Şimdi Ara

Kettle ledi değişeyim dedim beceremedim :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, evde bir kettle var, kendisi normal açık modda yeşil yanarken tuşuna basıp kaynatma moduna alınca kırmızı yanıyordu, bir süredir kırmızı yanmaz oldu biz de çalışıp çalışmadığını zor anlar olduk, misafirler zaten hiç anlamaz oldu, içini açıp baktığımda biri yeşil diğeri kırmızı iki led olduğunu gördüm, yeşil olan zaten düzgün çalıştığı için kırmızı led yerine elimde olan beyaz renk ledi takayım renk fark etmez yeter ki kaynatma modu belli olsun dedim, 2 adet led bağladım patladı, 3. ledi dirençle bağladım o da patladı bende bi bakayım bu led kaç volt çekiyor dedim multimetreye bağladım burda ilginç birşey oldu, ya da ilginç değil de benim kısıtlı elektrik bilgimle bana ilginç geldi bilenler izah edip çözüm verir diye buraya yazmak aklıma geldi :)

Bu kaynatma modunda yanması gereken ledin yerine multimetreyi bağladığımda kaynatma açık olmasa dahi düz 10 volt akım verdiğini gördüm, daha sonra kaynatma modunu açtım birden verilen güç 90 volta çıktı, dip led kullanılmış kettle da, diğer ledin dibinde kalın bi makaron var kesin içinde ufak bir komponent var ama ne takıldığını bilemedim. Sizce buraya ne takmam lazım ki led patlamasın?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

• Led dediğiniz 220Voltta direk alışabilecek neon lamba olmasın???

Led takıyorsanız 500K dirençle deneyin.200-300K il de çalışabilir Hesaba göre daha düşük dirençle çalışır gibi ama siz bunları deneyin..

Led üzerinden geçen akıma göre hesaplanır ancak çoğunlukta düşük gerilim ve dcde kullanılır.

• Bozulmuş olan kırmızı lede bağlı olan direnç duruyor mu ?

• onlarda led pek kullanılmaz genelde 220v neon lamba kullanılır siz 3v luk ledi bağlamışsınız patlamış resim atarsanız inceleriz

• Dip led var arkadaşlar ama makaronun kalınlığına bakarak sanki içinde bişey var sanıyorum, bu arada eskisini atalı bayaa bi zaman oldu böyle olacağını bilsem saklardım :/

Kettle ledi değişeyim dedim beceremedim :)
  • PowerOn kullanıcısına yanıt

1, şık: Yeşil ledi söküp kırmızının yerine bağla ve önemli kısım çalışsın.

2, şık: Yeşil led makaron içindeki direncin resmini çek gönder, aynısında ayarlayalım, ikisi de çalışsın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.