok güzel tamir ediyor. Hatta iyi bir amortisörcü el atarsa orjinalinden daha eğlenceli de yapabiliyorlar. İçine biraz daha kalın bir yağ basmaya bakıyor.

• ısınınca geçiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkann86

ısınınca geçiyor mu?

Bu sorunu sadece soğuk havalarda yapıyor. Takriben Kasım-Aralık gibi başlayan ve Mart-Nisan gibi biten bir durum bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoktakenokta

quote:

ısınınca geçiyor mu?

Bu sorunu sadece soğuk havalarda yapıyor. Takriben Kasım-Aralık gibi başlayan ve Mart-Nisan gibi biten bir durum bu.

aynısı bendede var. bir kere değişti. ancak kullanılan plastik burçlar soğukta bu sesi yapıyor, çözüm olmadı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

quote:

quote:

ısınınca geçiyor mu?

aynısı bendede var. bir kere değişti. ancak kullanılan plastik burçlar soğukta bu sesi yapıyor, çözüm olmadı.

Viraj demir çubuğu mu değişti hocam?
  • aynı sorun bende de var. Çok takmayın kafanıza hava soğuduğu için viraj demir lastikleri sertleşiyor ve böyle sesler çıkarıyor. Yaglatınca düzelir. Ben yaglatmadım ama
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

quote:

quote:

ısınınca geçiyor mu?

Viraj demir çubuğu mu değişti hocam?

viraj demir çubuğu değişmedi. Ö takımdan bir burç (plastik parça) dendi ancak tam olarak hangisi olduğunu hatırlamıyorum. viraj demir lastiği (burcu) olabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Süspansiyon lastiklerinde grafit bulunmalıdır. Üretim sırasında grafit lastiğin hamuruna eklenir. Üreticiler arada sırada bunu unuturlar ve problem geri döner. Bu problem 70'lerde ve 90'larda halledildi, 80'ler ve 2000'lerde geri döndü. İşte, hayat ve mevsimler böyle geçiyor :)

Arada sırada bir tedarikçi mucizevi(!) bir polimer bulur, lastikerin malzemesi değişir, artık grafite gerek kalmaz(!) ve yeni gıcırtılarımız olur.

Veya ucuz süspansiyon parçalarında bu problem olur. Veya sportif, poliürtan sert lastiklerde bu problem olur. Veya lastik eskidiği zaman hem sertleşir hem de hacmini kaybeder, aralıklar değiştiği için hesaplar da değişir gıcırtı başlar.

Metal mille temas eden lastiklerin iç yüzeyleri grafit, sabun veya gresle yağlanabilir. Sıvı yağ ise kalıcı olmaz ancak motor, özellikle de şanzıman yağı lastiklerce emilerek hacmini artırır ve başka bir yoldan gıcırtıyı kesebilir.

Benim arabamda da var mıydı bu problem. Hayır. Benim arabam gıcırdamaz. O bir Chevrolet. Olsa bile azıcık gıcırdar veya çok sessiz olduğu için ben kafaya takmışımdır. Yukardakileri fen dersinde öğrendik biz :)

• bendede aynı durum var.bu hafta servise gideceğim.rahatsızlık veriyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeman6161

bendede aynı durum var.bu hafta servise gideceğim.rahatsızlık veriyor

Sizdeki araç marka-modeli nedir acaba?

Bir de servisteki gelişmeleri aktarabilirseniz çok iyi olur..
  • quote:

quote:

aracım 2011 lancer.yazın hiçbişe yoktu.internetten araştırınca soğukta olduğunu fark ettim.temsaya mesaj attım.servise yönlendirdiler.bakalım ne olacak
  • quote:

quote:

quote:

aracım 2011 lancer.yazın hiçbişe yoktu.internetten araştırınca soğukta olduğunu fark ettim.temsaya mesaj attım.servise yönlendirdiler.bakalım ne olacak

Konuyu açmadan önce sorun bir tek benim araçta var sanıyordum; yapılan paylaşımlardan sonra görülüyor ki çok farklı marka ve model araçlarda aynı sıkıntı var.

Bence burada önemli olan nokta bu soruna çözüm bulabilecek miyiz? Bu nedenle sorun yaşayıp çözümü bulanlar da burada paylaşırsa çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Ben en son servise gittiğimde ön takımları iyice yağlatmıştım-tabi yağlatmak da aslında o bölümdeki plastik parçalar vs. ömrünü yiyor, o da ayrı konu-; şimdilik ses kesildi.. Yağlamak bir süreliğine de olsa sesi kesiyor, benim tecrübem bu yönde..

• 2000 model Bora'da da önden aynı sesler geliyordu. Salıncak burçlarını değiştirince düzelmişti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Biz de arabalarımızın (Lancer) kronik sorunu zannediyorduk bunu. Meğer bir çok farklı marka/modelde varmış. Bende de kışa girince başladı.

• Aynı ses benim araçtada var ama sadece yağmurlu soğuk havalarda oluyor bu ses. Kış bitince seste bitiyor. Fazla takmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnakgnl -- 17 Ocak 2013; 23:10:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracım 2009 linea benim aracımdada kışın özellikle ilk çalıştırdığımda kasislerden geçerken ön amartisörlerden ses geliyor bende süspansiyon sisteminde bir sorun olduğunu düşünmeye başlamıştım demek tek ben değilmişim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iakbay06 -- 18 Ocak 2013; 2:21:53 >
  • Aynı sorun bende de var. Aracı dışarıda bıraktığımda sabahları ilk çalıştırdığım zaman birkaç dakika oluyor bende de böyle. Araç Renault Latitude.
  • Sorun büyük ihtimal burçlardan. Aynısı arkadaşımın aracında oluyordu ön 2 burç değişti sorun çözüldü.
  • Sen dua et kapılarında sorun yok.Bizim kayınbirader bunun en üst model ve serisinden kullanıyor şirketlerinde var...Araç kapalı garajda yatıyor..Erzurumda bu aracın kapıları soğukta açılmıyor açılsa bile kapı kollarının içindeki mekanizma gidiyormuş.En yakın zamanda satacaklar arabayı.10 gün koydular galeriye satılmamış birdaha deniyecekler.Nasıl bir d classe araç ürettilerse arkadaşlar.Koltuk ısıtmalarındada 2 haftada bir sorun çıkıyormuş.Birşeyleri yanıyormuş sanırım direk üretim hatası..
  • quote:

Orijinalden alıntı: redstorm

quote:

quote:

quote:

Biz de arabalarımızın (Lancer) kronik sorunu zannediyorduk bunu. Meğer bir çok farklı marka/modelde varmış. Bende de kışa girince başladı.

Sorun burçların sertleşip özelliğini kaybetmesindenmiş.

Sıvı gresle güzelce yağlandı ve şuanlık ses gitti.Burçları çabuk eskitiyorsada eskitsin sesten kurtuldum ya ohh

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.