Şimdi Ara

Kendi imzamızı nasıl oluşturcaz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
70.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bi imza öğrenemedim , benim bildiğim adının ve soyadının el yazısı ile yazılmasıdır imza doğru mu ?

• evet ,

ancak bazen sadece AD veya sadece SOYADINIZ da yeterli olabilir. karalama şekiller icat ederek imza normalde geçerli olmaması lazım ancak bizde bürokratlar bile böyle imza attıktan sonra , gerisi boş

PARAF ATMAK ise ad ve soyadınızın baş harflerinin büyük harfle yazılmasıdır.

mesela ;

Ahmet TEFECİ adlı hayali bir isimde AT şeklinde paraf atılırken sadece isimni el yazısı ile yazarak Ahmet yazmak da yeterli olur. Ancak aynı isimde birçok kişi olabileceği düşünülürse ad ve soyadı atmek en doğrusudur. Uzun isim ve soyadı olanlar bundan üşendikleri için çoğu zaman isminin baş harfini yazıp nokta koyp soyadını imza şeklinde de yapmaktadırlar

A.Tefeci şeklinde
  • Benim bildiğim;
    adımız veya soyadımızdan birini veya hepsini tek celsede okunaklı şekilde yazmaktır. El yazısı veya düz yazı olabilir.

Türkiye�de imza sahteciliğinin en sık rastlanan sahtecilik türlerinden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, usulüne uygun atılmamış basit yapıdaki imzaların, sahteciliğe zemin hazırladığını ve bu işi kolaylaştırdığını belirtiyor.

Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından çıkarılan Çağın Polisi Dergisi�nin 2006 yılı Ocak sayısında Kriminal Polis Labaratuvarı Müdürü Grafoloji ve Sahtecilik Uzmanı Dursun Kerimoğlu�nun, "İmza nedir? Nasıl atılmalıdır?" konulu makalesine yer verildi.

İmzanın, "altına yazıldığı metnin onandığına ya da benimsendiğine işaret sayılan, bir kimsenin kendi eliyle ve her vakit aynı biçimde yazageldiği adı" şeklinde tanımlandığı makalede, insan hayatında önemli yeri olan imzayla kişinin borç ve yükümlülük altına girdiği, iradesini beyan ettiği ve düşüncelerini açıkladığı kaydedildi.

Yasalara bakıldığında imzanın ne şekilde atılacağı hususunda kesin hüküm bulunmadığının kaydedildiği makalede, "İmza yazılarak atılmalıdır. İmzada yazılması gereken ise önad ile soyadıdır. Bu, önadın baş harfi, soyadın tamamı yazılmak suretiyle de olabilir" denildi.

DOĞRU İMZA NASIL OLMALIDIR?

Makalede, doğru imza atılmasıyla ilgili şu önerilerde bulunuldu:

"Harf karakterleri içerecek şekilde yazı niteliğinde atılan imzalar daha çok kişisel karakteristik özellikler ihtiva ederler. Daha çok kişisel karakteristik özellikler ihtiva eden imzalar da o kadar güvenceli olur. Çünkü, sahtelik veya aidiyet tespiti incelemelerinde çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Ayrıca yazı niteliğinde olan imzaya bakıldığında, kime ait olduğunu anlayabilirsiniz. Oysa, birkaç çizgi çizilerek atılan imzayı, eğer daha önce o imza ile tanış değilseniz kime ait olduğunu da anlayamazsınız." Makalede, imzanın her zaman aynı biçimde atılması ve belgeden belgeye, zamandan zamana değişmemesi gerektiğinin kaydedildi.

ATATÜRK�ÜN İMZASI UYGUN BİR ÖRNEK

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk�ün imzasının söz konusu kriterlere uygun bir örnek olduğunun belirtildiği makale, şöyle devam ediyor:

"Dünya ülkelerinin büyük çoğunluğunda imzanın ön ve soyadın birlikte veya bunlardan en az birinin yazılması suretiyle atılması kabul görmektedir. Maalesef ülkemizde insanlarımızın genelde basit yapıda birkaç el hareketi ve karalama ile imza attıkları ve bunun kabul gördüğü gerçektir. Ancak, usulüne uygun atılmamış basit yapıdaki imzalar, imza sahteciliğine zemin hazırlamakta ve imza sahteciliğini kolaylaştırmaktadır. Bu tür imzaların sahteliğinin veya kime ait olduğunun tespitinde sorunlar yaşanmaktadır. Kötü niyetli kişiler, yasalarımızda imzanın nasıl atılacağı hakkında bağlayıcı hükümler olmamasından yararlanarak, istediği şekilde ve sayıda imza üretebilmektedirler. Bu durum ise pek çok insanımızın mağduriyetine neden olabilmektedir."

"İMZANIN NASIL ATILACAĞI YASAL KURALA BAĞLANMALI"

Türkiye�de imza sahteciliğinin en sık rastlanan sahtecilik türlerinden olduğu vurgulanan makalede, şu ifadelere yer verildi:

"Bunun nedeni imzanın belli kurallara bağlanmamasıdır. Her türlü şekil ve çizgilerin imza olarak kabul edildiği ülkemizde, imza sahteciliğinin gelecekte de sahtecilik olaylarının temelini oluşturacağı kaçınılmaz gerçektir. Bu nedenle, ülkemizde imzanın ne şekilde atılacağı hususu yasal kurala bağlanmalı ve disipline edilmelidir. Buna yardımcı olunması açısından en azından çocuklarımıza imzasını adını ve soyadını yazarak ve bunu biraz da süsleyerek atması gerektiğini öğütleyebiliriz. Böylece, imzayı atan kişiye ait karakteristik özellikleri içerecek imza oluşmaya başlayacak ve zaman içerisinde olgunlaşarak kişisel karakteristik yapı kazanacaktır."

Alıntıdır...

• Önemli olan size özgü bir yazı karakterini yansıtması. Bu yüzden "resim çizmek" yerine "yazı yazmak" daha mantıklıdır. Ters bir durumda imzanın gerçekliğini inceleyen uzmanlar, iki insanın el yazılarını karşılaştırarak imzayı kimin attığını bulabilirler. Bu yüzden benim tavsiyem garip bir şekil icat etmekten çok kendi el yazı karakterinizi yansıtacak şekilde imzalar atın.
  • Benim iki ayrı imzam var kafama göre atıyorum. İkisinde de sonucunda el yazısının ortak özellikleri olduğundan yukarda yazılan gibi incelendiğinde anlaşılır.
  • İmzanın ortaya çıkış nedeni, söylediğiniz gibi sahibini belirlemekti ve bunu sağlamanın yolu da isim ya da soyisim olarak belirgin olarak kullanılmasıydı. Ancak, şu anda teknolojinin ilerlemesi nedeniyle, siz elinizi kullanarak ne yazarsanız yazın, imza yerine geçmektedir ve onu sizin yazdığınız kanıtlanabilmektedir.
    Yanlış hatırlamıyorsam, hafıza kaybından sonra bu durum değişmektedir. Yan hafızasını kaybeden bir insanın attığı imza kanıtlanamıyor. Emin değilim, ama bunun gibi bir durum vardı.
  • çoğu kişinin imzası hiç okunmaz arapça yazıyorlar sanki, veya küçük bir çocuğun defteri karalaması gibi.

ben el yazısı ile ad ve soyad birlikte birleşik olarak, imza kullanıyorum.
  • Hiç şık bir imzam olmadı. Ortaokulda uydurduğum karalamayı hala kullanıyorum. Ad Soyad yazarak imza atma olayını da beceremiyorum.

Çünkü kalemden veya kalemi tutuş şeklimden kalemin kağıda açısından bile yazım değişiyor. Harflerim değişiyor. Bir yazdığım bir yazdığımı tutmuyor.

Hala ıslak yada kuru hatta fotokopi oturmuş bir yazım stilim yok.

Bu arada bu konu buraya gelir.

Kendi imzamızı nasıl oluşturcaz ?

• bunu nasıl becerıyorlar ?

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

İmzanın ortaya çıkış nedeni, söylediğiniz gibi sahibini belirlemekti ve bunu sağlamanın yolu da isim ya da soyisim olarak belirgin olarak kullanılmasıydı. Ancak, şu anda teknolojinin ilerlemesi nedeniyle, siz elinizi kullanarak ne yazarsanız yazın, imza yerine geçmektedir ve onu sizin yazdığınız kanıtlanabilmektedir.
    Yanlış hatırlamıyorsam, hafıza kaybından sonra bu durum değişmektedir. Yan hafızasını kaybeden bir insanın attığı imza kanıtlanamıyor. Emin değilim, ama bunun gibi bir durum vardı.
  • arkadaslar benım adım okan soyadım kanoglu.Ben imzami okanoğlu diye atsam nasıl olur.Hem baskalarını yanıltır dıye dusunuorum.
  •  Kendi imzamızı nasıl oluşturcaz ?

atamızın imzası bu

el yazısı ile yapmıs bende ısmımın bas harfı , nokta ve soyadımı yazıyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.