Şimdi Ara

Kırmızı Işık Hakkında birkaç soru.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba 2 aylık acemi bir şöförüm trafikte oldukça sakin,tedbirli ve birazda korkarak araba kullanıyorum.Geçen gün ışıklarda başıma bir olay geldi. Gittiğim yolda ışık yeşil yanıyordu ve geçtim ancak ışıkların tam önünde trafik durdu az ileride bir araç sağa park etmiş çıkmaya çalışıyordu, ancak bu araç çıkana kadar bizim için kırmızı ışık yandı önümdeki araç ,ki tam şağdaki şeriti kapatıyordu(sağdan geçiş vardı,dörtyol), devam etti ben ise orada öylece kaldım ışıkları geçmiştim sağdan-soldan kornalar filan baktım eds kamerası da var, şimdi bu durumda ben ne yapmalıydım? ve kırmızı ışık cezası gelir mi? gelir ise buna itiraz hakkım oluyor mu?Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi resit00 -- 29 Mart 2012; 2:13:44 >

• Tecrübem falan yok ama olaya mantıklı bakarsak sorun olmaması gerekir. Bir kaza ile de ciddi bir trafik oluşabilir ve onlarca yeşil yansa da kimse ilerleyemez ama gerçek hayat farklı olabilir.
  • sen o anda devam etseydin bi sorun olmazdi. millet senin devam etmedigin icin korna calmis :D
  • Trafiğin belki de yazılı olmayan en temel kurallarından biridir, çıkamayacağın kavşağa girmeyeceksin.

Ben hep böyle yaptım, yeşil yanarken bile tıkanmış, kilitlenmiş kavşağa girmedim diye arkamdan korna çalan enteresan tipler de oldu, ama ilerisini gösterince bir şey diyemiyorlar. Hatta arabadan inip, "ne yapayım, üstlerinden mi geçeyim" dediğim bile oldu.

Size de tavsiye ederim.
    Sadece onünüzü değil, birkaç araba önünüzü takip edip, ona göre hareket etmeye çalışın.
  • Bakıyorlar diye biliyorum. Kırmızı ışıkta sizi sıkıştıran önünüzü kesen var mı diye bakıyorlar. Sonuçta siz yeşilken ışıkları geçmişseniz sorun yok.

Korna çalanlara bakmayın. Bizim insanımız kornayla doğmuştur. Zekâ kapasitesi, olayları algılama ortalama seviyededir, entellktüel zekâ ise ortalamanın epeyi altındadır (bizim onlara aklımız irmez yaklaşımı toplumda homojen bir şekilde hüküm sürmektedir) ama korna denen şey herkesin elinin altındadır. Öyle olunca basar. Korna, selektör beni de deliye çeviriyor ama olayı kişiselleştirmeyin o korna her şekilde çalar.

Sonuçta ters yöne girerken sinyal veren, vermesi gereken yerde de umrunda olmayan insanların bulunduğu bir trafikte hayatta kalmaya çalışıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Trafiğin belki de yazılı olmayan en temel kurallarından biridir, çıkamayacağın kavşağa girmeyeceksin.

Ben hep böyle yaptım, yeşil yanarken bile tıkanmış, kilitlenmiş kavşağa girmedim diye arkamdan korna çalan enteresan tipler de oldu, ama ilerisini gösterince bir şey diyemiyorlar. Hatta arabadan inip, "ne yapayım, üstlerinden mi geçeyim" dediğim bile oldu.

Size de tavsiye ederim.
    Sadece onünüzü değil, birkaç araba önünüzü takip edip, ona göre hareket etmeye çalışın.

+1903 bunu bütün sürücülere ehliyet alacak olan bütün herkese okutmaları lazım

• quote:

Trafiğin belki de yazılı olmayan en temel kurallarından biridir, çıkamayacağın kavşağa girmeyeceksin.

Size de tavsiye ederim.

özel ders aldığım direksiyon hocamın ilk derste söylediği sözdür, aslında o kadar mantıklı ve de güvenli ki, neden ehliyet kurslarında bu tip bilgiler verilmez anlamam. ya da benim şansıma öyle bir kurs çıkmıştı.

• quote:

Size de tavsiye ederim.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

Kavşaklarda geçiş hakkı:

Madde 57 – (Değişik: 17/10/1996 - 4199/23 md.)

d) (Ek: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücülerin kavşağa girmeleri yasaktır.

Kural gayet de yazılı hocam

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/karayollari_trafik_kanunu.25.02.2011.zip

• quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

Size de tavsiye ederim.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

Kavşaklarda geçiş hakkı:

Madde 57 � (Değişik: 17/10/1996 - 4199/23 md.)

d) (Ek: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücülerin kavşağa girmeleri yasaktır.

Kural gayet de yazılı hocam

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/karayollari_trafik_kanunu.25.02.2011.zip

Teşekkürler...

Başındaki "ek: 21/5/1997" tarihine bakılırsa sanırım 1997'de eklenmiş, ben 1992'de ehliyet alırken var mıydı, yok muydu hatırlamıyorum.

Selamlar...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.