Şimdi Ara

KİLOMETRE DÜŞÜRÜLMEYE BİR ÖRNEK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3911645
    http://www.araba.com/451649.html

Aynı araba Sahibinden.com'da 13223 km'de (aynı sitede daha önce 23000km olarak 3 ay bekledi bu ilan)

Araba.com'da ise 23000km'de

Araçla ilgili bilgi almak için bu şahsı bizzat aradığım zaman telefonda bana arabanın 27000km küsürde olduğunu söylemişti.(mayıs ayı başında konuşmuştuk telefonda)

Memlekette ikinci el almak hakkatten kabiliyet artık. Bari dalga geçer gibi vermeseler ilanları.

Sahibinden.com'a mesaj attım durumla ilgili ama ses seda çıkmadı, ilan aynen duruyor. Donanımhaber olarak birkaç tepki daha atan olursa belki uyanırlar.

• zaten araba 27000 de imiş daha neyin km' sini düşürüyorlar anlamıyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: teet

zaten araba 27000 de imiş daha neyin km' sini düşürüyorlar anlamıyorum....

Valla bu 13000'lik ilandan sonra ilk söylediği 27000'den de şüphe etmeye başladım. 27000'den 13000'e düşürmeye kalkan zihniyetten bahsediyoruz.
  • 2. ilana bakamadım ama adam belki 13000 de fotoğraf çekmiştir. sonra da yayınlamıştır....
  • quote:

Orjinalden alıntı: turkalogy

2. ilana bakamadım ama adam belki 13000 de fotoğraf çekmiştir. sonra da yayınlamıştır....

Söylediğin gibi değil, çünkü Sahibinden.com'da ilan 3 aydır 23000 km olarak zaten gösterilmekteydi. Dün 13000'e düştü. Ve bu aracın fiyatını 29000YTL'den 29500YTL'ye çekti. Ben hergün 156 ilanlarını takip ettim, Mayıs ayında adamada telefonda sorduğum zaman şu an 27000'de demişti. Eee o zaman bu ne şimdi +500YTL

• Böyle insanlar başlarını yastığa koyunca hiç düşünmüyorlar mı ? Hiç mi rahatsız olmuyorlar.

Yazık
  • Şimdi konu saptırılmasında işte o dediğin imanla olur. Ülkede iman diye birşey kalmadı ki, Allah korkusu yok...
    quote:

Orjinalden alıntı: JimBeam

Böyle insanlar başlarını yastığa koyunca hiç düşünmüyorlar mı ? Hiç mi rahatsız olmuyorlar.

Yazık
  • ben fiili olarak düşürmekten bahsetmemiştim.
    çünkü 22000 olduğunu yazıyor, ama sen arayınca 27000 diyor. yani ya tutarsa hesabı....
    quote:

Orjinalden alıntı: Sportivo

quote:

Orjinalden alıntı: turkalogy

2. ilana bakamadım ama adam belki 13000 de fotoğraf çekmiştir. sonra da yayınlamıştır....

Söylediğin gibi değil, çünkü Sahibinden.com'da ilan 3 aydır 23000 km olarak zaten gösterilmekteydi. Dün 13000'e düştü. Ve bu aracın fiyatını 29000YTL'den 29500YTL'ye çekti. Ben hergün 156 ilanlarını takip ettim, Mayıs ayında adamada telefonda sorduğum zaman şu an 27000'de demişti. Eee o zaman bu ne şimdi +500YTL

• adam arabayı gerı gerı suruyor galıba km düşürmek için...Hem 2, ilanda sıfır lastık dıyor..13,000 km de lastık mı degısır...Var bır fılm numara.....
  • adam jant takımlarını değiştirmiş,değiştirirkende lastiklerde değişmiş ondan sıfır diyor heralde
  • tiksinç bir durum
  • serviste anlaşılmazmı bu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: R.Sambora

serviste anlaşılmazmı bu?

Serviste km düşürebilirsin

Km ile oynayabilirsin yani.
  • ne insanlar var
  • çalıntı heralde
  • beLki 23000 biLe kendi km'si deildir
  • 2.el piyasadan araba almayı kesinlikle düşünmüyorum artık.arabanın neresiyle ne yapıyolar bilemiyorsun.gider 0 alır paşa paşa 5 sene biner satarım.

varsın 2.elde ucuza gitsin araç

bu arada arkadaş tutupta kilometreyi fotograflamış buda zaten ilginç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CuCuK -- 11 Haziran 2007; 14:23:00 >
  • Ülkemizde sahtekarlık yapılmayan bir yer kalmadı beyler...
    Öyle ki ; türk insanı, bir şeyi yapmadan önce, ilk önce işin kolay kazanç yolunu düşünüyor.
    Alınteri kelimesini bir çok türk insanı çocuklarına aşılamıyor, kendileri de unutmuş.

Kilometre ile oynama olayı gerçekten vijdansızlık.Ama ülkemizde öncelikle aracın modeli esas
    alındığı için, kilometreyi pek takan yoktur kanaatindeyim

Bu olayın dışında bir yorum yapayım: (konu ile alaksı yok, konuyu açan üstüne alınmasın)
    İnsanlar öyle bir psikolojik duruma geldi ki, herşeyde sahtekarlık varmış gibi bakmaya başladık.
    Bakınız mesela ben 2000 yılı sonunda, 2001 model Seat Cordoba sıfır araba satın aldım.
    İşim ve boş zamanım icabı, aracı çok fazla kullanamıyorum.
    Garajım da var, arabanın boyası da çok çok iyi durumda her yıl boya koruma yaptırdım.
    Şu anda aracım 20.000 Km geçti ve lastiklerin kauçık eskimesinden dolayı
    lastikleri değiştirdim. Orjin lastiklerde ince ince çatlamalar meydana geldiği için, sürüş güvenliği açısından değiştirdin.

Lastikleri yeni değiştirdiğimde, biri kilometreyi ve modeli sorarak yorum yaptı benim araca:
    "Sen bu arabanın kilometresi ile oynamışındır...."

Ne dersiniz adamın yorumuna şimdi....muhattap olmadım.

• Yakın bir tanıdığım 98 bindeki aracının kilometresini 38 bine düşürdü ve usta olduğu için motoru kendisi diğer kaporta falanda usta arkadaşlarına yaptırdı. Araç şimdi tabiri caizse cillop gibi. Kimse anlamaz. Bir de sanayici kesiminde vuruk çarpık araçları toplayarak satmak olağan. Örn. kazalı araç 1-2 milyara alınıyor (90-93 Şahin-Doğan v.b) Motor kaporta döşeme v.b yenileniyor 5-6 milyara satılıyor. Tabi aracın üstünden bir kış geçtimi hurda.. Bunlar yanlış işler ama malesef gerçek. Arz talep, ekonomik durum da bunu körüklemiyor değil.
  • Arkadaşlar, bu durumdan hepimiz şikayetçi miyiz? Şikayetçiyiz. Peki o zaman neden devletin yetkili organlarına bunun önüne geçilmesi için artık bir yerden başlamak gerektiği konusunda baskı yapmıyoruz.

Benim buradan nacizhane önerim ciddi bir Donanımhaber kampanyası başlatalım, önce donanımhaber'de örgütlenip sonra Türkiye'nin tüm diğer forumlarını da buna dahil edelim. Yasal olarak, hukuki olarak nasıl önlemler alınmalı hukukçular otursun düzenlesin yeni yasalar çıkartılsın. Yasa çıkartılamıyorsa da bu ülkede her 6 ayda bir her oto devletin elinden muayenelerden geçiyor. Her muayenede her aracın km'si, şasi motor no vs bir database'e kaydedilsin ya da ruhsata işlensin. Çok mu zor? Bence hayal değil. Çok basit bir işlemler zinciri. Kimse database masrafları falan demesin, trafik puluydu, devir-teslim masraflarıydı, vergiydi derken zaten toplanan paraların haddi hesabı yok. Bari şu işlemi devletin resmi kayıtlarına falan artık alsınlar.

Bu ülkenin insanları da en azından artık ikinci el araç alacakken gönül rahatlığıyla paranoya yaşamadan en azından km'si oynanmış mı diye almadan önce, alırken, aldıktan sonra kabuslar yaşamasın. Alın teriyle kazanıp araba almaya çalışan insanların da artık kan emicilerin tuzaklarına düşmekten kurtulsun. Detaylı olarak incelemedim ama Amerika'da benzer bir sistem işlemekte zannediyorsam. Forumdan mutlaka bilen birileri vardır.

Buradan özellikle forumun adminlerine sesleniyorum. Lütfen toplumdaki ortak şikayetleri (Otomobilseverlerin forumu olarak) üst konu açılsın, en azından örgütlenerek şu millet etki-tepki olayına artık girsin. Hiçbirşey olmayacaksa bile biz tepkimizi toplum olarak gösterelim arkadaşlar. Bu milletin başına ne geliyorsa tepki göstermediği, reaksiyon göstermediği, sessiz kaldığı için gelmekte.

Benim naçizhane önerilerim,

1-Malum benzin/mazot fiyatları (dünyanın en pahalı benzini/mazotu bizde,tamam devletimiz cari açık veriyor ama bunu da hakediyor muyuz arkadaşlar sizce?)
    2-Vergilendirme sistemi (En azından şu hacimlere(cc) göre olan sistem değiştirilmeli- beygir ve tork gücüne göre bir sistem getirilmeli)
    3-Bahsettiğim Km oynama olayına yasal önlem, suç-ceza sistemi (ya da her aracın kayıt altına alınmasını sağlayacak sistem)
    4-Şahsi görüşüm vergiler arttırılacağına , trafik cezaları kat be kat arttırılsın. (hep nalıncı keseri gibi kendimize yontmayalım- Trafik cezaları arttırılsın)
    5-Yetkili servislerin tekelini kıracak bir uygulama-özel servislerin de yetkili servis haklarına sahip olması, dolayısıyla artan rekabetle hepimize,tüketiciye yansıyacak olumlu gelişmeler.Zannedersem böyle bir yasa tasarısı gündemde, ama hasıraltı edilebilir, karambole getirmeyelim, takip edelim,tepkiye devam...

Arkadaşlar bilmiyorum gaza mı geldim ama bunların hepimizin faydasına olduğuna inandığım konular. Mantıklı,aklı selim her kişi bu konulara hak verecektir. Eee peki neden yıllardır bu uygulamalar artarak devam ediyor? Bunun tek sebebi halkın tepki göstermemesi. Ben istiyorum ki belli bir topluluk olarak tepkimizi koyalım, reaksiyon,reaksiyon,reaksiyon. Ağlamayan bebeğe meme vermezler arkadaşlar bu böyledir. Tekrardan bu forumun yöneticilerine nacizhane önerim bu gibi konuları bir üst konu olarak tutalım ve üyeler olarak da devletin ilgili organlarına belli aralıklarla toplu mailler vs. atılmasını organize edelim. Donanımhaber olarak bu işe öncü olalım. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.